Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ GARMIN 60CS

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ GARMIN 60CS

Δημοσίευσηαπό Landforest » 07 Φεβ 2006, 02:58

Θέλω να συνδεσω το GARMIN 60cs με IPAQ rz 1710 και χρησιμοποιώντας το ARCPAD ως λογισμικό. Ξέρει κάποιος σχετικά με αυτό; Εχω προσπαθήσει να το κάνω αλλά δεν τπάρχει επικοινωνία των συσκευών. Με την ίδια διάταξη αλλά με φορητό αντί για IPAQ rz 1710 δουλεύει ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
Landforest
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 17 Μαρ 2004, 14:43
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ GARMIN 60CS

Δημοσίευσηαπό Joker » 07 Φεβ 2006, 07:21

εχει σειριακη η usb θυρα το ipaq για να συνδεσεις gps?

το προβλημα της επικοινωνιας ισχυει μονο για το arcpad η δεν υπαρχει αποικινωνια με κανενα σχετικο προγραμα πχ ozi, destinator?
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Landforest » 07 Φεβ 2006, 07:54

Χρησιμοποιώ σειριακό καλώδιο γιατι για real time δεδομένα η συθμιση είνα σε NMEA. Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο πρόγραμμα
Άβαταρ μέλους
Landforest
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 17 Μαρ 2004, 14:43
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Joker » 07 Φεβ 2006, 18:13

οταν λες σειριακο εννοεις RS232 υποθετω.
εχει τετοια θυρα το ipaq?

δοκιμασε να πειραματιστεις με τις ρυθμισεις. βαλε για αρχη και στο gps και στο arcpad baud rate 4800
και δοκιμασε κανεναν συνδιασμο με το protocol και το port στο arcpad.

δεν το ξερω το ipaq αλλα τα περισσοτερα ppc μονο απο bluetooth κανουν δουλεια.
δεν μπορουν να συνδεθουν με καλωδιο.

ποιο arcpad χρησημοποιεις? το 6 η το 7? (δεν εχει σημασια. απο περειεργεια ρωταω.)
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Joker » 07 Φεβ 2006, 18:35

ναι!! εχει 9Pin σειριακη!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.shls.gr/Sproduct.aspx?proID=2406

ξεκινα με χαμηλες ταχυτητες στο baud (πρεπει να ειναι ιδια η ταχυτητα και στο gps και στο arcpad)
και πειραματισου με το protocol.

δες μηπως και ο δεκτης ειναι ρυθμισμενος σε αλλο πρωτοκολλο και δεν ειναι nmea
αν και δεν πιστευω να ειναι εκει το προβλημα αφου στο pc δουλευει.

μαλλον κατι παιζει με την σειριακη του ipaq.

σου την εμφανιζει στο arc pad την συγκεκριμενη θυρα?
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Landforest » 07 Φεβ 2006, 20:35

Εχω παίξει γενικά με τις ρυθμίσεις αλλά δεν έχω καταφέρει τιποτα. Το arc pad εμφανίζει αρκετές com έχω δοκιμάσει και με αυτές αλλά δεν γίνεται τίποτα. Εχω στείλει και mail αλλά η GARMIN τα ρίχνει στην HP και αντίστροφα περιμένω απάντηση και από μια φίλι σε εταιρεία με gps και δορυφορικά δεδομένα αλλά είπα μήπως και ξέρει κανείς κάτι γιατί έχω δεί κάτι αντίστοιχο με OZI αλλά δεν ρώτησα. Δεν ξέρω αν ήταν GARMIN ή MAGELAN
"We are ON THE ROAD again"

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Landforest
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 17 Μαρ 2004, 14:43
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό dista » 08 Φεβ 2006, 02:11

Επειδή τα Ipaq είναι λίγο περίεργα με τη σειριακή, για πές μου, χρησιμοποιείς τη σειριακή που έχει η βάση για σύνδεση με PC και κάνει συγχρονισμό ή έχεις πάρει το έξτρα καλώδιο που σου βγάζει σειριακή?
Να ξέρεις πάντως ότι η σειριακή που είναι για το PC και το συγχρονισμό δεν δουλεύει για να πάρει τα δεδομένα του NMEA. Χρειάζεται το έξτρα καλώδιο αλλά και σε αυτό χρειάζεται προσοχή γιατί είναι ανεστραμένα τα δύο ποδαράκια της εκπομπής και της λήψης (4 & 5 αν θυμάμαι καλλά). Οπότε χρειάζεσαι έναν αντάπτορα Null Modem για να μπορέσουν να "μιλήσουν". Όλα αυτά με κάποια επιφύλαξη αν και στο 1745 δούλεψε και μάλιστα με το ArcPad. Το πρόβλημα ήταν ότι συνέχεια και εύκολα ξεκούμπωνε το καλώδιο από το μηχάνημα μιας και είναι λίγο λεπτεπίλεπτη η όλη κατάσταση :( . Τελικά πήρα ένα Bluetooth Gps αλλά και εκεί είχε μικροπροβλήματα με παράσιτα.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Landforest » 09 Φεβ 2006, 00:55

Θα κοιταξω αυτή την ιστορια με τον αντάπτορα και θα σας ενημερώσω, αλλά επειδή έχει πέσει λιγη δουλειά θα το κοιτάξω προς Παρασκευή γιατι πρέπει να κάνω και μια βόλτα από Στουρνάρη γιατι θέλει λίγο ψάξιμο. Χρησιμοποιώ το έξτρα καλώδιο που έχει σειριακή και USB η βάση βγαίνει μόνο USB.
"We are ON THE ROAD again"

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Landforest
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 17 Μαρ 2004, 14:43
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό dista » 09 Φεβ 2006, 01:52

HUSKY έγραψε:.............
Χρησιμοποιώ το έξτρα καλώδιο που έχει σειριακή και USB η βάση βγαίνει μόνο USB.


Άρα το πιθανότερο είναι να λύσεις το πρόβλημα με έναν αντάπτορα για Null Modem που θα σου αναστρέψει τα δύο ποδαράκια της εκπομπής και λήψης. Θα το βρείς σε όλα, σχεδόν, τα μαγαζιά με υπολογιστές (πιθανόν να κάνει και καλώδιο που από τη μια μεριά είναι για Null Modem).
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Landforest » 17 Φεβ 2006, 06:52

Dista ευχαριστώ για την βοήθεια πραγματικά με το null modem καλώδιο
δούλεψε άψογα γιατί δεν βρήκα ανταπτορα. Ευχαριστώ.
Νομίζω οτι είδα το αυτοκίνητο σου σήμερα στην Μάρνη. Σωστά;
"We are ON THE ROAD again"

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Landforest
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 17 Μαρ 2004, 14:43
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό dista » 17 Φεβ 2006, 20:35

HUSKY έγραψε:Dista ευχαριστώ για την βοήθεια πραγματικά με το null modem καλώδιο
δούλεψε άψογα γιατί δεν βρήκα ανταπτορα. Ευχαριστώ.
Νομίζω οτι είδα το αυτοκίνητο σου σήμερα στην Μάρνη. Σωστά;


Σωστά είδες (άλωστε το γράφει και στις πόρτες :P ) Είχα πάει για αναβάθμιση του CarPc σε καλούδια αλλά και δεδομένα :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες