Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό pentraks » 15 Οκτ 2006, 19:44

Φωτογραφίες φίλεεεεεε!
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Storm » 16 Οκτ 2006, 10:13

ουπς! με πιάνεις απροετοίμαστο ...
δυστυχώς ... δεν έβγαλα ... :?

δεν θεώρησα ότι αξίζει το κόπο ... :crazy:
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 17 Οκτ 2006, 15:38

storm, αυτό που λες ισχύει άραγε και για το 5θυρο ή μόνο για το 3θυρο?
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 17 Οκτ 2006, 16:53

Pajerinho έγραψε:storm, αυτό που λες ισχύει άραγε και για το 5θυρο ή μόνο για το 3θυρο?

Παντως εγω που ειχα βγαλει το εργοστασιακο ραδιοφωνο και το τριγυρω πλαισιο γιατι μου το ειχανε δωσει σπασμενο απο τη μανα του(το πλαισιο) οφειλω να ομολογησω οτι ηταν πολυ προσεγμενο στην συναρμογη,ολα τα πλαστικα ειχαν εσωτερικα τσοχινες επικαλυψεις στα τελειωματα για τους κραδασμους και τα τριξιματα κοκ.
Μια μερα παιρνοντας απο εναν φαναρτζη ειδα ενα 1.8 5θυρο.Το ειχε παρει τρακαρισμενο για τον εαυτο του και το εφτιαγνε.Μου πιστοποιησε αυτο που διαπιστωσα και εγω με τα ματια μου,μιας και του ειχε γδυσει ολα τα πλαστικα.Πολυ προσεγμενα.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 17 Οκτ 2006, 20:58

Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα για μια μικρή και αθώα βόλτα λιγο πριν βγώ για ποτάκι. Στο δρόμο βρέθηκε μπροστά μου ενα αυλάκι, μεγάααλο...το σκοτάδι ηταν πυκνό και η βροχή απο το πρωί καταρακτώδεις! Αλλα αυτά δεν με συνέτησαν, ξεκίνησα να μπώ μέσα αλλα την κρίσιμη στιγμή χτυπησε το τηλέφωνο και μπήκα μέσα εντελώς κάθετα. Η πολύ λάσπη στον πάτο κατάπιε την ρόδα μου και έμεινα εκεί για πολύ ώρα! Για να μην τα πολυλογώ έβαλα πέτρες έσκαψα και τελικά βγήκα. Ομως απο όλα αυτα κατάλαβα οτι ο μπροστινός προφυλακτήρας αντέχει...η λάσπη έφτανε μέχρι τη μέση απο το προβολάκι και'γω ορμούσα με τέρμα το γκάζι. Αν και γρατσουνίστικε λίγο δεν κουνήθηκε απο τη θέση του. Χτυπάτε τον άφοβα!
Αλλο ένα τσεκαρισμένο σημείο αντε να συνθέσουμε ολο το πάζλ...
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 17 Οκτ 2006, 23:43

NIKOLAS_L200 έγραψε:Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα για μια μικρή και αθώα βόλτα λιγο πριν βγώ για ποτάκι. Στο δρόμο βρέθηκε μπροστά μου ενα αυλάκι, μεγάααλο...το σκοτάδι ηταν πυκνό και η βροχή απο το πρωί καταρακτώδεις! Αλλα αυτά δεν με συνέτησαν, ξεκίνησα να μπώ μέσα αλλα την κρίσιμη στιγμή χτυπησε το τηλέφωνο και μπήκα μέσα εντελώς κάθετα. Η πολύ λάσπη στον πάτο κατάπιε την ρόδα μου και έμεινα εκεί για πολύ ώρα! Για να μην τα πολυλογώ έβαλα πέτρες έσκαψα και τελικά βγήκα. Ομως απο όλα αυτα κατάλαβα οτι ο μπροστινός προφυλακτήρας αντέχει...η λάσπη έφτανε μέχρι τη μέση απο το προβολάκι και'γω ορμούσα με τέρμα το γκάζι. Αν και γρατσουνίστικε λίγο δεν κουνήθηκε απο τη θέση του. Χτυπάτε τον άφοβα!
Αλλο ένα τσεκαρισμένο σημείο αντε να συνθέσουμε ολο το πάζλ...

Τον τσεκάρισα (και τον έγδαρα) και εγώ την περασμένη Κυριακή, σε προσπάθεια ν' ανέβω ένα όχτο κάπου στο 1,5μ ύψος, με κλίση ώστε να περνάει οριακά ο μπροστά πρόβολος. Ενώ λοιπόν αρχικά πέρασε ο προφυλακτήρας και η ποδιά πάνω απ΄το χώμα (και τις πέτρες) το έδαφος αποδείχθηκε αρκετά σαθρό και άρχισαν οι μπροστά τροχοί να το σκάβουν. Αποτέλεσμα ν' ακουμπήσει ο προφυλακτήρας στις πέτρες και να συρθεί πάνω σ' αυτές. Γδάρθηκε απ' την κάτω πλευρά (κάτω απ' το προβολάκι) αλλά δεν κουνήθηκε χιλιοστό απ' την θέση του. Ωστόσο αν η άκρη του προφυλακτήρα ήταν μαύρο άβαφο πλαστικό (όπως ήταν μέχρι πρόσφατα στα Pinin) δεν θα φαινόταν ούτε το γδάρσιμο :evil:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 18 Οκτ 2006, 01:16

Ωστόσο αν η άκρη του προφυλακτήρα ήταν μαύρο άβαφο πλαστικό (όπως ήταν μέχρι πρόσφατα στα Pinin) δεν θα φαινόταν ούτε το γδάρσιμο


Χε..εμένα έτσι είναι! Και η αλήθεια είναι οτι αυτό μαζι με τον πίσω προφυλακτήρα που είναι τις ίδιας φιλοσοφίας τα έχω στα πολύ θετικά.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό Storm » 18 Οκτ 2006, 08:35

Χαιρετώ την παρέα!

Pajer θεωρώ ότι το 5-πορτο θα έχει τα ίδια υλικά συναρμολόγησης. Επίσης θεωρώ δεδομένο ότι το 5-πορτο θα ανοίγει ποιο εύκολα αφού έχει "μικρότερες" πλαστικές επιφάνειες λόγω των πίσω θυρών!...!

Ερώτηση! η ανάρτηση πως σας φαίνεται? Είναι λίγο σκληρή ή είναι ιδέα μου? :?:
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 18 Οκτ 2006, 13:56

Storm έγραψε:Ερώτηση! η ανάρτηση πως σας φαίνεται? Είναι λίγο σκληρή ή είναι ιδέα μου? :?:

Δεν ξέρω αν αλλάζει το feeling στο 3θυρο, πάντως στο 5θυρο μια χαρά μου φαίνεται. Είναι λίγο σφιχτούτσικο αλλά δεν κουράζει σε καμία περίπτωση. Μη ξεχνάμε ότι δεν οδηγούμε κούρσα.....
Εξάλλου χρειάζεται να είναι λίγο σφιχτό για να μπορεί να ελέγχει καλύτερα τις κινήσεις του αμαξώματος σε στροφές και στην εθνική με υψηλές ταχύτητες.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό pentraks » 18 Οκτ 2006, 15:02

Pajerinho έγραψε:
Storm έγραψε:Ερώτηση! η ανάρτηση πως σας φαίνεται? Είναι λίγο σκληρή ή είναι ιδέα μου? :?:

Δεν ξέρω αν αλλάζει το feeling στο 3θυρο, πάντως στο 5θυρο μια χαρά μου φαίνεται. Είναι λίγο σφιχτούτσικο αλλά δεν κουράζει σε καμία περίπτωση. Μη ξεχνάμε ότι δεν οδηγούμε κούρσα.....
Εξάλλου χρειάζεται να είναι λίγο σφιχτό για να μπορεί να ελέγχει καλύτερα τις κινήσεις του αμαξώματος σε στροφές και στην εθνική με υψηλές ταχύτητες.


Συμφωνώ 100%
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Storm » 18 Οκτ 2006, 15:23

Πάντως όσο περνά ο καιρός επιβεβαιώνω ότι έχουμε περισσότερο σκληρή ανάρτηση σε σύγκριση με άλλα SUV π.χ. νέο Vitara.
Aυτό είναι και καλό και κακό. Καλό για αυτά που αναφέρατε.
Και κακό γιατί, τα απότομα τραντάγματα (ειδικά στο κοντό 3πορτο) κουράζουν την στιβαρότητα του αμαξώματος και διάφοροι ήχοι αγνώστου προέλευσης ακούγονται κυρίως από το πίσω μέρος την ώρα που τραντάζεται το αμάξωμα.
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 18 Οκτ 2006, 19:44

Storm έγραψε:Πάντως όσο περνά ο καιρός επιβεβαιώνω ότι έχουμε περισσότερο σκληρή ανάρτηση σε σύγκριση με άλλα SUV π.χ. νέο Vitara.

Στο νέο Vitara δεν έχω μπει, αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι πιο άνετο γιατί αυτός είναι ο προσανατολισμός του. Το νέο Terios που οδήγησα πρόσφατα μου φάνηκε λίγο πιο άνετο απ' το Pinin (χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρος). Το Cherokee όμως για παράδειγμα είναι πιο σκληρό απ' το Pinin. Νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα επιλογών του κάθε κατασκευαστή σε σχέση με τον χαρακτήρα που θέλει να δώσει στο αυτοκίνητο.
Α..... btw σε ένα ιταλικό forum που παρακολουθώ που και που γράφουν κάποιοι εντυπώσεις από αλλαγή ανάρτησης απ' την Rteam ( www.rteam.it ). Αλλάζουν αμορτισέρ και ελατήρια, φεύγει το γόνατο μπροστά, το αμάξι παίρνει 4 πόντους μπόι και η συμπεριφορά είναι αγωνιστική!! Η ανάρτηση είναι η ίδια (ελάχιστα πιο μαλακή) από αυτή που βάζουν στ' αγωνιστικά της Rteam ( http://www.rteam.it/html/auto/10-Pajeropinin1.htm ). Το αμάξι λέει γίνεται σκληρό σαν βράχος. Κουράζει λίγο στις λακκούβες αλλά από συμπεριφορά σε άσφαλτο και χώμα δεν παίζεται.
Αχ..... τι μας κάνουν αυτοί οι Ιταλοί :roll:
Βέβαια στοιχίζει και 1800ευρωπουλάκια :shock:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 19 Οκτ 2006, 02:50

Πιο είναι το forum? Ειστε για μαζική παραγγελία? Αντε σιγοψηθείτε...
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 19 Οκτ 2006, 09:47

NIKOLAS_L200 έγραψε:Πιο είναι το forum? Ειστε για μαζική παραγγελία? Αντε σιγοψηθείτε...

Pajerinho του'βαλες φωτια του Nikolas για να γραφει τετοια ωρα το πρωι.
Και τον αφησες και στα κρυα του λουτρου.
Οριστε το φορουμ http://forum.fuoristrada.it/messages/18481/226405.html
Να μας πει ομως ο pajerinho πρεπει να πας εκει στη Ralliart για να τα βαλεις?
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 19 Οκτ 2006, 13:20

panayiotis έγραψε:
NIKOLAS_L200 έγραψε:Πιο είναι το forum? Ειστε για μαζική παραγγελία? Αντε σιγοψηθείτε...

Pajerinho του'βαλες φωτια του Nikolas για να γραφει τετοια ωρα το πρωι.
Και τον αφησες και στα κρυα του λουτρου.
Οριστε το φορουμ http://forum.fuoristrada.it/messages/18481/226405.html
Να μας πει ομως ο pajerinho πρεπει να πας εκει στη Ralliart για να τα βαλεις?

χε χε..... Δεν τον βλέπω σήμερα, λες να έφυγε για ιταλία!!!??? :lol: :lol:
Το forum αυτό είναι και έχει πολύ ενδιαφέρον, είναι όμως όλα στα ιταλικά.
Ρίξτε μια ματιά στο gallery αν θέλετε http://foto.fuoristrada.it/Mitsubishi?page=4
Τώρα για το αν μπορεί κάποιος να τα παραγγείλει απ' την Rteam και να τα τοποθετήσει εδώ δεν ξέρω.
Αν ενδιαφέρει όμως κάποιον να κάνει τη μετατροπή μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους να δούμε τι θα μας πουν.
Εγώ όπως έχω πει και παλαιότερα όσο το χρωστάω δεν προχωράω σε μετατροπές
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες