Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Defender με αγροτική άδεια.

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Defender με αγροτική άδεια.

Δημοσίευσηαπό pangelo » 05 Μαρ 2007, 10:57

Τι γίνετε με τα αυτοκίνητα που έχουν αγροτική άδεια; Μπορώ να το αγοράσω; Θα πρέπει να πληρώσω κάτι παραπάνω για να αλλάξει η άδεια;
Άβαταρ μέλους
pangelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2005, 12:39

Defender με αγροτική άδεια.

Δημοσίευσηαπό disco » 05 Μαρ 2007, 11:36

Νομίζω πως είναι μπέρδεμα, διότι είναι μηχάνημα και όχι αυτοκίνητο.

Θέλει ψάξιμο.

Πρέπει να ξέρει ο Μήτσος με την Γιαγιά (σεριες) από την Πάτρα, που είναι αγρότης και έχει και τρακτέρ και Λ.Ρ. .

Μήτσοοοοοο
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pangelo » 05 Μαρ 2007, 11:46

Δυστυχώς τα περισσότερα Defender 110 που βρίσκω για αγορά έχουν αγροτική άδεια και πωλούνται σε καλή τιμή.
Άβαταρ μέλους
pangelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2005, 12:39

Δημοσίευσηαπό disco » 05 Μαρ 2007, 11:54

Φυσικά!

Αφού δεν έχουν να πληρώσουν το νταβατζιλίκι του κράτους, που λέγεται (τώρα πια) Τέλος Ταξινόμησης.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό mato » 05 Μαρ 2007, 13:05

νομίζω οτι από αγροτικό σε επαγγελματικό (και τούμπαλιν) αλλάζει.
Από αγροτικό (ή επαγγελματικό) σε ΙΧ, ούτε να το συζητάς.
Θεωρητικά γίνεται, αλλά είναι τερατώδεις οι δυσκολίες (τουλάχιστον έτσι μου είχαν πει σε σχολή οδηγών που αναλαμβάνουν και τέτοιες δουλειές).
Γιατί δεν ρωτάς στην δ/νση Συγκοινωνιών της περιοχής σου να πάρεις συγκεκριμένες απαντήσεις?
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 05 Μαρ 2007, 13:12

Και αν αφησεις και κανα "σκουπιδακι".... στο υπουργειο....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό pangelo » 05 Μαρ 2007, 13:21

Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκεις 110 μόνο 90. Τα 110 που βρήκα ήταν μόνο αγροτικά.
Σας ευχαριστώ όλους.
Άβαταρ μέλους
pangelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2005, 12:39

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Μαρ 2007, 15:11

110 επαγγελματικό ή IX ψάχνεις?

Αν πρόκειται για ΙΧ υπάρχει ένα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pangelo » 05 Μαρ 2007, 15:36

Γεια σου Παντελή

Τι κάνεις όλα καλά; Το ιπποποταμάκι μου τελικά είχε κάψει φλάντζα έβαλα την μεταλλική την ενισχυμένη. Θα τα πούμε στην εκδρομή στις 11 Μαρτίου έχω δηλώσει συμμετοχή.

Ι.Χ. ψάχνω αλλά βλέπω ότι είναι δύσκολο να βρω. Η αλήθεια είναι ότι δεν το θέλω τώρα μετά το γάμο μου που είναι τον Σεπτέμβρη. Μια έρευνα αγοράς έκανα. Ενδιαφέρομαι για το Defender το 110 td αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το κυκλοφορήσω στην Αθήνα.

Ευχαριστώ,
Άγγελος
Άβαταρ μέλους
pangelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2005, 12:39

Δημοσίευσηαπό pangelo » 05 Μαρ 2007, 15:50

Παντελή δεν ξέχασα ότι χρωστάω λουκουμάδες, αν και δεν τους έχω δοκιμάσει ακόμα. Αν προλάβω να πάω αυτή την βδομάδα θα φέρω στην εκδρομή την Κυριακή.

Θύμισε μου μόνο που ακριβός είναι το μαγαζί.
Άβαταρ μέλους
pangelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2005, 12:39

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Μαρ 2007, 18:32

Αγγελε γειά,

τους λουκουμάδες του ΚΤΙΣΤΑΚΗ δεν αξιζει να τους αφήσεις να πανιάσουν.
Θέλουν φάγωμα εκείνη τη στιγμή που είναι τραγανοί απέξω και μέσα γεμάτοι μέλι (κάνουν κρακ όταν τους δαγκώνεις και πλημμυρίζει το στόμα σου γλύκα από το ζουμερό μέλι μέσα τους. ΜΑΓΕΙΑ !!!!!)

Το μαγαζί είναι δίπλα στα γραφεία της εφημερίδας ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ στην Σωκράτους. Οπως μπαίνεις στην Αγ. Κων/νου από την Ομόνοια είναι το πρώτο φανάρι. Στρίβεις αριστερά και μπαίνεις στην οδό Σωκράτους. Στην Σωκράτους στο δεξί σου χέρι υπάρχει μία στοά. Από την μιά μεριά όπως κοιτάς την είσοδο της στοάς είναι ένα κατάστημα που πουλάει παραϊατρικά υλικά και τεχνητά μέλη, καροτσάκια, πατερίτσες κλπ.
Από την άλλη μεριά υπάρχει ο ΚΤΙΣΤΑΚΗΣ.

και μόνο να μου πεις ότι τους φάγατε εσείς φρέσκους φρέσκους και ζεστούς μου φτάνει.

Defender 110 V8 3πορτο με μεταλλικό γνήσιο hardtop και κυρίως με ΓΝΗΣΙΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ αμάξωμα, καινούργιο κιβώτιο και ανακατασκευασμένο στην Αγγλία V8 μοτέρ. Αυτό υπάρχει και είναι με ελληνικές πινακίδες.

Πετρελαιοκίνητο 110 λίγο δύσκολο. Οχι ότι δεν βρίσκεται αλλά είναι δύσκολο και ακριβό συνήθως.
Εκτός και αν σε ενδιαφέρει κάποιο με πινακίδες αγροτικού μηχανήματος πολλαπλών χρήσεων.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό dimitris-series2a » 05 Μαρ 2007, 19:14

καλησπερα σε ολους!

για να αγορασεις ενα επαγγελματικο και να το κανεις αγροτικο δεν χρειαζετε καμια ιδιαιτερη διαδικασια. οταν κανεις μεταβιβαση δηλωνεις το επαγγελμα σου. και προσκομιζεις ενα χαρτι απο την αγροτικη διευθυνση της περιοχης σου οτι εχεις ενα αμπελι μια ελια κ.λ.π. αν εχεις δηλωσει στην δηλωση σου αγροτικο εισοδημα δεν χρειαζεσε κανενα χαρτι απο καμια υπηρεσια κανει το εκαθαριστικο.
οταν πηρα την γιαγια η αδεια της ηταν οικοδομικες εργασιες. ειχα το εκαθαριστικο μαζι και την εκανα μελισσοκομα.
πιστευω πως για να βγαλεις επαγγελματικο χρειαζεσε καποιο συγκεκριμενο αριθμο εισοδηματος-τζιρου οταν το τουτου ειναι μεγαλου κυβισμου. δεν ειμαι σιγουρος για αυτο. αν ειναι ετσι ομως λεει αγροτης! τελη - νταβατζης στην τσεπη μας μονο 73 ευρα.
για αγροτικο μηχανημα πρεπει να εχεις καποιο χωραφακι κ.λ.π. λεει παντως ενα α.μ. γιατι γλιτωνεις πολλα. ουτε κτεο ουτε τελη τιποτα απο αυτα. ρυμουλκεις κανεις πολλα.
για περισσοτερες λεπτομερειες πηγαινε στην αγροτικη διευθυνση της περιοχης σου στο τμημα αυτοκινητων και θα στα πουν ολα χαρτι και καλαμαρι.
Άβαταρ μέλους
dimitris-series2a
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:37
Τοποθεσία: πατρα

Δημοσίευσηαπό pangelo » 05 Μαρ 2007, 20:32

Παντελή καλησπέρα,

Έχεις απόλυτο δίκιο για τους λουκουμάδες τρώγονται ζεστοί και τραγανοί. Κάποια στιγμή, που θα περνάω από τον Ωρωπό θα σου φέρω οπωσδήποτε.

Το Defender που ψάχνω είναι το 5πορτο 110. Δεν γνωρίζω αν είναι το V8. Με ποιους κινητήρες έβγαινε το 5πορτο 1990-1995;

_____________________________________________________________________

Δημήτρη, αγρότης δυστυχώς δεν είμαι αλλά έχει η πεθερά μου κάτι κτήματα στο Αγρίνιο. Θα δω τι μπορώ να κάνω από εκεί.

Ευχαριστώ,
Άγγελος
Άβαταρ μέλους
pangelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2005, 12:39

Δημοσίευσηαπό disco » 05 Μαρ 2007, 21:41

pangelo έγραψε:Παντελή καλησπέρα,
έχει η πεθερά μου κάτι κτήματα στο Αγρίνιο. Θα δω τι μπορώ να κάνω από εκεί.

Ευχαριστώ,
Άγγελος


Πρόσεχε με της πεθερές (και της νύφες). :twisted:

Τον νου σου! :!:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 06 Μαρ 2007, 08:27

Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει,το διπλοκαμπινο ντιφεντερ 130 πικ-απ περναει για επαγγελματικο;
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες