Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δίσκος Disco Θόρυβος

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δίσκος Disco Θόρυβος

Δημοσίευσηαπό Nik » 10 Απρ 2006, 13:18

Καλημέρα σας
Ιδού η σπαζοκεφαλιά :
Μόλις άλλαξα δίσκο, ρουλεμάν και διχάλα στο Disco μου (96 MPI 78000 χλμ)παρουσιάστηκαν τα εξής συμπτώματα (που δεν υπήρχαν πριν ).
Σε νεκρά και με συμπλέκτη αφημένο κάνει θόρυβο που εξαφανίζετε μόλις πατήσω τον συμπλέκτη. Κατά την οδήγηση , στην αλλαγή ταχυτήτων, μόλις πατήσω συμπλέκτη ( τα πρώτα 2 χιλιοστά ) το πεντάλ τρεμοπαίζει στην αρχή μέχρι να πατηθεί περισσότερο. Λέω κατά την οδήγηση γιατί στο ρελαντί το τρεμόπαιγμα είναι λιγότερο. Μόλις όμως αυξήσω τις στροφές περίπου στις 2000 τότε γίνετε πιο έντονο. Πάνω από τις 2000 χαμηλώνει πάλι (το τρεμόπαιγμα).
Το δε παράξενο είναι το εξής :
Κατηφόρα + φρένο + νεκρά + όχι πατημένος συμπλέκτης = θόρυβος.
Μόλις αφήσω το φρένο και τσουλήσει λίγο (πολύ λίγο) το αυτοκίνητο ο θόρυβος σταματάει !!! Ο θόρυβος επανέρχεται πολύ λίγο πριν ακινητοποιηθεί το αυτοκίνητο.
Το ξαναπήγα στο συνεργείο αλλά μου είπαν ότι μάλλον είναι το κιβώτιο ταχυτήτων ;;
Έριξα τη σχετική μελέτη στο workshop manual αλλά δεν κατέληξα σε ασφαλές συμπέρασμα.
Σημ: Ο θόρυβος είναι μεσαίας έντασης και θυμίζει ρουλεμάν και όχι γρανάζια .
Ποια είναι η γνώμη σας ;
Το αφήνω και ότι γίνει ;
Πάω στο μάστορα και κτυπιέμαι ;;;;
Φιλικά
Νίκος Χατζηθεοδώρου
Nik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 06 Φεβ 2003, 13:56

Δίσκος Disco Θόρυβος

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 10 Απρ 2006, 13:48

Τί δίσκο έβαλες;;
Το πλατό είναι ΟΚ::
Αν ο δίσκος είναι καλής ποιότητας και το πλατό καλό, χτυπιέσαι με τον μαστορα.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό Nik » 10 Απρ 2006, 13:54

Ο δίσκος είναι της LR . Όσον αφορά πλατό ο μάστορας είπε ότι θα το αλλάξουμε την επόμενη φορά.
Nik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 06 Φεβ 2003, 13:56

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 10 Απρ 2006, 14:04

Εμ;;;

Χτυπιέσαι ή δεν χτυπιέσαι;
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό Athos » 10 Απρ 2006, 14:14

Φαίνεται την επισκευή στην έκανε με το σφυροκάλεμο ο μάστορας..
Από ρουλεμάν δε φαίνεσαι εντάξει κι αυτό που λες με το φρένο μού θυμίζει ξέσφιχτη βάση μηχανής..
Athos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2005, 07:00

Δημοσίευσηαπό disco » 10 Απρ 2006, 16:19

φιλε Νίκο κάτι παρόμοιο έκανε και το δικό μου και κατέστρεψε τα θρός του στροφάλου και τώρα κανω ρεκτιφιε της πλευρές και βάζο παχύτερα. ίσος έχουν σκληρό συμπλέκτη και καταπονούνται τα θρός περισσότερο. πάντως αν είναι κάτι τέτοιο μην μένεις ήσυχος. πες του να σου βγάλει το κάρτερ και να ρίξετε μια ματια στον στρόφαλο, δεν είναι κόπος.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Nik » 10 Απρ 2006, 16:31

Παιδιά συγνώμη αλλά μάλλον την είπα τη μ….α! Το πλατό αλλάχθηκε (αυτό με τα χτένια δεν είναι ;) , το βολάν θα αλλαχθεί την επόμενη φορά .
(καλά τα είπα τώρα ;;;;;;).
Nik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 06 Φεβ 2003, 13:56

Δημοσίευσηαπό Nik » 10 Απρ 2006, 16:33

disco έγραψε:φιλε Νίκο κάτι παρόμοιο έκανε και το δικό μου και κατέστρεψε τα θρός του στροφάλου και τώρα κανω ρεκτιφιε της πλευρές και βάζο παχύτερα. ίσος έχουν σκληρό συμπλέκτη και καταπονούνται τα θρός περισσότερο. πάντως αν είναι κάτι τέτοιο μην μένεις ήσυχος. πες του να σου βγάλει το κάρτερ και να ρίξετε μια ματια στον στρόφαλο, δεν είναι κόπος.


Φίλε Disco , τι είναι το θρός ;;
Nik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 06 Φεβ 2003, 13:56

Δημοσίευσηαπό discoman » 10 Απρ 2006, 17:57

TA εκανα και γω πριν 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα δνε μπορει να πηγαινεις στο μαστορα και να στο βγαζει με αλλο προβλημα αλλαξε τον
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό disco » 10 Απρ 2006, 19:05

τα θρος είναι κάτι μέταλλα-αποστάτες που κρατούν την εδράση του στροφάλου στο να μην κουνιέται εμπρός και πίσω. όταν πατάμε συμπλέκτη στην ουσία πατάμε τον στρόφαλο προς τα εμπρός και αυτά τα ελάσματα συγκρατούν τον στρόφαλο στην θέση του.είναι πολύ φτηνά εξαρτήματα που όμως αν προλάβουν να κάνουν ζημια το κόστος ανεβαίνει χωρίς να φταίει το υπόλοιπο σύνολο. μπορεί όμως απλά να ξέχασε να σου σφίξει το πλατο πάνω στο βολάν. αν κρίνω από το δικό μου το περιθώριο να κάνει ζημια είναι περίπου 500 klm. Σπεύσε!
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 11 Απρ 2006, 06:54

Φίλε Nik καλημέρα,

έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπου ο γνήσιος εργοστασιακός δίσκος παρουσίασε αστοχία υλικών. Το αποτέλεσμα σαν συμπτώματα έχει αρκετή σχέση με τα συμπτώματα του δικού σου αυτοκινήτου.
Το πρόβλημα εστιάζεται σε πολύ τζόγο στα ελατήρια ή σε ράγισμα του δίσκου ή στα χτένια.

Τα συμπτώματα που έχεις επίσης οδηγούν και σε πιθανότητα προβλήματος στο ρουλεμάν ή όπως είπε ο φίλος disco και στην στερέωση του πλατώ στο βολάν.

Βολάν κανονικά δεν πρέπει να αλλάζεις συχνά. Δίσκο και πλατώ ναι (μαζί με το ρουλεμάν τους κανονικά) αλλά βολάν όχι.

Πάντως το ότι και μόνο ανέφερες ότι άλλαξε ο μάστοράς σου και το δίχαλο δείχνει ότι ξέρει την δουλειά του καθώς στα Land Rover καλό είναι να αλλάζεται πού και πού καθώς με την χρήση φθείρεται και τρυπάει στο σημείο που το σπρώχνει η κάτω τρόμπα του συμπλέκτη.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Nik » 13 Απρ 2006, 08:43

Φίλοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Ξαναπήγα το αυτοκίνητο στο συνεργείο ..
Τελικά τα Land Rover έχουν ψυχή !!!!! Σαν μικρό παιδί πού θα το μαλώσουν , προχθές που το πήγα , το τρεμόπαιγμα ήταν ανεπαίσθητο (έως ανύπαρκτο).
Το κοίταξε με πολύ σχολαστικότητα ο μάστορας, και αποφάνθηκε για μέν το δίσκο, πλατώ ότι δεν βλέπει πρόβλημα εμφανές για να το ξανα-ανοίξει. Μία εξήγηση είναι ότι επειδή το βολάν είχε πατουρίτσα (μου την είχε δείξει) ίσως χρειαστεί να στρώσει ο καινούργιος δίσκος πάνω σε αυτήν και θα χρειαστούν χιλιόμετρα για αυτό. Μου υποσχέθηκε να το ξαναδούμε σε λίγο καιρό και αν έχει πρόβλημα θα μου το φτιάξει .
Όσο για τον θόρυβο , τον άκουσε την ώρα που το οδηγούσε και είπε ότι είναι το «μπρίζ ντιρεκτ» .Αυτό εξηγεί και το ότι σταματά όταν κινηθεί το αυτοκίνητο λίγο.

Για να μην παρεξηγηθώ, σκοπός του μηνύματος αυτού δεν είναι να παραπονεθώ για το συνεργείο, αλλά να καταλάβω τι και πώς, ώστε είτε να ησυχάσω είτε να ξέρω τι ζητάω, η και πόσο να κτυπιέμαι στο μάστορα (χιούμορ).

Χαιρετώ
Νίκος Χατζηθεοδώρου
Nik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 06 Φεβ 2003, 13:56

Δημοσίευσηαπό Nik » 13 Απρ 2006, 08:44

Φίλοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Ξαναπήγα το αυτοκίνητο στο συνεργείο ..
Τελικά τα Land Rover έχουν ψυχή !!!!! Σαν μικρό παιδί πού θα το μαλώσουν , προχθές που το πήγα , το τρεμόπαιγμα ήταν ανεπαίσθητο (έως ανύπαρκτο).
Το κοίταξε με πολύ σχολαστικότητα ο μάστορας, και αποφάνθηκε για μέν το δίσκο, πλατώ ότι δεν βλέπει πρόβλημα εμφανές για να το ξανα-ανοίξει. Μία εξήγηση είναι ότι επειδή το βολάν είχε πατουρίτσα (μου την είχε δείξει) ίσως χρειαστεί να στρώσει ο καινούργιος δίσκος πάνω σε αυτήν και θα χρειαστούν χιλιόμετρα για αυτό. Μου υποσχέθηκε να το ξαναδούμε σε λίγο καιρό και αν έχει πρόβλημα θα μου το φτιάξει .
Όσο για τον θόρυβο , τον άκουσε την ώρα που το οδηγούσε και είπε ότι είναι το «μπρίζ ντιρεκτ» .Αυτό εξηγεί και το ότι σταματά όταν κινηθεί το αυτοκίνητο λίγο.

Για να μην παρεξηγηθώ, σκοπός του μηνύματος αυτού δεν είναι να παραπονεθώ για το συνεργείο, αλλά να καταλάβω τι και πώς, ώστε είτε να ησυχάσω είτε να ξέρω τι ζητάω, η και πόσο να κτυπιέμαι στο μάστορα (χιούμορ).

Χαιρετώ
Νίκος Χατζηθεοδώρου
Nik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 06 Φεβ 2003, 13:56

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Απρ 2006, 09:46

Νίκο καλώς ήλθες στην παρέα μας.

Το να φτιάχνουν τα αυτοκίνητα μόλις καταλαβαίνουν ότι πλησιάζει ο μάστορας είναι γενικό φαινόμενο και είναι αποτέλεσμα του νόμου του Murphy.

Πώς θα σου φαινόταν να βάλεις μία φωτογραφία του μάστορα μέσα στο αυτοκίνητο, να την βλέπει το Disco και να φτιαχνει μόνο του ???? (αστειεύομαι αλλά πού ξέρεις???? εδώ άλλοι κρεμάνε σκόρδα και έχουμε φτάσει μέχρι και στο σημείο να προτείνουμε σκορδόζουμο στο μαγικό υγρό λίπανσης και προστασίας από σκουριά του φίλου Freelander (συγγνώμη αν κάνω λάθος στον πατέρα του υγρού) )

Τους χαιρετισμούς μου στην Νάσια

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 13 Απρ 2006, 18:18

φιλε Νίκο κάτι δεν σου λέει καλά ο μάστορας σου (αυτό το: θα στρώσει. έχω βαρεθεί να το ακούω). προτείνω να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη χωρίς να θέλω να σε κάνω γυρολόγο.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες