Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Η πρώτη εκδρομή του 2005 ?

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Η πρώτη εκδρομή του 2005 ?

Δημοσίευσηαπό mato » 29 Δεκ 2004, 20:46

Το τετραήμερο 6-9/1 προγραμματίζουμε εκδρομή στην Βωβούσα, καιρού επιτρέποντος (ο δρόμος από Περιβόλι είναι προς το παρόν ανοιχτός, και με την Εγνατία σε κυκλοφορία εκτιμώ κάτω από 3,5 ώρες διαδρομή - με ταχύτητα 100 χλμ :D ).
Υπάρχει η ιδέα να κάνουμε τη διαδρομή Βωβούσα - Μολυβδοσκέπαστο ή Κακόλακκο (σημειωμένη στον χάρτη - ναι το γκρίζο στον χάρτη είναι Αλβανία) μια και οι μέρες είναι αρκετές (πάντα καιρού επιτρέποντος και αφού πάρουμε πληροφορίες).
Μέχρι στιγμής είμαστε Μάνος - Ελπίδα με το niva και ένα ακόμα φιλικό ζευγάρι (με συμβατικό αυτ/το, αφού φτάσουμε τους φορτώνουμε και πάμε βόλτες).
Έχουμε κανονίσει διαμονή στον ξενώνα "Βωβούσα" (που πήγαμε και το καλοκαίρι - δωμάτια 45€ με πρωινό). Από 7/1 θα υπάρχει κι άλλο διαθέσιμο δωμάτιο, ενώ βέβαια υπάρχει και το καταφύγιο "Βάλια Κάλντα" (διανυκτέρευση 10€ / άτομο).
Η εκδρομή αποφασίστηκε και "κλείστηκε" χωρίς προηγούμενη κουβέντα σήμερα το πρωί, εξ ού και το απρόσμενο της ανακοίνωσης (εκ των υστέρων είδα και την ανακοίνωση του xakou, εμείς δυστυχώς θα αναβάλουμε την λασπομαχία).
Όποιος φίλος θέλει, ας εκδηλώσει ενδιαφέρον όσο πιό σύντομα γίνεται για να κανονιστεί διαμονή (μίλησα με το καταφύγιο, υπάρχουν κρεββάτια αλλά το γοργόν και χάριν έχει).

Αναμένουμε .....
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από mato και 30 Δεκ 2004, 08:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 30 Δεκ 2004, 08:12

Μάνο καλά να περάσετε!. Εγώ θα πάω Αθήνα σήμερα και θα γυρίσω πίσω στις Σέρρες στις 10 Ιαν.
Περιμένουμε την περιγραφή σου.
Εγώ πάντως ζηλεύω πολύ!!!!

Αντε και όταν με το καλό γυρίσεις σου εύχομαι να σου έχει φέρει ο Αγ. Βασίλης το Pajero που ονειρεύεσαι.
(το θέμα είναι τι θα το κάνεις όμως :oops: )
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό mato » 30 Δεκ 2004, 08:41

georgek έγραψε:Μάνο καλά να περάσετε!. Εγώ θα πάω Αθήνα σήμερα και θα γυρίσω πίσω στις Σέρρες στις 10 Ιαν.
Περιμένουμε την περιγραφή σου.
Εγώ πάντως ζηλεύω πολύ!!!!

Αντε και όταν με το καλό γυρίσεις σου εύχομαι να σου έχει φέρει ο Αγ. Βασίλης το Pajero που ονειρεύεσαι.
(το θέμα είναι τι θα το κάνεις όμως :oops: )


... μή ζηλεύεις, κάνε μια μικρή (λέμε τώρα) παράκαμψη στο ταξίδι της επιστροφής (αν κατέβεις με το ΚΙΑ).

(θα το κάνω σπιτάκι για τη Λάουρα :shock: )
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η πρώτη εκδρομή του 2005 ?

Δημοσίευσηαπό gmav » 30 Δεκ 2004, 08:53

mato έγραψε:Το τετραήμερο 6-9/1 ...........
...
Έχουμε κανονίσει διαμονή στον ξενώνα "Βωβούσα" (που πήγαμε και το καλοκαίρι - δωμάτια 45€ με πρωινό). Από 7/1 θα υπάρχει κι άλλο διαθέσιμο δωμάτιο, ενώ βέβαια υπάρχει και το καταφύγιο "Βάλια Κάλντα" (διανυκτέρευση 10€ / άτομο).



Καλημέρα.....
Περιοχή που με ενδιαφέρει........
για να καταλάβω, ο ξενώνας δεν έχει άλλα δωμάτια παρα μόνο 1 που θα είναι ελεύθερο από 7/1? υπάρχουν άλλα δωμάτια διαθέσιμα?

Το καταφύγιο έχει ελευθερα κρεβάτια? τα δωμάτια πόσα κρεβάτια έχουν? στο καταφύγιο κλείνω κρεβάτι ή δωμάτιο? (αν ισχύουν τα γνωστά μάλλον κρεβάτι) πόσο μακρια είναι το καταφύγιο σε σχέση με τον ξενώνα? απο πρωινό το καταφύγιο τι παίζει?
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η πρώτη εκδρομή του 2005 ?

Δημοσίευσηαπό mato » 30 Δεκ 2004, 09:29

gmav έγραψε:...για να καταλάβω, ο ξενώνας δεν έχει άλλα δωμάτια παρα μόνο 1 που θα είναι ελεύθερο από 7/1? υπάρχουν άλλα δωμάτια διαθέσιμα?


έτσι είναι, κλείσαμε το τελευταίο, θα υπάρχει ακόμα ένα από 7/1, ίσως κι ένα επιπλέον αλλά δεν το ξέρουμε ακόμα.

gmav έγραψε:Το καταφύγιο έχει ελευθερα κρεβάτια? τα δωμάτια πόσα κρεβάτια έχουν? στο καταφύγιο κλείνω κρεβάτι ή δωμάτιο? (αν ισχύουν τα γνωστά μάλλον κρεβάτι) πόσο μακρια είναι το καταφύγιο σε σχέση με τον ξενώνα? απο πρωινό το καταφύγιο τι παίζει?


Ναι έχει ελεύθερα κρεββάτια, δεν ξέρω βέβαια για πόσο ακόμα.
Το καταφύγιο έχει τέσσερεις χώρους με 5,8,16 και 22 κρεββάτια αντίστοιχα, κλείνεις κρεββάτι, αν μαζευτεί παρέα κλείνεις το 5άρι κτλ.
Απέχει 1-2 χλμ από τον ξενώνα, δεν θυμάμαι πολύ καλά, είναι πάνω στην άσφαλτο (περίεργο για καταφύγιο, αλλά έχει και τα καλά του) για Φλαμπουράρι - Μέτσοβο.
Υπάρχει κουζίνα που λειτουργεί κανονικά, το πρωινό ενδεικτικά κοστίζει 1,5 € - και καιρού επιτρέποντος όπως είπαμε έχει διαμορφωμένο χώρο (ψησταριά κτλ.) στην αυλή.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 30 Δεκ 2004, 09:54

Λοιπόν μου έβαλε ιδέες ο georgek, και για να ζηλέψει κι άλλο αντιγράφω από οδοιπορικό που δημοσιεύθηκε εδώ:


Η ομορφότερη διαδρομή από την Κόνιτσα είναι αυτή προς τα χωριά της Λάκας Αώου με τελικό προορισμό το χιονοδρομικό κέντρο της Βασιλίτσας. (αυτήν προτείνω, αλλά ανάποδα, από Βωβούσα προς Δυσμάς) .
Ο δρόμος διαγράφει μια καταπληκτική διαδρομή και παρ΄ όλες τις στροφές πιστεύουμε ότι θα σας ικανοποιήσει απόλυτα. Η θέα τόσο προς τις κορφές του Σμόλικα, της Γκαμήλας αλλά και το φαράγγι του Αώου είναι εντυπωσιακή. Αναμφίβολα πρόκειται για μια από τις ομορφότερες ορεινές γωνιές της Ελλάδας που μπορείς να απολαύσεις από εδώ σε όλο της το μεγαλείο.

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα
H Παναγιά η Μολυβδοσκέπαστη

Επίσης ένας από τους ομορφότερους ακριτικούς οικισμούς που θα πρέπει να επισκεφθείτε είναι η Μολυβδοσκέπαστη που βρίσκεται κοντά στα σύνορα με την Αλβανία. Αποτέλεσε έδρα της αρχιεπισκοπής Πωγωνιανής από το 1298, με καθεδρικό ναό τους Αγίους Αποστόλους. Τα αξιόλογα βυζαντινά και μεταβυζαντινά μνημεία – Aγιος Δημήτριος, Aγιοι Απόστολοι, Aγιος Σώζων, Κοίμηση της Θεοτόκου, Ζωοδόχος Πηγή, Αγία Τριάδα αποτελούν αψευδείς μάρτυρες της αδιάρρηκτης συνέχειας του οικισμού από τη Μέση Βυζαντινή περίοδο ως τις μέρες μας. Η Μολυβδοσκέπαστη διαθέτει επίσης εργαστήριο – εκθετήριο τσίπουρου και παρατηρητήριο (ενδιαφέρον ακούγεται...) , από όπου φαίνεται η Ελληνοαλβανική μεθόριος. Επίσης το μοναστήρι της Παναγίας της Μολυβδοσκέπαστης που βρίσκεται σε απόσταση 100 μέτρων από τα ελληνοαλβανικά σύνορα. Στη μοναδική είσοδο του μοναστηριού είναι το καμπαναριό. Τα κελιά βρίσκονται στην άκρη της νότιας πλευράς και στο μήκος της δυτικής σε σχήμα Γ. Συνέχεια αυτών είναι οι τοίχοι που περικλείουν το χώρο του μοναστηριού, λιθόκτιστοι. Η παράδοση αναφέρει ότι το μοναστήρι πρωτοχτίστηκε από τον αυτοκράτορα Κωνσταντίνο τον Πωγωνάτο τον 7ο αιώνα.

Σε απόσταση 12 χιλ., στην όχθη του Αώου, μπορείτε να επισκεφθείτε το Μπουραζάνι, πάρκο άγριας ζωής με ελάφια, αγριογούρουνα και αγριοπρόβατα καθώς και το περίπτερο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και ευαισθητοποίησης. Επίσης, τον αναπαλαιωμένο νερόμυλο σε λειτουργία και τα εργαστήρια υφαντικής και ξυλογλυπτικής.


Και περισσότερα.... για την περιοχή
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 30 Δεκ 2004, 10:54

mato έγραψε:Λοιπόν μου έβαλε ιδέες ο georgek, και για να ζηλέψει κι άλλο αντιγράφω από οδοιπορικό που δημοσιεύθηκε


Καλό, αλλά εγώ την έχω κάνει δύο φορές αυτή τη διαδρομή. :D
Ίσως για αυτό βέβαια να ζηλεύω περισσότερο :wink:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό mato » 30 Δεκ 2004, 12:27

georgek έγραψε:.... Καλό, αλλά εγώ την έχω κάνει δύο φορές αυτή τη διαδρομή. :D


ώχ - πιάστηκα αδιάβαστος
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 30 Δεκ 2004, 13:19

καλημέρα.

Μόλις έκανα κράτηση για 5 κρεβάτια στο καταφύγιο Βάλια Κάλντα (www.katafigiovaliacalda.com)

Μέχρι στιγμής είμαι Εγώ, Ο Βασίλης (master) και μια φίλη. τα άλλα 2 έγινα κράτηση προληπτικά μήπως και θελήσει να έρθει κανένας ακόμα.


ΥΓ.
Το καταφύγιο έχει δωμάτια 8, 16, 25 ατόμων. Το 5κλινο το έχει για οικογένειες. σε περίπτωση που είναι άδειο ίσως μας το δώσει.

ΥΓ2.
Μετά απο επικοινωνία με το Βασίλη, μάλλον θα ρθούμε με το sorento!!!!!
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 30 Δεκ 2004, 14:21

gmav έγραψε:ΥΓ2.
Μετά απο επικοινωνία με το Βασίλη, μάλλον θα ρθούμε με το sorento!!!!!


... άντε και θα σας κάνω δώρο πρωτοχρονιάτικο μεγαλύτερα κλειδιά να μην στραβώνουν (ναι σιγά μην ξοδευτείς τσιγγούναρε, σπουδαίο δώρο θα κάνεις στα παιδιά)

gmav έγραψε:... είμαι Εγώ, Ο Βασίλης (master) και μια φίλη....


τώρα, εσύ ή μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου (Εγώ) ή πρέπει να γράψεις και την "φίλη" με κεφαλαίο Φ .... αλλά πάλι τότε κάτι από Αγία Τριάδα μου φέρνει (πω πω βλαστημάω μέρες πού 'ναι)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 30 Δεκ 2004, 15:05

mato έγραψε:
gmav έγραψε:... είμαι Εγώ, Ο Βασίλης (master) και μια φίλη....


τώρα, εσύ ή μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου (Εγώ) ή πρέπει να γράψεις και την "φίλη" με κεφαλαίο Φ .... αλλά πάλι τότε κάτι από Αγία Τριάδα μου φέρνει (πω πω βλαστημάω μέρες πού 'ναι)


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
γράψε Λάθος!!!!!!

:D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 03 Ιαν 2005, 14:15

gmav έγραψε:Μόλις έκανα κράτηση για 5 κρεβάτια στο καταφύγιο Βάλια Κάλντα (www.katafigiovaliacalda.com)

Μέχρι στιγμής είμαι εγώ, ο Βασίλης (master) και μια φίλη. τα άλλα 2 έγινα κράτηση προληπτικά μήπως και θελήσει να έρθει κανένας ακόμα.



Μαζί μας στο καταφύγιο θα ερθει και ένα ζευγάρι φίλων με δικο τους 4χ4 (δε ξέρω μάρκα). Αρα σύνολο 5. Αν θελήσει να έρθει κανένας επιπλέον ας ενημερώσει για να κανονίσουμε την διαμονή.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 03 Ιαν 2005, 15:21

Υπάρχει μια σκέψη από εμένα για Πέμπτη-Παρασκευη αφού δεν βλέπω να τα καταφέρνω να γλυτώσω την δουλειά του Σαββάτου, αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει.
Ανέβασα μερικές φωτο από την βόλτα μας στον Παλιό Παντελεήμονα 30-12-2004(yannis,gmav,xtrail,synodigos)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 03 Ιαν 2005, 18:48

Καλά να περάσετε παιδία.Εγώ να δείτε πως ζηλεύω.. :cry:
Την ημερομηνία που λέτε θα ξαναπάω Τουρκία για δουλείες.
Περιμένω καλές φωτογραφίες.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό yannis » 03 Ιαν 2005, 19:11

NIKOLAS_L200 έγραψε:Καλά να περάσετε παιδία.Εγώ να δείτε πως ζηλεύω.. :cry:
Την ημερομηνία που λέτε θα ξαναπάω Τουρκία για δουλείες.
Περιμένω καλές φωτογραφίες.


Κανόνισε να φέρεις κανένα κομμάτι παστουρμά στον ακατονόμαστο. Nα βρωμάνε οι μασχάλες του και να μην τον πλησιάζουν οι γυναίκες για καμιά βδομάδα. Μόνο έτσι θα περισσέψει καμιά γυναίκα για τους υπόλοιπους.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Επόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες