Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

1ο service στο Pinin

1ο service στο Pinin

Δημοσίευσηαπό s_christos » 01 Ιούλ 2004, 15:32

Πήγα λοιπόν τον αγαπημένο μου Πινίνο (ο γκόμενος που μου τρώει όλα τα λεφτα όπως λέει και η γυναίκα μου) για το πρώτο του service στα 7500 Km. Δεν κάνανε κάτι σοβαρό, μόνο λάδια αλλάξανε.
Ο λόγος αυτού του post βέβαια δεν είναι η αλλαγή λαδιών αλλά άψογη συμπεριφορά των υπαλλήλων του συνεργείου.
Το εν λόγω συνεργείο είναι το καινούργιο που άνοιξε ο όμιλος Σαρακάκη στο Γέρακα. Πολύ καλή εξηπηρέτηση, εξεραιτική ευγένεια, λεπτομερής ενημέρωση για τις εργασίες που έγιναν και το κόστος τους και τελείωσα μέσα σε 20 λεπτά.
Το μόνο μείον ήταν το ότι δεν μου προσφέρανε καφέ. Δεν πειράζει όμως γιατί τον έκοψα πρόσφατα. :D
Μπράβο λοιπόν σε ένα καλά οργανωμένο (αν και μόνο με ένα μήνα ύπαρξης μόλις) συνεργείο.
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό teroulas » 08 Ιούλ 2004, 08:28

Εχω ακούσει γενικά πολύ καλά λόγια για την εξυπηρέτηση.
Επίσης, εχω ακούσει και πως πρέπει να βάζεις βαθιά το χέρι στην τσέπη όταν πηγαίνεις εκεί.

Κράτα μας ενήμερους.
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 08 Ιούλ 2004, 13:48

Μή ξεχνάς τα 7 χρόνια εγγύησης. Πρακτικά (από πείρα γιατί είναι το 2ο MITSU που έχω) δεν θα σου χρειαστεί εκτός απροόπτου. Πρόσεξε βέβαια τα εξαρτήματα του αυτ/του (τρίτων κατασκευαστών) που καλύπτονται μόνο από ένα χρόνο εγγύηση (τα περιγράφει το βιβλίο των service) και να ζητάς ανά έτος να κάνουν και έλεγχο αμαξώματος και χρώματος και να το γράφουν στο βιβλίο οτι το έκαναν.
Στο επόμενο σέρβις ειδικά άν το πάς κι εκτός δρόμου, ζήτησε να "πάρουν" και λίγο όλες τις βίδες από κάτω, βάσεις, αναρτήσεις κλπ.
Άν δεν το έκανες ακόμα, πάρε απόφαση και άλλαξε και τα λάστιχα με κάτι πιό καλό. Τσούζει βέβαια, αλλά νομίζω οτι αξίζει (για μένα τουλάχιστον που είμαι λίγο άρρωστος με αυτά). Να φανταστείς πως εκτός των μανίσιων που κάπου είναι πεταμένα, έχω και χρησιμοποιώ κατά περίπτωση τρείς ακόμα τετράδες. ( A/T , WINTER & MUD.....)
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό s_christos » 13 Ιούλ 2004, 22:04

Το κοστος του service των 7500 χλμ (δηλαδή μια απλή αλλαγή λαδιών) ήταν 55€. Έβαλαν 4 λίτρα 50-10 λάδια (αλήθεια συνθετικά είναι αυτά?) που κόστιζαν 50€ και χρέωσαν και 5€ εργατικά. :) :) :)
Απ' ότι μου είπανε το service των 15,000 θα κοστισει καμια 10ρια Ευρώ παραπάνω γιατί θα αλλάξουν και φίλτρο.
Όσον αφορά τα λάστιχα όντως είναι αίσχος :( :( :( και ειδικά τώρα με τις μεγάλες θερμοκρασίες το ABS λειτουργεί αρκετά συχνά. Λόγω οικονομικού όμως η αλλαγή τους πάει μάλλον για το φθινόπορο.
Το καλύρετο βέβαια είναι ότι λόγω κάποιων ιδιεταίρων συνθηκών έχω ένα Yokohama Geolandar AT για ρεζέρβα. :)
Αλήθεια τι να κάνω? Να βάλω και τα άλλα 4 λάστιχα Geolandar ή να πάω στα Bridgestone 694? :?
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 13 Ιούλ 2004, 22:19

Νομίζω πως τα 694 είναι καλύτερα. Τα Geo (A/T+II) ήταν στις επιλογές μου αλλά δέν τα προτίμησα από τσατίλα λόγω του ότι στη Ελλάδα, ίσως λόγω αντιπροσώπου είναι υπερτιμημένα σε σχέση με τις τιμές που έχουν στο εξωτερικό, όπου είναι 10-15% φθηνότερα από τις "ακριβές" μάρκες.
Έστειλα μάλιστα και διαμαρτυρία στην YOKO Ιαπωνίας αλλά με "έγραψαν" :evil: :evil: :evil:
Πάντως θα σου πρότεινα να αλλάξεις και διάσταση βάζοντας τα λίγο μεγαλύτερα 215/70-16 γιατί θα κερδίσεις 10 χιλ ύψους και θα έχεις και μεγαλύτερη γκάμα επιλογής από μάρκες ελαστικών.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό s_christos » 14 Ιούλ 2004, 10:25

Το GEO (AT+II) το πλήρωσα 150€. Βέβαια δεν το έκανα θέμα γιατί δεν πλήρωνα εγώ. :wink: :wink: :wink:

Στη διάσταση 215-70-16 τι προτείνεις για AT?
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 14 Ιούλ 2004, 18:44

Εγώ διάλεξα τα BR Dueler 694 και είμαι ικανοποιημένος προς το παρόν (τα φοράω για δεύτερο καλοκαίρι).
Εναλλακτικά δές τα Michelin A/T, BF Goodrich A/T (παλιό αλλά καλό) και τα PIRELLI Scorpion A/T για τα οποία αν και δεν εκτιμώ τα PIRELLI γενικώς έχω ακούσει καλά σχόλια. Μακρυά από τα G. Year.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό s_christos » 18 Ιούλ 2004, 22:05

Με τα 215/70-16 υπάρχει χώρος να βάλει κανείς αλυσίδες για το χιόνι? Νομίζω ότι κάπου διάβασα οτί δεν γίνεται. Αληθεύει?
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 19 Ιούλ 2004, 11:23

Στα AT λάστιχα λένε οι εταιρείες ότι δεν χρειάζονται αλισίδες ,όμως για καλού κακού είναι καλό αν οι διαδρομή έχει ανηφόρες κατηφόρες, να βάζουμε!
χαιρετώ τους συνάδερφους σουβάδες!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 19 Ιούλ 2004, 12:05

s_christos έγραψε:Με τα 215/70-16 υπάρχει χώρος να βάλει κανείς αλυσίδες για το χιόνι? Νομίζω ότι κάπου διάβασα οτί δεν γίνεται. Αληθεύει?

Στα πίσω λάστιχα δέν υπάρχει πρόβλημα, χωράνε άνετα. Μπροστά, μόνο πολύ ψιλή αλυσσίδα , αυτές που είναι για πάγο και πάλι δύσκολα, ίσως βρίσκουν. Πάντως το βρίσκω πολύ ακραίο να χρειαστείς αλυσίδες στα χιόνια. Το αυτοκίνητο με Α/Τ λάστιχα, όταν σταματήσει θα είναι γιατί σηκώθηκε στον αέρα από τα χιόνια στην κοιλιά του και οι αλυσσίδες τότε δεν έχουν νόημα.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό s_christos » 19 Ιούλ 2004, 15:11

Φίλε yperodigos. Όπως λέει και ο Τάσος
<----THIS IS NOT A SUV... :P :P :P

Όσον αφορά τις αλυσίδες. Εντάξει, σε χιόνι με Α/Τ λάστιχα δεν χρειάζονται. Σε πάγο όμως ???
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 19 Ιούλ 2004, 17:37

Μμμμμμ...... στόν πάγο, ζόρικα τα πράγματα. :( :( :(
Θέλει πολύ προσοχή, ειδικά στις κατηφόρες και οδήγηση σάν να έχεις μεταξύ πεντάλ και ποδιών ..... αυγά. Το ABS πάντως βοηθάει πολύ.
Το απόλυτο βέβαια είναι η χρήση χειμερινών ελαστικών (εγώ που κινούμαι τον χειμώνα συχνά σε περιοχές με παγοποίηση τα χρησιμοποιώ από τον Δεκέμβρη μέχρι και τις αρχές Απριλίου) και σε διαβεβαιώ πως είναι μαγικά.
Υπάρχουν αρκετά (προσοχή όχι M+S), εγώ ύστερα από 20ετή πείρα και χρήση διάφορων κατέληξα στα MICHELIN 4X4 ALPIN
Εικόνα
Κοστίζουν περίπου 550 - 600 € η τετράδα, αλλά είναι λιγώτερα από την επισκευή ενός φτερού ή του προφυλακτήρα που είναι το λιγώτερο που θα πάθεις σε μιά ελαφριά "τρίτου τύπου" επαφή. :evil: :evil: :evil:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό s_christos » 20 Ιούλ 2004, 10:42

Δυστυχώς εγώ μένω στην Αθήνα :( :( :(
Για αυτό προσανατολίζωμαι στα Α/Τ. Βέβαια έχω κι εγώ 15ετή πείρα οδήγησης σε χιόνι/πάγο αλλά όχι με όχημα 4χ4 και ABS.
Οπότε σιγά σιγά θα μάθω και με 4χ4. Ήδη τον Μάρτιο βρήκα ένα κομμάτι δρόμου στην Πεντέλη καταπαγωμένο και ευρύχωρο κι έπαιξα αρκετά με το ABS. :P
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Λάστιχα και προβλήματα στο PININ

Δημοσίευσηαπό geonik » 22 Ιούλ 2004, 10:15

Εχω και εγώ Pinin 2.0 GDI με το οποίο και έχω κάνει 75000 χλμ.

Για λάστιχα είχα βάλει τα BF Good.. AT τα οποία εκτός δρόμου ήταν καταπληκτικά αλλά στην άσφαλτο μειονεκτούσαν.
Εδώ και καιρό έβαλα τα Yokohama Geolandar AT τα οποία είναι πάρα πολύ καλά και εκτός και εντός δρόμου.
Και στα δύο λάστιχα έχω βάλει διαστάση 210Χ70Χ16.

Οντως με αυτήν την διάσταση δεν μπαίνουν αλυσίδες στους μπροστά τροχούς.
Εγώ το έχω ψηλώσει γενικώς γύρω στους 3 πόντους οπότε δεν έχω πρόβλημα (Μετατοπίση πιατέλου MaC ferson 3 πόντους ψηλότερα)
Οσον αφορά τα διάφορα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα.
2 φορές αισθητήρας Λάμδα.
1 φορά χάλασε η τρόμπα του συμπλέκτη.
1 ρουλεμάν μπροστά αριστερού τρόχου.
Ολα τα κάλυψε η εγγύηση. εκτός από το ρουλεμάν το οποίο "βγήκε" 1 μήνα αφού έληξε η εγγύηση.
:D
geonik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Απρ 2004, 11:46
Τοποθεσία: Ζωωγράφου Αθήνα

Re: Λάστιχα και προβλήματα στο PININ

Δημοσίευσηαπό s_christos » 27 Ιούλ 2004, 14:47

geonik έγραψε:1) Και στα δύο λάστιχα έχω βάλει διαστάση 210Χ70Χ16.
2) Ολα τα κάλυψε η εγγύηση. εκτός από το ρουλεμάν το οποίο "βγήκε" 1 μήνα αφού έληξε η εγγύηση.
:D


1) Εννοείς 215Χ70Χ16?
2) Η εγγύηση για το ρουλεμάν δεν είναι 7 χρόνια?
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες