Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ερωτήσεις για Linhai 300 2x4

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Ερωτήσεις για Linhai 300 2x4

Δημοσίευσηαπό vibob » 26 Ιούλ 2010, 17:54



Γεια σας. Ειμαι καινούργιος στο club. Τελευταία εχω αγοράσει ενα μεταχειρισμένο Linhai 300 2x4. Ο πωλητής μου είπε οτι εχει τελική 90χλμ
αλλα ανακάλυψα οτι έπιανε μονο 68χλμ. Το πήγα στο Λέκκα για να το δει και μου είπε οτι υποψιαζόταν τα φυγοκεντρικά. Άλλαξε μπίλιες , εβαλε και καινούργιο ιμάντα και μου είπε οτι λογικά θα πρέπει να εχει βελτιωθεί σε τελική. Αυτή την στιγμή πιάνει 75χλμ.
Εδω ζητάω την βοηθειά σας. Ειναι αυτο φυσιολογικό? Αν οχι , εχει κανείς σας καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?
Ελπίζω κάποιος να βοηθήσει.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
vibob
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2010, 17:37

Re: Ερωτήσεις για Linhai 300 2x4

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 05 Αύγ 2010, 08:58

vibob έγραψε:
Γεια σας. Ειμαι καινούργιος στο club. Τελευταία εχω αγοράσει ενα μεταχειρισμένο Linhai 300 2x4. Ο πωλητής μου είπε οτι εχει τελική 90χλμ
αλλα ανακάλυψα οτι έπιανε μονο 68χλμ. Το πήγα στο Λέκκα για να το δει και μου είπε οτι υποψιαζόταν τα φυγοκεντρικά. Άλλαξε μπίλιες , εβαλε και καινούργιο ιμάντα και μου είπε οτι λογικά θα πρέπει να εχει βελτιωθεί σε τελική. Αυτή την στιγμή πιάνει 75χλμ.
Εδω ζητάω την βοηθειά σας. Ειναι αυτο φυσιολογικό? Αν οχι , εχει κανείς σας καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?
Ελπίζω κάποιος να βοηθήσει.
Ευχαριστώ.


Γεία σου φίλε vibob καλώς όρισες στην παρέα μας!!! Διάβασα με προσοχή όλα όσα έχεις γράψει και κατά πάσα πιθανότητα αυτά που θα σου πω ίσως να σου λύσουν το πρόβλημα σου. Άρα έχουμε και λέμε, λέμε και έχουμε στοιχείο 1ο) με την επισκευή που σου έκανε ο Λέκκας κέρδισες 7 επιπλέον χιλιόμετρα στην τελική του. στοιχείο 2ο) τα υλικά που έκαναν αυτή την μικρή διαφορά ήταν ο ιμάντας μετάδοσης και οι μπίλιες του φυγοκεντρικού. Συμπέρασμα ότι το πρόβλημα παραμένει κάπου στα σημεία μετάδοσης της κίνησης. Και εκεί που καταλήγω εγώ είναι μήπως υπάρχει πρόβλημα στον συμπλέκτη του σασμάν, μην τυχόν και είναι φθαρμένα τα τακάκια του συμπλέκτη ή είναι (πεσμένο) το ελατήριο του συμπλέκτη. Αλλά παρόλα αυτά αν πας να τον κοιτάξεις ρίξε και μια ματιά στο ρουλεμανάκι που υπάρχει εσωτερικά του συμπλέκτη στον άξονά του για να είσαι σίγουρος. Και κάτι ακόμα κάνε και μία γενική λίπανση (γρασάρισμα) σε σημεία μετάδοσης της κίνησης όπως σταυρούς, άξονες καθώς και στους μπροστινούς τροχούς. Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά για ότι άλλο χρειαστείς επικοινώνησε μαζί μου στο e-mail: raf_pap32@windowslive.com ή κάνε post στο forum.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Re: Ερωτήσεις για Linhai 300 2x4

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 05 Αύγ 2010, 09:21

Κάτι ακόμα που μου πέρασε από το μυαλό το οποίο μπορεί ναι μεν να είναι απλό και να μην το υποψιάζεσαι αλλά σε γλιτώνει από χρήμα, κόπο και ταλαιπωρία. Για ρίξε μια ματιά στην ευθυγράμμιση των μπροστινών τροχών αλλά και στην φορά των ελαστικών έχω δει αρκετούς να τα βάζουν ανάποδα και κατά συνέπεια να τους κόβουν χιλιόμετρα. Και για να μην ψάχνεσαι σου έχω ετοιμάσει τις οδηγίες για την ευθυγράμμιση, είναι στα Αγγλικά βέβαια αλλά αν χρειαστείς βοήθεια θα είμαι διαθέσιμος. Τις οδηγίες θα τις βρείς στο παρακάτω link: ( http://www.mediafire.com/?sharekey=z1cv0wohky6d7 ).


Υ.Γ: Η κανονική τελική ταχύτητα της γουρούνας αυτής είναι 80 +- 5 km/h σε ευθεία και 90 έως 92 km/h σε κατήφορο.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Δημοσίευσηαπό xontros » 08 Αύγ 2010, 18:45

Και φυσικά όλα αυτά τα χιλιόμετρα είναι ότι γράφει το κοντέρ του Linhai, που δεν είναι και το πιο αξιόπιστο όργανο μέτρησης.
Τα πραγματικά που θα μετρήσεις με κάποιο GPS είναι συνήθως λιγότερα, δεν είναι πάνω από 70-75 σε επίπεδο δρόμο και με το μοτέρ στον κόφτη.
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 08 Αύγ 2010, 19:22

Επίσης, οι μπίλιες δεν έχουν σχέση με την τελική, άσε τον Λέκκα να λέει και βάλτα κάτω με την κοινή λογική (νομίζω ότι ο warrior είχε κάνει κάτι ωραία σχήματα στο παρελθόν):
- το μοτέρ γυρνάει ένα κωνικό τύμπανο
- το μοτέρ γυρνάει στις 6600 στροφές μάξιμουμ
- το τύμπανο του μοτέρ έχει τις μπίλιες. Οταν το μοτέρ ανεβάζει στροφές, η φυγόκεντρος στέλνει τις μπίλιες στην περιφέρεια του τυμπάνου και αυτό αναγκάζει το τύμπανο να κινειται προς τα έξω και τον ιμάντα να σκαρφαλώνει στην μεγάλη διάμετρο του κώνου
- ο ιμάντας που πιάνει στο τύμπανο του μοτέρ που βρίσκεται εμπρός, μεταφέρει την κίνηση σε ένα άλλο κωνικό τύμπανο πίσω που περιστρέφει την μετάδοση
Δες αυτό το βιντεάκι για να καταλάβεις πως δουλεύει:\http://www.youtube.com/watch?v=9TnkUIecRE4&feature=related
Εάν όλα δουλεύουν όπως πρέπει, οι μπιλιες μπορούν να αλλάξουν μόνο την αίσθηση που σου δίνει στην επιτάχυνση, το πόσο απότομα σκαρφαλώνει ο ιμάντας και όχι την τελική. Η τελική είναι καθαρά θέμα διαμέτρου των τυμπάνων, όπως είναι και στα ποδήλατα με τα μπροστινά και πισινά γρανάζια και τα δόντια που αυτά έχουν.
Για να μεγαλώσεις την τελική που έχει το μηχανάκι στον κόφτη, μπορείς να πειράξεις τα εξής:
- ένα από τα 2 τύμπανα, ή και τα 2 μαζί
- το πόσο τα τυμπανα μετακινούνται μέσα έξω
- τα λάστιχα, ψηλότερα λάστιχα θα δώσουν μεγαλύτερη τελική
- τις στροφές του κόφτη του μοτέρ

Και αν είναι να τα κάνεις όλα αυτά, καλύτερα πούλα το και πάρε ένα με ταχύτητες και αλυσίδα...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό linhai400 » 24 Αύγ 2010, 21:15

kalispera . eime kenoyrgios me 1 linhai 400 tha hthela na moy pite an gnorizete kapia idietera opos telikes kai oposdipote kapio kalo sunergio na yparxei axriasto na eine .eyxaristo
Άβαταρ μέλους
linhai400
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 20:50
Τοποθεσία: piraeus

Δημοσίευσηαπό stathis » 13 Οκτ 2010, 19:00

geia sas!! eimai kainourgio melos! egw exw sthn katwxh mou to linhai 300 moddy 4x4. to exw apo to 2007 ews kai smr!! to xiliometra tou den mporw na pw oti einai kai polla (6800) (480 hr) alla mexri kai smr einai ola sto kofth.!! kai ta 6000 einai xomatodromos xionia laspes potamia!! apo provlhmata eee!! exei vgalei merika alla oxi toso sovara.. twra oso gia thn telikh taxuthta tou otan to eixa agorash den ksepernouse me tpt ta 68 xiliometra thn wra.. oso pernouse o kairos mexri kai smr pou phga kai agorasa kainourgio variator apo to lekka!! h gourouna paidia ektos apo kaluterh ekhnhsh gia prwth fora eida to konter ston koftn kai se mikrh katufora na mou grafei 84 xiliometra!!! an kai mporw na pw oti meta ta 75 ta grafei sxetika duskola...
Άβαταρ μέλους
stathis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 18:37
Τοποθεσία: steni evoias

Δημοσίευσηαπό CRAZYATV » 30 Οκτ 2010, 22:31

Ρε φίλε τί ψάχνεις??????Πούλα το να τελειώνεις.....Η θα πάρεις κάτι σοβαρό ή πέταξέ το....τί ασχολείσαι με ένα μηχανάκι το οποίο δεν είναι μηχανάκι...?????Συγνώμη που μιλάω έτσι γιατί και εγώ είχα ένα ίδιο και το πούλησα όσο-όσο....Μιλάμε για μηχανάκια πού χαλάνε στον δρόμο - αντιγραφές επωνύμων- κινέζικων κατασκευών?????Τί ψάχνεις να βρείς τώρα??????Θα του δίνεις λεφτά και μηχανάκι δεν θα έχεις.....την πάτησα και εγώ για αυτό σου το λέω.....Συγνώμη και πάλι για τα σκληρά μου λόγια αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.....
Άβαταρ μέλους
CRAZYATV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006, 08:17
Τοποθεσία: KΡΥΟΝΕΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό stathis » 31 Οκτ 2010, 00:05

CRAZYATV έγραψε:Ρε φίλε τί ψάχνεις??????Πούλα το να τελειώνεις.....Η θα πάρεις κάτι σοβαρό ή πέταξέ το....τί ασχολείσαι με ένα μηχανάκι το οποίο δεν είναι μηχανάκι...?????Συγνώμη που μιλάω έτσι γιατί και εγώ είχα ένα ίδιο και το πούλησα όσο-όσο....Μιλάμε για μηχανάκια πού χαλάνε στον δρόμο - αντιγραφές επωνύμων- κινέζικων κατασκευών?????Τί ψάχνεις να βρείς τώρα??????Θα του δίνεις λεφτά και μηχανάκι δεν θα έχεις.....την πάτησα και εγώ για αυτό σου το λέω.....Συγνώμη και πάλι για τα σκληρά μου λόγια αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.....
Άβαταρ μέλους
stathis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 18:37
Τοποθεσία: steni evoias


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες