Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

λαστιχα για RAV4

λαστιχα για RAV4

Δημοσίευσηαπό faitas » 12 Οκτ 2005, 16:34

αγαπητοι φιλοι,
ψαχνω για λαστιχα για το rav4/2001 μου. Ειχα στο νου μου τα Michelin Synchrone αλλα θα ήθελα και την άποψη σας και τις προτάσεις σας για ένα μη χειμωίάτικο λάστιχο που να έχει όμως καλές επιδωσεις σε χιονι και βροχη.
Ευχαριστώ,
κωστας
Άβαταρ μέλους
faitas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Οκτ 2005, 16:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

λαστιχα για RAV4

Δημοσίευσηαπό markd » 12 Οκτ 2005, 17:14

Cooper A/T
Το έχουμε ξαναπεί.
Κορυφή!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

λαστιχα για RAV4

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Οκτ 2005, 09:16

Συμφωνω απολυτα - με μια γενικου τυπου επιφυλλαξη, Πολλες φορες εχει τυχει καποια λαστιχα να ειναι "θεϊκα" σε ενα μοντελο και "πατατες" σε καποιο αλλο ( δεν αναφερομαι στα συγκεκριμενα, γενικα μιλαω). Παντως στο sportage μου τα ανωτερω και στην εργοστασιακη διασταση 205-70-15 και ασφαλτο και χιονι και χωμα και φθορά ειναι αψογα, για τον τροπο τελος παντων που χειριζομαι το αυτοκινητο
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό pajino » 13 Οκτ 2005, 10:57

Εγώ φοράω BRIDGESTONE DUELER A/T 694 το οποίο έχει ικανοποιητικές επιδόσεις και σε χώμα-λάσπη και σε χιόνι και από θόρυβο σε εθνική πολύ καλό (δεν γνωρίζω για τα cooper) . Στο www.tirerack.com τα βλέπεις όλα και με βαθμολογία. Ελπίζω να βοήθησα 8)

ΥΓ:Τα 694 τα αναφέρει revo είναι τα ίδια.
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό manos77 » 14 Οκτ 2005, 19:29

Τα Michelin Synchrone είναι πολλή καλά σε άσφαλτο στεγνή και βρεγμένη
Αλλά σε χιόνι δεν νομίζω να παίζουν και πολλή. Τα είχα πάνω σε KIA Sportage.
Άβαταρ μέλους
manos77
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 01 Μαρ 2005, 19:31
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό elvor » 31 Οκτ 2005, 00:04

Έχω το rav4 2005 το οποίο φοράει λάστιχα τα bridgestone dueller 687 με διαστάσεις 235/60/16. Επειδή θέλω να βάλω χειμερινά είμαι ανάμεσα στα bridgestone DM-Z3, στα michelin alpin και τα yokohama geolandar I/T. Από ότι έχω δει τα μόνα που βγαίνουν στην διάσταση αυτή είναι τα yokohama ενώ τα άλλα στην αντίστοιχη 215/65/16. Ποια θα μου προτείνατε για το rav; Επίσης μου είπαν και για τα General, τα έχει δοκιμάσει κανείς;
Άβαταρ μέλους
elvor
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Ιουν 2005, 22:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό papajohnis » 18 Νοέμ 2005, 21:23

Μόλις πήραμε το rav4 και θέλουμε να του περάσουμε χειμερινά ελαστικά... Μας συνέστησαν άτομα που έχουν rav4 για χρόνια τα Good Year Ultra Grip GW3... Το αυτοκίνητο θα κάνει δύο φορές τη βδομάδα τη διαδρομή Καβάλα - Θεσσαλονίκη... Δεν έχουμε απαιτήσεις εκτός δρόμου... Η διάσταση του ελαστικού τώρα είναι 235/60 16 και τα ελαστικά που φοράει είναι τα Bridgestone Dueller 687... Θέλω τη γνώμη σας... Τα good year που προανέφερα βγαίνουν στη διάσταση αυτή... Απλά ο μόνος ενδιασμός είναι ότι τα ελαστικά αυτά τα έχει η good year στον τομέα των επιβατικών...
Άβαταρ μέλους
papajohnis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 21:10
Τοποθεσία: Πανόραμα, Θεσσαλονίκη + Καβάλα

Δημοσίευσηαπό elvor » 20 Νοέμ 2005, 13:22

Σε αυτη την διάσταση μπορείς να δεις και τα Yokohama Geolandar I/T τα οποία έχουν δείκτη ταχύτητας Τ, και τα Bridgestone DM-Z3 αλλά με δείκτη Q. Εγώ έβαλα τα Avon CR85 και θα δω πως θα πάνε.
Άβαταρ μέλους
elvor
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Ιουν 2005, 22:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό papajohnis » 21 Νοέμ 2005, 00:24

Elvor τα bridgestone τα αποκλείω λόγω δείκτη... Τα yokohama με προβληματίζουν στο ότι είναι yokohama... Δεν την έχω και σε πολλή εκτίμηση... Σ'ευχαριστώ πάντως...
Άβαταρ μέλους
papajohnis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 21:10
Τοποθεσία: Πανόραμα, Θεσσαλονίκη + Καβάλα

Λιγα λογια

Δημοσίευσηαπό ducatista » 13 Δεκ 2005, 17:26

Cooper? αστειευεστε βεβαια!

Χειμερινα Goodyear GW3 κορυφη αλλα ακριβα και δεν τα εισαγει η αντιπροσωπεια.
Michelin Pilot Alpin 2 και αλλη μια κορυφη αλλα ουτε και αυτα η ατιπροσωπεια δεν τα εισαγει.
Bridgestone LT25 αρκετα καλα ουτε και αυτα στην Ελλαδα.
Vredestein Wintrak αριστη σχεση τιμης αποδοσης. Μαλλον θα εισαχθουν οταν τελειωσει ο χειμωνας....

Με αλλα λογια οι Ελληνικες αντιπροσωπειες λιγο νοιαζονται αν σην μιση Ελλαδα ο χειμωνας φερνει χιονια.

Απαντηση μας ηλθε απο την Γερμανια λοιπον.
Λιγο πιο ακριβα αλλα σε 7 μερες στο σπιτι σου.

http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbest ... 28&dsco=37

Μιλανε Ελληνικα και ειναι εξυπηρετικοτατοι. Οι τιμες περιλαμβαβουν μεταφορα στην Ελλαδα.

Δεν τους διαφημιζω αλλα οπως και εγω ψαχνοντας για λαστιχα εδω και βρισκοντας το απολυτο μηδεν ελαβα τα μετρα μου...!

Καλη τυχη.
Παγκοσμιοποιηση τωρα!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ducatista
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Δεκ 2005, 19:41

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 13 Δεκ 2005, 19:45

Ε όχι και το απόλυτο μηδέν για λάστιχα στην Ελλάδα!!!!!!
"Βρωμάνε" οι πόλεις από λαστιχάδικα!!!!! Ποιός ο λόγος να τα πληρώσεις +30% και πλέον επειδή μιλάνε Ελληνικά;
Όσο για το Αλπίν 2, πολύ καλό αλλά όχι για 4Χ4 (και ειδικά SUV) που λόγω αυξημένων απαιτήσεων λόγω "κουρντίσματος" θέλουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά με ενισχυμένα πλαινά. Για τα τζιποειδή υπάρχουν τα 4Χ4 Αλπίν με πολύ καλές αποδόσεις σε όλους τους τομείς. Τα φοράω για 3ο χειμώνα στο Πινίν μου και είναι απλά "μαγικά" σε χιόνι-πάγο.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό papajohnis » 13 Δεκ 2005, 21:12

τελικά βάλαμε τα good year gw3... Όλα τα λαστιχάδικα τα είχαν... Τιμή 725, η καλύτερη που τα βρήκα ψάχνοντας στη Θεσσαλονίκη... Σε διάσταση 235/60 16...
Άβαταρ μέλους
papajohnis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 21:10
Τοποθεσία: Πανόραμα, Θεσσαλονίκη + Καβάλα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 13 Δεκ 2005, 22:02

papajohnis έγραψε:τελικά βάλαμε τα good year gw3... Όλα τα λαστιχάδικα τα είχαν... Τιμή 725, η καλύτερη που τα βρήκα ψάχνοντας στη Θεσσαλονίκη... Σε διάσταση 235/60 16...

Σου επεσήμαναν πως είναι λάστιχα επιβατικών και όχι για 4 κίνητο SUV;
Όταν είχα παραγγείλει τα δικά μου 4χ4 Μισλέν Αλπίν, η αντιπροσωπεία έστειλε στον λαστιχά μου τα Πιλότ Αλπίν (στην ίδια διάσταση & πέλμα) λέγοντας πως δέν υπάρχει πρόβλημα και πως είναι τα ίδια. Αρνήθηκα να τα βάλω και σε επικοινωνία με τον Γάλλο γκουρού της Μισλέν στην Αθήνα, απεδείχθη πως είχα δίκιο να τα αρνούμαι και έστειλαν από την Γαλλία με έξτρα παραγγελία μιά τετράδα παρ' όλο που οι παραγγελίες της αντιπροσωπείας είχαν ολοκληρωθεί για εκείνη την περίοδο (χειμώνας 2001-2002)
Πάντως σε τέστ από την Γερμανική ADAC τα GW3 δεν φαίνονται και πολύ κορυφαία.... http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Wi ... =8979%230#
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό papajohnis » 15 Δεκ 2005, 16:16

Μα αυτό ακριβώς ανέφερα παραπάνω... Επειδή όμως το rav το έχουμε κατά 90% σαν επιβατικό δρόμου δεν υπάρχει πρόβλημα... Δεν το έχουμε για να ανεβαίνουμε στα βουνά κάθε σαβ/κο... Στην διάσταση που τα θέλαμε (235-60 16) όπως τα δίνει ο κατασκευαστής, τα διαθέσιμα λάστιχα ήταν 3 ή 4 αν δεν κάνω λάθος... Τα michelin δεν τα βρήκα σ'αυτήν τη διάσταση οπότε και δεν τα είχα στα υπόψιν... Εκτός του ότι μας το σύστησαν το λάστιχο άτομα που έχουν rav χρόνια, ήταν και το μοναδικό με δείκτη ταχύτητας βολικό από αυτά που ήταν διαθέσιμα...

Κάτι άλλο... Επειδή σκέφτεται ο πατέρας μου να ανέβει Καράντερε με χιόνια και πάγο, θέλουμε να πάρουμε αλυσίδες για καλό και για κακό... Εσείς που ξέρετε, χρειάζεται ένα ζευγάρι μόνο για μπροστά ή και για τις 4?!? :?: :roll: :?:
Βρήκα της konig σε καλή τιμή και θέλω να μου πείτε αν ξέρετε κάποιες άλλες καλύτερες που να μην ξεφεύγουν και σε τιμή...
Άβαταρ μέλους
papajohnis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 21:10
Τοποθεσία: Πανόραμα, Θεσσαλονίκη + Καβάλα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 15 Δεκ 2005, 21:57

Τα τετρακίνητα δέν έχουν απαίτηση για εξειδικευμένα ελαστικά μόνο επειδή πιθανόν να κινηθούν εκτός δρόμου, αλλά και λόγω των παραμορφώσεων που προκαλεί η ίδια η τετρακίνηση από την λειτουργία της και ειδικά σε αυτοκίνητα σάν το Ράβ που έχουν κεντρικό διαφορικό και όχι απλά συνεκτικό συμπλέκτη. Όντως η Μισλέν δέν διαθέτει στο 4Χ4 Αλπίν αυτή την διάσταση, υπάρχει όμως το πολύ καλό (ίσως καλύτερο) Conti4x4WinterContact, της Κοντινένταλ. Όσο για το ότι σας τα συστήσανε, απλά αναφέρω πως οποιοδήποτε (και το χειρότερο) χειμερινό βάλει κάποιος, του φαίνεται μαγικό σε σχέση με τα κοινά λάστιχα και το συστήνει ανεπιφύλακτα. Μόνο η σύγκριση των δυνατοτήτων (στην πράξη ή και από τέστ) τα κατατάσσει μεταξύ τους
Με τις αλυσσίδες τώρα. Προσωπικά τις κουβαλάω χειμώνα καλοκαίρι, χωρίς ποτέ να τις χρησιμοποιήσω. Θεωρητικά, εκεί που θα κολλήσεις με τα χειμερινά, δεν σε σώζουν οι αλυσσίδες γιατί θα έχεις "τακάρει". Υπάρχει μάλιστα μία θεωρία κατά την οποία είναι πιθανότερο να κολλήσεις με τις αλυσσίδες που αλέθουν το χιόνι παρά με τα χειμερινά που απλά το συμπιέζουν και έτσι κερδίζεις κάποιους πόντους.
Τώρα εμπρός ή πίσω, δύσκολο να απαντηθεί ειδικά σε αυτοκίνητο με ηλεκτρονικά ελεγχόμενα κεντρικά διαφορικά και τα λοιπά ηλεκτρονικά καλούδια, που μάλλον θα τρελλαίνονται με την ακραία διαφορετική συμπεριφορά των τροχών.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες