Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Παιδικά Καθίσματα

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Δημοσίευσηαπό gepaka » 05 Φεβ 2007, 10:54

Θέμα κόστους για την ασφάλεια των παιδιών μας δεν τίθεται.
Έχω καταλήξει στα Britax, αλλά μετά από τηλεφωνική επικοινωνία
Με το Service του ΚΟΝΤΕΛΗ μου έδωσαν ένα τηλέφωνο για τα
Extras των Ford. ( Είναι κάπου στο Ρουφ). Σε τηλεφωνική επικοινωνία
Μαζί τους, μου είπαν ότι το Maverick όντως παίρνει Britax παιδικά
Καθίσματα τα οποία είναι ειδικά σχεδιασμένα για αυτό και ότι πρέπει
Να πάω από εκεί, να τα δω και να τα παραγγείλουν. Σε τιμές 150 &
250 € Ρωτάω εάν κάποιος ξέρει κάτι σχετικά με αυτό.
Σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
gepaka
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Αύγ 2006, 19:37
Τοποθεσία: Πετρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 06 Φεβ 2007, 09:10

και εγω maxi cosi ειχα στο mav αλλα το εχω ακομα και στο LC και ειναι αψογο..κραταει το παιδι καλα και ξαπλωνει οταν θελει να ξεκουραστει.ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ CHIΚΟ!!!
μπες στο http://www.maxi-cosi.com/ και δες
οταν ηταν μικρη ειχα το city μεχρι τωρα εχω το priori ;)
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 06 Φεβ 2007, 18:41

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ CHIΚΟ!!!

Σ' αυτό συμφωνώ απόλυτα. Στη προσπάθειά μου να βγάλω το υφασμάτινο μέρος για να το πλύνω, έσπασε το ένα πλαινό...Τελείως ψεύτικο. Πάντως νομίζω ότι η πλέον σίγουρη λύση είναι το κάθισμα που προτείνει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου για συγκεκριμένο βάρος παιδιού, ειδικά αν είναι ISOFIX
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό mitsos » 06 Φεβ 2007, 22:17

Το θέμα ασφέλειας παιδιού στο αυτοκίνητο με απασχόλησε αρκετά τον τελευταίο καιρό και μπήκα στην διαδικασία να το ψάξω πολύπλευρα, αντικειμενικά και πιστεύω επαρκώς.

Θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες από το ολό ψάξιμο και την καθημερινή χρήση παραθέτοντας σημεία που αξίζουν την προσοχή μας:

1. Επιλέγουμε την σωστή κατηγορία καθίσματος ανάλογα με το βάρος η/και ηλικία του παιδιού. Μέχρι τουλάχιστον 9 κιλά σωματικό βάρος και μέχρι το παιδί να έχει αναπτύξει καλά την ικανότητα στήριξης του κεφαλιού του πρέπει το κάθισμα να 'κοιτά' προς τα πίσω (κατηγορία 0 ή 0+)
2. Πρίν από την αγορά θεωρώ απαραίτητο να δοκιμάσουμε το κάθισμα στο αυτοκίνητο λαμβάνοντας υπόψη τόσο τον τύπο του οχήματος (συμβουλές και οδηγίες κατασκευαστή αυτοκινήτου για παιδικά καθίσματα) όσο και τα χαρακτηριστικά και τις οδηγίες χρήσης του καθίσματος. Κατασκευαστές καθισμάτων διαθέτουν λίστες συμβατότητας καθίσματος αυτοκινήτου.
3. Πρίν από την αγορά επίσης, καλό θα ήταν να καθίσει και το παιδί στο κάθισμα για να δούμε δέσιμο, θέση, πλευρική προστασία, άνεση κλπ.
4. Το κάθισμα να είναι κατασκευασμένο σύμφωνα με την οδηγία ECE 44.03 ή νεότερη έκδοσή της και να φέρει την αντίστοιχη πιστοποίηση.
5. Προσοχή στον τρόπο ορθής χρήσης (σε ποιό σημείο στο αυτοκίνητο π.χ. πίσω κάθισμα ή εμπρός κάθισμα με απενεργοποιημένο αερόσακο μόνο αν είναι άκρως απαραίτητο ... συχνός έλεγχος σωστής πρόσδεσης ... κλπ)
6. Καλό είναι τα καθίσματα για βάρος από 9 - 18 κιλά να έχουν ζώνες 5 σημείων για το παιδί, με κούμπωμα που ανοίγει δύσκολά (να θέλει δύναμη ώστε να μην το ανοίξει το παιδί).
7. Σημαντική είναι και η πλευρική στηριξη και προστασία όπως και η άνεση
8. Προσωπικά αναγνωρίζω πλεονεκτήματα στο σύστημα ISOFIX με την προυπόθεση ότι το προς επιλογή κάθισμα έχει δοκιμαστεί με τον τύπο του αυτοκινήτου μας (ADAC, EURONCAP και άλλοι οργανισμοί παρέχουν αποτελεσματα δοκιμών, και οι κατασκευαστές παρέχουν ή πρέπει να παρέχουν τις αντίστοιχες πληροφορίες τουλάχιστον για την συμβατότητα του Universal ISOFIX με τον τύπο οχήματος).


Προσωπική μου επιλογή για τον 11 μηνών και 10,5 κιλών μικρό μου Νικόλα:

BRITAX DUO PLUS ISOFIX με ιμάντα πρόσδεσης πάνω μέρους καθίσματος (top teather).



"Ας μη ξεχνάμε ότι η ασφάλεια του παιδιού αποτελεί μεταξύ των άλλων και δικαίωμά του".
mitsos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2002, 14:49
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Τεστ για παιδικα καθισματα και ενημερωμένα

Δημοσίευσηαπό Constantinos » 20 Μάιος 2007, 09:39

Παιδιά διαβαστε ή μελετήστε προσεκτικα τα παρακάτω link. Δεν χρειάζεται να ξέρετε γερμανικά. Αν και υπάρχουν on-line translators μπορείτε να βγάλετε άκρη ακόμη και διαβάζοντας τους πίνακες.
Παραθέτω τα link :

του γερμανικού ADAC

http://www.adac.de/Tests/Kindersicherun ... eID=147654

και του αυστριακού OAMTC

http://www.oeamtc.at/index.php?type=url ... esamt.html

Νομίζω ότι οι άνθρωποι στις λέσχες αυτές αυτοκινήτου έχουν κάνει καλή δουλειά και αξίζει να σημειωθεί ότι ενημερώνουν τους πίνακες κάθε χρόνο.

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα τα στοιχεία και εύχομαι να σας είναι αχρείαστες οι δυνατότητες των καθισμάτων που περιγράφονται στα τέστ αυτά.
Άβαταρ μέλους
Constantinos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 04:54
Τοποθεσία: Μπουένος Άϊρες, Αργεντινή

Δημοσίευσηαπό maverickpatra » 22 Ιούλ 2009, 12:59

πως μπαινει τριτο παιδικο καθισμα στο maverick 2003 που εχει μονο δυο ζωνες πισω;
ειλικρινα πρεπει να ηταν πολυ ηλιθιος αυτος που αποφασισε να μην βαλει τριτη σε ενα αυτοκινητο 30000 ευρω που δεν θα το παρει ο πιτσιρικας για να βαλει την γκομενα αλλα ενας οικογενειαρχης που θα βαλει τα παιδια του
Άβαταρ μέλους
maverickpatra
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2009, 16:51

Δημοσίευσηαπό haritak » 31 Ιούλ 2009, 08:44

Μήπως έχει κανένας υπόψη του καθισματάκι που να βολεύει και στον ύπνο; Δηλαδή να μπορεί να σηκωθεί αρκετά ψηλά. Εχω δεί της chicco, αλλά είναι για μικρά παιδιά. Κάτι για 12+κιλά;
haritak
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 17:30

Δημοσίευσηαπό KOSMAS » 19 Αύγ 2009, 16:08

Πολύ καλό καθισματάκι είναι και η σειρα euro turn της aprica. Εξπηρετεί απο νεογέννητο, έως και 18 κιλά παιδάκι. Ξαπλώνει για την περίπτωση του νεογέννητου, περιστρέφεται να βλέπει πρός το πίσω μέρος του αυτοκινήτου για την περίπτωση ενός μεγαλύτερου μωρού ( έως ενός έτους) και πάλι περιστρέφεται προς τα εμπρός για παιδάκι άνω του ενός έτους. Στή θεσσαλονίκη το βρήκα στο Κατάστημα bambineria στη μητροπόλεως. Πρίν δύο χρόνια που το πήρα εγώ, η τιμές ήταν από € 600 έως € 900, ανάλογα με το μοντέλο. Περισσότερες πληροφορίες στο διαδύκτυο.
Άβαταρ μέλους
KOSMAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2003, 17:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες