Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μηπως ηταν καποιος απο εσας???

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Μηπως ηταν καποιος απο εσας???

Δημοσίευσηαπό fokion » 21 Φεβ 2007, 12:40

ΠΟυ με ενα Disko1 χωρις μπροστινο προφυλακτηρα ( ή τουλαχιστον ελειπε απο την μερια που εβλεπα εσερνε με ιμαντα ενα ασπρο wragler χτες το βραδυ κατα τις 8.30 με 9 στη μαραθονως και εστριβαν κλεισθενους???

Δυστυχως δεν προλαβα να αποθανατισω την σκηνη :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Disco να τραβει Wragler!!!! :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Μηπως ηταν καποιος απο εσας???

Δημοσίευσηαπό firelord » 21 Φεβ 2007, 12:50

και που το περιεργο φιλε Φωκιωνα?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Μηπως ηταν καποιος απο εσας???

Δημοσίευσηαπό fokion » 21 Φεβ 2007, 12:56

Δεν ειπα οτι ειναι περιεργο :):):):):):)
Ειπαμε... αν ηξερα τοτε Disco θα ειχα..........
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Μηπως ηταν καποιος απο εσας???

Δημοσίευσηαπό firelord » 21 Φεβ 2007, 12:58

χιχιχι
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 21 Φεβ 2007, 15:45

Γειά σου Φωκίων,

κατ' αντιστοιχία έχει συμβεί σίγουρα και το να τραβάει Wrangler (και Niva και Suzuki κ.α.) Land Rover.

Mην ξεχνάμε ότι εκτός αλλά και επί του δρόμου όλα μπορούν να συμβούν, όλα τα αυτοκίνητα χαλάνε και όταν ένας συνάδελφος τετρακίνητος έχει πρόβλημα ΠΡΕΠΕΙ να τον βοηθάμε και όχι να τον χλευάζουμε.

Ιδίως ανάμεσα στους ιδιοκτήτες Landies αυτή η αλληλεγγύη ήταν ένα σχεδόν κοινό χαρακτηριστικό και θέλω να ελπίζω πως θα συνεχίσει να είναι και τώρα που άρχισαν τα αυτοκίνητα αυτά να βρίσκουν το δρόμο τους και σε νέους φίλους της μάρκας. Οι περισσότεροι άλλωστε έχουν πείρα από εκτός δρόμου συνθήκες και αρκετοί σίγουρα θα έχουν ζητήσει βοήθεια κάποια στιγμή και ξέρουν πόσο άσχημα αισθάνεσαι όταν σε ρυμουλκούν αλλά και πόση ευγνωμοσύνη αισθάνεσαι για τον άνθρωπο που σε σώζει στα δύσκολα.

Απο την άλλη μεριά σιγουρα σε εναν ιδιοκτήτη Landy δίνει μία "θετική" εντύπωση το να βλέπεις ένα από τα "δικά του" αυτοκίνητα να ρυμουλκεί τον αντίπαλο (γνωστό και ως "ηγέτη" στην διαφήμιση).

Το ίδιο όμως ισχύει αντιστοίχως και με όλους του φίλους κάθε συγκεκριμένης μάρκας.

(αλήθεια πότε θα σε δούμε με Landy?)

Xαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 21 Φεβ 2007, 16:10

pantg έγραψε:Γειά σου Φωκίων,


(αλήθεια πότε θα σε δούμε με Landy?)

Xαιρετώ



Μόλις πάρει το δικό μου!!! :D
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό fokion » 21 Φεβ 2007, 16:15

Ωπα ωπα ωπα....
ΔΕΝ ηταν χλεβαζμος προς θεου και Παντελή συμφωνω μαζι σου 100% δεν αφηνουμε ποτε κανεναν πισω κ.λ.π. κ.λ.π. αυτο δεν συζητιεται...
Ναι ΟΚ εχει μια δοση χιουμορ καθωτι τα Disco μια το ενα μια το αλλο αλλα μεχρι εκει...
Βασικά η ερωτηση μου ηταν αν ηταν καποιος γνωστος απο εδω καθοτι το Disco ηταν μαχιμο εμφανισιακα...

Ποτε θα με δειτε με disco???? Καλη ερωτηση που δεν εχει απαντηση....

Α ναι !!!! Οποτε μου δωσετε ενα να οδηγησω!!!!!!
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό pantg » 21 Φεβ 2007, 16:35

Φωκίων γειά και πάλι,

μετά από τόσα χρόνια που αλληλογραφούμε στα διάφορα fora αλλά και κατ' ιδίαν δεν υπήρχε πιθανότητα να παρανοήσω το πνεύμα της καταχώρησής σου.

Απλώς επειδή έχουν υπάρξει και στο παρελθόν εντάσεις αναφορικά με καταχωρήσεις που αναφέρουν ή δείχνουν φωτογραφίες με ρυμουλκήσεις/ ξεκολλήματα είπα να προλάβω σχετικά σχόλια.

Τα Disco είναι γνωστά παρτάλια αλλά είναι και αυτό ένα από τα πράγματα που μας αρέσουν (μαζόχες εμείς, παρτάλια τα αυτοκίνητα... πιάσε το αυγό και κάνε το μελάτο)

Ο disco μόλις σου έδωσε το δικό του !!!!!! (έχει και marine γρασσα)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό fokion » 21 Φεβ 2007, 16:49

Νο worries!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Μήπως ήταν καποιος από εσας???

Δημοσίευσηαπό iatros » 21 Φεβ 2007, 23:37

Αγαπητοί μου φίλοι.
Θα σας περιγράψω την εμειρία μου με το DISCO3 για να καταλαβετε τιν εστί άνθρωπος και τι παλιάνθροπος.
Έτυχε κάποια μέρα του Ιανουαρίου του 2007 σε κάποιο σημείο στην ορεινή κορινθία να κολλήσω. Για κακή μου τύχη και για πρώτη και τελευταία φορά είχα αφήσει τον εξοπλισμό σε αυτοκίνητο φίλου. Δεν πέρασαν 5 λεπτά και εμφανίστηκε "τετρακίνητο" που όταν ήρθε κοντάμας ο οδηγός άρχισε να λέει "που πάς με τέταια λάστιχα", τι δουλειά είχατε εδώ, κ.λ.π., κ.λ.π., χωρίς να δείχνει ότι έχει την διάθεση να βοηθήσει, ούτε όταν του προτείναμε να πάει στο αυτοκίνητο του φίλου λίγα χιλιόμετρα ποιό κάτω που είχαμε τους ιμάντες και τα σχετικά για να μας τραβήξει από ένα στην κυριολεξία αστείο κόλλημα. Μετά από 20 λεπτά περίπου και αφού είχαμε σκάψει και σηκώσει με τον γρύλο που και αυτός άρχισε να τα φτύνει, έκανε την εμφάνησή της μιά παρέα τετρακίνητων, οπότε ένα LANDCRUISER με βοήθησε.
Στην κυριολεξία μετά που πήγαμε για καφέ μου ερχόταν να ψάξω να βρώ στη γύρω περιοχή τον "άκαρδο" να τον χαρακτηρίσω έτσι για να μήν εκφραστώ διαφορετικά και να τον φτύσω (δεν ξέρω άν θα χαλούσα άσκοπα το σάλιο μου).
Εύχομαι ποτέ κανείς να μήν βρεθεί στην θέση την δική μου.
Το δύσκολο είναι να κάνεις το καλό. Το κακό μπορείς να το κάνεις και χωρίς να κάνεις τίποτα.
Εύχομαι ο "άκαρδος" να βρεθεί στην θέση μου το συντομότερο. Ίσως καταλάβει ότι πρέπει να συμπεριφέρεται διαφορετικά.
Το να τραβάει ένα αυτοκίνητο κάποιο άλλο κατά την γνώμη μου αυτό δείχνει αν μη τι άλλο, αγάπη, συμπόνια, κατανόηση προς τον συνάνθρωπο, πόσο μάλλον όταν αυτός είναι έστω και για μία μέρα γνωστός.
Συγνώμη για την πολυλογία.


ΦΙΛΙΚΑ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό pantg » 22 Φεβ 2007, 07:47

"Ομορφος κόσμος, ηθικά και αγγελικά πλασμένος" που έλεγε και ο Ελλην ποιητής.

------------

Από την άλλη πλευρά Παναγιώτη όταν θα χρειαστεί να βοηθήσεις και εσύ κάποιον (είτε στο δρόμο είτε εκτός δρόμου) έχε πρόχειρη μία υπεύθυνη δήλωση όπου θα αναφέρεται ότι αυτός που βοηθάς ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ καμμία απαίτηση από εσένα σε περίπτωση που υπάρξει βλάβη στο όχημά σου.
Και υπογραφή από δύο ακόμη μάρτυρες, αν υπάρχουν.
Μερικοί αναφέρουν επίσης ΡΗΤΑ ότι ο βοηθούμενος θα αναλάβει και την ευθύνη και τα έξοδα σε περίπτωση όπου κατά την διάρκεια παροχής βοηθείας δημιουργηθεί ζημιά στο δικό σου αυτοκίνητο σαν αποτέλεσμα αυτής της ενέργειας.

------------

Οσο για την συγκεκριμένη εμπειρία σου είναι σίγουρα λυπηρό αλλά ποτέ δεν ξέρεις τί αρνητικά βιώματα μπορεί να είχε συγκεκριμένος άκαρδος. Φυσικά ο τρόπος και τα σχόλιά του, όπως τα αναφέρεις σκιαγραφούν αρκετά τον χαρακτήρα (αρνητική κριτική και προσέγγιση "εξυπνου" παντογνώστη) αλλά ίσως και να είχε "καεί" στο παρελθόν προσφέροντας βοήθεια ή το αυτοκίνητό του να μην επαρκούσε για να τραβήξει το βαρύ LR3.
(αν θέλεις να σου πω τέτοια εμπειρία του υπογράφοντος με παροχή βοήθειας σε συνάδελφο τετρακίνητο ο οποίος κατέστρεψε τον κινητήρα του και μετά του έφταιγαν όλοι οι άλλοι εκτός του ιδίου...)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό fokion » 22 Φεβ 2007, 09:17

Απλά καφρος......
Τωρα Παντελη αυτο με την δηλωση που λες.... μου θυμιζει αμερικη με τα απειρα diclaimer... ειναι ομως μια οπτικη γωνια που δεν ειχα σκεφτει... απιθανη πιστευω αλλα οχι αδυνατη.....

Α το γελιο δε σας το εχω πει.... ξερετε ποιο αλλο αυτοκινητο "επαιζε οταν πηραμε τελικα το ΚΙΑ????

Freelander!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό firelord » 22 Φεβ 2007, 10:07

καλο ειναι και το σπορταζ
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό disco » 22 Φεβ 2007, 12:58

firelord έγραψε:καλο ειναι και το σπορταζ


Μονο καλο?


Υ.Γ. Ειδικά το κοντό είναι τερατάκι.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό firelord » 22 Φεβ 2007, 13:21

αν ειχε και μονιμη, ολο πλυμνες σπαζει το ρημαδι
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες