Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Οι αθλητές

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Οι αθλητές

Οι κυνηγοί είναι αθλητές
7
16%
Οι κυνηγοί είναι αλήτες
33
73%
Δε ξέρω/Δε με ενδιαφέρει/Δεν απαντώ
5
11%
 
Σύνολο ψήφων : 45

Οι αθλητές

Δημοσίευσηαπό kotsyfaki » 15 Ιούλ 2005, 10:27

Στην Εφημεριδα «τα Νεα», σημερα, διαβασα την παρακατω ειδηση που μου εκανε εντυπωση. Ενας Ουγγρος ειχε βρει ενα νεογεννητο κοτσυφα. Τον πηγε στο Ουγγρικό Κέντρο Πουλιών,εναν τοπικο οικολογικο ομιλο. Εκει, φροντισαν το μικρο πουλι και το ανεθρεψαν. Μετα απο μερικες βδομαδες, ο κοτσυφας, ετοιμος να πεταξει, απελευθερωθηκε στις 31 Οκτωμβριου 2004. Ενας ορνιθολογος, λιγο πριν απελευθερωσουν το πουλι, του φορεσε μια μεταλλικη ταυτοτητα με την τοπο απελευθερωσης του και εναν κωδικο αναγνωρισης.

Μερικους μηνες αργοτερα, στην Ελλαδα, στα Γιαννενα ενας κυνηγος, σκοτωσε ενα πουλι. Του εκανε εντυπωση γιατι δεν ηταν σαν τα αλλα που ειχε σκοτωσει. Ειχε κατι περιεργο. Ειχε ενα μεταλικο δακτυλιδι στο ποδι του. Ηταν ο κοτσυφας. Το ιδιο πουλι που καποιοι συνανθρωποι του, 1400 χλμ μακρια, βοηθησαν να ανοιξει τα ματια του, να κανει τα πρωτα του φτερουγισματα και τελικα, απελευθερωσαν, εκεινος το σκοτωσε. Το πουλι που πεταγε μηνες να διανυσει τα 1400 χλμ και εκατσε λιγο στο δεντρο να ξεκουραστει, πηρε την τελευταια του ανασα γιατι ο μπουρτζοβλαχος επρεπε να κανει το μαγκα το βραδυ στο καφενειο...

Σας ρωτω, ποσο μ.......ς ειναι οι «κυνηγοι» επιτελους; Τι σ.....α σημαινει «κυνηγος» εν ετη 2005; Οταν ο ανθρωπος κυνηγουσε, το εκανε γιατι ηταν αναγκασμενος! Δεν ειχε αλλη επιλογη, επρεπε να επιβιωσει! Ετρωγε βελανιδια και πετρες με λασπη και ζουσε σε σπηλιες! Ειχε για οπλα του κατι μιζερα ακοντια και βελη! Φορουσε προβιες και ηταν ξυπολητος, αναβε φωτιες τριβοντας πετρες πανω σε ξερα χορτα και το θηραμα του ηταν ΜΑΜΟΥΘ! Μπορουσε απο την μια στιγμη στην αλλη απο θυτης να γινει θυμα. Ηταν «ο θανατος σου, η ζωη μου».

200.000 χρονια εξελιξης σας προσπερασαν; Τι κανατε τα τελευταια 200.000 χρονια ρε ημιαγριοι; Τι εισαστε; Homo-erectus; Μηπως εισαστε ο missing link και δεν εχουμε συστηθει; Παρτε χαμπαρι οτι οι μονοι στον αιωνα μας που κυνηγουν ειναι κατι φυλες στην καρδια της Αφρικης, που το κανουν με φυσοκαλαμα για να φερουν τροφη στο χωριο. Αυτοι ειναι οι κυνηγοι του χωριου. Αυτη ειναι η δουλεια τους. Αν γυρισουν με αδεια χερια, ολο το χωριο θα πεινασει. Ειναι δυνατον εσεις ρε κομπλεξικοι να σηκωνεστε απο το τραπεζι με τα κοψιδια και τα κρασια, Κυριακή μεσημερι και να παιρνετε την επαναληπτικη Baikal MP-153, τα φυσικλικια σας, να μου φορατε στολες παραλλαγης, αρβυλα και τα λοιπα καραγκιοζιλικια και να πατε να σκοτωνετε ρε, ορτυκια, τσιχλες και μπεκατσες; Γιατι ρε μικροτσουτσουνακο να σκοτωσεις το ορτυκι; Για να φας μηπως; Να επιβιωσεις; Μηπως για να παρεις το δερμα του να ντυθεις για να μην ψοφησεις στον παγετωνα; Ή μηπως το κανεις για να προστατεψεις τον καταυλισμο σου απο τις νυχτερινες επιδρομες των αγριων, λυσσασμενων ορτυκιων; Οχι, οχι, οχι! Η μονη ειλικρινης απαντηση που σε ενα παραλληλο συμπαν που δεν θα εισασταν κομπλεξικοι θα δινατε ειναι «οχι, απλα τα εχουμε σκατωσει τοσο τη ζωη μας, εχουμε μειωσει τοσο τον εαυτο μας που ο μονος τροπος να παρουμε λιγη απο την αυτοεκτιμηση μας πισω ειναι να κρυβομαστε στις φυλλωσ(ι)ες και να παραφυλαμε τα ορτυκια...»

Εχω μιλησει με κανα δυο απο αυτους. Πιστευουν οτι αυτοι ειναι οι πραγματικοι οικολογοι γιατι κατα καιρους, λεει, αφηνουν μεγαλο αριθμο ορτυκιων ελευθερα ωστε να εχουν να κυνηγανε μετα. Τι ειδους σαδισμος ειναι αυτος ρε μπαμπουλακια; Ποσο αρρωστοι εισαστε; Τι ειναι αυτο, ο προδρομος του Running Man; Εχετε μηπως σκεφτει οτι θα βοηθουσε σχετικα την αυξηση του πλυθησμου των ορτυκιων αν σταματουσατε να τα πυροβολειτε σαν βιετκονγκ; Λενε οτι βοηθουν την ισορροπια του οικοσυστηματος. Πως ακριβως; Σκοτωνοντας μπεκατσες; Ειναι απειλη οι μπεκατσες; Και αν ειναι, ποιοι ειστε εσεις; Η φυση και επεμβαινετε οποτε εσεις γουσταρετε; Η φυση ηταν σε πολυ καλυτερη ισορροπια πριν πατησει το ποδι του ο ανθρωπος και το να κατεβαζουμε τρυγωνια, φωτογραφιζοντας τα και γεμιζοντας τα δαση καλυκες, σε καμια περιπτωση δεν βοηθαει την προστασια του περιβαλλοντος.

Αλλα ας το δουμε και σε προσωπικο επιπεδο. Τι παιδια μεγαλωνετε; Τι τους διδασκετε; Οτι με τον τσαμπουκα και την καφριλα, ετσιθελικα, εισβαλετε σε ενα οικοσυστημα που υπηρχε χρονια πριν απο εσας και εξολοθρευετε ολοκληρους πληθυσμους ζωων «για την πλακα σας»; Και μετα; Την υποκρισια, με το να λετε στους αλλους οτι εισαστε οικολογοι; Οτι το να παιρνεις μια ζωη οχι μονο εχει πλακα αλλα ειναι και κατι για το οποιο καμαρωνετε; Περιμενετε μετα απο αυτα να στεναχωρηθω οταν ακουσω στις ειδησεις «αδερφια πυροβοληθηκαν με την κυνηγετικη καραμπινα του πατερα τους»;

Και το πιο γελοίο όλων είναι το γεγονός ότι έχουν το θάρρος και το θράσος να αυτοαποκαλόυνται και "αθλητές" !!!!!!!!!! Να δούμε τι άλλα αστροπελεκοειδή θα ακούσουν τα αυτάκια μας ..!! Φυσικά σε ένα άθλημα βασική προϋπόθεση είναι η συγκατάθεση όλων των συμμετεχόντων: τον εν λόγω κότσυφα, και γενικότερα όλους τους κότσυφες και βέβαια όλα τα άτυχα πετούμενα αυτού του ντουνιά δεν τα ρώτησε κανείς αν θέλουν να συμμετέχουν στην "άθληση" (!) των ελεεινών τυφεκιοφόρων ..

Το κυνήγι πέρα από το ότι είναι μια ολότελα αντι-οικολογική -από κάθε άποψη- διαδικασία, για τους κάτωθι λόγους,
-είναι υπεύθυνη για την βάρβαρη εξόντωση και συστηματική εξαφάνιση δεκάδων ειδών πουλιών και ζώων,
-έχει αποφέρει την διάταραξη της δυναμικής ισορροπίας των τροφικών αλυσίδων και ως εκ τούτου υπερπληθυσμό διαφόρων ειδών (τρωκτικών κυρίως) ..
-γιατί οι τυφεκιοφόροι είναι οι κύριοι "σκουπιδοποιοί" της Φύσης μας καθώς την μολύνουν και την γεμίζουν σκουπίδια με τους δεκάδες-εκατοντάδες τόνους μολυβιού και πλαστικού που περιέχουν τα φυσίγγια τους,
-γιατί ευθύνονται άμεσα και έμμεσα για πολλές από τις πυρκαγιές που καταστρέφουν τα μοναδικά δάση μας,
- γιατί καλλιεργεί τη βία στη φύση και στη ζωή εκπαιδεύοντας τα πιο άγρια ένστικτα που κρύβει μέσα του ο άνθρωπος..

Πέρα λοιπόν από τους παραπάνω λόγους που είναι οικολογικά ανήθικοι, από κοινωνική και οικονομική - και εν τέλει στυγνή "κρεαταγορική" σκοπιά, είναι μια πράξη ΚΛΟΠΗΣ καθώς τα χρήματα που εισπράττει το κράτος από τους τυφεκιοφόρους (τους "νόμιμους" τουλάχιστον, για τα τέλη αδειών) είναι δυσανάλογα λιγότερα ως προς το κόστος του κρέατος των ζώων που θανατώνονται αναφορικά με την αγορά κρέατος .. και χώρια τα δισ. που δαπανώνται για τις εισαγωγές κυνηγετικών ειδών ..

Και αν μη τι άλλο πέρα, από το ότι είναι καθαρή κλεψιά εις βάρος όλων μας, είναι μια πράξη ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ γιατί η ελληνική χλωρίδα και πανίδα ανήκει σε όλους τους Έλληνες οι οποίοι φυσικά, δεν ερωτήθηκαμε ποτέ και με κανένα τρόπο εάν εγκρίνουμε να ασελγούν οι τυφεκιοφόροι πάνω στην ελληνική Φύση, οι οποίοι συνιστούν μειοψηφία .. το 4-5% του συνολικού πληθυσμού μας (400.000 περίπου) !!

Φυσικά, ψυχιατρικό ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι φωτογραφίες που βγαίνουν έπειτα χαμογελαστοί και περήφανοι δίπλα στα νεκρά θηράματά τους .. τα οποία σκότωσαν άσχετα με το αν επρόκειτο για το αρσενικό της αγέλης ή για ένα θηλυκό που κυοφορούσε ή μεγάλωνε τα μικρά του .. δεν έχει καμία σημασία άλλωστε, θα αποτελέσει είτε ένα έδεσμα φυσικά πολυτέλειας και όχι επιβίωσης ή μπορεί να καταλήξει και στα σκουπίδια κιόλας .. ενώ στην Φύση, ποτέ δεν καταλήγει τίποτε στα "σκουπίδια" ..

Χρειάζεται περισσότερη τόλμη για να αφήσεις κάποιον να ζήσει, από όση "τόλμη" χρειάζεται για να τον σκοτώσεις ..
Άβαταρ μέλους
kotsyfaki
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2005, 10:23

Οι αθλητές

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Ιούλ 2005, 10:56

Φυσικά, ψυχιατρικό ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι φωτογραφίες που βγαίνουν έπειτα χαμογελαστοί και περήφανοι δίπλα στα νεκρά θηράματά τους .. τα οποία σκότωσαν άσχετα με το αν επρόκειτο για το αρσενικό της αγέλης ή για ένα θηλυκό που κυοφορούσε ή μεγάλωνε τα μικρά του .. δεν έχει καμία σημασία άλλωστε, θα αποτελέσει είτε ένα έδεσμα φυσικά πολυτέλειας και όχι επιβίωσης ή μπορεί να καταλήξει και στα σκουπίδια κιόλας .. ενώ στην Φύση, ποτέ δεν καταλήγει τίποτε στα "σκουπίδια" ..

Χρειάζεται περισσότερη τόλμη για να αφήσεις κάποιον να ζήσει, από όση "τόλμη" χρειάζεται για να τον σκοτώσεις ..
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 15 Ιούλ 2005, 11:48

NA ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ :!: :!: :!:
Επιτελους καποιος επρεπε να τα πει εξω απο τα δοντια :wink: :wink: :wink:
Εικόνα
Για να περνάμε καλά
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Leonardo_dc » 15 Ιούλ 2005, 11:50

Θα ήθελα καποιος που πιστεύει ότι οι κηνυγοι είναι αθλητές και αισθάνονται ευχάριστα με αυτό που κάνουν, να μας πεί την άποψή του για όλα αυτά τα σωστά που μας είπε το kotsyfaki.
Προσωπικά εμένα με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

(...είναι πιο σωστό και αντικειμενικό να ακούς και τα δύο μέρη...)
Άβαταρ μέλους
Leonardo_dc
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 18:08
Τοποθεσία: Αθήνα - Βούλα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 15 Ιούλ 2005, 12:10

Leonardo_dc έγραψε:Θα ήθελα καποιος που πιστεύει ότι οι κηνυγοι είναι αθλητές και αισθάνονται ευχάριστα με αυτό που κάνουν, να μας πεί την άποψή του για όλα αυτά τα σωστά που μας είπε το kotsyfaki.
Προσωπικά εμένα με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

(...είναι πιο σωστό και αντικειμενικό να ακούς και τα δύο μέρη...)



Ποιο αλλο μερος να ακουσεις φιλε μου;
Ηλιθιες δικαιολογιες θα ακουσεις γιαυτο που αποκαλουνε σπορ οι σαδιστες.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό jdelis » 15 Ιούλ 2005, 17:55

Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει! :twisted:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 15 Ιούλ 2005, 20:40

Γιά διαβάστε και το παρακάτω:
Σαν ανησυχος "σκαλιστρας" σας λεω γινονται να δουλευουν ολα.
Λοιπον πηγαινεται σε εναν γατο ηλεκτρολογο η και μονοι σας (θελει δυο ατομα ομως και πολυμετρο)δεν ειναι δυσκολο, να σας συνδεσει βισμα για μπακαζιερα(κοτσαδορος απαραιτητος), και οπως παραλληλιζει τα καλωδια για να ενωσει το βισμα πεστε του να σας τραβιξει και τις ιδιες γραμμες και στα πανω φωτα. Προσεχτε μονο αμα τα δουλευεται ολα συν την μπακαζιερα πρεπει να αλλαξε της ασφαλιες με 5Α πιο μεγαλες απο αυτες της μανας του...παρεπιπτωντος εγω τα ομιχλης τα πισω την γραμμη την εχω κανει για προβολακια 55watt ασπρα για να δουλευω το εσωτερικο διακοπτη και να τα αναβοσβηνω οποτε θελω εγω η να κολλαω προβολεα 120watt για ψαξιμο λαγων τον χειμωνα.......(φορητο καρφι γιατι η θεση του αναπτηρα ειναι πιασμενη με το GPS kai ton φορτηστη τηλ και κενη θεση για το κομπρεσερακι!!!!!!)

Το αλίευσα στη ενότητα των Suzuki και συγκεκριμμένα στο
http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... 00ad426bc0
Παρακολουθήστε το αξίζει.... :( :( :( :cry: :cry: :cry:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 15 Ιούλ 2005, 22:26

Ολα τα νομίσματα έχουν δύο όψεις πάντα....
Το κείμενο είναι παλιό και αναπαράγεται κάθε χρόνο.....
Οσο για το κυνήγι και τους κυνηγούς μην τούς βάζετε όλους στο ίδιο τσουβάλι...
Ξέρετε μερικοί απο μάς με τα τετρακίνητα πάνε σε μέρη που δεν πρέπει, μπαινουν σε λίμνες η ποτάμια που δεν περνάει δρόμος καταστρέφοντας την ήδη επιβαρυμένη φύση ..και δεν θέλω να μιλήσω για κομβόυ 30 και 40 αυτοκινήτων ...οικολογικών λεσχών ...σε εθνικούς δρυμούς να παιζουν σε ανηφοροκατηφόρες καταστρεφόντας τα πάντα πίσω του.....αλλά είπαμε Ολα τα νομίσματα έχουν δύο όψεις ΠΑΝΤΑ :)
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό Pajo » 16 Ιούλ 2005, 02:22

taxideytis έγραψε:Ολα τα νομίσματα έχουν δύο όψεις πάντα....

Σωστα.
Αλλα οχι στη συγκεκριμενη περιπτωση.
Και το παραδειγμα σου ειναι αστοχο.
Η διαφορα ειναι στην προθεση:
Δεν εχουν ολοι οι τετρακινητοι την προθεση να "καταστρέψουν την ήδη επιβαρυμένη φύση .." και πολλοί προσέχουν να μην το κάνουν.
Αντιθετα ΟΛΟΙ οι κυνηγοι, ειναι κυνηγοι γιατι εχουν την πρόθεση να σκοτώσουν.
Άβαταρ μέλους
Pajo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2004, 20:05

Δημοσίευσηαπό sef » 16 Ιούλ 2005, 09:41

Pajo έγραψε:
taxideytis έγραψε:Ολα τα νομίσματα έχουν δύο όψεις πάντα....

Σωστα.
Αλλα οχι στη συγκεκριμενη περιπτωση.
Και το παραδειγμα σου ειναι αστοχο.
Η διαφορα ειναι στην προθεση:
Δεν εχουν ολοι οι τετρακινητοι την προθεση να "καταστρέψουν την ήδη επιβαρυμένη φύση .." και πολλοί προσέχουν να μην το κάνουν.
Αντιθετα ΟΛΟΙ οι κυνηγοι, ειναι κυνηγοι γιατι εχουν την πρόθεση να σκοτώσουν.



Kαλε μου Pajo
Εισαι σωστος σε αυτα που λες, δεν υποστηριζω τους κυνηγους, αλλα υπαρχει και ενα 5-10% που ξερει ποτε, και ποια εποχη χτυπαει το καθε ειδος, αποφευγει το παρανομο κυνηγι σε μη επιτρεπομενες περιοχες, αλλα και σε μη επιτρεπτες χρονικες περιοδους.
Διαβαζω κατα διαστηματα περιοδικα που αναφερονται στο κυνηγι, και πολλοι συλογοι-λεσχες που ασχολουνται με το κυνηγι κανουν πραγματικα καλη δουλεια στο λεγομενο "κακο κυνηγι".
Οπως και εσυ εισαι γραμενος σε μια λεσχη... αυτο σημαινει οτι κανει και κατι καλο για να εισαι εκει :wink:
Το μονο που εχω βαρεσει με την καραμπινα ειναι τενεκεδες και μπουκαλια για διασκεδαση, οποτε δεν ειμαι κυνηγος :!:
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό pavlox » 16 Ιούλ 2005, 11:12

Πάρα πολύ καλό το κέιμενο !!!
Οσες φόρες και να αναπαράγεται ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!
Επιτέλους άς καταλάβουν όλοι αυτοι οι "οπλόκ@βλοι" ότι όσο και να προσπαθούνε δέν θα αντικαταστίσει η κυνηγετική τους καραμπινα το μικρό τους τσουτσουνακι !!!
Και βέβαια εάν είναι τόσο "αθλητες " η μάγκες άς βγούν να κυνηγήσουν αρκούδα, η αγριόχοιρο με γυμνά χέρια.....και όχι με πατάτες με δυναμίτη....κλπ

Και βέβαια δέν πρέπει να ξεχνάμε τίς "ζωφιλικές" τους τάσεις...είναι όλοι κάτοχοι σκύλων, άπλα θα σας αναφέρω περιστατικό ζωωφιλού κυνηγου που ένα Σάββατο πήγε βόλτα ένα απο τα σκυλιά του το οποίο μετα απο μία εγχειριση απλά δέν μπορούσε να γαυγισει δυνατα ...και το ΕΚΤΕΛΕΣΕ....το λύτρωσε λεει, διότι θα ζήλευε τα άλλα κυνηγιάρικα που θα φωνάζαν δυνατότερα....
Τι να πεί κανεις.....
Τελευταία επεξεργασία από pavlox και 16 Ιούλ 2005, 11:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 16 Ιούλ 2005, 11:13

sef έγραψε:
Pajo έγραψε:
taxideytis έγραψε:Ολα τα νομίσματα έχουν δύο όψεις πάντα....

Σωστα.
Αλλα οχι στη συγκεκριμενη περιπτωση.
Και το παραδειγμα σου ειναι αστοχο.
Η διαφορα ειναι στην προθεση:
Δεν εχουν ολοι οι τετρακινητοι την προθεση να "καταστρέψουν την ήδη επιβαρυμένη φύση .." και πολλοί προσέχουν να μην το κάνουν.
Αντιθετα ΟΛΟΙ οι κυνηγοι, ειναι κυνηγοι γιατι εχουν την πρόθεση να σκοτώσουν.



Kαλε μου Pajo
Εισαι σωστος σε αυτα που λες, δεν υποστηριζω τους κυνηγους, αλλα υπαρχει και ενα 5-10% που ξερει ποτε, και ποια εποχη χτυπαει το καθε ειδος, αποφευγει το παρανομο κυνηγι σε μη επιτρεπομενες περιοχες, αλλα και σε μη επιτρεπτες χρονικες περιοδους.
Διαβαζω κατα διαστηματα περιοδικα που αναφερονται στο κυνηγι, και πολλοι συλογοι-λεσχες που ασχολουνται με το κυνηγι κανουν πραγματικα καλη δουλεια στο λεγομενο "κακο κυνηγι".
Οπως και εσυ εισαι γραμενος σε μια λεσχη... αυτο σημαινει οτι κανει και κατι καλο για να εισαι εκει :wink:
Το μονο που εχω βαρεσει με την καραμπινα ειναι τενεκεδες και μπουκαλια για διασκεδαση, οποτε δεν ειμαι κυνηγος :!:


Για να καταλαβω κι'εγω,οταν κυνηγας ορισμενη εποχη συγκεκριμενο ειδος σε περιοχες που επιτρεπεται δεν σκοτωνεις ; δεν αφαιρεις ζωη; κανεις σπορ ;
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό sef » 16 Ιούλ 2005, 12:08

Για να καταλαβω κι'εγω,οταν κυνηγας ορισμενη εποχη συγκεκριμενο ειδος σε περιοχες που επιτρεπεται δεν σκοτωνεις ; δεν αφαιρεις ζωη; κανεις σπορ ;[/quote]

Σιγουρα ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ !!!
Σιγουρα αφαιρεις ΖΩΗ !!!
Αλλα δεν προκαλεις οικολογικη καταστροφη!!!
Τωρα τι τους αρεσει σε αυτο... :shock:
Γυρνανε και λενε μετα για τους ψαραδες, δεν σκοτωνουν με ή χωρις δυναμιτη.
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό iceberg » 17 Ιούλ 2005, 01:00

Αγαπητοί φίλοι,
Καλή η ευαισθησία, αλλά να μην το παρακάνουμε κιόλας.
Ο άνθρωπος κυνηγάει από καταβολής κόσμου και μπορεί στις μέρες μας να μην αποτελεί ανάγκη για τροφή, άλλα είναι γνωστό ότι ο άνθρωπος έλκεται πάντα από ενέργειες που τα ίδια τα γονίδια του το επιβάλουν. Το να κάνεις στις μέρες μας μόνο ότι είναι αναγκαίο να κάνεις θα σήμαινε για όλους μας ότι πρέπει μόνο να δουλεύουμε μια και μόνο αυτό στις μέρες μας καλύπτει τις ανάγκες που παλιότερα κάλυπτε το κυνήγι και το ψάρεμα.
Το να αισθάνεσαι την ανάγκη να κυνηγήσεις ή να ψαρέψεις και να επιστρέψεις σπίτι σου με κάποια καλά θηράματα ή μία καλή ψαριά δεν είναι σαδισμός. Είναι η ανάγκη που η ίδια η φύση εμφυτεύει στον καθένα να κάνει κάτι από όλα αυτά που χρειαζόμασταν τότε για να επιβιώσει το είδος μας. Από όλα αυτά υπάρχουν μνήμες γραμμένες μέσα μας όσο και αν η καθημερινότητα πιέζει να τις παραγκωνίσουμε.
Και κανείς από αυτούς που φεύγουν αξημέρωτα για τα βουνά και τις θάλασσες δεν χάνουν τον ύπνο τους για να αποδείξουν σε κάποιους ή στον εαυτό τους ότι είναι μάγκες. Και όσοι από εδώ μέσα αυτά δεν τα δέχονται γιατί δεν τους αφορούν, μπορούν να μου απαντήσουν σε κάτι; Για ποιο λόγο αντί να πάνε εκεί που θέλουν από το δρόμο παίρνουν το 4χ4 και σκαρφαλώνουν βουνά; Ποια η ανάγκη για αυτό; Και αν απλώς θέλουν να είναι μέσα στη φύση γιατί μόλις δούνε ένα αξιόλογο λοφάκι παρατάνε τον δρόμο και ξεχνιούνται με τις ώρες να προσπαθούν να περάσουν από πάνω του ενώ η ανάγκη και ή λογική λένε να πάνε από δίπλα;
Και γιατί ή ανάγκη να ανακαλύψουν μέρη που ξέρουν ότι τα έχουν ανακαλύψει άλλοι χιλιάδες φορές μέχρι σήμερα;
To κάνουν γιατί ή ίδια η φύση το έχει γράψει μέσα τους. Και το έγραψε γιατί κάποτε δεν θα ζούσαν αν δεν το έκαναν και σήμερα που δεν είναι αναγκαίο προκύπτει μπροστά τους σαν ανάγκη ανεξήγητη ίσως και για αυτούς.
Στην πραγματικότητα αν όσοι αυτή τη στιγμή διαβάζουμε αυτές τις γραμμές ταξιδεύαμε ξαφνικά στο παρελθόν, τότε τα μέλη από τα club 4x4 θα έφευγαν για να βρούν νέους δρόμους και νέα εδάφη για να οδηγήσουν την ομάδα, όσοι παλεύουν ακόμα και σήμερα να κάνουν ένα ιστιοφόρο να κουνηθεί από τον αέρα θα ανακάλυπταν από θαλάσσης νέα μέρη, τα μέλη των σωματείων ερασιτεχνών αλιέων και των κυνηγετικών συλλόγων θα έβρισκαν τροφή για όλους, όσοι δεν γουστάρουν σήμερα τίποτα από αυτά αλλά φτιάχνουν πύλινα σπίτι τους θα το έκαναν και εκεί.
Όλα αυτά μαζί φίλοι μου και όσα ακόμα σκεφτεί ο καθένας μας είναι τα σημερινά χόμπι που μεταφράζονται σε παλιές ανάγκες και οδηγούν όλους εμάς τους ¨καλούς¨ άλλα και τους άλλους τους ¨κακούς και μικροτσούτσουνους¨ στη φύση από όπου προερχόμαστε όλοι.
Η φύση να είστε σίγουροι ότι γνωρίζει καλά τους κανόνες του παιχνιδιού εδώ και χιλιετηρίδες και είναι απόλυτα έτοιμη να δεχθεί σε αυτό το παιχνίδι κάποιους που το ένστικτο τους οδηγεί να έχουν το ρόλο του ¨κυνηγού¨. Ότι υπάρχουν και οι εγκληματίες σε κάθε χώρο είναι σίγουρο και όλοι μας μακάρι να μπορούσαμε να τους περιορίσουμε, αν και είναι απίθανο πιστεύω.
Αλήθεια, πάμε όλοι μας με την ευκαιρία την ερχόμενη εβδομάδα να σχηματίσουμε ένα κομβόι με τα 4χ4 και να τα πάμε όλα για έλεγχο καυσαερίων;
Και να αλλάξουμε και καταλύτες βέβαια όσοι χρειάζεται.
Το να έχει πετάξει κανείς μας βέβαια μπαταρία σε κάλαθο σκουπιδιών το θεωρώ αδιανόητο, έτσι;
Γιατί τη φύση δεν την ρυπαίνουν μόνο τα παραγάδια στη θάλασσα και τα σκάγια στα βουνά.
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό samy » 17 Ιούλ 2005, 01:06

Δεν είμαι κυνηγός και γενικά αν εξαιρέσω την εποχή που υπηρέτησα τη θητεία μου αποφεύγω την οποιαδήποτε επαφή με όπλα .Είμαι αντίθετος με το κυνήγι και τους κυνηγούς ειδικά στην αρχή της περιόδου κάνουν σα πεντάχρονα παιδάκια που τα αμόλυσες σε παιδότοπο.Το κυνήγι είναι άχρηστη επιβλαβής και επικίνδυνη δραστηριότητα εκτός ίσως από δύο περιπτώσεις που και πάλι σηκώνουν πολύ κουβέντα . Κυνήγι σε κλειστά πάρκα με δικά τους θυράματα και κάποιους ελάχιστους εναπομείναντες παππούδες που πλησιάζουν πολύ σε συμπεριφορά το τρόπο των άγριων φυλών που ανέφερε ο φίλος στο αρχικό πόστ .Αυτή η συγκεκριμένη κατηγορία μπορεί να γυρίσει από το βουνό χωρίς να έχει ρίξει ούτε τουφεκιά αλλά δυστυχώς αυτοί είναι ελάχιστοι και είδος υπό εξαφάνιση αντίθετα εκεί που θα συμφωνήσω με το ταξιδευτή είναι η ολοένα και αυξανόμενη φυλή των τετρακίνητων και δικίνητων κανιβάλων οι οποίοι τείνουν να γίνουν πιό επικίνδυνοι και από τους κυνηγούς δυστυχώς.Οσα προβλήματα και αν δημιουργήσει σε κάποιους πιστεύω ότι η λύση είναι καθολική απαγόρευση της εισόδου των εποχούμενων για οποιοδήποτε σκοπό σε υψηλής οικολογικής αξίας περιοχές .Άυτό θα κόψει την όρεξη και στη πλειονότητα των κυνηγών που οι περισσότεροι βγαίνουν από το αμάξι τους μόνο για να ρίξουν καμμιά κουμπουριά και να μαζέψουν τα πτώματα.

Δεν είμαι κανένας φανατικός με την οικολογία απλά έχω μάθει να σέβομαι και να εκτιμώ περισσότερο τη φύση από τον άνθρωπο και δυστυχώς εκεί που συχνάζω δεν συναντώ κυνηγούς εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις αλλά περισσότερο εποχούμενους υποψήφιους Κόλιν μακ ρέι με αυτοκινούμενα πυροβόλα που καταστρέφουν τα πάντα στο διάβα τους .Τελικά μάλλον θα πάρω κι εγώ καμμιά δικανιά :lol: :lol: :lol: και εκεί να δείτε κυνήγι που έχει να πέσει
ΑΝΘΥΠΟΠΡΟΕΔΡΟΣ PRAT
κι αυτό μόνο για λίγους φίλους
samy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 04:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες