Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περιεργος θορυβος

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Περιεργος θορυβος

Δημοσίευσηαπό dimsalo » 06 Νοέμ 2005, 11:34

Γεια χαρα. Ειμαι κατοχος GV 2.0 μοντελο 2004 με 12 χλμ πανω του. Αν θυμαμαι καλα ειχα ξανααναφερει το προβλημα μου στο φορουμ παλαιοτερα αλλα τωρα ερχομαι με αποδειξεις. Ποιο ειναι αυτο το προβλημα?
Εκει που κινουμαι στην εθνικη με μια ταχυτητα της ταξεως των 140χλμ, 160, το τζιπ απο μπροστα αρχιζει και κανει ενα περιεργο ηχο, σαν τσιριγμα. Πραγματικα δεν μπορω να βρω τι μπορει να ειναι. Ο ηχος δεν ειναι συνεχης αλλα με το κατεβαμα της ταχυτητας σταματαει. Το μονο που μπορω εγω να πω ειναι οτι εναι ισως καποια αεροδυναμικη περιπτωση που κατι χτυπαει σ αυτες τισ ταχυτητες και κανει αυτο τον ηχο. Πραγαμτικα δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να ειναι. Γιαυτο και παραθετω και αναλογο βιντεο μηπως και καποιος φιλος γνωριζει κατι παραπανω. Ευχαριστω.

Υ.Γ. το βιντεακι ειναι τραβηγμενο απο κινητο νοκια
dimsalo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 30 Απρ 2004, 18:49
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 06 Νοέμ 2005, 13:39

Καλημέρα , για αρχή το videaki σου δεν παίζει , καλύτερα βάλε ζιπαρισμένο το 3gp . Να σε ρωτήσω δύο πραγματάκια τώρα :
1) Ο ήχος που ακούς είναι σαν ένα σφυριγματάκι από πάνω δεξιά ???
2) Έχεις βάλει τίποτα ράγες οροφής ή σχάρα από πάνω ??? .
Anyway , αν είναι το πρώτο είναι το παρμπρίζ το οποίο σφυρίζει επειδή δεν κάθεται καλά στην τσιμούχα του , αν τώρα συμβαίνει το δεύτερο τότε αυτά είναι το αίτιο .
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό dimsalo » 06 Νοέμ 2005, 15:38

Γεια και παλι. Ναι το τζιπ εχει ραγες οροφης. Ο ηχος δεν μπορω να πω ακριβως απο που ειναι, αλλα οπως λες πρεπει οντως να ειναι απο δεξια.
Στην περιπτωση που πεφτεις μεσα, τι μπορω να κανω?
παιρνει τιποτα επισκευη?
Ανεβαζω παλι το αρχειο. Ευχαριστω
dimsalo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 30 Απρ 2004, 18:49
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 06 Νοέμ 2005, 15:50

Ναι φίλε αυτό είναι όντως :( . Υποθέτω ότι την ημέρα που το τράβηξες είχες αρκετά δυνατό μετωπικό άνεμο , σωστά ??? . Δυστυχώς το μόνο που μπορούν να κάνουν στη Suzuki είναι να βγάλουν το παρμπρίζ και να το ξανατοποθετήσουν με νέες τσιμούχες . Το αυτοκίνητο βλέπεις δέχεται τρομερές πιέσεις με αποτέλεσμα να υπάρχει μια απειροελάχιστη στρέβλωση στο σημείο που πατάει το τζάμι στις απάνω γωνίες – συνήθως δεξιά . Αν είναι να το κάνεις κάντο όσο καιρό έχεις εγγύηση . Αν θες την προσωπική μου άποψη , δεν θα το έκανα μιας και δεν ξέρεις αν τα σαίνια καταφέρουν να το βγάλουν στεγανό :cry: . Υπολόγιζε επίσης ότι αν το αποφασίσεις θα χρειαστεί να μείνεις μερικές μέρες χωρίς αμάξι .

Υ.Γ.: Άσχετο αλλά από που το είχες πάρει ???
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό dimsalo » 06 Νοέμ 2005, 15:55

mprizolas έγραψε:Ναι φίλε αυτό είναι όντως :( . Υποθέτω ότι την ημέρα που το τράβηξες είχες αρκετά δυνατό μετωπικό άνεμο , σωστά ??? . Δυστυχώς το μόνο που μπορούν να κάνουν στη Suzuki είναι να βγάλουν το παρμπρίζ και να το ξανατοποθετήσουν με νέες τσιμούχες . Το αυτοκίνητο βλέπεις δέχεται τρομερές πιέσεις με αποτέλεσμα να υπάρχει μια απειροελάχιστη στρέβλωση στο σημείο που πατάει το τζάμι στις απάνω γωνίες – συνήθως δεξιά . Αν είναι να το κάνεις κάντο όσο καιρό έχεις εγγύηση . Αν θες την προσωπική μου άποψη , δεν θα το έκανα μιας και δεν ξέρεις αν τα σαίνια καταφέρουν να το βγάλουν στεγανό :cry: . Υπολόγιζε επίσης ότι αν το αποφασίσεις θα χρειαστεί να μείνεις μερικές μέρες χωρίς αμάξι .

Υ.Γ.: Άσχετο αλλά από που το είχες πάρει ???
Απο αντιπροσωπεια, Στεφος λεγεται, κοντα στα δικαστηρια Ευελπιδων. Αραγε να ανησυχησω τωρα η να κινηθω αναλογως....Βλεπεις οσες φορες εχω μπλεξει με αντιπροσωπειες και σερβις, γενικοτερα δεν μοθ καθονται καλα....Ευχαριστω πολυ παντως για ολα.
dimsalo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 30 Απρ 2004, 18:49
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 06 Νοέμ 2005, 16:01

Αν σκοπεύεις να το επισκευάσεις καλό θα ήταν να το κάνεις το συντομότερο δυνατόν . Μην ανησυχείς η εγγύηση θα σε καλύψει δεν είναι και τίποτα τρομερό μεταξύ μας . Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάς στα κεντρικά της Suzuki για την επισκευή . Καλά ξεμπερδέματα και αν θες πες μας τα αποτελέσματα .
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό dimsalo » 06 Νοέμ 2005, 16:15

mprizolas έγραψε:Αν σκοπεύεις να το επισκευάσεις καλό θα ήταν να το κάνεις το συντομότερο δυνατόν . Μην ανησυχείς η εγγύηση θα σε καλύψει δεν είναι και τίποτα τρομερό μεταξύ μας . Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάς στα κεντρικά της Suzuki για την επισκευή . Καλά ξεμπερδέματα και αν θες πες μας τα αποτελέσματα .
Για να καταλαβω....Το παρμπριζ δεν καθεται καλα?επομενως το αλλαζουμε η βαζουμε αλλα λαστιχακια γυρω γυρω?
Σορρυ για τισ ισως χαζες ερωτησεις μου αλλα προσπαθω να μπω στο νοημα. Βλεπεις ειναι αξεχρεωτο ακομη το αμαξι και δεν θα ηθελα να παω για κατι και να μου προκυψει κατι αλλο μετα απο καποια πιθανη αμελεια των μηχανικων εκει...
dimsalo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 30 Απρ 2004, 18:49
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 06 Νοέμ 2005, 16:36

Το παρμπρίζ μια χαρά κάθεται , σκέψου όμως τι δυνάμεις έχει να αντιμετωπίσει η καμπίνα όταν κίνησε με τέτοιες ταχύτητες , στην ουσία αυτό που κάνουν είναι να ενισχύουν τα ήδη υπάρχοντα μονωτικά υλικά όταν το ξαναβάζουν . Δεν σου αλλάζουν το τζάμι , σου τονίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κάνεις μια τέτοια κίνηση :!: . Απλά το βγάζουν και το επανατοποθετούν με νέα τσιμούχα και κόλλα .
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες