Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

honda crv 2007 navigation

honda crv 2007 navigation

Δημοσίευσηαπό romeo » 13 Νοέμ 2007, 12:10

sory gia ta greeklish alla exei provlhma to pc mou (no greek after format..)

kalhmera se olous

paralamvano to crv mou thn paraskeyh (executive with navigation - sparkle gray)

sxetika me to navigation ti paizei ?
(einai ths alpine mono afto ksero)
exei vrei kanenas kapio tropo na tou valoume ton ellhniko xarth ?

oi xartes einai ths navteq (apo oso ksero) kai tous exo apo allo download apo inet gia to destinator.

exei dokimasei kaneis na dei ti exei to dvd pou dinoun mazi (an diavazetai apo pc ) mhpos kai mporesoume na ensomatosoume ton ellhniko xarth ?

exo vevaia gps me to destinator , alla mias kai to exei to crv mpas kai to "ftiaksoume"

exei allos ton "pono" mou ?

tora gia to CRV.....

san amaksi einai apistefto (texnologia protoporiakh) HONDA einai afth !

to ekana test drive 2 fores epi 30 lepta se - nerofagomata - limnoules nerou -xontres lakouves- mono se mia vathia lakouva (peripou 20 pontous vathos vrhke piso+kato ligo )
den kolose pouthena.
...oxi....ammo den mphka !!! (akoma)
vevaia den eimai kai poly tou extreme.

eimai pio poly ths polhs , kai san design einai poly mprosta se grammes apo to x-trail-santa fe-ra4 pou koitaza.

VEVAIA einai kai arketa pio akrivo (45000 mou phge....)
(pairneis 2 skoda octavia 5 me tous 190kati ippous........)

alla einai ena amaksi pou gia 7-10 xronia tha to krathseis !
vevaia se 10 xronia ta amaksia tha ..petane !!!

me enoxlei ligaki to gegonos oti h honda thelei na se exei kathe 6 mhnes gia servis (asxeta an exeis kanei 10 xlm , allios h eggyhsh peftei sta 3 xronia !)

alla as dino 300 kati evro ton xrono , kai tha exo to kefali mou isyxo gia 7 !!!

alhtheia syn-CRV-tes , sto navigation pia ekdosh leei to cd -dvd sas ?
Άβαταρ μέλους
romeo
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2007, 11:47

Δημοσίευσηαπό Evolander » 13 Νοέμ 2007, 12:58

Κατ' αρχάς με' γειά το νέο κάρο σου και κατά 2ο καλώς εντάχθηκες στο σαρα club!!!

Δεν γνωρίζω πολλά περί νάβι για να σε βοηθήσω, αλλά όλο και κάποιος άλλος κάτοχος του συγκεκριμένου όμως πιστεύω να ξέρει κάτι.

Ασφαλή και απροβλημάτιστα χλμ να έχεις πάντα.

Όσο αφορά στα 7 με 10 χρόνια μακάρι να το κρατήσεις - αν και εγώ τα ίδια έλεγα όταν είχα καπαρώσει το outy turbo μου το δεκέμβρη του '05, αλλά τώρα???
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos

Δημοσίευσηαπό thankin » 13 Νοέμ 2007, 21:10

με γειες καλοτάξιδο. Το είχα κάνει και τεστ το αμάξι. Σχετικά με το navi από ότι κατάλαβα πριν χαρτογρφηθεί επισήμως όλη η ελλάδα από κρατικό, επαναλλαμβάνω, κρατικό φορέα τότε θα πάίξει το συστημά σου. Δηλαδή μπορεί να πάρει και κανα 2 χρόνια. Τώρα σχετικά με το αμάξι , αν και ξέρω είναι λίγο εκνευριστικό να σχολιάζεις την επιλογή κάποιου μόλις την έχει κάνει, αλλά ρε φίλε το mazda cx-7 δεν το πήρε το μάτι σου? Κλάσεις καλύτερο αμαξάκι (είμαι κατοχός του) ανώτερο ντιζαιν μέσα έξω, 39 κιλά ροπής έναντι 19, ρεμπριζ 80-110 σε 5 έναντι 15 του χοντα, καλύτερα φρένα, κρατήματα, αναρτήσεις,kαλύτερη τετρακίνηση 20,5 εκ. από έδαφος έναντι 18, εξοπλισμό (παραδειγματικά θα σου πω το cx-7 έχει 6-δισκο mp3 με 9 ηχεία bose με 240 watt. Στο μόνο που παραδέχομε την χόντα είναι στην χαμηλή κατανάλωση. Ισχύει το 8 με 9 λίτρα τα 100 μικτή?
Άβαταρ μέλους
thankin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 22:30
Τοποθεσία: αμπελοκηποι, Θεσ/κη

Δημοσίευσηαπό Evolander » 14 Νοέμ 2007, 10:04

Thankin καλορίζικο και το δικό σου - το cx-7 το παρήγγειλε συνάδελφος από τη δουλειά και κάναμε μαζί test drive. Και εγώ μόνο καλά λόγια έχω να πω για το συγκεκριμένο, αν και υστερεί λίγο στα θέμα επιτάχυνση από στάση και τελική.
Το CRV του φίλου είναι επίσης πάρα πολύ καλό - το μόνο κακό με εμάς είναι ότι΄ανήκουμε στο #$@!&^ club!!!
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos

crv

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 15 Νοέμ 2007, 16:42

Καλοριζικο φιλε Romeo το CRV σου.Το εχω απο τον 03-2007 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αποπ την επιλογη μου.Δεν εχω ομως την εκδοση με τι navigator για να σε βοηθησω.Ξερω ομως οτι δεν λειτουργει με ελληνικους χαρτες ακομη.(καποια στιγμη ομως θα γινει και αυτο).Τωρα για το CRV-υπαρχει παρακατω ενα θεμα για φανατικους CRVιδες.Δεν ειμαστε πολλοι αλλα και τι με αυτο?(δεν ειναι για ολους ...)Εμενα το μονο παραπονο μου ειναι η ποιοτητα των πλαστικων...(japan).Να προσεχεις την παχια αμμο (κολλησα το καλοκαιρι)...Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο αυτοκινητο με ασφαλτινο χαρακτηρα ομως και με ιδανικους χωρους(αν εχεις οικογενεια θα με καταλαβεις).Τωρα για τις εξυπναδες για Mazda ... τις θεωρω αστειες.Καθε αυτοκινητο κρινεται στον δρομο και στον χρονο...και οχι βεβαια απο τα ηχεια και το στερεοφωνικο του συστημα...Και φυσικα οι περισσοτεροι πιστευουν πως αγορασαν το καλυτερο αυτοκινητο του κοσμου...Μην ακους κανεναν που δεν εχει CRV να σου κριτικαρει το CRV.Καλεσ βολτες!!
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: crv

Δημοσίευσηαπό thankin » 15 Νοέμ 2007, 20:38

giorgoskoup έγραψε:Καλοριζικο φιλε Romeo το CRV σου.Το εχω απο τον 03-2007 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αποπ την επιλογη μου.Δεν εχω ομως την εκδοση με τι navigator για να σε βοηθησω.Ξερω ομως οτι δεν λειτουργει με ελληνικους χαρτες ακομη.(καποια στιγμη ομως θα γινει και αυτο).Τωρα για το CRV-υπαρχει παρακατω ενα θεμα για φανατικους CRVιδες.Δεν ειμαστε πολλοι αλλα και τι με αυτο?(δεν ειναι για ολους ...)Εμενα το μονο παραπονο μου ειναι η ποιοτητα των πλαστικων...(japan).Να προσεχεις την παχια αμμο (κολλησα το καλοκαιρι)...Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο αυτοκινητο με ασφαλτινο χαρακτηρα ομως και με ιδανικους χωρους(αν εχεις οικογενεια θα με καταλαβεις).Τωρα για τις εξυπναδες για Mazda ... τις θεωρω αστειες.Καθε αυτοκινητο κρινεται στον δρομο και στον χρονο...και οχι βεβαια απο τα ηχεια και το στερεοφωνικο του συστημα...Και φυσικα οι περισσοτεροι πιστευουν πως αγορασαν το καλυτερο αυτοκινητο του κοσμου...Μην ακους κανεναν που δεν εχει CRV να σου κριτικαρει το CRV.Καλεσ βολτες!!
Συγνώμη ρε φίλε εσύ μονο το ηχοσυστημα συγκρατησες? καταρχας πες μου το εχεις δει, εχεις διαβασει κατι, εχεις ακουσεις κατι για το mazda cx-7 ή ετσι πεταμε καμια λακαμια να περασει η ωρα? συγκρινεις σε εσωτερικο ή εξωτερικο σχεδιασμο το μαζντα με χοντα? Καταρχας το crv το εχω δει φορτωμενο σε ανηφορα στην καρδία στην θεσ/κη και το αμαξι εμοιαζε σαν χελωνα με ροδες τοσο ειχε κατσει και πανω απο 70 δεν πηγαινε. Μετα την να συγκρινω κινητηρες 260 με 150 αλογα, επιταχυνσεις 0-100 σε 7,7 με 10,2, ρεμπριζ 80-110 6 με 16 δευτερα, ποιοτητα υλικων, σερβις, ανταλλακτικα, φρενα, κρατηματα. Αστα ρε φιλε διαβασε και καμια κριτικη. Τα αμαξια δεν τα βαζουν καν σαν ανταγωνιστικα μοντελα! Τι να λεμε τωρα!! Και σημειωσε οτι εκανα τεστ το χοντα πριν παρω το μαζντα!!
Άβαταρ μέλους
thankin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 22:30
Τοποθεσία: αμπελοκηποι, Θεσ/κη

Re: crv

Δημοσίευσηαπό Evolander » 15 Νοέμ 2007, 23:16

Ειρήνη αδέλφια, η τάση να απομυθοποιούμε το κάρο μας δεν είναι πρωτόγνωρη.
Και τα δύο αυτοκινητάκια είναι μια χαρά.
Είπαμε με ‘γειά και στους δύο και χαλαρά.
Μια συμβουλή ήθελε ο romeo, όχι να πλακωθούμε οι υπόλοιποι…
Εξάλλου και εμείς οι MitsuHondaκηδες ας μην καμαρώνουμε και πολύ γιατί το service της Mazda είναι σαφώς καλύτερο σε όλους τους τομείς.

Και κάτι άλλο, το cx-7 κάνει αλλαγή λάδια/φίλτρο κάθε 7,500 χλμ ή έχω άδικο?
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos

Δημοσίευσηαπό thankin » 16 Νοέμ 2007, 01:07

καθε 15000
Άβαταρ μέλους
thankin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 22:30
Τοποθεσία: αμπελοκηποι, Θεσ/κη

Δημοσίευσηαπό Evolander » 16 Νοέμ 2007, 16:02

Όχι κάθε 7,500 είμαι σίγουρος γιατί ο συνάδελφος εδώ που το πήρε το επιβεβαιώνει!
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos

Δημοσίευσηαπό thankin » 16 Νοέμ 2007, 22:50

Evolander έγραψε:Όχι κάθε 7,500 είμαι σίγουρος γιατί ο συνάδελφος εδώ που το πήρε το επιβεβαιώνει!
Καλά ρε φίλε αφού στο επιβεβαιωνει ο συνάδελφος. Εμένα πάλι μου το επιβεβαιώνει ο αντιπρόσωπος και το manual. Για το mazda cx-7 μιλάμε οχι για το χοντα έτσι ε?
Άβαταρ μέλους
thankin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 22:30
Τοποθεσία: αμπελοκηποι, Θεσ/κη

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 17 Νοέμ 2007, 00:22

Kαλα ρε παιδια μην παιξετε και μπουνιες !!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Αφου μεχρι και οι πετρες ξερουν οτι το καλυτερο ειναι το NAVARA !!
Mη μαλωνετε βρε σε ξενους αχυρωνες !!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Νοέμ 2007, 08:57

Το θέμα έχει τίτλο "honda crv 2007 navigation". Αν είναι να το αλλάξουμε σε crv vs cx.

Τωρα σε σχέση με το πόσο συχνά αλλάζουμε λάδια, το manual συνήθως γράφει αλλαγή στα τόσα χλμ ανάλογα με τον συνιστώμενο τύπο λαδιών. Αν η αντιπροσωπία σου προτείνει χαμηλότερη ποιότητας και συχνότερης αλλαγής είναι στο χέρι σας να επιλέξετε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό romeo » 17 Νοέμ 2007, 12:15

..ενταξει , ολοι εχουν το δικιο τους ( ..για το αυτοκινητο τους !)

αλλα στην τελικη ο καθενας αγοραζει το αμαξι που του ταιριαζει ( του "παει" )

τωρα για το navi ,το dvd , στον υπολογιστη βλεπω τα αρχεια του αλλα εχει ολη την ευρωπη σε 1 αρχειο ( και με καταληξη για τους χαρτες .bap η ,bup, ) οποτε επειδη οι χαρτες που ειχα εγω απο navteq ( για ppc) δεν θα μπουν λογω καταληξης αρχειου ...... :cry: .

οι φωνητικες εντολες ομως ειναι το κατι αλλο (μονο την πλατη δεν σου ξυνει με εντολη !!!) απο clima - cd - radio - pc card - τι ωρα ειναι κλπ...

φρεναρει μονο του -γκαζωνει μονο του ( σε acc εκδοσεις) ξερει ποτε θα τρακαρεις και σε προστατευει , αυτην την τεχνολογια δεν νομιζω να την εχουν αλλα αμαξια στην κατηγορια του ( διορθωστε με αν κανω λαθος).

ναι ειναι ακριβο , αλλα τα αξιζει τα λεφτα του !

αν βρει κανεις αλλος καμια μαμουνια για το navi ας το σφυριξει ...
Άβαταρ μέλους
romeo
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2007, 11:47

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Νοέμ 2007, 12:33

Για το navi μάλλον ξέχνα οποιαδήποτε μετατροπή χαρτών ή χάρτες για το σύστημα που να αφορούν Ελλάδα. Οι εταιρίες θεωρούν την Ελλάδα πολύ μικρή αγορά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: crv- προς Thankin

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 17 Νοέμ 2007, 16:17

Αγαπητε Thankin,

1)Ειναι το λιγοτερο αγενεια να προτεινεις σε καποιον που μολις αγορασε νεο αυτοκινητο, ενα αλλο μοντελο , που συμπτωματικα το εχεις ο ιδιος( Ω!! μα τι εξυπνος εισαι εσυ βρε!!)
2)Εφ'οσον τα δυο μοντελα δεν ειναι ανταγωνιστικα,με ποια λογικη τα συγκρινεις εσυ ο ιδιος?
3)Πως κρινεις ενα αυτοκινητο με μιση ωρα(max) test drive? Μα τι χαρισμα εχεις εσυ βρε?
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες