Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό Anabolic_Nissan » 18 Ιαν 2018, 14:25

Για πάμε...

Λοιπόν ΔΕΝ ήμουν ποτέ υπερ των προσθηκών τροχών τουλάχιστον μέχρι 1,5εκ πάχος.

Αυτή τη στιγμή όμως καθώς είμαι στη ΜΕΣΗ ακριβώς μιας σοβαρής αναβάθμισης του αυτοκινήτου μου ΠΡΕΠΕΙ
να χρησιμοποιήσω προσθήκες στους πίσω τροχούς 7εκαστών :banging: για να προβώ σε ευθυγράμιση και κατόπιν να χρησιμποιηθεί το αυτοκίνητο για κανα 2μηνο μέχρι να έρθουν ολα τα πράγματα που περιμένω ...

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ είναι ...
1) Πιστεύετε καλλύτερη λύση είναι να υπάρχει ΜΠΟΥΖΟΝΙ σε μέγεθος ας πούμε 12εκ ώστε να πιάνει ΠΡΟΣΘΗΚΗ και ΖΑΝΤΑ μαζί ή

2) Βίδωμα της ΠρΟΣΘΗΚΗΣ στα υπάρχωντα μπουζόνια και εκ νέου βίδωμα της ζάντας στη προσθήκη?

Η πρώτη λύση νομίζω ότι είναι η ασφαλέστερη... ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ πολλοί που πιστέυον ότι ασφαλέστερο είναι η 2η λύση...

Παρολα αυτά όποιος μπαίνει ακόμη στα φόρουμ και έχει όρεξη ας απαντήση τη γνώμη του. :alright: :mrgreen:
Anabolic_Nissan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιαν 2018, 20:51

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό Anabolic_Nissan » 18 Ιαν 2018, 14:37

Εικόνα
Anabolic_Nissan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιαν 2018, 20:51

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό SUVord » 18 Ιαν 2018, 18:02

Αγαπητέ φίλε καλώς επέστρεψες.
Για προσθήκες των διαστάσεων που θα τοποθετήσεις προτεινόμενη μέθοδος είναι η προσθήκη να βιδωθεί στα υπάρχοντα μπουζόνια και μετά η ζάντα στην προσθήκη. Αν μάλιστα είναι εφικτό να αντικαταστήσεις τα παλιά μπουζόνια με καινούρια, ακόμη καλύτερα.
Καλά μαστορέματα.
ΥΓ.: Μην βαράς από τώρα το κεφάλι σου στον τοίχο γιατί γρουσουζεύεις την κατασκευή!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό Anabolic_Nissan » 18 Ιαν 2018, 20:22

Ευχαριστώ για την απάντηση..

Βασικά έτσι τα φτιαχνω ... Βιδώνει η προσθήκη στα μπουζόνια και η ζάντα στη προσθήκη...

Το θέμα είναι ότι δεμ ου κάθεται καλά... Καθώς το μέταλο της προσθήκης αδυνατίζει πολύ μεταξύ των τρυπών....

Και τέλος το πάχος που σφίγγει το μπουλώνει την ΠΡΟΣΘΗΚΗ στο ημιαξόνιο μένει 8~9mm ....

Έχω την εντύπωση ότι αν έφτιαχνα στο τόρνο ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΑ μπουζόνια απο ανοξείδωτο ας πούμε τότε θα ήταν περισσότερο ασφαλή...

Βασικά όπως λέω οι προσθήκες είναι modifa του φτωχού \:D/ :-" αλλα θα μείνουν μόνο για κανα 2μηνο... Μετά έρχονατι καλούδια...

Όσον αφορά τη γρουσουζιά... Αστα... Εχω δρόμο ακόμη...
Anabolic_Nissan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιαν 2018, 20:51

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Ιαν 2018, 14:12

Anabolic_Nissan έγραψε:1) Πιστεύετε καλλύτερη λύση είναι να υπάρχει ΜΠΟΥΖΟΝΙ σε μέγεθος ας πούμε 12εκ ώστε να πιάνει ΠΡΟΣΘΗΚΗ και ΖΑΝΤΑ μαζί


Αυτή είναι η ασφαλέστερη λύση
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό SUVord » 19 Ιαν 2018, 16:42

superspy έγραψε:
Anabolic_Nissan έγραψε:1) Πιστεύετε καλλύτερη λύση είναι να υπάρχει ΜΠΟΥΖΟΝΙ σε μέγεθος ας πούμε 12εκ ώστε να πιάνει ΠΡΟΣΘΗΚΗ και ΖΑΝΤΑ μαζί


Αυτή είναι η ασφαλέστερη λύση


Ασφαλέστερη γιατί;
Έχουμε μία μηχανική παρέμβαση. Δεν θα πρέπει η στήριξή της, (εφόσον είναι δυνατόν), να είναι αυτοτελής;
Ο λόγος που υποστηρίζω το αντίθετο είναι διότι λαμβάνω ως δεδομένο ότι η προσθήκη είναι από το σωστό αλουμίνιο, (billet), και όποιες οπές ανοιχθούν στην προσθήκη έχουν ανοιχθεί έτσι ώστε να μην αδυνατίζουν το συνορεύον υλικό. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε ναί, θα συμφωνήσω μαζί σου.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό Anabolic_Nissan » 19 Ιαν 2018, 17:07

Ήμουν σίγουρο ότι θα έχουμε διαφωνία... Γιατί και έγω με όσους το συζητώ βρίσκω ισσοπαλία.

Νομίζω και εγώ ότι ΜΙΑ ΠΕΡΑΣΙΑ είναι ασφαλέστερο (Δεν λέω καλύτερα λέω ασφαλέστερα) απο το βίδωμα μέσα και βίδωμα έξω της ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ... Δε αν δε βαριόμουν ΘΑ το έκανα έτσι με ανοξείδωτο ... Θα έφτιαχνα πείρο με σπείρωμα και κεφάλι απο τη πίσω πλευρά... Θα έβγαζα ημιαξόνιο και θα πέρναγα τους inox πείρους... και θα το έσκαγα στο σφίξιμο \:D/

Θεωερώ ότι υπάρχουν περισσότερα σημεία που ζορίζονται ΧΩΡΙΣ να μοιράζεται το ¨ζόρι¨ απλά έχεις πλέον 12 σημεία να ζορίζονται αντι 6...

Το υλικό που χρησιμοποίησα ήταν Σίδηρο σκληρό αν θυμάμαι καλά γιατί το είχα καιρό πρέπει να είναι 55ΒR ...
Το κοντύλι αν και καινούριο πετάει σπίθες... είναι ζόρικο το υλικό.

Δεν έβαλα ΑΛουμίνιο γιατί πολύ απλά ΔΕΝ βρήκα... και τα περισσότερα είναι 50 σειράΗ90 ούτε καν Η111... ή παραπάνω.
Δε επειδή ΔΕΝ τους εμπιστεύομαι μπορεί να ζητήσεις 6065 ή και σειρά 70 ας πούμε και να σου στείλουν αλλα αντάλων..

Έτσι για να είμαι ψυχολογικά ήρεμος και επειδή θα μείνουν οι προσθήκες μόνο 2 μήνες άντε 3 το περισσότερο πήρα το σκληρό σίδερο...
Anabolic_Nissan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιαν 2018, 20:51

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Ιαν 2018, 19:49

SUVord έγραψε:
superspy έγραψε:
Anabolic_Nissan έγραψε:1) Πιστεύετε καλλύτερη λύση είναι να υπάρχει ΜΠΟΥΖΟΝΙ σε μέγεθος ας πούμε 12εκ ώστε να πιάνει ΠΡΟΣΘΗΚΗ και ΖΑΝΤΑ μαζί


Αυτή είναι η ασφαλέστερη λύση


Ασφαλέστερη γιατί;
Έχουμε μία μηχανική παρέμβαση. Δεν θα πρέπει η στήριξή της, (εφόσον είναι δυνατόν), να είναι αυτοτελής;
Ο λόγος που υποστηρίζω το αντίθετο είναι διότι λαμβάνω ως δεδομένο ότι η προσθήκη είναι από το σωστό αλουμίνιο, (billet), και όποιες οπές ανοιχθούν στην προσθήκη έχουν ανοιχθεί έτσι ώστε να μην αδυνατίζουν το συνορεύον υλικό. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε ναί, θα συμφωνήσω μαζί σου.



Διότι έχεις ν/2 σημεία στήριξης τα οποία αποτελούν μέρος του αρχικού συστήματος,ελέγχεις εύκολα και παράλληλα ο αποστάτης ουσιαστικά είναι μόνο αποστάτης χωρίς να χρειάζεται να κάνει και άλλη δουλειά και κυρίως να μεταφέρει αυτούσια τη ροπή.
Δυστυχώς όμως είναι πιο μπλελαλίδικη δουλειά και ενώ αυτό είχα κάνει στο αγωνιστικό παλιά, στο καθημερινό εχω έτοιμους αποστάτες όπως η λύση νο2
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό SUVord » 19 Ιαν 2018, 20:50

Κατανοητό αυτό που γράφεις Σπύρο. Η έμφασή μου όμως σε τέτοιες ή και παρόμοιες κατασκευές είναι στα σημεία στήριξης γι αυτό και υποστήριξα την ξεχωριστή σύνδεση. Οσο για τον αποστάτη, αν είναι κατασκευασμένος από το σωστό υλικό δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό Anabolic_Nissan » 19 Ιαν 2018, 23:44

Βασικά ο ΑΠΟΣΤΑΤΗΣ τραβάει ζόρι.

Και ασχέτως του υλικού κάποια στιγμή μπορεί να δημιουργηθεί θέμα..
Επίσης Υπάρχουν ζητήματα τα οποία ενισχύουν το πρόβλημα.

Δηλαδή στη λύση με βίδωμα της προσθήκης στα υπαρχωντα μπουζόνια και τη ζάντα στη προσθήκη... ΥΠΑΡΧΕΙ σοβαρότατο θέμα με τις βίδες που θα χρησιμοποιηθούν... δηλαδή τι σκληρότητα??
Αλλα και πάλι το πολύ σκληρό υλικό είναι θραψιμο ... Με λίγα λόγια θέλουμε ποιοτητα βίδας ίδια με μπουζόνι.
Και αυτό ΔΕΝ μπορεί να σου το απαντήσει κάποιος εύκολα ή εν πάσει περιπτώση ΔΕΝ θα είμαστε σίγουροι.

Αντιθέτως με ένα ΜΠΟΥΖΟΝΙ σε διάσταση ΤΕΤΟΙΑ που να πιάνει ΟΛΟ το σύστημα ... ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΝΕΑ ΜΠΟΥΖΟΝΙΑ γίνουν ΣΦΙΚΤΑ με τη προσθήκη... Φηλαδή η ΠΡΟΣΘΗΚΗ να μπει ¨ελαφτώς χτυπητή¨ ΚΑΙ ΣΦΙΞΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΖΟΝΙΑ τη ζάντα... Τότε έχουμε ένα ολοκληρωμένο σύστημα δεμένα ...

Τέλος ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ... Είναι και τα ΄ΚΕΝΤΡΑ΄ δεν μπορούμε να έχουμε σωστούς ΟΜΟΚΕΝΤΡΟΥΣ κύκλους όταν τρυπάμε για τις τρύπες για μπουζόνια απο τη μια πλευρά και μετά γυρνάμε να τρυπήσουμε απο την άλλη για τις τρύπες της βίδας ζάντας...

Ανκαι τελικά χρειάζεται να γίνουν δοκιμή :crazy: :crazy: Σε ένα αυτοκίνητο ο ένας τροχός μεΠΡΟΣΘΗΚΗ με τη μια λύση και απο την ΑΛΛ ΠΡΟΣΘΗΚΗ με την άλλη λύση... Και δώστου να δούμε τι θα γίνει ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :rockout: :rockout: :rockout: :banging: :banging: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Anabolic_Nissan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιαν 2018, 20:51

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Ιαν 2018, 23:54

Παράδειγμα 1 με λύση νο2:

Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Ιαν 2018, 23:58

Παράδειγμα 2 με λύση νο2

Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Ιαν 2018, 00:06

Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό SUVord » 20 Ιαν 2018, 14:52

Οι στραβές θα συμβούν παντού και πάντα. Τις περισσότερες φορές φταίει η κακή εφαρμογή.
Αυξανομένης της απόστασης αυξάνεται και η ροπή. Το ζόρι που τραβάνε οι προσθήκες είναι σχεδόν μηδαμινό με αυτό που τραβάνε τα μέσα στήριξης. Το ζητούμενο είναι να ελαφρύνουμε τη μάζα που ζητείται να στερεωθεί από τα διαθέσιμα μέσα στήριξης. Για λεπτές προσθήκες, (μικρή μάζα), δεν είναι ανάγκη να στηρίξουμε ξεχωριστά τις προσθήκες από τον τροχό.
Στις παχιές προσθήκες όμως ενδείκνυται η πρόσδεση να γίνεται ξεχωριστά. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές προσθηκών για 4Χ4 στην Αμερική κατασκευάζουν τις προσθήκες έτοιμες με τρύπες και μπουζόνια για ξεχωριστή στήριξη.
Κόφτε τη συνέχεια γιατί τώρα έχω να δώ αγγλικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Πολυσυζητημένο ... Προσθήκες τροχών

Δημοσίευσηαπό Anabolic_Nissan » 20 Ιαν 2018, 20:16

Παιδιά είστε SUPER... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και απόψεις...

Superspy η προσθήκη με λύση 2 είναι και μικρή σε διαστάση πάχους ...
Και την έκανε κορδέλες το LR... :banging: :banging:

Τελικά οιπροσθήκες είναι η αναβάθμιση του φτωχού :lol: :lol: για να μη πω τιποτα άλλο..

SUV οι Αμερικάνοι που πουλάνε ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ... νομίζω ότι ΜΟΝΟ τις πουλάνε \:D/ \:D/ γιατί κανείς με προσανατολισμό offorad εκεί δεν βάζει προσθήκες... Πάνε κατευθείαν CURRIE ENTERPRISES.. mopedsmile: mopedsmile: :alright: :alright: :alright: :alright: XAXAXAXAXAXAXAXAAXA.

Εμείς εδώ παλεύουμε να μπαλώσουμε απο εδώ και απο εκεί... ΑΑΑΧΧΧΧΧ!!!!
Anabolic_Nissan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιαν 2018, 20:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες