Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Land Cruiser, RAV, Πάτρα, κλπ......

Land Cruiser, RAV, Πάτρα, κλπ......

Δημοσίευσηαπό GLC » 19 Μαρ 2005, 12:09

Αγαπητοί φίλοι σας χαιρετώ. :wave: Αν και νέο μέλος αποφάσισα να ανοίξω αυτή τη θεματική ενότητα για δύο λόγους:

Ο πρώτος αφορά κυρίως τη γνώση και τις εμπειρίες του καθενός γύρω από τετρακίνητα της Toyota. Επειδή είμαι πρόσφατος κάτοχος ενός Land Cruiser αρχικά σκέφτηκα να περιορίσω τη συζήτηση γύρω από Land Cruiser. Ψάχνοντας όμως από δω και από κει είδα ότι τέτοιου είδους συζητήσεις είναι περιορισμένες και για τα RAV αλλά και γύρω από τα HILUX. Έτσι είπα :sign7: να διευρύνω τον τίτλο.

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι εδώ στην Πάτρα δεν έχω αντιληφθεί κάτι οργανωμένο γύρω από εκδρομές φίλων με τετρακίνητα με σκοπό τη γνωριμία νέων ορεινών περιοχών αλλά και τη δημιουργία καλής παρέας. Ελπίζω ότι μέσα από αυτή τη νέα θεματική ενότητα κάτι θα πετύχουμε! :thumbleft:

Βεβαίως η ενότητα είναι ανοιχτή και καλοδέχεται οποιονδήποτε του αρέσουν τα τετρακίνητα οχήματα, οι βόλτες στη φύση, το καλό φαΐ (αυτό πάει με όλα), η καλή παρέα και γενικότερα η καλοπέραση.

Ξεκινώ λοιπόν με ερώτηση γύρω από τα ελαστικά ενός Land Cruiser. Μετά από συμβουλές των φίλων Stratego, ήμουν έτοιμος να βάλω τα Michelin off-road. Όμως δεν υπάρχουν σε διαστάσεις 265/70/16 που φοράει το land αλλά ούτε στις αμέσως μικρότερες 245/75/16, 235/85/16 (αύξηση προφίλ περίπου 1.5cm). Αυτά που μπορώ να βρω σε αυτές τις διαστάσεις είναι τα Goodyear MTR και κάποια καινούρια Dunlop που δεν ξέρω ακριβώς το μοντέλο. Βεβαίως υπάρχουν και τα BFGoodrich mud ή all terrain. Για κανένα όμως από αυτά δεν έχω πληροφορίες για συμπεριφορά στο χώμα, αν βγάζουν πολύ φασαρία στην άσφαλτο, τιμές κλπ. Επίσης έψαξα για σιδερένιες ζάντες, ώστε να μπορώ να κάνω τη γνωστή αλλαγή χειμώνα-καλοκαίρι και μου είπαν ότι οι σιδερένιες φτάνουν μέχρι 6'' και η μικρότερη διάσταση (235/85/16) που μπορώ να βάλω θέλει 6.5''. Έτσι λοιπόν έχω μπερδευτεί και περιμένω τις απόψεις σας μήπως και καταφέρω να βρω άκρη.

Καλώς σας βρήκα και ελπίζω να πετύχει τους στόχους της αυτή η ενότητα! :P
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 19 Μαρ 2005, 19:54

Καλώς όρισες στο forum και καλά χώματα!!!!
Για το θέμα της παρέας, δεν μπορώ να δώσω λύση γιατί είμαι πολύ μακριά.
Πάντως πιστεύω πως άν έχεις όρεξη για περιπέτεια, δεν θα μείνεις μόνος...
Για το θέμα των ελαστικών τώρα. Προσωπική μου άποψη, τα GY μάλλον να τα αποφύγεις. Για αρχή θα σου πρότεινα τα Bridgestone A/T 694 (που υπάρχουν στη διαάστασή σου) και άν δείς πως "χοντραίνει" το παιχνίδι με τις εκδρομές να πάς σε MUD, οπότε θα βρείς ίσως και την αντιστοιχία σε κάτι στενώτερο για λάσπες. http://www.bridgestone-eu.com/bfe/v/ind ... 000471RCRD
Για το χειμώνα και εφ' όσον σκοπεύεις να κινείσαι σε δρόμους με χιόνια και πάγους (χιονοδρομικά κλπ) και επeιδή το αυτοκίνητο είναι βαρύ και ακριβό οπωσδήποτε χειμερινά λάστιχα, π.χ MICHELIN Alpin 4X4 .
http://www.michelin.gr/gr/auto/4x4Alpin.jsp
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό GLC » 19 Μαρ 2005, 21:51

tasos953 έγραψε:Καλώς όρισες στο forum και καλά χώματα!!!!
Για το θέμα της παρέας, δεν μπορώ να δώσω λύση γιατί είμαι πολύ μακριά.
Πάντως πιστεύω πως άν έχεις όρεξη για περιπέτεια, δεν θα μείνεις μόνος...
Για το θέμα των ελαστικών τώρα. Προσωπική μου άποψη, τα GY μάλλον να τα αποφύγεις. Για αρχή θα σου πρότεινα τα Bridgestone A/T 694 (που υπάρχουν στη διαάστασή σου) και άν δείς πως "χοντραίνει" το παιχνίδι με τις εκδρομές να πάς σε MUD, οπότε θα βρείς ίσως και την αντιστοιχία σε κάτι στενώτερο για λάσπες. http://www.bridgestone-eu.com/bfe/v/ind ... 000471RCRD
Για το χειμώνα και εφ' όσον σκοπεύεις να κινείσαι σε δρόμους με χιόνια και πάγους (χιονοδρομικά κλπ) και επeιδή το αυτοκίνητο είναι βαρύ και ακριβό οπωσδήποτε χειμερινά λάστιχα, π.χ MICHELIN Alpin 4X4 .
http://www.michelin.gr/gr/auto/4x4Alpin.jsp


Φίλε Τάσο ευχαριστώ για τις προτάσεις. Η αλήθεια είναι ότι το παιχνίδι έχει αρχίσει ήδη και χοντραίνει και γιαυτό ψάχνω για λάστιχα. Εκτός δρόμου, κινούμε κυρίως σε λάσπη και λιγότερο σε χιόνι και πάγο. Ίσως τα bridgestone 673 ή 671 245/75/16 (ή 235/85/16 για να "ψηλώσω" και λίγο χωρίς να ξεφύγω πολύ από τις σχέσεις μετάδοσεις) να είναι καλή λύση για το χειμώνα.

Τώρα αν αλλάξω τα λιωμένα Α/Τ, που έχω τώρα, για καλοκαίρι κλπ ίσως πάω στα 694.

Έχεις ακούσει τίποτα για το επίπεδο θορύβου στην άσφαλτο των 673 ή 671? Από πρόσφυση σε άσφαλτο από ότι είδα σε κριτικές φαίνονται καλά. Γιατί όχι τα GY?
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 19 Μαρ 2005, 22:11

Για τα Καλή Χρονιά έχω κακή εμπειρία σε μεγάλα επαγγελματικά (της επιχείρησής μου) αλλά και έχω ακούσει κακές κριτικές για διάφορα (όχι πάντως για τα MTR) σ' αυτό και άλλα φόρα. Προσωπικά κατέληξα να έχω τρείς τετράδες, 694 Α/Τ για γενική χρήση κυρίως καλοκαίρι και τα Αλπίν 4Χ4 τον χειμώνα μιας και κινούμαι συχνά σε χιονισμένους - παγωμένους δρόμους. Για μπαλαντέρ και κύρια εκδρομές την Άνοιξη - Φθινόπωρο έχω και μιά 4δα μόνιμα ζανταρισμένα Pneus Trakker (αναγομωμένα) με πέλμα της Yoko M/T. Είναι λίγο φασαρία, αλλά ο λαστιχάς μου είναι λίγο παραπάνω από φίλος και με ανέχεται. Έτσι όμως γλιτώνω την πολύ κυκλοφορία με τα MUD στην άσφαλτο, που όταν είναι βρεγμένη, άστα να πάνε.....
Ίσως το ξέρεις ήδη, δές όμως το http://www.tirerack.com/tires/surveyres ... ?type=ORMT
Έχει αντίστοιχα και για Α/Τ κλπ.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό GLC » 20 Μαρ 2005, 09:36

Thanks Taso. Αρχίζω να κάνω εικόνα!
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 08 Απρ 2005, 07:51

Καλημέρα και καλοτάξιδο


Το μονό λάστιχο που μπορείς να πας είναι το Bridgestone 694 :P στη διάσταση 265/65/17 περί τα 800€

Τώρα προσοχή εάν έχεις το land cruiser με αέρα ανάρτηση μην αλλάξεις την διάσταση γιατί θα έχεις πρόβλημα με τον αισθητήρα του ύψους

Δεν υπάρχουν λάστιχα mud σε αυτή τη διάσταση που να έχουν και τον ανάλογο Δείκτη ταχύτητας
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 08 Απρ 2005, 07:55

Α ξέχασα

Εάν οδήγησης το αμάξι με αυτά τα λάστιχα πίστεψε με δεν χρειάζεσαι τα mud
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό michailbm » 08 Απρ 2005, 08:44

J-LAND έγραψε:Α ξέχασα

Εάν οδήγησης το αμάξι με αυτά τα λάστιχα πίστεψε με δεν χρειάζεσαι τα mud


Κι εγώ πιστεύω ότι αυτα τα λάστιχα θα σε καλύψουν σχεδόν παντού!
Τα έχω σκίσει σε όλων των ειδών τα τερεν και σε λάσπη !
Κατά την γνώμη μου είναι η χρυσή τομή !
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό GLC » 08 Απρ 2005, 12:58

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Το land μου είναι το προηγούμενο μοντέλο (2002) οπότε δεν τίθεται θέμα αερανάρτησης. Η αλήθεια είναι ότι μου κάνει εντύπωση που μου λέτε ότι τα 694 Α/Τ είναι τόσο καλά και σε δύσκολη λάσπη, αλλά αφού τα έχετε δοκιμάσει (φαντάζομαι σε land)....δεν μπορώ να πω τίποτα! :thankyou:

Thanks!
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό xristos » 08 Απρ 2005, 13:57

Για σου συνάδελφε :P
Φοράω τα BFGoodrich ΑΤ εδώ και 2 μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε όλα τα εδάφη (λάσπη, χιόνι, πέτρες, άσφαλτο) με απίστευτα κρατήματα σε διάσταση 245/75/16. Από θόρυβο ακούγονται λίγο μετά τα 130 αλλά λιγότερο από τα 693 που φορούσα πριν. Θα σου τα πρότεινα εκτός και αν ασχολείσαι με πολλή Mud καταστάσεις οπότε ούτε συζήτηση για AT. Χαιρετώ και καλά off-road.
Χρήστος Ωραιόπουλος
LAND CRUISER 90
www.priveclub.gr
Άβαταρ μέλους
xristos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Φεβ 2004, 12:17
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό GLC » 08 Απρ 2005, 17:27

xristos έγραψε:Για σου συνάδελφε :P
Φοράω τα BFGoodrich ΑΤ εδώ και 2 μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε όλα τα εδάφη (λάσπη, χιόνι, πέτρες, άσφαλτο) με απίστευτα κρατήματα σε διάσταση 245/75/16. Από θόρυβο ακούγονται λίγο μετά τα 130 αλλά λιγότερο από τα 693 που φορούσα πριν. Θα σου τα πρότεινα εκτός και αν ασχολείσαι με πολλή Mud καταστάσεις οπότε ούτε συζήτηση για AT. Χαιρετώ και καλά off-road.
Χρήστος Ωραιόπουλος


Γεια σου Χρήστο. Ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Μία από τις ενδεχόμενες τελικές επιλογές μου για τον χειμώνα είναι μία τετράδα BFG mud στη διάσταση σου για αρκετά δύσκολες καταστάσεις. Έχει δοκιμαστεί από διάφορους γνωστούς και μη και έχω ακούσει μόνο θετικά σχόλια έως τώρα ακόμα και από ανθρώπους με βαριά τετρακίνητα.
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό firelord » 08 Απρ 2005, 20:24

tasos953 έγραψε:Καλώς όρισες στο forum και καλά χώματα!!!!
Για το θέμα της παρέας, δεν μπορώ να δώσω λύση γιατί είμαι πολύ μακριά.
Πάντως πιστεύω πως άν έχεις όρεξη για περιπέτεια, δεν θα μείνεις μόνος...
Για το θέμα των ελαστικών τώρα. Προσωπική μου άποψη, τα GY μάλλον να τα αποφύγεις. Για αρχή θα σου πρότεινα τα Bridgestone A/T 694 (που υπάρχουν στη διαάστασή σου) και άν δείς πως "χοντραίνει" το παιχνίδι με τις εκδρομές να πάς σε MUD, οπότε θα βρείς ίσως και την αντιστοιχία σε κάτι στενώτερο για λάσπες. http://www.bridgestone-eu.com/bfe/v/ind ... 000471RCRD
Για το χειμώνα και εφ' όσον σκοπεύεις να κινείσαι σε δρόμους με χιόνια και πάγους (χιονοδρομικά κλπ) και επeιδή το αυτοκίνητο είναι βαρύ και ακριβό οπωσδήποτε χειμερινά λάστιχα, π.χ MICHELIN Alpin 4X4 .
http://www.michelin.gr/gr/auto/4x4Alpin.jsp


θα συμφωνήσω πλήρως για τα 694
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό GLC » 09 Απρ 2005, 09:35

Τελικά πολλές ψήψους παίρνουν τα bridgestone....!
Αυτό που δεν έχει σχολιαστεί είναι αν υπάρχουν σιδερένιες 16άρες ζάντες μεγαλύτερες από 6'' (για ελαστικό 245 ή 265).... :?:
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 12 Απρ 2005, 10:11

Να ρωτήσω κάτι μιας και ενδιαφέρομαι να αγοράσω το καινούργιο Land αλλά πετρέλαιο από Γερμανία. Έχετε δει κανένα να κυκλοφορεί εκτός Αθήνας και αν γνωρίζεται αν υπάρχει και το ανάλογο service από την ΤΟΥΟΤΑ. Κόστος περίπου τις 40.000 € νομίζετε ότι είναι καλή τιμή? (Μεταχειρισμένο με 15.000 km).
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GLC » 12 Απρ 2005, 10:30

ANDREAS2003 έγραψε:Να ρωτήσω κάτι μιας και ενδιαφέρομαι να αγοράσω το καινούργιο Land αλλά πετρέλαιο από Γερμανία. Έχετε δει κανένα να κυκλοφορεί εκτός Αθήνας και αν γνωρίζεται αν υπάρχει και το ανάλογο service από την ΤΟΥΟΤΑ. Κόστος περίπου τις 40.000 € νομίζετε ότι είναι καλή τιμή? (Μεταχειρισμένο με 15.000 km).


Εκτός Αθήνας κυκλοφορούν αρκετά. Στην Πάτρα έχω δει ήδη δύο και το ένα είναι το luxury. Η ΤΟΥΟΤΑ (τουλάχιστον στην Πάτρα) αναλαμβάνει service κλπ κλπ. Φαντάζομαι ότι και στις άλλες περιοχές θα υπάρχει ανάλογο support εφόσον είναι γενική πολιτική της εταιρείας. Το μόνο κακό είναι ότι γενικώς στα land καθυστερούν αρκετά τα ανταλλακτικά από Αθήνα και από εξωτερικό (για πιο σοβαρές περιπτώσεις).

Τώρα όσον αφορά την αγορά που αναφέρεις πρόσεξε την εγγύηση να είναι οκ (δυστυχώς στη Γερμανία είναι μόνο τρία χρόνια ενώ εδώ είναι 6. Δεν υπάρχει δυνατότητα αναναίωσης στην Ελλάδα. Επίσης μου κάνει ΠΟΛΥ μεγάλη εντύπωση το ποσό που αναφέρεις ότι θα το αγοράσεις!!!!!! :shock:

Έχεις ελέγξει VAT, φόρο τελωνείου κλπ κλπ κλπ.???????

Κατά τα άλλα τα 15000ΚΜ είναι "ανύπαρκτα" για αυτόν τον κινητήρα! Βέβαια θα σου πρότεινα να πεταχτείς να το δεις και μόνο σου αν και γενικώς το 90% των αυτοκινήτων από Γερμανία είναι σε άριστη κατάσταση.

ΠΡΟΣΕΞΕ πάντως τα χρήματα μην βρεθείς προ εκπλήξεως :!: :!: :!:
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες