Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Την γνώμη σας

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Την γνώμη σας

Δημοσίευσηαπό stone » 01 Μαρ 2007, 21:08

Συνταξιδιώτης
ειμαι κάτοχος Wrangler 2.5 έτους 2003 (δεν θέλω ου) και ψάχνομαι για κάτι δέυτερο όχι καινούργιο (σιχαίνομαι τα ηλεκτρικά βοηθήματα, κουμπάκια κλπ), για λόγους χώρων που το δικό μου δεν μου προσφέρει.
Καλό χρυσό και άγιο για ένα ζευγάρι, αλλά ανυπόφορο για μεταφορά αντικειμένων άνω του 1,5 μέτρου και βαλίτσες.
Προσανατολίζομαι προς το Discavery, έχοντας δυνατότητα και για Diesel (δεν ξέρω την διαφορά Ι και ΙΙ), αλλά έχω οδηγήσει (στον δρόμο) ελάχιστα το Mpi 2.0 και μου φάνηκε καλό.
Εάν μπορείται ενημερώστε με
1. Τι γίνεται με Diesel έκδοση και αν επιτρέπεται να εισαχθεί.
2. Το έτος 2000, έβγαινε ακόμη το Discavery Mpi ή το αντίστοιχο diesel
3. Τι γίνεται με την κατανάλωση βενζίνης (για το Mpi 2.0). Απο το δικό μου είμαι συνηθισμένος σε 50€ για 420 Χλμ.
4. Τι γίνεται με τα συνεργεία, ειδικά απο Σταυρό και πάνω
5. Τι τιμές έχετε στα ανταλακτικά
6. Σε περίπτωση επιλογής 2λίτρου, τι γένετε με τον κινητήρα? Δεν είναι λίγος για τα κιλά του?
7. Πως κινείται στην Εθνική Οδό, άλλωστε δεν είμαι συνηθισμένος απο το δικό μου σε ταχύτητες των 150 και 160 χλμ.
8. Διάβασα σχεδόν όλες τις συνομιλίες σας και βλέπω προβλήματα στην καρότσα απο σκουριές, που αντιμετωπίζονται όμως και προληπτικά.
9. Υπάρχουν μάντρες που κατά κάποιο τρόπο να ειδικεύοντε σε πώληση Land Rover?
10. Με την αντιπροσωπεία τι γίνεται, απο ανταλακτικά ή υπάρχει και ελεύθερη αγορά, που να καλύπτει τις ανάγκες? Υπάρχει και εκεί τμήμα μεταχειρισμέων αυτοκινήτων?

Υ.Γ. Δυστυχώς δεν βρίσκω Test, για μεταχειρισμένα, οπότε στηρίζομαι στην γνώμη σας, που θεωρώ λόγω αγάπης στο συγκεκριμένο όχημα, απόλυτη.
Άβαταρ μέλους
stone
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 28 Φεβ 2007, 00:17
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη

Την γνώμη σας

Δημοσίευσηαπό ollram » 01 Μαρ 2007, 22:09

Αγαπητέ stone,

Σίγουρα θα το αγαπήσεις, όποιο ΝΤΙΣΚΟ και να πάρεις, για όλες τις ερωτήσεις σου θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν πολλα παιδιά εδώ στο φόρουμ, και ειδικά ο pantg!
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Την γνώμη σας

Δημοσίευσηαπό disco » 01 Μαρ 2007, 22:16

Όλα καλά μέχρι εδώ.

Είσαι όμως διαθετειμένος ,να ζήσεις-συμβιώσεις, με μια δύστροπη γκόμενα?
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 02 Μαρ 2007, 08:12

Nίκο καλημέρα,

δύστροπη "γκόμενα" δεν είναι.
Εχει τα "κουμπιά" της. Οπως όλοι μας άλλωστε.

Χάρη γειά,

στο τέλος θα πουν ότι τα "έχουμε" κιόλας (χιχιχιχιχι)

Φίλε συνταξιδιώτη stone (εξαιρετική η προσφώνηση "συνταξιδιώτη")

1. Τι γίνεται με Diesel έκδοση και αν επιτρέπεται να εισαχθεί.
Μπορείς να κάνεις εισαγωγή αλλά συμφέρει μόνο για μοντέλα από τα μέσα του 2001 και μετά, άρα όχι για αυτό που σε ενδιαφέρει κυρίως (το Tdi από ότι συνάγεται από την ερώτηση 2 πιό κάτω)

2. Το έτος 2000, έβγαινε ακόμη το Discavery Mpi ή το αντίστοιχο diesel
Το Mpi σταμάτησε να παράγεται τον Σεπτέμβριο του 1997.
Το ίδιο και για τα 300Tdi.
Aπο εκεί και μετά άρχισε να παράγεται το Disco 2 (oπτικά ίδιο αλλά κατήργησαν τον Mpi και άλλαξαν τον Tdi με τον TD5)


3. Τι γίνεται με την κατανάλωση βενζίνης (για το Mpi 2.0). Απο το δικό μου είμαι συνηθισμένος σε 50€ για 420 Χλμ.

Συνάδελφοι που τα έχουν ακόμη μιλάνε για 11 έως 15 λίτρα/100 χλμ.
Κάτι τέτοιο θυμάμαι και από δικό μου (είχα ένα Mpi από το 1993 έως το 1998)

4. Τι γίνεται με τα συνεργεία, ειδικά απο Σταυρό και πάνω
Μη εξουσιοδοτημένο αλλά εξειδικευμένο σε Landies έχω ένα να σου συστήσω στην Παιανία. Υπάρχει και ένα στην Ηλιούπολη (ψηλά) αλλά φίλος καλός που το πήγαινε εκεί μου έκανε παράπονα.
Μακριά από την αντιπροσωπεία στην Μεσογείων (και αυτό το λέω ανοικτά και σε φόρουμ). Εχουμε δικό μας άνθρωπο μέσα εκεί αν σε εξυπηρετεί το συνεργειο αυτό λόγω θέσης αλλά γενικότερες και ειδικότερες εντυπώσεις δεν βοηθούν στο να μπορώ να στο συστήσω.

5. Τι τιμές έχετε στα ανταλακτικά
Χαμηλότερες από ότι έχουν τα Jeep.
Kαι υπάρχουν και πολλες περισσότερες δυνατότητες και επιλογές για αγορά. Τόσο σε καινούργια γνήσια, aftermarket/oem, imitation ή μεταχειρισμένα. Τοσο στην τοπική αγορά όσο και από το εξωτερικό, διαδικτυακά ή μέσω ανθρώπινης επαφής και συνεννόησης.

6. Σε περίπτωση επιλογής 2λίτρου, τι γένετε με τον κινητήρα? Δεν είναι λίγος για τα κιλά του?
15 κιλά ανά ίππο περίπου. Η αίσθησή του δεν θα πρέπει να απέχει ιδιαίτερα πολύ από αυτή του Wrangler με τον κινητήρα που είχες.


7. Πως κινείται στην Εθνική Οδό, άλλωστε δεν είμαι συνηθισμένος απο το δικό μου σε ταχύτητες των 150 και 160 χλμ.
Εισαι μιά χαρά και με το Disco θα αισθάνεσαι και σαφώς πιό πολιτισμένα και ήσυχα. Το Mpi είναι εξαιρετικό σε μακρυά ταξίδια με πολιτισμένες και νόμιμες ταχύτητες.

8. Διάβασα σχεδόν όλες τις συνομιλίες σας και βλέπω προβλήματα στην καρότσα απο σκουριές, που αντιμετωπίζονται όμως και προληπτικά.
Για την Ελλάδα τα προβλήματα αυτά έχουν εφαρμογή μόνο σε αυτοκίνητα που είχαν ελλειπή συντήρηση και είχαν στενές επαφές με την θάλασσα.
Τα ουσιαστικά προβλήματα εντοπίζονται στο μοτέρ και την μετάδοση αν έχει κάνει το αυτοκίνητο πολλά ή απρόσεκτα χιλιόμετρα χωρίς σωστή συντήρηση και χωρίς να ξέρουν να το οδηγούν (που συμβαίνει πολύ συχνά)

9. Υπάρχουν μάντρες που κατά κάποιο τρόπο να ειδικεύονται σε πώληση Land Rover?
Υπάρχουν αρκετές. Δεν σου αναφέρω γιατί είναι λάθος να πούμε μόνο μερικές. Η αγορά από ιδιώτη όμως μπορεί να σου δώσει όμως χαμηλότερη τιμή, χωρίς αυτό να είναι και απαραίτητο βέβαια.

10. Με την αντιπροσωπεία τι γίνεται, απο ανταλακτικά ή υπάρχει και ελεύθερη αγορά, που να καλύπτει τις ανάγκες? Υπάρχει και εκεί τμήμα μεταχειρισμέων αυτοκινήτων?
Η αντιπροσωπεία έχει από τις καλύτερες/πληρέστερες καλύψεις σε ανταλλακτικά ανά μοντέλο. Η ελεύθερη αγορά παρέχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ δυνατότητες επιλογής σε καινούργια, aftermarket/oem, imitation, μεταχειρισμένα και ανταλλακτικά βελτίωσης/εξέλιξης/προσαρμογής στις ανάγκες σου. Υπάρχει στην κυριολεξία Ο'ΤΙ θέλεις και σε μεγάλη ευρύτητα τιμών, ποιοτήτων και τρόπου αγοράς (Internet ή φυσική επικοινωνία)
Και αυτά στα γράφω και σαν επαγγελματίας, πέραν την ιδιότητας του ιδρυτή αυτού που διαβάζεις πιό κάτω.

Αν βαριέσαι την πληκτρολόγηση και το διάβασμα τα λέμε και από τηλεφώνου. Ζήτα και στο δίνω (για να μην εκλαμβάνεται κακοβούλως η επιθυμία για άμεση υποστήριξη)

Χαιρετώ και ψάξε καλά πριν αγοράσεις. Η αγορά έχει γεμίσει Discos.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό stone » 02 Μαρ 2007, 10:15

φίλτατοι συνταξιώτες,
καλώς θεώρησα ότι και άποψη έχετε και διάθεση για ενημέρωση. Έναντι των άλλων ενοτήτων, πραγματικά ένοιωσα να με περιβάλει ζεστή ατμόσφαιρα.
Και βέβαια σας ευχαριστώ, για την διάθεση του χρόνου σας. Ειδικά τον pantg, ο οποίος με εντυπωσίασε με τις τεκμηριωμένες απόψεις του.
Δυσκολία στην σχέση οχήματος - ιδιοκτήτη, αναπτύσεται έτσι και αλλιώς, όταν διαλέγεις, εκτός δρόμου, αμερικάνικα ή εγγλέζικα αυτοκίνητα.
Εγώ έχοντας φιλοσοφίσει την κατάσταση, είμαι αρκετά υπομονετικός στις δυστροπίες του Wrangler (για μπες σε στροφή, σε βρεγμένη άσφαλτο με γκάζι). Ασπάζομαι απλώς την άποψη ""ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς"".
Θα αρχίσω να το ψάχνω, απο αγγελίες και μάντρες.
Αν κατάλαβα καλά προτιμητέο το Disco Mpi 2.0 του 1998 και δυσκολία στην εύρεση της Diesel, έκδοσης.

pantg, σαφώς και θα ήθελα, αν δεν δημιουργώ πρόβλημα, να μιλήσουμε απο το τηλέφωνο. Όλο και κάτι θα έχεις να μου πεις περισσότερο. Αναμένω λοιπόν να εποικηνωνήσουμε και τηλεφωνικά.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
stone
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 28 Φεβ 2007, 00:17
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη

Δημοσίευσηαπό disco » 02 Μαρ 2007, 10:41

Μια μικρή λεπτομέρεια!

Αν αγοράσεις από μαντρα, υπάρχει νομος που σε κατοχυρώνει με 2 χρονια εγγύηση.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 02 Μαρ 2007, 14:33

disco έγραψε:Μια μικρή λεπτομέρεια!

Αν αγοράσεις από μαντρα, υπάρχει νομος που σε κατοχυρώνει με 2 χρονια εγγύηση.



Nίκο μακάρι να ισχύει και στην πραγματικότητα αυτό.
Τυπικά, όπως μας εξήγησε και επιβεβαίωσε και ο Γιώργος (firelord) ως ειδικός επί των νομικών, θα πρέπει να υπάρχει πλέον αυτή η "κάλυψη".
Πρακτικά όμως ας μην κρατάμε και την αναπνοή μας.......

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 02 Μαρ 2007, 17:45

Συνταξιδιώτη και μελλοντικέ συνάδελφε stone (πολύ μου άρεσε το συνταξιδιώτη)

Νομίζω ότι στην ενότητα των Landies όλοι προσπαθούμε να βοηθούμε ο ένας το άλλον και σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.
Σίγουρα θα βρείς και άλλους συναδέλφους που γνωρίζουν ακόμη περισσότερα καθώς το Mpi δεν είναι ο τομέας μου από πλευράς κινητήρα (αν και είχα ένα για πεντε χρόνια τα 19 χρόνια αθροιστικής ιδιοκτησίας οχημάτων με κινητήρα Tdi μάλλον μετράνε περισσότερο).
Αλλωστε αυτό που μας κάνει δυνατούς είναι το ότι ΟΛΟΙ εδώ μοιραζόμαστε τη γνώση, τις εμπειρίες και τις απορείες μας.
Πάντα υπάρχει κάτι νέο να μάθουμε όλοι μας.

----------

Την δυστροπία του wrangler στις βρεγμένες στροφές ΔΕΝ θα την συναντήσεις στα Landies με μόνιμη τετρακίνηση (όπως το Disco). Εχουν λίγο περίεργη συμπεριφορά καθώς τείνουν να "μουρώνουν", ιδίως αν βάλεις εργατοπροφυλακτηροποδιοκαλυματοβαρίδια <ουφ> εμπρός ή αν έχουν αρχίσει να "πεθαίνουν" τα ελατήρια και τα αμορτισέρ.
Μερικές φορές θέλει να φύγει με τα τέσσερα.
Οταν το συνηθίσεις όμως θα δεις ότι η μόνιμη τετρακίνηση μπορεί να είναι πιό αντιοικονομική στα καύσιμα αλλά δίνει σαφώς καλύτερη συμπεριφορά τόσο στο δρόμο όσο και εκτός αυτού.
Ιδίως αν το αυτοκίνητο έχει στηθεί σωστά (οχι ψηλότερο ή σκληρότερο) και χωρίς περιττά βαρίδια εμπρός τότε υπάρχουν κανονικά αυτοκίνητα δρόμου που ασθμαίνουν για να σε προλάβουν στις στροφές. Ακόμη και με το Mpi (πρέπει να δεις τί γίνεται μερικές φορές με την αρματωμένη καμήλα.... που δεν μπορούν να πιστέψουν ότι το περίπτερο αυτό με τα σίδερα εμπρός πίσω πάνω και κάτω στρίβει έτσι)

Το Mpi έχει δύο εκδόσεις. Μία πιό απλή, με πιό σπαρτιάτικο εσωτερικό, λιγότερη πολυτέλεια και λιγότερα ηλεκτρονικά αλλά και πιό ροπάτη και μία πιό εκλεπτυσμένη, πιό πολιτισμένη και σύγχρονη στο εσωτερικό της, με καλύτερα φώτα εμπρός και λίγο χειρότερα φώτα πίσω (που φτιάχνονται καλύτερα), λιγότερη αίσθηση ροπής στις ρόδες και λίγο περισσότερο προσανατολισμένο στην οδήγηση στην άσφαλτο.
Αν βρεις πετρελαιοκίνητο αγόρασε και ένα Λόττο μαζί.
Θα το κερδίσεις σίγουρα, το Λόττο.
Πουλάς λοιπόν το πετρελαιοκίνητο Disco 1 και αγοράζεις ένα Range Rover Sport ΤDV8 και τελείωσες.


Πρόβλημα δεν δημιουργείς κανένα,
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-6188.html
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-5806.html
(...επειδή η πλήρης ενημέρωση είναι καλό πράγμα και ίσως σαν νέος στην ενότητα των Landies θα πρέπει να διαμορφώσεις την δική σου γνώμη και άποψη.)

Το τηλέφωνο είναι 22950 37637 και 6944 579911.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 02 Μαρ 2007, 20:11

απο το δικο μου παλαι ποτε (ευτυχως) 2.5 θυμαμαι με νοσταλγια ποσο ευκολα ερχοταν η εξοδος απο το ταρμακ, ειδικα με φεντιμα και γλυτσα

ααααχ
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό stone » 03 Μαρ 2007, 08:44

συνταξιδιώτες και ειδικώς Παντελή,
ευχαριστώ για την πληρέστατη ενημέρωση και για το τηλέφωνο.
Λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων (προπονήσεις ιστιοπλοϊας του παιδιού μου), μετά το Σαββατοκύριακο θα μιλήσουμε.
Τώρα κατάλαβες τι κουβαλάω ή τι θα ήθελα να κουβαλάω στις μετακινήσεις μου (τσάντα, άλμπουρα, μάτσες, πανιά, θήκες κ.α.), για να μην πώ την αδυναμία να βάλω το σκάφος στην οροφή, που είναι soft top και μου γίνετε δύσκολη η ζωή.
Βλέπω κάποιον άλλο γονέα, με Disco και ξερογλύφομαι.
Έκανα και μια βόλτα στις ενότητες του Forum, που μου υπέδειξες και έμεινα άφωνος. Επειδή έχω βρεθεί και εγώ σε παρόμοια κατάσταση, αντιλαμβάνομαι την πικρία σου. Εάν μου επιτρέπεται θα τολμήσω ένα σχόλιο, δανειζόμενος την λαϊκή ρήση ""εμ κερατάς, εμ και δαρμένος"".
Συνήθως αυτές οι καταστάσεις είναι σαν το χάπι κινίνου, απ έξω γλυκό και μέσα πίκρα.
Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους

Υ.Γ. Για να μην φαίνομαι εγενής και βλέποντας ότι όλοι γνωρίζεστε καταθέτω και δικό μου όνομα, Γρηγόρης.
Άβαταρ μέλους
stone
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 28 Φεβ 2007, 00:17
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη

Δημοσίευσηαπό pantg » 03 Μαρ 2007, 09:57

Γειά σου Γρηγόρη,

το Disco σίγουρα έχει μακρυά οροφή και μπορεί να χωρέσει και τα πράγματα της ιστιοπλοϊας (ή ουσκιοπλοϊας για τους ενηλίκους.....)

Καλές πλεύσεις.

Χαιρετώ
pantg
 


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης