Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GRAND VITARA 2006

GRAND VITARA 2006

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 07 Μαρ 2005, 09:22

Αγαπητοί συνforoumises θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες από το νέο GV . Πληροφοριακά αναφέρω ότι θα έχει αυτοφερόμενο πλαίσιο , και επίσης όσο και αν κοίταξα δεν μπόρεσα να βρω το λεβιέ για τα 4Χ4 .
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 07 Μαρ 2005, 09:27

Και συνεχίζω ακάθεκτος μιας και αυτές της δύο δεν τις πήρε πριν .
Few !! Ευτυχώς και πρόλαβα και πήρα το ζώων μιας και το RAV δεν μου πολυαρέσει !! :P
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

GRAND VITARA 2006

Δημοσίευσηαπό jps » 07 Μαρ 2005, 09:31

Σαν RAV μου κάνει, σαν CRV μου κάνει... τι να πω ............ ευτυχώς πρόλαβα !!
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό JATH » 07 Μαρ 2005, 11:50

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ ΠΙΘΑΝΟΝ ΜΕ ΣΥΝΕΚΤΙΚΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΚΟΥΜΠΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΓΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ
JATH
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 14:22
Τοποθεσία: ΡΕΝΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό teroulas » 07 Μαρ 2005, 12:59

Γκασπ! Γι αυτό το δίνουν με κάμερες κλπ κλπ τώρα ?
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 07 Μαρ 2005, 14:46

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ ΠΙΘΑΝΟΝ ΜΕ ΣΥΝΕΚΤΙΚΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΚΟΥΜΠΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΓΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ

Όχι δεν έχει συνεκτικό αλλά το ίδιο σύστημα με το προγενέστερο μόνο που ελέγχεται με ήλεκτροϋδραυλικό τρόπο με μπουτόν στο ταμπλό!

Σαν RAV μου κάνει, σαν CRV μου κάνει... τι να πω ............ ευτυχώς πρόλαβα !!

Υποκειμενικό ,..., εμένα καλο μου φαίνεται (στην όψη)!

Γκασπ! Γι αυτό το δίνουν με κάμερες κλπ κλπ τώρα ?


Πάντα δεν κάνουν προσφορές είτε στην τιμή είτε έτσι όταν αλλάζουν μοντέλα οι εταιρίες????

:wink: :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό JATH » 07 Μαρ 2005, 15:37

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΠΙΟ SITE ΒΡΕΘΗΚΕ ????
JATH
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 14:22
Τοποθεσία: ΡΕΝΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 07 Μαρ 2005, 16:52

Αν δώσετε σε ένα ψαχτήρι 2006 Grand Vitara θα βρείτε αρκετά αποτελέσματα . Οι συγκεκριμένες φωτό είναι από το AutoBild . Από κάτι άρθρα που είχα δει παλαιότερα οι επιλογές τετρακίνησης δεν θα υπάρχουν με τη σημερινή τους μορφή ( Δεν θα γίνεται η επιλογή τους με μπουτόν ) . Απλά η κίνηση θα μοιράζεται από μπροστά και πίσω αν χαθεί η πρόσφυση . Ύπαρξη κλειδώματος δεν θυμάμαι να είχα δει . Αλλά από ότι ακούγεται θα είναι αρκετά πιο χαμηλή η τιμή απόκτησης του . Όπως προείπα χαίρομαι ιδιαίτερα που πρόλαβα και αγόρασα το τωρινό μοντέλο .
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό blackchris » 07 Μαρ 2005, 20:58

Αίσχος και μόνο αίσχος. Σε λίγο καιρό τα καθαρόαιμα θα είναι μόνο τα αγροτικά.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό michailbm » 07 Μαρ 2005, 22:02

blackchris έγραψε:Αίσχος και μόνο αίσχος. Σε λίγο καιρό τα καθαρόαιμα θα είναι μόνο τα αγροτικά.


Και αυτό το οχυρό πολιορκείτε !!!! :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό KOSMAS » 14 Μαρ 2005, 00:45

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω τι ζουρλαμάρα έχουν πάθει οι κατασκευαστές με τα SUV. Ακόμη και αυτοί που είναι παραδοσιακοί σε καθαρά 4Χ4 μπαίνουν στο χορό του SUV. Κατα τη γνώμη μου, κάποιος που θέλει ένα SUV σήμερα θα πάει να πάρει ένα RAV ή ένα X-TRAIL και θα είναι ευχαριστημένος. Θα του έλειπε ένα SUZUKI δηλαδή; Από την άλλη , κάποιος που θέλει σήμερα ένα κάπως καθαρόαιμο και προσιτό σε τιμή 4Χ4, θα πάει να πάρει ένα GRAND VITARA. Στο φινάλε ρίχνει και λίγα λεφτουδάκια παραπάνω και μπορεί να το κάνει ένα αξιολογότατο 4Χ4. Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της SUZUKI να αφήσει από τα χέρια της ένα δυνατό χαρτί που έχει με το GRAND VITARA και να πάει να μπλέξει στον ανταγωνισμό των SUV που εκεί θα έχει να κάνει με πολύ δύσκολους αντιπάλους (TOYOTA, NISSAN, HONDA, SUBARU, κλπ). Εκτός αν εξακολουθήσει να παράγεται το GRAND VITARA και στη μορφή που είναι σήμερα. Βέβαια υπάρχει και το JIMNY, αλλά δεν νομίζω να μπορεί να καλύψει το κενό που θα αφήσει η πιθανή αποχώρηση του GV απο το χώρο των καθαρών (ή σχεδόν καθαρών) 4Χ4.
Ευτυχώς εγώ που πρόλαβα και πήρα το GV μου πρίν δυο χρόνια και νομίζω ότι το ίδιο θα σκέφτονται και οι υπόλοιποι φίλοι και κάτοχοι GV. Και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να δεχτεί να αλλάξει το GV του ακόμη και με το "καλύτερο" SUV.
Άβαταρ μέλους
KOSMAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2003, 17:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό TLG » 14 Μαρ 2005, 11:01

KOSMAS έγραψε: Και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να δεχτεί να αλλάξει το GV του ακόμη και με το "καλύτερο" SUV.


Χεχε ....ΑΚΡΙΒΩΣ.....εγω ειχα SUV και το αλλαξα για το GV .... :wink:
To αντιστροφο δε νομιζω να γινει ποτε....

Αλλα απ'οτι ειπε και ο φιλος michailbm κ εχω διαβασει κ εγω ,το συστημα τετρακινησης θα παραμεινει το ιδιο και θα αλλαξει ο τροπος εμπλοκης του ,απο λεβιε σε κουμπι ....
Ισως ειναι αδικες οι ανησυχιες μας :roll:

Ο χρονος θα δειξει .....
:?:
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 14 Μαρ 2005, 14:11

Μακάρι να έχει με κουμπάκι τις επιλογές της τετρακίνησης , μακάρι να έχει και σασί ( Αν και αυτό το βλέπω χλωμό – για να διατηρήσουν χαμηλά το κόστος παραγωγής ) . Κάτι έχω ακούσει για ένα νέο σύστημα τετρακίνησης 4GO ( All wheel drive με επιλογή για κοντά ) . Όπως και να έχει το πράγμα σε λίγο καιρό θα λυθούν οι απορίες μας . :P
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό TLG » 14 Μαρ 2005, 15:51

mprizolas έγραψε:Μακάρι να έχει με κουμπάκι τις επιλογές της τετρακίνησης , μακάρι να έχει και σασί ( Αν και αυτό το βλέπω χλωμό – για να διατηρήσουν χαμηλά το κόστος παραγωγής ) . Κάτι έχω ακούσει για ένα νέο σύστημα τετρακίνησης 4GO ( All wheel drive με επιλογή για κοντά ) . Όπως και να έχει το πράγμα σε λίγο καιρό θα λυθούν οι απορίες μας . :P



Για το σασι ισως δεν ειναι και τοσο ασχημα τα πραγματα , γιατι οπως λενε πολλοι , εχουν προχωρησει πολυ τα "περιπου αυτοφερομενα" ,οπως στο cherokee,mitsubishi pinin 2 gdi , range rover κ.λ.π που ισως δεν ειναι και μεγαλο "πληγμα" αν συμβει αυτο ...
Απο την αλλη αυτο που θα ειναι ασχημο αν συμβει ειναι το αυτοματο συστημα τετρακινησης 4GO αν δεν εχει επιλογη για κλειδωμα 50:50...

Παντως οτι και να συμβει με βλεπω να καθομαι αρκετο καιρο ακομη με το GV μου .... :D :D
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 14 Μαρ 2005, 16:26

Δυστυχώς για εμάς την ακαμψία που δίνει το ξεχωριστό σασί δεν θα μπορέσει ποτέ να τη δώσει ένα αυτοφερόμενο πλαίσιο . Οι εταιρείες το ξέρουν αυτό , και για αυτό το λόγο στα φορτηγά που δέχονται απίστευτες καταπονήσεις χρησιμοποιούν ατσάλινο σασί τύπου σκάλας . Απλά οι μάγκες δεν έχουν όρεξη να πληρώνουν φράγκα για να έχουν έξτρα γραμμή παραγωγής να φτιάχνουν ατσάλινο πλαίσιο και άλλη γραμμή για το πάτωμα – καμπίνα - . Άσε που τώρα τελευταία είναι της μόδας στο ίδιο πάτωμα –σασί - να φτιάχνουν δύο , τρία ή και παραπάνω διαφορετικά μοντέλα . Π.χ. : Στο σασί του Lancer EVO η Mitsubishi έπιασε και έφτιαξε το Outlander . Το ίδιο κάνουν πάρα πολλές μεγάλες εταιρείες και μάλιστα με τις διεθνείς συνεργασίες στο ίδιο πάτωμα μπορείς να βρεις στην αγορά και μοντέλα από διαφορετικές μάρκες . Αν δεις τα τετρακίνητα μοντέλα που αξίζουν Landcruiser , Pajero Sport και άλλα , το σασί σκάλας είναι must . Ουυφφφ πιάστηκαν τα δάχτυλα μου .!!!! :P
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες