Δεν μπερδευομαι καθολου
Μπορει βεβαια να τα εγραψα λιγο βιαστικα λογω ωρας.
Οσον αφορα το import, το αρχειο .sid συνοδευεται απο ενα αρχειο .sdw που χρησιμευει στο georeferencing και στην περιπτωση μου, αποτελειται απο 6 γραμμες. Οι 4 πρωτες λογικα εχουν σχεση με την κλιμακα (ή το max-zoom-level - στο 1:1.000.000 ειναι 0.002 και -0.002 αντιστοιχα) και οι 2 τελευταιες ειναι οι συντεταγμενες του πανω-αριστερα σημειου (0,0). Να τι περιεχει το αρχειο .sdw που συνοδευει το χαρτη 1:50.000:
- Κώδικας: Επιλογή όλων
0.000100000000000
0.000000000000000
0.000000000000000
-0.000100000000000
19.370833330000000
41.750000000000000
Οπως βλεπεις λοιπον, πουθενα δε φαινεται οτι το ντατουμ ειναι το ED50. Το ιδιο πουθενα δε φαινεται και στο αρχειο .sid. Μπορω να σου πω οτι ο παιχτης που εφτιαξε το χαρτη ειχε τις εικονες (.tif) στο E:\m50\ κι οτι τον εφτιαξε τις 2 Φεβρουαριου 2001 στις 23:42:50 (πολλα μπορεις να κανεις με εναν hex-editor). Δεν μπορω ομως να σου πω το ντατουμ. Υπεθεσα εγω λοιπον (βιαστικα και λανθασμενα, αλλα ειπαμε οτι δε μου εκοψε), οτι αυτος που εστησε το χαρτη τον εκανε και γεωαναφορα στο WGS84 καθως ειναι πιο universal. Οταν λοιπον ο χαρτης δε συμβαδιζε με τα δεδομενα απο το GPS, υπεθεσα (παλι λανθασμενα
) οτι φταιει ο χαρτης. Εκει με ξυπνησες εσυ που υπεδειξες το σωστο ντατουμ.
Απο κει και περα, το πιο απλο θα ηταν να βαλω το gps μου να στελνει το στιγμα σε Europe1950 και όχι σε WGS84. Αυτο θα ηταν ευκολο αν ειχα παλιοτερο δεκτη της garmin, καθως μπορουσες να επιλεξεις το ντατουμ που στελνει στις ακολουθιες ΝΜΕΑ (δεν ειναι συμβατο με το στανταρ βεβαια - το ιδιο κανουν και μερικα μοντελα της Magellan). Το Legend Color ομως, δε στελνει ΝΜΕΑ, αλλα PVT και αυστηρα σε WGS84, ανεξαρτητα του τι εχεις επιλεξει ως ντατουμ για τον χαρτη που σου δειχνει στην οθονη του.
Το επομενο θα ηταν να στελνει μεν το gps WGS84, στον Ozi ομως να του πω πως θελω να μου τα δειχνει σε Europe1950. Δεν το δοκιμασα ακομα, αλλα πιθανον να δουλευει σωστα, δλδ: GPS-WGS84, Map Datum-ED50, Display Datum-ED50.... πιθανον και να δουλευει σωστα, μια δοκιμη θα μας πεισει
Εδω ομως μπερδευεται το κολπο αν πρεπει να δωσεις σε καναν φιλο συντεταγμενες για να ερθει να σε βρει, η αν πρεπει να εισαγεις η να αντιγραψεις waypoints.
Αρα, η επρεπε να κανω χειροκινητο calibration του χαρτη σε WGS84, η να επιλεξω το σωστο ντατουμ στον Ozi (ειτε κατα την εισαγωγη του .sid, η και μετα με Check Calibration) και να του πω μετα πως αυτον τον χαρτη θελω να μου τον δειχνεις σε WGS84 και οχι στο Europe1950.
Αυτα και παλι ευχαριστω για το tip.