Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Fedima 175R16

Fedima 175R16

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 08 Μαρ 2005, 21:08

Με τα πολλα ξεχασα το σημαντικοτερο σημερα εβαλα τα fedima partner 175r16 σε ζαντα 16αρα η οποια προερχετε απο το vitara το παλιο οχι το grand την οποια φορουσε το 2.5 αν δεν κανω λαθος εβρισκε βεβαια λιγο εμπρος αλλα με την καταλληλη εγχειρηση no problem πισω ειμαστε ανετα δεν βρισκει πουθενα οσο για τα λαστιχα μπηκαν χωρις σαμπρελα μιας και η συγκεκριμενη ζαντα τα παιρνει ετσι.Οσο αφορα τα λαστιχα μονο που τα βλεπεις καταλαβαινεις τι εστι φυστικι .Ρε συντροφοι μου ειπαν οτι μεχρι να φυγουν τα μπιμπικια του ελαστικου (ξερετε εννοω αυτα τα μικρα πανω στο πελμα και στο προφιλ καθε καινουριου ελαστικου)γλυστραει σαν τρελλο και ετσι παω σαν χελωνα ισχυει αυτο :?:
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Fedima 175R16

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 08 Μαρ 2005, 21:16

Ωχ... :? Θα ξέρω αύριο... :shocked!:
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Fedima 175R16

Δημοσίευσηαπό tazmania » 08 Μαρ 2005, 21:27

savourdaman έγραψε:Με τα πολλα ξεχασα το σημαντικοτερο σημερα εβαλα τα fedima partner 175r16 σε ζαντα 16αρα η οποια προερχετε απο το vitara το παλιο οχι το grand την οποια φορουσε το 2.5 αν δεν κανω λαθος εβρισκε βεβαια λιγο εμπρος αλλα με την καταλληλη εγχειρηση no problem πισω ειμαστε ανετα δεν βρισκει πουθενα οσο για τα λαστιχα μπηκαν χωρις σαμπρελα μιας και η συγκεκριμενη ζαντα τα παιρνει ετσι.Οσο αφορα τα λαστιχα μονο που τα βλεπεις καταλαβαινεις τι εστι φυστικι .Ρε συντροφοι μου ειπαν οτι μεχρι να φυγουν τα μπιμπικια του ελαστικου (ξερετε εννοω αυτα τα μικρα πανω στο πελμα και στο προφιλ καθε καινουριου ελαστικου)γλυστραει σαν τρελλο και ετσι παω σαν χελωνα ισχυει αυτο :?:


Βρίσκει; Μάλλον οι ζάντες που έβαλες έχουν τραγικά λάθος off set. Γιατί δεν βάζεις τις μαμίσιες. Για το γλίστρημα, κάνε υπομονή μερικά χιλιόμετρα και θα στρώσει.

Παρεμπίπτοντος και στις μαμίσιες χωρίς σαμπρέλα μπαίνουν.
Τελευταία επεξεργασία από tazmania και 09 Μαρ 2005, 00:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xristost » 08 Μαρ 2005, 21:55

Πολυ φοβαμαι οτι θα συμφονισω συντροφο taz.!!! Θα βρισκουν!!! Οταν το σηκωσεις διαγωνια!!
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Άβαταρ μέλους
xristost
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 12 Αύγ 2004, 18:59
Τοποθεσία: ΖΕΦΥΡΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 10 Μαρ 2005, 19:59

Ωχ :oops: λετε να εκανα μ....κια φτου ρε γκαντεμη Δια.Εμενα ο λαστιχας μου ειπε οτι δεν μπαινουν χωρις σαμπρελα γιατι δεν εχει την πατουρα :evil: για να ειναι στεγανη.Τι να πω αν ειναι ετσι την πατησα σαν βλακας :cry: .Συντροφοι υπαρχει λυση?Αν το ψηλωσω με προσθηκες θα βρισκει?Και αν οχι κανενας καλος για το σηκωμα μαστορας υπαρχει?Ο γιατρος ασχολειτε καθολου? και ποσο θα μου κοστισει?Κριμα και εδειχνε βαρβατο το τουτου :roll:
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό gtsit » 10 Μαρ 2005, 20:47

savourdaman έγραψε:Ωχ :oops: λετε να εκανα μ....κια φτου ρε γκαντεμη Δια.Εμενα ο λαστιχας μου ειπε οτι δεν μπαινουν χωρις σαμπρελα γιατι δεν εχει την πατουρα :evil: για να ειναι στεγανη.Τι να πω αν ειναι ετσι την πατησα σαν βλακας :cry: .Συντροφοι υπαρχει λυση?Αν το ψηλωσω με προσθηκες θα βρισκει?Και αν οχι κανενας καλος για το σηκωμα μαστορας υπαρχει?Ο γιατρος ασχολειτε καθολου? και ποσο θα μου κοστισει?Κριμα και εδειχνε βαρβατο το τουτου :roll:


Πρώτα από όλα coolare δεν ήρθε η καταστροφή. Δεν καταλαβαίνω τι λες. Προσωπικά φοράω τις μαμίσιες με τα FEDIMA τα MAXIGRIP 195R16.
Κανένα πρόβλημα ρε φίλε. Οι ζάντες τα πήραν τα λάστιχα. Τι πατούρα?? Μόνο βαλβίδες άλλαξα. No problem. Τις μαμίσιες τις έχεις?
Αν ναι φόρα τα λάστιχα εκεί και όλα ok. Με όλο το συμπάθιο νόμίζώ ότι κάτι δεν πάει καλά με το λαστιχά σου. Τι ζάντες από εκεί τις πήρες??

Και εγώ έχω στην αποθήκη τις ζάντες του Vitara αλλά τις 15άρες που δεν βρίσκουν πουθενά, απλώς δεν έχουν και το καλύτερο offset. Σε γενικές γραμμές όμως κανένα πρόβλημα και τις φοράει πολύ κόσμος.

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 10 Μαρ 2005, 21:08

Σαμπρέλλα; γιατί σαμπρελλα; Μπήκαν τα partner 195R15 μια χαρά χωρίς σαμπρέλλα, δεν τέθηκε τέτοιο θέμα.

gtsit έγραψε:
Και εγώ έχω στην αποθήκη τις ζάντες του Vitara αλλά τις 15άρες που δεν βρίσκουν πουθενά, απλώς δεν έχουν και το καλύτερο offset. Σε γενικές γραμμές όμως κανένα πρόβλημα και τις φοράει πολύ κόσμος.

GEORGE


Εννοείς ότι σου περισσεύουν; ΤΙΣ ΘΕΛΩ!!!! :blob:
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό gtsit » 10 Μαρ 2005, 21:57

pkatsab έγραψε:Εννοείς ότι σου περισσεύουν; ΤΙΣ ΘΕΛΩ!!!! :blob:


Ευχαρίστως να στις δώσω αλλά όχι ακόμη. Βασικά ψάχνω να βρω A/T για το καλοκαίρι που να μπαίνει στις 16άρες. Αν τα καταφέρω και βρω τότε να στις δώσω. Αν όχι, μάλλον θα τις χρειαστώ για 15άρι λάστιχο.

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 10 Μαρ 2005, 22:22

ΟΚ, κι εγω θα τις χρειαστώ όταν ζεστάνει ο καιρός και θα ξαναβάλω τα BF. Γι αυτό είπα στο λαστιχά να κοιτάξει μήπως βρεί καμμιά τετράδα τέτοιες ζαντούλες, ώστε να έχω ζανταρισμένα και τα BF και τα Partner. Αν λοιπόν βρείς Α/Τ δεκαεξάρι και δεν σου χρειάζονται πια, μου λες. :fadein:
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό gtsit » 10 Μαρ 2005, 22:24

pkatsab έγραψε:ΟΚ, κι εγω θα τις χρειαστώ όταν ζεστάνει ο καιρός και θα ξαναβάλω τα BF. Γι αυτό είπα στο λαστιχά να κοιτάξει μήπως βρεί καμμιά τετράδα τέτοιες ζαντούλες, ώστε να έχω ζανταρισμένα και τα BF και τα Partner. Αν λοιπόν βρείς Α/Τ δεκαεξάρι και δεν σου χρειάζονται πια, μου λες. :fadein:


Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό blackchris » 11 Μαρ 2005, 07:23

Παιδιά απο ότι ξέρω η σαμπρέλα σε λάστιχα tumbless είναι επικίνδυνη. Δημιουργούνται μεταξύ ελαστικού και σαμπρέλας θύλακες αέρα που στις μεγάλες ταχύτητες κλατάρει την σαμπρέλα !
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 11 Μαρ 2005, 11:25

blackchris έγραψε:Παιδιά απο ότι ξέρω η σαμπρέλα σε λάστιχα tumbless είναι επικίνδυνη. Δημιουργούνται μεταξύ ελαστικού και σαμπρέλας θύλακες αέρα που στις μεγάλες ταχύτητες κλατάρει την σαμπρέλα !


Πόοοσο μεγάλες δηλαδη;
Έλα-έλα, για να σοβαρευτούμε!!! :wink:
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό blackchris » 11 Μαρ 2005, 13:29

pkatsab έγραψε:
blackchris έγραψε:Παιδιά απο ότι ξέρω η σαμπρέλα σε λάστιχα tumbless είναι επικίνδυνη. Δημιουργούνται μεταξύ ελαστικού και σαμπρέλας θύλακες αέρα που στις μεγάλες ταχύτητες κλατάρει την σαμπρέλα !


Πόοοσο μεγάλες δηλαδη;
Έλα-έλα, για να σοβαρευτούμε!!! :wink:


Σοβαρά το λεω αγαπητέ, κάθε καλός λαστιχάς μπορεί να στο επιβεβαίωση.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 11 Μαρ 2005, 13:56

Και βέβαια έτσι είναι, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες ότι εννοούσα πως μεγάλες ταχύτητες (πόσο μεγάλες...) δεν αντιμετωπίζουμε συχνά οι κάτοχοι του ηρωικού οχήματος!!!
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό mato » 11 Μαρ 2005, 14:12

tazmania έγραψε:Παρεμπίπτοντος και στις μαμίσιες χωρίς σαμπρέλα μπαίνουν.



savourdaman έγραψε:
Ωχ λετε να εκανα μ....κια φτου ρε γκαντεμη Δια.Εμενα ο λαστιχας μου ειπε οτι δεν μπαινουν χωρις σαμπρελα γιατι δεν εχει την πατουρα για να ειναι στεγανη.Τι να πω αν ειναι ετσι την πατησα σαν βλακας .Συντροφοι υπαρχει λυση?Αν το ψηλωσω με προσθηκες θα βρισκει?Και αν οχι κανενας καλος για το σηκωμα μαστορας υπαρχει?Ο γιατρος ασχολειτε καθολου? και ποσο θα μου κοστισει?Κριμα και εδειχνε βαρβατο το τουτου



gtsit έγραψε:
Τι πατούρα?? Μόνο βαλβίδες άλλαξα. No problem. Τις μαμίσιες τις έχεις?
Αν ναι φόρα τα λάστιχα εκεί και όλα ok.

GEORGE


.. παιδιά κι εγώ μπερδεύτηκα λιγάκι.
Να ανακεφαλαιώσω μήπως καταλάβω :

1) τα fedima μπαίνουν χωρίς σαμπρέλα ? μόνο με αλλαγή βαλβίδας (gtsit) ?
2) μήπως (ο λαστιχάς) εννοούσε (αντί πατούρα) κόντρα για την μη μετακίνηση (στρίψιμο) του ελαστικού πάνω στην ζάντα ?
3) οι έχοντες το λάστιχο άνευ σαμπρέλας, κάνατε τίποτα για το 2 ? (εμένα αυτό μου είπαν ως λόγο για την τοποθέτηση σαμπρέλας)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες

cron