Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

linhai?- kymco?

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

linhai?- kymco?

Δημοσίευσηαπό DULAS » 30 Ιουν 2006, 20:38

Χαιρετώ όλο το κόσμο του forum με λένε Κώστα και καιρό τώρα ζαχαρώνω την περίπτωση αυτόν τον συμπαθέστατων χοιριδίων,όσο όμως το χαζεύω τόσο κάπου είχα μπερδευτεί όσον αφορά το τι ζητάω από το γουρούνι και μέχρι τώρα έχω κατάληξη στα δυο του τίτλου βασικά πιο πολύ προς το LINHAI αλλα λέμε τώρα, πιο πολύ με ενδιαφέρει για χρήση στο χώμα και για άσφαλτο αναγκαστικά μονο μέχρι να φτάσω στο βουνό έτσι δεν με νιαζί πως πάει στο δρόμο αλλα στις πέτρες βλέπε Πεντέλη Κουβαρά Σούνιο Υμηττό αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι κάτι που πρόσεξα στο linhai είναι ότι έχει μονο ένα σύστημα εκκίνησης και άμα αυτό σε πουλήσει τι κανεις? εκτος από το να πιάσεις τα καντήλια και τα εξαπτέρυγα για αρχή, αυτό και κατά δεύτερο κατά ποσο τα καταφέρνει σε κομμάτιa όπως για όσους γνωρίζου τι περιοχή το μονοπάτι του προφήτη Hλία στο Kορωπι στα μεσόγεια Αττικής ένα πετρόχτιστο μονοπάτι 1300m περίπου με σημεία απός σκαλοπάτια με γαρμπίλι πάνω, ευχαριστώ εκ τον προτερων και ελπίζω κάποτε να βρεθούμε λασπωμένοι γιατί στο κάτω κάτω από λάσπη είμαστε VIVE ΛΑΣΠΟΥΡΙ’ :P :P :P
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

linhai?- kymco?

Δημοσίευσηαπό alexandros » 30 Ιουν 2006, 23:42

καλως ηρθες στην παρεα μας dulas !!

για να ξε-μπερδευτεις μπαινω κατευθειαν στο ψητο:

1. πισωκινητο με αξονα για τερμα γκαζια ή 4Χ4 για σκαρφαλωματα?
(ξεκινας απο εκει, το βασικοτερο)

2. budget / κυβικα ?

3. και τα 2 που αναφερεις δεν εχουν 4Χ4, το γνωριζεις ετσι ?

αποφασισε τι ψαχνεις, δες ποσα θελεις να δωσεις και μετα ψαχνουμε το μοντελο !!

καλη αρχη και συντομα με ενα γουρουνι !
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό DULAS » 01 Ιούλ 2006, 14:18

Φιλε alexandre σε ευχάριστων για την άμεση απάντηση ,αν υποθέσουμε ότι κοιτάω περισσότερο προς το LINHAI και με βασικό παράγοντα το κόστος απόκτησης αλλα και γιατί όταν το πρωτοκαβαλισα ΚΌΛΛΗΣΑ επειδή από ότι βλέπω το LINHAI το βγάζει 4x4 στα 300 κυβικά και σε τιμή σύμφωνα με ότι μου γραφή το προσπέκτους-προσφορα χωρίς πολλά έως καθόλου παζάρι από 5700 στα 5300 κομπλέ τιμή πινακίδες και λοιπά έξοδα στη τιμή λίγο πολύ το παλεύω το κουστούμι, αλλα το 4x4 είναι και κάτι κιλάκια παραπάνω και όσο έχω διάβαση δεν έχω βρει σχόλια όσον αφορά το τι τετρακίνηση φοράει από συχνότητα βλαβών πως πάει; απόδοση έχει σίγουρα πιστεύω στο σκαρφάλωμα αλλα μήπως χάνι στα ανοιχτά λόγο extra βάρους χωρια το υπόλοιπο φορτίο που θέλω μαζί μού; και κατά ποσο μείον είναι το ότι έχει μονο ένα σύστημα εκκίνησης δηλαδή αν είμαι τόσο γκαντέμης που βρεθώ στη μέση του πουθενά μονος μου(λάθος το μονος αλλα πάντα έτσι παω) γιατί η μπαταρία αποφάσισε να παράδοση πνεύμα; Το διαφορικό στο linhai είναι μπλόκε; για πίσω εννοώ, είναι πάντα 4x4 η έχει επιλογή; τα αργά παραμένουν σε αυτή την έκδοση; Πολλά ρωτάω e; Τι να κάνω και εγώ βρε παιδιά δεν θέλω να κάνω αρχή με pgo-aeon γιατί ξέρω ότι σίγουρα μετά από λίγο θα θέλω ΕΚΤΌΠΙΣΜΑ και έτσι θα βρεθώ να ξαναβάζω το χέρι στη τσέπη :P


Y.Γ. ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό PATELIS » 03 Ιούλ 2006, 09:53

Επειδη το πηρα προχτες , εκανα μολις 36 κμ αλλα μπορω να σου απαντησω σε μερικα ερωτηματα
*Το διαφορικό στο linhai είναι μπλόκε; *
με την ενοια που το λες ναι , ειναι απλα ενας αξονας που συνδεει τους τροχους ο οποιος περνει κινηση απο τον κινητηρα παλι με αξονα , δηλαδη δεν υπαρχει διαφορικο στην ουσια απλα η μεταδοση γινετε με αξονα.
*είναι πάντα 4x4 η έχει επιλογή;*
εχει επιλογη , δεν ειναι μονιμα 4Χ4
*τα αργά παραμένουν σε αυτή την έκδοση;*
ναι παραμενουν , εχει αργο-γρηγορο-οπισθεν και 4χ4

στο δρομο ειναι σταθερο μεν αλλα κουραστικο για αποσταση λογω μικρης ταχυτητας , στο χωμα για λιγο που επαιξα με λιγο γκαζι ειναι διασκεδαστικο , σκαρφαλωνει , και ελπιζω να τραβαει (τρειλερ) εγω γιαυτο το πηρα αλλα δεν το εχω ακομα δοκιμασει.
PATELIS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 10 Αύγ 2004, 19:54

Δημοσίευσηαπό alexandros » 03 Ιούλ 2006, 14:07

patelis ευχαριστουμε και καλως ηρθες στο forum !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό DULAS » 03 Ιούλ 2006, 17:47

Φιλε patelis εύχομαι να το χάρις με πολλές χωμάτινες και όχι μονο συγκίνησης το νέο σου απόκτημα, πολλά καλά και απροβλημάτιστα km,να σε πηγαίνει παντού και πάντα με ότι τερέν να είναι κάτω από τις ρόδες σου. :D :D :D
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό DULAS » 03 Ιούλ 2006, 17:56

Περιττό να σου πω ότι όσον αφορά τα τις τετρακίνησης και μετάδοσης είναι ότι ψάχνω σε αυτά τα βαλάντια.
Δεν ζητάω πολλά από τελικές γιατί έχω κατάληξη στο ότι αυτό που θέλω είναι "τραχτερ", κάτι που θα μπορώ να το φορτώσω τα προικιά μου για το βουνό και θα με πάει σε αυτό πάντως καιρού.Αν επιτρέπεται ποσο το βρήκες σε τιμή; :)
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό PATELIS » 04 Ιούλ 2006, 11:12

Ευχαριστω για τις ευχες σας
το βρηκα στα 5500 με εργατη και μπιλια , ζαντες αλουμινιου , δεν ξερω αν αυτες ειναι standard , επισης σε σχεση με το 2χ4 εχει 4 δισκοφρενα αντι 3 , εχει επισης χειροφρενο οχι στην μανετα αλλα με λεβιε στα αριστερα του ντεποζιτου και ενα κουμπακι overide του κοφτη που εχει στην οπισθεν κατι που δεν το εχει το 2χ4
μου το εφερε φιλος που συνεργαζετε με τον Καραθαναση , ηταν καθαρο , και το αναφερω αφτο γιατι ενα αλλο που ειχε στο μαγαζι του 2χ4 ειχε αρκετα "ψεγαδια" οπως σκουριες σε ορισμενα σημεια
PATELIS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 10 Αύγ 2004, 19:54

Δημοσίευσηαπό DULAS » 04 Ιούλ 2006, 15:46

φιλε patelis αυτό το τελευταίο για τις σκουριές που αναφέρεις με έβαλε σε σκέψης για ένα linhai που είχα di στο μέτσοβο πριν κάνα χρόνο και κάτι και μου είχε κάνει εντύπωση η κοκκινίλα που είχε πάνω του σε σημείο που μπερδευόσουν αν είναι όλο σκουριά η κοκκινόχωμα, αυτό με τα ψεγάδια που λες ήταν καινούργιο; οι ζάντες που λες και σε εμενα αυτό που βρέθηκε ήταν μαζί στάνταρ.
Αυτό το over-κάτι στην όπισθεν τι κάνει;σε ποια περιοχή το περπατάς;

Η παρακάτω ερώτηση είναι με προσανατολισμό πολύ μακροπρόθεσμο αν ξέρει κάποιος να βοηθήσει στο αν αφού το μοτέρ του linhai είναι από το majesty 250 και αυτό βγαίνει και 400 κατά ποσο θα ήταν πρέπον να ασχοληθεί κανεις με το που κάποια στιγμή το μοτεράκι του αρχίσει να παραδίδει πνεύμα να προβεί στην αντικατάσταση από τα εντόσθια του 400 και να είναι μανούλα αλλα πλέον αναβαθμισμένο στα 400 σαφώς πιο αξιόλογα και χωρίς να bali το χέρι ιδιαιτερα στη τσέπη, σχετικά;
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό PATELIS » 05 Ιούλ 2006, 08:47

Αυτο που λεω ηταν σε καινουριο μηχανακι , βεβαια διπλα ειχε κε το παλαιοτερο μοντελο το 260 που ηταν ολοκαθαρο οπως και αυτο που πηρα εγω , ισως να ηταν μεμονομενη περιπτωση. Το override (σημ. παρακαμψη-παρακαμπτω) ειναι ενα κουμπι το οποιο το πατας για να παρακαμψεις τον κοφτη της οπισθεν για λογους ασφαλειας ,δηλαδη οταν βαζεις οπισθεν και ανοιξεις λιγο το γκαζι κανει διακοπες απο τον κοφτη της οπισθεν και αυτο για αποφυγη ατυχηματος , πατας λοιπον το κουμπακι αυτο και γκαζωνει κανονικα χωρις διακοπες.
Απ'οσα εχω διαβασει το μοτερ ειναι το ιδιο με το majesty-leonardo δηλαδη ανταλακτικα μπορεις να παρεις "τα καλα" αντι τα κινεζικα αν χρειαστει κατι.
PATELIS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 10 Αύγ 2004, 19:54

Δημοσίευσηαπό DULAS » 07 Ιούλ 2006, 07:29

Φιλε patelis αυτό με την όπισθεν δεν το είχα ξανακούσει ομολογουμένως, έχεις δοκιμάσει να πας βόλτα το εργαλείο με φορτίο μαζί με αναβάτες περίπου στα 150kgr;δηλαδή 2 άτομα με κάποιο φορτίο αν ναι ψόφαγε πολύ η τα πηγαίνει τα κιλά για χώμα πάντα μιλάω.

ευχαριστώ για τις άμεσες απάντησης στις ερώτησης μου.
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό PATELIS » 07 Ιούλ 2006, 08:53

Μια μικρη βολτα που το πηγα εγω στα χωραφια γυρω με τα δυο παιδια επανω συνολο περιπου 165 κιλα δεν παρατηρησα να "κολαει" αλλα ουτε το γκαζι ανοιγω για τα αρχικα χλμ ουτε το πηγα και αποσταση να το δοκιμασω οποτε.... ειναι απλα μια αρχικη γνωμη, παντως στη δυσκολη υπαρχει και το αργο οποτε δεν νομιζω να εχει προβλημα.
PATELIS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 10 Αύγ 2004, 19:54

Δημοσίευσηαπό DULAS » 08 Ιούλ 2006, 10:42

Να υποθέσω ότι για τα λεφτά του είναι ότι πρέπει για αυτά που προσφέρει :D .ξέρει κανεις περί αναβάθμισης μελλοντικά όσον αφορά την απόδοση για εκτος πάντα δρόμου με πολλά km απόσταση όχι για χρήση σαν quand αν υπάρχουν στην αγορά προϊόντα όπως ποδιές για το σασί k.a; :?:
Και τι εννοώ με αυτό, το να φορτωθεί το χοιρινό με ότι θεωρεί κανεις απαραίτητο και να ξεκινήσει μια εκδρομή-κυνήγι :twisted: με λάσπες χιονια και όλα τα καλά που άλλοι τα βλέπουν στη tv :twisted: ,με περίοδο 10-15 μέρες χώμα 8) . :twisted:
Tο φυγοκεντρικό που αναφέρεται σε άλλες δημοσίευσης τι προσφέρει στο συγκεκριμένο γουρούνι και αν είναι αξιόπιστη μia τέτοια αλλαγή :? .
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό xontros » 08 Ιούλ 2006, 21:34

Έχω και εγώ μια απορία: από αμορτισέρ, υπάρχει τίποτις αξιοπρεπές για το Linhai???
Ξέρω ένα άλλο γρουν που μοιάζει στο Linhai (σωστότερα, το Linhai μοιάζει στο άλλο) και φοράει κάτι ωραία Sachs, άραγε να ταιριάζουν??? Τα μπροστινά πρέπει, το πίσω αμφιβάλλω...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό DULAS » 09 Ιούλ 2006, 05:32

Φιλε xodros το γουρούνι που λες σε τι όνομα ακούι; τι χαρακτηριστικά σε σχέση με το linhai έχει; :?:
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Επόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 48 επισκέπτες