Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εχει κανεις χαρτες 2006 για Destinator PN??

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό xtrail » 16 Φεβ 2006, 20:52

Οπως είπε κι ο fokion σε πολλές συζητήσεις και φόρα που αναφέρονται θέματα σπασμένων προγραμμάτων κλειδώνουν ή και σβύνονται. Αλλά εδώ γίνεται περισσότερο συζήτηση για το αν είναι σωστή ή όχι αυτή η πρακτική.
Και όπως είπε κι ο coupe σίγουρα όλοι έχουμε κάτι από όλα αυτά μη γνήσιο ή αγορασμένο (ακόμα και mp3), χωρίς αυτό να μας απενοχοποιεί, αλλά μην το παίζουμε και παρθένες.
Δεν πρέπει επίσης να συγκρίνουμε εταιρίες πολυεθνικές με τις μικρές δικές μας εταιρίες. Οι μεν πρώτες απευθύνονται σε όλο τον κόσμο, ενώ οι δικές μας σε πολύ μικρό ποσοστό του πλυθυσμού. Έτσι, το προιόν κοστίζει πολύ περισσότερο ουτως ή άλλως.
Και για να μην μιλάμε γενικά, η τάση και η μόδα σήμερα είναι τα gps και οι ηλεκτρονικοί χάρτες. Άρα και το σύνολο στόχος καταναλωτών έχει μεγαλώσει σε σχέση με 2-3 χρόνια πριν, ειδικά στην Ελλάδα. Ήδη, και ένας που δεν πάει στο βουνό, θέλει να έχει χάρτη μιας πόλης για να τον καθοδηγεί ηλεκτρονικά-πάμε να καταργήσουμε το ρωτώντας πας στην πόλη :D -.
Οι εταιρίες έχουν βελτιώσει σημαντικά τα υπόβαθρα (όχι όμως σε ικανοποιητικό βαθμό κατ' εμέ*). Κάνουν όμως ένα λάθος. Δεν βγάζουν demo των προγραμμάτων, τα οποία όμως να μην έχουν νόημα να σπάσουν (να έχουν λιγότερες λειτουργίες ακόμα κι αν σπάσουν), έτσι ώστε ο καταναλωτής να μπορεί να δει το προιόν και να αποφασίσει αν του κάνει και να το αγοράσει.


-------------------------
*πχ μεγάλες περιοχές της Βόρειας Ελλάδας δεν έχουν τόσες λεπτομέρειες όπως άλλες πιο νότιες

ΥΓ γνωστός του συγκροτήματος που είχε βγάλει το "Τι σου κανα και πίνεις" μου είπε πως τα έσοδα του συγκροτήματος (2 τραγουδιστές) από την πώληση του δίσκου που έγινε νομίζω πλατινένιος ήταν σύνολο γύρω στις 750.000δρχ. Δεν νομίζω πως από αυτά τα έσοδα ζούνε τα παιδιά :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 16 Φεβ 2006, 20:55

XP kai office γνησια.... Πολιτικη της εταιρειας.....

Και για να διευκρινισω κατι
Το αγορασα γιατι ειναι το καλυτερο που υπαρχει για την Ελλαδα γνησιο ή μη ( γνωμη μου ) απο ΕΛΛΗΝΙΚΗ εταιρια
"Τσομπανο-σκυλαδικα" cd στα 20 ευρω sorry δεν θα παρω, δεν τα ακουω
Το οτι υπαρχει παρανομο λογισμικο ολοι το ξερουμε.... το να το διακινουμε ομως???
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό coupe333 » 17 Φεβ 2006, 00:43

Pandos, o agorazmenos xartis tis anavasis pou exo, pou anagastika na agoraso ke epipleon memory card giati den sto dinoun se cd, to exo ena xrono ke den exi gini kamia anavathmisi, ke thimame oti mou ixan pi pos se 2 mines tha ginotan...
www.goo-design.com


ΣΙΓΝΟΜΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΙΝΙΚΑ ΜΟΥ .. ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΙΤΑΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
coupe333
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 20 Οκτ 2004, 18:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό magic » 17 Φεβ 2006, 01:59

Λοιπον ... οπως ειπε καποιος προλαλησας ... αν αγοραζα το Destinator 3 πριν 1 μηνα η 2 , θα επρεπε να ξαναπληρωσω τωρα τα ευρω που λετε !!! για να γινει PN!!!!
Η ωραια εταιρεια που υποστηριζετε εχει κανει φαουλ στους πελατες της ηδη!!! (μπειτε στο Φορουμ της να διαβασετε)!!!
Εκει θα δειτε ποσο μα@@@κες αισθανονται!!!
Εγω δεν αισθανομαι ετσι :)
Η ελλειψη του demo ειναι σημαντικη για να διαλεξεις!!
Εκτος αυτου νομιζω οτι ακομα και με Cracked Destinator που εχω .... εχω κανει ηδη διαφημιση στην "εταιρεια" και εχουν δει το προγραμμα απο μενα γυρω στα 20 ατομα!!!
Αν 2 πανε να αγορασουν το λογισμικο!!! εχουν κερδος (η εταιρεια) απο μενα που ειμαι "παρανομος"
Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΡΙΞΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΤΗΝ ΠΕΤΡΑ !!!! (χαλικια δεν δεχομαι )
Το πολυ-πολυ ΛΑΣΠΗ !!! :)
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό magic » 17 Φεβ 2006, 02:04

Joker έγραψε:
magic έγραψε:Sorry παιδια , αλλα αν και το cd ηταν πιο φτηνο δεν θα αγοραζατε απο μαυρους!!!! (σκεφτειτε οτι κοστιζει μονο 15 λεπτα και το πουλανε 16 Ευρω)
16 Ευρω για Λεμπεση?????
...
....και αυτος που εσκασε 160 Ευρωπουλα ας νιωσει οπως θελει... ειναι θεμα επιλογης!


ακριβως. επειδη εσκασα 50€ για αυτο δεν στον δινω.
αμα τον θελεις να πας να τον αγορσασεις η αλλιως κρατα τον
παλιο απο το site που προτεινες στην αλλη συζητηση
η βαλε τον λεμπεση στο destinator με 16 λεπτα

και κανε και παραπονα και στους μαυρους επειδη πουλανε 5€
ενω το cd κανει 16 λεπτα

ειναι θεμα επιλογης.


Joker ... αυτα ποιος τα εγραψε????

Joker
Θέμα δημοσίευσης: destinator pn Δημοσιεύθηκε: 12 Φεβ, 2006 - 12:48

125cc



Εγγραφή: Αυγ 29, 2005
Δημοσιεύσεις: 93


επρεπε να κρστησεις το σπασμενο και απλα να προσθεσεις τον χαρτη που αργορασες,
για να παιζουν και οι υπολοιποι χαρτες μαλλον...

δοκιμασε το.
------------------------------------------------------------------------------------
Τωρα που ερχονται οι Αποκριες ... Να και οι ΔΙΠΡΟΣΩΠΟΙ

Αυταααααααα!!! :twisted:
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Joker » 17 Φεβ 2006, 02:28

δεν του προτεινα να βαλει σπασμενο. μονος του το πηρε.
και ουτε τον επιασα στον ψηστηρι να μου πασαρει τον χαρτη.
αυτο που του ειπα ειναι η πραγματικοτητα.

στην τελικη το destinator και εγω το εχω και γνησιο και σπασμενο.
και αν θες να ξερεις πρωτα κατεβασα το σπασμενο, μ αρεσε και το πηρα γνησιο.

παραπονα στους μαυρους εκανες που κερδοσκοπουν αισχρα σε βαρος σου πουλωντας σου
cd των 16λεπτων με 5 ευρω?

μαλλον ξεχασες οτι 16 λεπτα κανει το ΑΔΕΙΟ CD.

ολοι εχουμε πειρατικο λογισμικο αλλα ας μην γινομαστε τοσο ελεεινοι δημοσια.
μπορουσες να του στειλεις ενα προσωπικο μηνυμα και δεν θα ετρεχε και τιποτα.

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟΝ
ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΤΟΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΟΥ.

ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ

Λοιπον ... οπως ειπε καποιος προλαλησας ... αν αγοραζα το Destinator 3 πριν 1 μηνα η 2 , θα επρεπε να ξαναπληρωσω τωρα τα ευρω που λετε !!! για να γινει PN!!!!
Η ωραια εταιρεια που υποστηριζετε εχει κανει φαουλ στους πελατες της ηδη!!! (μπειτε στο Φορουμ της να διαβασετε)!!!
Εκει θα δειτε ποσο μα@@@κες αισθανονται!!!
Εγω δεν αισθανομαι ετσι.



ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΛΑΚΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙΣ (και σε βολευει να υπαρχουν) ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΚΕΣ
ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΕΙΣ.
Τελευταία επεξεργασία από Joker και 17 Φεβ 2006, 02:45, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό magic » 17 Φεβ 2006, 02:31

ΤΟ ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΟΟΟ!!!
ΔΕΝ ΜΕΤΑΔΙΔΩ ΑΛΛΟ!!!!

.....................
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 17 Φεβ 2006, 02:39

Δεν θα το αναλυσω αλλα dest 3 + αναβαθμιση σε PN = φτυνώτερο απο καινουργια αγορα πακετου PN.

+ ηδη στο foroum τους απο το καλοκαιρι ειχαν εμημερωσει οτι θα ΒΓΕΙ νεα εκδοση. Τωρα οι διαφοροι πωλητες στα σουπερμαρκετ ηλεκτρονικων τι ελεγαν ειναι μια αλλη ιστορια...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό magic » 17 Φεβ 2006, 02:48

Ρε Joker εισαι ρατσιστης ?? η δεν ξερεις τι γινεται !!!

ειπες
(παραπονα στους μαυρους εκανες που κερδοσκοπουν αισχρα σε βαρος σου πουλωντας σου
cd των 16λεπτων με 5 ευρω? )¨
Για Ξανασκεψου το!!!
Και ξεκολλα !!!
Εδωσες 50 Ευρω και εγινες νομοταγης ξαφνικα???
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό magic » 17 Φεβ 2006, 02:49

Φοκιον ... ΤΗΑΝΧ που υπαρχουν και ανθρωποι που δεν ειναι¨"μωροι"
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Joker » 17 Φεβ 2006, 02:50

νομοταγης δεν εγινα. αλλα ουτε λακας θα γινω για να βολευτεις εσυ.

στο ξαναειπα. πηγαινε να τον αγορασεις εσυ και δωσε τον και σε μενα.
να μας αποδειξεις οτι δεν εισαι μωρος και ολες τις υπολοιπες θεωριες

τελος
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό fokion » 17 Φεβ 2006, 02:54

Δεν καταλαβα τι εννοεις αλλα ετσι κι' αλλιως δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω σε ολη αυτη την ιστορια, μεγαλα παιδια ειμαιστε ολοι και ο καθενας ειναι ελευθερος να καταλαβει οτι θελει και οπως το θελει....

Για μενα αυτο το thread τελειωνει εδω και κακως που εφτασε μεχρι εδω...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό magic » 17 Φεβ 2006, 03:05

Joker έγραψε:στην τελικη το destinator και εγω το εχω και γνησιο και σπασμενο.
και αν θες να ξερεις πρωτα κατεβασα το σπασμενο, μ αρεσε και το πηρα γνησιο.


ολοι εχουμε πειρατικο λογισμικο αλλα ας μην γινομαστε τοσο ελεεινοι δημοσια.
μπορουσες να του στειλεις ενα προσωπικο μηνυμα και δεν θα ετρεχε και τιποτα.

.

Τι μου λες τωρα??? 1ον οτι εκανες οτι εκανα... δηλαδη βρηκες καποιους μαλ@#ες και σου εκαναν Share το προγραμμα !!! και τωρα που πληρωσες
εσυ θα γινεις σαν αυτους που στο εδωσαν!!!! ΧΜΜΜΜ!
και 2ο σε πειραζει το ..."δημοσια" ????
καλα ... την αλλη φορα θα σε παω σε ξενοδοχειο!!!

ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ Σ"ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ...για να ξερουμε σε τι απανταμε !!!
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Joker » 17 Φεβ 2006, 13:51

μαλλον δεν καταλαβες καλα τι σου ειπα.

ξαναδιαβασε οτι εχω γραψει για το θεμα απο την αρχη για να δεις οτι δεν σου "την ειπα" για το θεμα της πειρατειας και του σπασμενου software.

εγω ειπα οτι ολοι εχουμε πειρατικο λογισμικο λιγο πολυ και συμφωνω οτι κανεις δεν ειναι αναμαρτητος οπως προαναφερθηκε καπου και αν θελεις τον χαρτη μπορεις να μπεις σε καποιο p2p και να τον παρεις απο οσους θελουν να στον δωσουν, και μην τον ζητας απο καποιον που τον αγορασε.

και εμενα αν μου τον δωσει καποιος δεν θα πω οχι.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 18 Φεβ 2006, 00:15

Συνφορουμίστες μου,

ας επανέλθουμε λίγο στον αρχικό μας προβληματισμό. Δεν γνωρίζω τι κερδίζει η NGI καθώς και άλλες ελληνικές εταιρείες από τις πωλήσεις των ψηφιακών τους χαρτών.

Εκείνο όμως που γνωρίζω είναι ότι η Ανάβαση ξεκίνησε από το μεράκι δύο (2) ανθρώπων που αγαπάνε το βουνό και την φύση και θέλοντας να κάνουν μια εργασία που να είναι σχετική με αυτή την αγάπη τους, αποφάσισαν να μοιραστούν με όλους (τους πελάτες τους) το χαρτογραφικό υλικό που είχαν στην διάθεσή τους.

Από οικονομικής απόδοσης θα ήταν καλύτερο γιαυτούς να ασκήσουν το κλασικό επάγγελμα που και οι δυό τους σπούδασαν (στο Πολυτεχνείο και Πανεπιστήμιο) και να είναι και ευχαριστημένοι και περισσότερο εξασφαλισμένοι οικονομικά (πράγμα που έχουν κάνει νωρίτερα στη σταδιοδρομία τους με μεγάλη επιτυχία).

Ομως προτίμησαν να ασχοληθούν με την χαρτογραφία, που σχετικά πρόσφατα έγινε και ψηφιακή, ώστε να κάνουν αυτό που τους ευχαριστεί περισσότερο και ταυτόχρονα να βγάζουν τα "προς το ζείν", χωρίς μέχρι σήμερα να έχουν γίνει οι "τυπικοί επιχειρηματίες" του ελλαδικού μας χώρου με την γνωστή σε όλους μας νοοτροπία.

Για του λόγου το αληθές να σας υπενθυμίσω ότι αυτό το ζευγάρι ουσιαστικά "άνοιξε την αγορά" των συμβατών με gps χαρτών στην Ελλάδα, τότε που όλοι οι άλλοι επειδή δεν έβλεπαν "χρήματα" δεν το συζητούσαν καν. Βέβαια σήμερα τα πράγματα άλλαξαν και βλέπουμε στον χώρο από σχετικούς μέχρι εντελώς άσχετους αλεξιπτωτιστές, που κινούνται σην αγορά με κύριο γνώμονα το κέρδος.

Επίσης να σας θυμίσω ότι η Ανάβαση ξεκίνησε με GIS συστήματα παραγωγής (επενδύοντας τόσο χρήματα όσο και τεχνογνωσία) και μόνο πρόσφατα οι ανταγωνίστριες εταιρείες αντιλήφθηκαν ότι κάτι τέτοιο είναι πλέον απαραίτητο.


Να σας υπενθυμίσω ότι για να έχουμε όλοι μας στα χέρια (και τα μάτια και τον σκληρό μας δίσκο) όλους αυτούς τους δύσβατους χωματόδρομους, κάποιοι (δύο - τρεις τον αριθμό άνθρωποι) τους διέσχισαν με αυτοκίνητο ή μηχανή ΑΚΟΜΑ κι αν δεν πήγαινε πουθενά ή δεν είχε κανένα ενδιαφέρον να τον περάσει κάποιος ή έφτανε σε ένα σκουπιδότοπο ή ..... ή ......

Με λίγα λόγια φανταστείτε ότι πηγαίνοντας εμείς την εκδρομή μας διαλέγουμε μια, ας πούμε όμορφη - ενδιαφέρουσα διαδρομή, και την καταγράφουμε στην μνήμη του gps μας. Αυτοί όμως σε όποια διασταύρωση συναντούν, την ακολουθούν μέχρις ότου εξαντληθεί μια ολόκληρη περιοχή ώστε να μπορέσει να αποτελέσει ένα χαρτογραφικό προϊόν. Μόνο έτσι μπορεί να γίνει αντιληπτή η διαφορά της "εκδρομής" από την "εργασία συλλογής χαρτογραφικών δεδομένων".

(και ας μην αναφερθώ στα ορειβατικά μονοπάτια κ.α. πολλές καταγραφές).


Μετά από την γνωριμία μου με αυτούς τους δύο ανθρώπους, πέρα από τον σεβασμό που τους τρέφω, δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα πληρώσω 7,5 ευρώ για να πάρω ένα χάρτη τους, πόσο μάλλον που με αυτό το ποσό αν το μεταφράσω σε βενζίνη - χιλιόμετρα - φαγητό ή οτιδήποτε άλλο αναλώσιμο έχω στις εκδρομές μου, είναι πραγματικά ΑΜΕΛΗΤΕΟ.

Το αντίστοιχο συμβαίνει και με τους ψηφιακούς χάρτες τους. Παρότι μόνοι τους μου έχουν κατά καιρούς δανείσει για δοκιμές κ.λ.π. χάρτες και προγράμματα, ΔΕΝ μου πάει η καρδιά να σκεφτώ να τους μοιραστώ ακόμα και με κολητούς μου φίλους !



Ολα τα παραπάνω δεν τα έγραψα για να εξυμνήσω την Ανάβαση, για να πουλήσει απλά τα προϊόντα της, αλλά τα έγραψα για να σας μεταφέρω την εικόνα ότι πίσω από το όνομα δεν κρύβεται μια τυπική εταιρεία money - driven αλλά ότι κάνει το κάνει (καλώς ή κακώς) από προσωπικό μεράκι κι όχι για "αρπαχτές". Τώρα αν κάποιους από εσάς αυτή η πληροφόρηση δεν σας αγγίζει καθόλου, γι' αυτό δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει τίποτα :roll:.

Οι επιλογές μας πάντοτε εξαρτώνται από την ποιότητά μας τελικά :wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες