Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Nissan Pathfinder 2.5DCI 174PS 403nM

Δημοσίευσηαπό bull » 26 Ιούλ 2007, 16:52

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :headbang:
PAJERO 2.6L TURBO EFI
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό ALOY » 26 Ιούλ 2007, 17:43

ΚΑΛΑ ΤΑ ΓΕΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ? ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ... ΤΙ ΝΑ ΠΩ(ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ Ο ΚΑΜΕΛ). ΠΑΝΤΩΣ ΑΛΕΞ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ..
NISSAN PATHFINDER 2.5 DCI 174PS 403nM
TOYO OPEN CONTRY AT
Άβαταρ μέλους
ALOY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 18:39
Τοποθεσία: XANIA,ΚΡΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό bull » 26 Ιούλ 2007, 23:16

Αργύρη μου, τουλάχιστον εγώ ξέρω πολύ καλά που πάνε, αλλά δεν σχολιάζω περαιτέρω γιατί θα πέσετε να με φάτε. :) Να ξέρεις όμως ότι υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν καλά και σε βάθος κάποια πράγματα πάνω στους κινητήρες και ότι λένε δεν είναι σκόρπια γνώση και ότι μαζεύει κανείς από κουβέντες με την παρέα ή στα συνεργεία.
Πολύ φιλικά
Τάκης
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

NISSAN

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 27 Ιούλ 2007, 10:01

Ναι ,ναι μην κανετε κουβεντες και συζητησεις στα συνεργεια , γιατι εκει οι ανθρωποι δεν ξερουν τι τους γινεται , ειναι ασχετοι και καραγκιοζηδες με φορμες, μιληστε με τον GURU της τετρακινησης BULLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL !!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό xtrail » 27 Ιούλ 2007, 12:49

Με τον camel γνωριζόμαστε και μου έχει εκμυστηρευθεί πως πάντα ονειρευόταν ένα νισσαν αλλά το τουοτα εβγαινε φθηνότερο και για αυτό το ανέβαλλε για το μέλλον.
Υπάρχουν συνεργεία και συνεργεία. Τα των αντιπροσωπειών σπάνια έχουν άτομα που γνωρίζουν. Συνήθως ειναι παιδιά που έχουν τελειώσει κάποια σχολή και ψάχνουν απεγνωσμένα δουλειά. Η αντιπροσωπεία τους παρέχει την ασφάλεια πως ακόμα και να μην ξέρουν θα τους καλύψει. Στα ανεξάρτητα όμως συνεργεία αρκετοί γνωρίζουν καλά τα τεχνικά θεματα γιατί αλλιώς δεν επιβιώνουν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: NISSAN

Δημοσίευσηαπό bull » 27 Ιούλ 2007, 13:17

SHADOW200 έγραψε:Ναι ,ναι μην κανετε κουβεντες και συζητησεις στα συνεργεια , γιατι εκει οι ανθρωποι δεν ξερουν τι τους γινεται , ειναι ασχετοι και καραγκιοζηδες με φορμες, μιληστε με τον GURU της τετρακινησης BULLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL !!!!!!!!!!


Ούτε γκουρού της τετρακίνησης είμαι ούτε τίποτα. Απλώς γνωρίζω πεντε πράγματα καλά και το έχω αποδείξει στην πράξη. Εγώ είχα τα κότσια το παλιό μου το πατζεράκι να το κάνω 200 αλογάκια από 100 που ήταν. Σε μια μετατροπή που σχεδίασα μ' ενα φίλο και επέβλεψα εγώ. Κι όταν έλεγα πχ. σε φίρμες εξατμισάδες ότι εγώ θέλω την εξάτμιση 67mm εσωτερική διάμετρο αυτοί μου έλεγαν οτι είμαι τρελλος και το αμάξι θα σερνεται κλπ. Λοιπόν το αμάξι όχι μόνο δε σέρνεται αλλά είναι και πύραυλος με τόσο γραμμική συμπεριφορά που όσοι το οδήγησαν κουφάθηκαν. Εμένα ας πούμε τι πάει να πει σβύσιμο δεν το ξέρει. Συμφωνω με τον xtrail για τις αντιπροσωπείες. Δεν κατηγόρησα τα συνεργεία εγώ, προς Θεού. Μίλησα για συζητήσεις που όλοι έχουμε κάνει σ΄ένα συνεργείο ή στην καφετέρια και πολλές φορές ακούμε λάθος πράγματα και μύθους και γενικεύσεις.
Τώρα να σου εξηγήσω γιατί το Ναβάρα σβύνει κλπ ούτε θα καταλάβεις, αλλά θα νομίσεις ότι σου θίγουμε το αυτοκίνητο κλπ. πράγμα που δεν ισχύει. Τα 'χουμε πεί... είναι πολύ καλό γι αυτό που είναι. Είναι όμως κι αλλα καλά σε άλλους τομείς. Εγώ έχω Mitsubishi αλλά δεν τρελλαινομαι, παραδέχομαι ότι και τα Τογιότα είναι άριστα και τα JEEP και τα Νισσάν κλπ. Εσύ βλέπω όμως ότι πέρα απο τις πλάκες δεν προσφέρεις και κάτι στο φόρουμ εκτος απο το ναχώνεσαι σε όλες τις ενότητες και να λες "50κιλα ροπή 200 άλογα". Εντάξει, αλλά άμα σε βαρεθεί ο κόσμος (θυμίσου ποσοι έγραφαν σ' αυτη την ενότητα), θα καταλήξεις να γράφεις μόνος σου και όλα τα posts σου θα λένε "ΝISAN NAVARA 200PS - 50Kgr".
ΤΕΛΟΣ.
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 27 Ιούλ 2007, 17:35

xtrail έγραψε:Με τον camel γνωριζόμαστε και μου έχει εκμυστηρευθεί πως πάντα ονειρευόταν ένα νισσαν αλλά το τουοτα εβγαινε φθηνότερο και για αυτό το ανέβαλλε για το μέλλον.
Υπάρχουν συνεργεία και συνεργεία. Τα των αντιπροσωπειών σπάνια έχουν άτομα που γνωρίζουν. Συνήθως ειναι παιδιά που έχουν τελειώσει κάποια σχολή και ψάχνουν απεγνωσμένα δουλειά. Η αντιπροσωπεία τους παρέχει την ασφάλεια πως ακόμα και να μην ξέρουν θα τους καλύψει. Στα ανεξάρτητα όμως συνεργεία αρκετοί γνωρίζουν καλά τα τεχνικά θεματα γιατί αλλιώς δεν επιβιώνουν



:alright: :alright: :alright: :haha2: :haha2: :haha2: :assshaking: :assshaking: :assshaking:
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

NISSAN

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 27 Ιούλ 2007, 18:55

Πρωτα απο ολα δεν μoυ αρεσει να λεγονται στο forum ta προσωπικα του καθενος , το οτι γιατι δεν πηρε ο εκλεκτος φιλος camelq ενα NISSAN και πηρε ενα TOYOTA ειναι απολκειστικα δικος του λογαριασμος και ουτε ειναι σωστο να αναφερουμαι οικονομικα κριτηρια τη στιγμη που το TOYOTA εχει ακριβως την ιδια τιμη με ενα NISSAN !!! Απιστευτο παντως επιχειρημα !!! Αν θες να ξερεις ειναι πολυ πιο ευκολο να παρεις ενα NISSAN απο ενα TOYOTA !!
Ean το TOYOTA ηταν με 200 αλογα και οι τεχνικοι της εταιρειας ηταν λιγο πιο τρελοι και πειραγμενοι ......... να ξερεις οτι θα περνα TOYOTA με κλειστα ματια !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εδω κουβεντιαζουμε, δε θιγουμε ανθρωπους και δεν αποκαλυπτουμε προσωπικα στοιχεια που μας εχουν εκμυστηρευτει ,νομιζοντας οτι υπαρχει ενας αγραφος κανονας εχεμυθειας !! Δε με νοιαζει αν εισαι ματσο και δινεις 30 χιλιαρικα τη μια φορα να παρεις το X-TRAIL , και καπακι οταν το βαρεθεις δινεις 50000 χιλιαρικα και παρεις ενα PATH . Ο κοσμος που ειναι εδω εχει αυτια και ακουει και μιλαει ,οδηγαει και παλευει με οτι εχει και το ιδιο θα κανει οποιος εχει α.....δια !!!
Ο camel και ο καθε camel ειναι ενα ατομο που παλευει αντικρουει και σινομιλει με το καρο που εχει , και καλα κανει ..... , και γω το ιδιο θα κανα !!!
Αυτα τα λεω γιατι καποιοι εξυπνακηδες λενε οτι δεν προσφερω τιποτα στα τοπικ περα απο 200 αλογα και 50 κιλα ροπης , και την ιδια στιγμη περηφανευονται οτι αυξησαν την ιπποδυναμη τους και την πηγαν και αυτοι 200 αλογακια !!! αχαχαχαχαχα !!
Γιατι κυριε bull δεν μου ειπες γιατι το NAVARA σβηνει ευκολα , θα το εκτιμουσα πολυ ,αντε λοιπον περιμενω ...... ,
Να σου κανω μια ερωτηση και γω ??
H εξατμιση που εχεις τωρα πληρει τους ορους και τη νομοθεσια για ρυπους και ηχορυπανση ?? Τοτε εισαι μαγκας , αλλιως νομιζεις πως και οι αντιπρωσοπειες δεν μπορουν να βαλουν τρομπονια για εξατμιση ???
Σας παρακαλω να σοβαρευτειτε ολοι , και να πορευομαστε και να συζηταμε στα ορια που δεν θιγουμε σοβαρα την αξιοπρεπεια κανενος !!!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 28 Ιούλ 2007, 08:20

Πάντως εμένα με ενδιαφέρει να μάθω 5 πράγματα για τις βελτιώσεις τών κινητήρων. Μ'αρέσει να τούς " ψειρίζω" . Για πές περισσότερα bull. Αυτό με την εξάτμηση, πολύ μου άρεσε. Ξέρω πώς θέλει γνώσεις για να ψαχτείς με εξάτμηση. Εγώ βέβαια, άν και έχω τα κατάλληλα μηχανήματα στο μαγαζί, δέν μπορώ να την φτιάξω λόγω φόρτου εργασίας, και έτσι έβαλα έτοιμη sebring. Τώρα ψάχνομαι πώς θα βάλω περισσότερο κρύο αέρα στο φιλτροκούτι. Έχω μία καλή ιδέα, έχω μαζέψει τα υλικά, αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο. Βέβαια , ήδη έχω προσθέσει και τσιπάκι. Για λέγε λοιπόν bull, τί ακριβώς έχεις κάνει στο αμάξι και έχει πάρει τόσα άλογα. (Πρίν απο το cherokee, pajero είχα σαν το δικό σου, 2.6). Να φανταστώ, πώς φοράει και το 3λιτρο μοτέρ, με τα 165 άλογα.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: NISSAN

Δημοσίευσηαπό bull » 28 Ιούλ 2007, 13:33

SHADOW200 έγραψε:Πρωτα απο ολα δεν μoυ αρεσει να λεγονται στο forum ta προσωπικα του καθενος


Από πότε έγινες και admin και δεν το ξέραμε?

Αυτα τα λεω γιατι καποιοι εξυπνακηδες λενε οτι δεν προσφερω τιποτα στα τοπικ περα απο 200 αλογα και 50 κιλα ροπης


Ψαξε στα προηγούμενα topic σου και θα δεις οτι μόνο αυτό προσφέρεις...

την ιδια στιγμη περηφανευονται οτι αυξησαν την ιπποδυναμη τους και την πηγαν και αυτοι 200 αλογακια


ΔΕΝ περηφανεύομαι, εσύ με αποκάλεσες ειρωνικά γκουρού της τετρακίνησης και κάπως έπρεπε να σου δώσω να καταλάβεις ότι γνωρίζω κάποια πράγματα γι΄αυτό τα λέω. Σε όσα δεν ξέρω ΚΑΛΑ, κάνω την πάπια και απλώς διαβάζω τους άλλους που ξέρουν... Δες πότε μπήκα στο φόρουμ και πόσες δημοσιεύσεις ΄χω κάνει και θα καταλάβεις, τι εννοώ.

Γιατι κυριε bull δεν μου ειπες γιατι το NAVARA σβηνει ευκολα , θα το εκτιμουσα πολυ ,αντε λοιπον περιμενω ...... ,


ΔΕΝ θα το εκτιμούσες και το ξέρω γιατί αυτό έχεις δείξει μέχρι τώρα σε όσους προσπαθούν να σου πουν τη γνώμη τους. Αν θέλει ο xtrail μπορω να του πω ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. Ο άνθρωπος έτσι κι αλλιώς είναι σοβαρός... Σε σένα ΟΧΙ. (δεν σε ενδιαφέρει άλλωστε το άν σβύνει. Εσύ έχεις 50kgr ροπής...)
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό bull » 28 Ιούλ 2007, 13:38

SKARTOS έγραψε: Για λέγε λοιπόν bull, τί ακριβώς έχεις κάνει στο αμάξι και έχει πάρει τόσα άλογα. (Πρίν απο το cherokee, pajero είχα σαν το δικό σου, 2.6). Να φανταστώ, πώς φοράει και το 3λιτρο μοτέρ, με τα 165 άλογα.


Έχω το 2,6. Του έβαλα μια τουρμπίνα κι ένα ιntercooler. Αγραφο εγκέφαλο, μπεκ, ψηφιακή ανάφλεξη κλπ. Σκάβει την άσφαλτο φίλε skarte. για περισσότερες πληροφορίες στείλε PM.
Cherokee εχεις? Ωραίο εργαλείο ρε φίλε, πραγματικά το ζηλεύω. Το 4λιτρο με τον άξονα μπροστα είναι? :D
http://www.youtube.com/watch?v=bLyTgYXUR7g
KANENA DIESEL ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΗΧΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ... :D
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 28 Ιούλ 2007, 15:45

Καλά, μιλάμε ξύλιασα με τον θόρυβο έεε!!!Ούτε leopard δεν κάνει έτσι :lol: . Ο τύπος πρέπει να του έχει βάλει την flowmaster serie 40 για να κάνει έτσι :shock: .
Όχι φίλε μου, δέν έχω το προηγούμενο τσερόκι. Έχω το καινούργιο το 2.4. Περιφερειακά το μόνο που του έχω βάλει είναι 2.5" ψήλωμα της skyjacker, και 4 ζάντες rock crawler No 51 σιδερένιες με bf all terrain. Στόν κινητήρα, μόνο φίλτρο Κ&Ν και τσιπάκι, άντε και την εξάτμιση. Η μόνη βελτίωση που είδα ήταν ότι κατέβασε τη ροπή περίπου 400 στροφές. Δυστυχώς ζούμε σε μιά χώρα, που τα χόμπι τα πληρώνεις χρυσά. Έχει βγεί στην Αμερική, κομπρέσσορας Avenger για το δικό μου για τον 2.4 κινητήρα,που ανεβάζει την ιπποδύναμη στα 250 άλογα, γύρω στα 3500 $, και εδώ ζητάνε 4000 ευρώ. Εξάτμιση, τα ίδια. Έχω βρεί την flowmaster στα 400 $, και εδώ θα μου ζητήσουν 600 ευρώ.
Δέν μπορώ να πώ ότι "ψήνομαι" για τον κομπρέσσορα, αλλά για την εξατμισούλα, και μιά πατεντούλα που θα κάνω, για πιό κρύο αέρα στο φιλτροκούτι, έτσι ώστε να πάρω λίγη ροπούλα ακόμα, θα την κάνω. Έτσι και αλλιώς 150 άλογα για το χώμα καλά είναι.
Έχω ένα φίλο, τον Ραυτόπουλο( πρέπει να τον ξέρεις απο τους αγώνες trial), ο οποίος έχει βάλει στο pajero, 3λιτρο κινητήρα και κομπρέσσορα απο κάποιο μοντέλο της mitsu( δέν θυμάμαι αλλά θα μάθω) που δέν έρχεται στην ελλάδα. Το αποτέλεσμα είναιάκρως ικανοποιητικό και άκρως καυ@%#$^κό :lol: :lol: :lol:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 28 Ιούλ 2007, 16:14

Αφιερωμένο στόν bull
http://www.youtube.com/watch?v=a7FN5K7GnXk
http://www.youtube.com/watch?v=nClW2iay8q4
(αφού μου έκανες δώρο το βίντεο με το τσερόκι, να μήν σου κάνω και εγώ ένα, το βίντεο με το pajero που λέγαμε.) :D :D :D :D
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό bull » 28 Ιούλ 2007, 18:01

many thanks skartos!
Το ξέρω του Ραυτόπουλου το αμάξι, το έχω δει γενικά σε καποια βίντεο. Ο άνθρωπος έχει ρίξει τρομερή δουλειά (και λεφτά...?) Ο κομπρέσσορας 4000€?
Μόνος ή και με τα extra?
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό ALOY » 28 Ιούλ 2007, 18:14

Μηπως λεω μηπως εδω μιλαμε για νισσαν παθφαιντερ??????????? μηπωσ??? μου φαινετε οτι σασ εχει τρελανει ο σαντοου και τα κανετε επιτιδεσ ολα ε?
NISSAN PATHFINDER 2.5 DCI 174PS 403nM
TOYO OPEN CONTRY AT
Άβαταρ μέλους
ALOY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 18:39
Τοποθεσία: XANIA,ΚΡΗΤΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες

cron