Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ

Δημοσίευσηαπό JIMST » 06 Φεβ 2006, 11:30

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ......
ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ 4Χ4 SUV.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ....ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΚΘΙΑΖΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.
ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΕΧΩ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ .....
Α. GRAND VITARA
B. RAV-4
C. SORENDO
ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΝΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ.
ΑΠΟ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟ SORENTO ΜΕ ΕΧΕΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΚΟΛΛΑΩ ΣΤΗΝ
ΜΑΡΚΑ .. ΚΙΑ..
ΤΟ RAV ΣΑΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟ ΘΕΟΡΩ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΑΛΛΑ ΟΠΤΙΚΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΗΛΟ ΚΑΙ ΣΤΕΡΗΜΕΝΟ.
ΤΟ GRAND VITARA MOY ΑΡΕΣΕΙ ΓΕΝΙΚΩΣ.......ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ
ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΦΙΜΕ ΤΖΑΜΙΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΓΝΩΜΕΣ
ΕΥΧΑΣΡΙΣΤΩ.
Άβαταρ μέλους
JIMST
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 11:03
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό TLG » 06 Φεβ 2006, 11:49

Aυτη τι στιγμη πιστευω οτι αυτο που μπορει να σε καλυψει στο κατι παραπανω αν και εφοσον το χρειαστεις , ειναι to GV και κατοπιν το Sorento (κατοπιν λογω μεγεθους ) ....
Με το RAV 4 θα εχεις την καλυτερη οδικη συμπεριφορα εντος δρομου , αλλα θα στερηθεις αυτο το κατι που κανει την διαφορα εκτος δρομου οταν θα το χρειαστεις .....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 06 Φεβ 2006, 12:15

Ακου να δεις φιλε JIMST το Grand Vitara ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσες να παρεις απο την στιγμη που θα το οδηγης στο δρομο (με λαστιχα δρομου ετσι) εισαι οκ κ για offroad σε λογικα επιπεδα τωρα χιονι νερο κ λιγο λασπη την βγαζης περα. Το RAV-4 ειναι τρομερα αθορυβο και πολυ καλο μεσα στην πολυ τωρα για offroad εγω προσωπικα θα το λειπομουν. To Sorendo πολυ καλο αμαξακι αλλα ειναι κ αυτο που λες ΚΙΑ εχεις δει πολλους που να το εχουν μεσα στην πολη με λαστιχα δρομου?
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 06 Φεβ 2006, 16:02

heroicentaur έγραψε:To Sorendo πολυ καλο αμαξακι αλλα ειναι κ αυτο που λες ΚΙΑ εχεις δει πολλους που να το εχουν μεσα στην πολη με λαστιχα δρομου?


Πάρα πολλούς ! Καθόμουν μια μέρα που είχα πάει για service το Tucson και χάζευα τα λάστιχα των Sorento (ήταν από τις πρώτες μέρες που ΄χα βάλει τα Dueler 694). Οι περισσότεροι είχαν τα εργοστασιακά, τα κορεάτικα. Μάλιστα, μου 'χε κάνει εντύπωση και σκεφτόμουν ότι έβαλα εγώ και δεν έχουν βάλει αυτοί που έχουν και πολύ περισσότερες δυνατότητες στα εκτός δρόμου. Τώρα βέβαια, θα πέσουν όλοι οι Sorent-άκηδες και θα λένε : "μα τι λες, εγώ έχω βάλει αυτό εγώ έχω βάλει το άλλο". Λογικό, αφού βρισκόμαστε σε off-road site. Σκέψου την πλειονότητα των ανθρώπων όμως (όπως π.χ. ο πατέρας μου που ΄χει το Land Cruiser) και που δεν ασχολούνται με αυτά τα λάστιχα-πως-τα-λένε γιατί πολύ απλά έχουν τα "υπεραυτοκίνητα" (στη δική μου περίπτωση, μου 'πε κιόλας ότι η άλλαγη σε Α/Τ είναι στα πολύ πολύ extra και "τι να το κάνεις μάνα μου, αφού είναι θηρίο αυτό !"). Δυστυχώς πολλοί δεν αντιλαμβάνονται τη σημασία των ελαστικών σε τέτοιου είδους οχήματα (για αυτό και βλέπουμε συχνά πυκνά εκτός δρόμου αυτοκίνητα στις ειδήσεις - να, καλή ώρα όπως πριν 2 εβδομάδες με τα χιόνια - με καταταλαίπωρους τύπους να περιμένουν την οδική βοήθεια προκειμένου να ρυμουλκήσει το 4x4 τους).
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Δημοσίευσηαπό perroloco » 06 Φεβ 2006, 19:49

MauroPaltoudias έγραψε: Σκέψου την πλειονότητα των ανθρώπων όμως που δεν ασχολούνται με αυτά τα λάστιχα-πως-τα-λένε γιατί πολύ απλά έχουν τα "υπεραυτοκίνητα" (στη δική μου περίπτωση, μου 'πε κιόλας ότι η άλλαγη σε Α/Τ είναι στα πολύ πολύ extra και "τι να το κάνεις μάνα μου, αφού είναι θηρίο αυτό !")


χαχαχα, τα 'ιδια μου έλεγε η αντιπροσωπεία, η οδική βοήθεια και γνωστοί όταν το είχα παρατήσει κολλημένο στη λάσπη και έψαχνα κάποιον να με τραβήξει:

-Κόλλησες? Θα βρήκε από κάτω!
-Όχι, απλά γλυστράει.
-Δεν θα έβαλες 4κίνηση!
-Έβαλα, γλυστράει με τα 4
-Δεν θα έβαλες αργά!
-Έβαλα, γλυστράει με τα 4
-Ε, δεν μπορεί, θα βρήκε από κάτω! Αυτά δεν κολλάνε!
-Με τα μαμά λάστιχα στον πηλό, μια χαρά κολλάνε
-Δεν θα έβαλες 4κίνηση! ... (loop)

και εισέπρατα βλέμματα απορίας :shock: :shock: :shock: για το πως τα κατάφερα αφού "με αυτά τα αυτοκίνητα και να θες, δεν μπορείς να κολλήσεις"
Άβαταρ μέλους
perroloco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005, 12:52

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 06 Φεβ 2006, 20:06

Jimst για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα σου εαν θες ( μεταξυ αυτων που μας ειπες ) 4χ4 για δρομο πας σε rav4 εαν θες για δρομο και χωμα πας σε Grand Vitara εαν θες χωμα πας σε sorento
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 06 Φεβ 2006, 20:33

jimst , φίλε μου αν θέλεις κάτι σε ασφάλτινο επι το πλείστον , το FORESTER το καινούργιο (διαθέτει και αργά !!) , εκτιμώ ότι είναι πολύ καλύτερη επιλογή από το RAV. Αν όμως θέλεις την χρυσή τομή , μεταξύ on & off , το GV είναι μονόδρομος .
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό teroulas » 07 Φεβ 2006, 00:39

Κι εγώ ψηφίζω :

1. GV
2. Sorento

Αν είσαι πιο off από ότι σε έκοψα δαγκωτό το 2 και μη κολλάς στο όνομα
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 07 Φεβ 2006, 03:57

Συγνωμη, για πιο GV μιλατε ακριβως? Για το καινουργιο???
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό TLG » 07 Φεβ 2006, 04:02

Eγω για το καινουριο μιλαω , αλλα και οι αλλοι το ιδιο νομιζω ....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό fokion » 07 Φεβ 2006, 04:20

Λογω του οτι στη θεωρια σε εχει ενθουσιασει το sorento οπως λες, και αν το εχεις διαλεξει για μηχανολογικους λογους και οχι αισθητικους κ.λ.π. κ.λ.π. απλά θα σου ελεγα παρτο, και μαλιστα το diesel μια που εισαι απο την Πατρα....
Θεωρω οτι το forester κυριως λογω προβολων μπρος πισω, το rav λογω ελειψης κοντων και το GV ( το διλιτρο υποθετω) που ειναι ακομα "αγνωστη ποσοτητα" Αλλα ολα βεβαια εξαρτωνται απο το τι εννοεις χωμα.........
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 07 Φεβ 2006, 05:33

ΠΑΡΕ ΓΚΡΑΝΤ ΒΙΤΑΡΑ 2.0 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΡΓΑ ,,,ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ 3.5 ΣΟΡΕΝΤΟ..
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

ΙΧ DIEZEL

Δημοσίευσηαπό JIMST » 07 Φεβ 2006, 12:22

ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ......
ΜΕ ΤΑ ΙΧ DIEZEL ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΟΧΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ?
Άβαταρ μέλους
JIMST
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 11:03
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

ΙΧ DIEZEL

Δημοσίευσηαπό teroulas » 07 Φεβ 2006, 18:36

Κλασικά αθηνα θεσ/κη
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

ΙΧ DIEZEL

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 07 Φεβ 2006, 19:51

Απλα δεν το πολυψαχνουν ..... Φιλος κυκλοφορει κανινικοτατα Αθηνα με diesel και δεν εχει\ειχε κανενα προβλημα .... Ξαδερφος αστυνομικος λεει οτι εαν δεν εχουν ρητη εντολη να γραψουν εκεινη την ημερα πετρελαια δεν το κοιτανε καθολου ..... ( αφου το ξερουν και οι ιδιοι οτι το μετρο ειναι μ@λακι@ απο μονο του ...)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 44 επισκέπτες

cron