Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ανταλλακτικά και ειδικά εργαλεία που κουβαλάμε

Τεχνικά θέματα Land Rover.

Ανταλλακτικά και ειδικά εργαλεία που κουβαλάμε

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 11 Δεκ 2006, 22:32

Είπα ν' ανοίξω αυτήν την ενότητα με αφορμή την πιθανή αστοχία της τρόμπας βενζίνης του αγαπητού blackchriss, ώστε να μαθαίνουν οι νεότεροι - αλλά και οι παλαιότεροι στο χώρο - μιά και ένα LandRover δεν σε αφήνει ποτέ χωρίς νέα μικροπροβλήματα και η εμπειρία του ενός μπορεί να είναι πολύτιμη για κάποιον άλλον.

Το θέμα είναι να είμαστε όσο πιό ενημερωμένοι γίνεται, να έχουμε γαιδουρινή υπομονή και ατσαλένια θέληση ώστε να ξεπερνάμε τις μικροdiscoλίες και κυρίως να μην αφήνουμε το φρόνημα να πέφτει...

Αρχίζω λοιπόν εγώ, κάτοχος ενός 110 V8 carb και ενός Disco V8 efi, δηλώνω υπεύθυνα και χωρίς φόβο και πάθος ότι κουβαλάω μαζί μου σε κάθε βόλτα τα κάτωθι:

1. Τρόμπα βενζίνης
2. Φίλτρο βενζίνης
3. Καθαριστικό ρεζερβουάρ (να φάει το νερό αν πάρει από κακό βενζινά...)
4. Φίλτρο λαδιού
5. module ηλεκτρονικής
6. Ολα τα spay της αγοράς...
7. Στόκο εποξικό 5 λεπτών (ο θαυματουργός...)
8. Κολλητήρι γκαζιού
9. Ενα σετ ιμάντες (τρόμπα τιμονιού, νερού, aircon)
10.Ενα καπάκι και ρότορα ντιστριμπιτέρ
11.Τάπα χελώνας κιβωτίου ταχυτήτων (ΠΟΤΕ στο ποτάμι χωρίς αυτήν)
12.Υγρά φρένων, ΑΤF, 1 λίτρο λάδι κινητήρα οπωσδήποτε.
13. Μιά τεράστια κασέλα με όλα τα κοινά και ειδικά εργαλεία που θέλει (ειδικά γερμανοπολύγωνα σε ιντσες για λύσιμο κεντρικού κλπ, κλειδάκι για αφαίρεση module ηλεκτρονικής, εξωλκέα για λύσιμο καπακιού τρόμπας βενζίνης κλπ)
14. πλαστικοί σφικτήρες άφθονοι όλα τα μεγέθη, ταινίες υφασμάτινες hi-tech επίσης
15. Ξαπλώστρα, γάντια πολλά λεπτά χειρουργικά και κάποια χοντρά για τις βαριές δουλειές, πανιά για καθάρισμα χεριών
16 και βέβαια πάντα ιμάντες κλειδιά, νερό και ξηρά τροφή το hi lift και ένα φτυάρι...

και άλλα πολλά μικρά...

Χωράνε όλα σε δύο μικρές εργαλειοθήκες (σφηνώνουν κάτω από τα μπροστινά καθίσματα στο disco 1 το παλιό (προ 93)) και μία μεγάλη εργαλειοθήκη πίσω.

Εχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς κάποια, αλλά αυτά προτείνω να τα αναπτύξουμε ίσως σε επόμενο θέμα - ακόμη πιό ενδιαφέρον νομίζω για αυτούς που βρωμίζουν τα χέρια τους - το "Επιτυχίες και αποτυχίες όσον αφορά επισκευές στον δρόμο" με ιστορίες πίκρας πόνου αλλά και ευτυχών καταλήξεων μετά από μικρή ή μεγαλύτερη επισκευή στο δρόμο, χωράφι, ποτάμι βουνό κλπ
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Ανταλλακτικά και ειδικά εργαλεία που κουβαλάμε

Δημοσίευσηαπό jimnys » 11 Δεκ 2006, 23:31

Aναζητείται μηχανικός αυτοκινήτων να γίνει κολητός μου..χαχαχαχαχα
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 11 Δεκ 2006, 23:47

Με τα Land Rover στην οικογένεια είναι καλό να είσαι λίγο ή περισσότερο "μηχανικός". Βοηθάει στην οικιακή οικονομία, στην μακροημέρευση του αυτοκινήτου και στην διατήρηση της πνευματικής σου υγείας (λιγότερες ψυχοφθόρες συναλλαγές με συνεργεία).

Δεν είναι σίγουρα εύκολη δουλειά, αλλά είμαι σίγουρος ότι όλοι μπορούν να κάνουν περισσότερα από όσα νομίζουν....

Ρίξτε μιά ματιά και στο www.discoweb.org να δείτε τι κάνουν οι "χαζο-αμερικάνοι" με τα χεράκια τους.

Σε πολλές περιπτώσεις βρήκα λύσεις σε τεχνικά προβλήματα που δείχνουν ότι οι άνθρωποι χωρίς να είναι μηχανικοί (βοηθάει η απλή κατασκευή και ο άπλετος χώρος των παλιών LR) ασχολούνται και λύνουν πολλά προβλήματα μόνοι τους.
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Ανταλλακτικά και ειδικά εργαλεία που κουβαλάμε

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 11 Δεκ 2006, 23:49

Καλή φαση...δε μου λες με όλα αυτα επισκευάζεις τις διαφορες μικροζημιες ή συναρμολογείς το ελικόπτερο που έχεις κατω απο τα πίσω καθίσματα?!!
Εγω εχω παρει ενα κουτι για μικροπράγματα αλλα εσυ...
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Re: Ανταλλακτικά και ειδικά εργαλεία που κουβαλάμε

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 12 Δεκ 2006, 00:01

NIKOLAS_L200 έγραψε:Καλή φαση...δε μου λες με όλα αυτα επισκευάζεις τις διαφορες μικροζημιες ή συναρμολογείς το ελικόπτερο που έχεις κατω απο τα πίσω καθίσματα?!!
Εγω εχω παρει ενα κουτι για μικροπράγματα αλλα εσυ...


Φίλε μου, εκεί που πάει το Land Rover, χρειάζεται να έχεις την μέγιστη ασφάλεια από μικροπράγματα τα οποία μπορούν να σε σώσουν στην ερημιά...

Πέρα από αστεία, τα αυτοκίνητα είναι παλιά και αγγλικά... Δεν μπορείς να αλλάζεις τα πάντα προληπτικά, οπότε πρέπει να έχεις τρόμπα βενζίνης και ηλεκτρονική (είναι πάμφθηνη 15.000 δρχ θυμάμαι από τότε που την πήρα).
Πρέπει επίσης περιοδικά να ελέγχεις τρόμπα νερού και δυναμό, εύκολα πράγματα ακόμη και για κάποιον χωρίς πολλές γνώσεις για να αποφεύγεις τα δύσκολα (το disco μου εξάλλου πέρασε τα 250k).

Οσο μαθαίνεις τόσο μεγαλώνει και το εργαλειοκούτι - μέχρι ενός σημείου βέβαια, μην ξεχνάς εμείς έχουμε πολύ χώρο να γεμίσουμε...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 12 Δεκ 2006, 01:52

Οσον αφορά το ελικόπτερο..., ξέχασα να σημειώσω ότι αν έχεις και ηλεκτρόδια μαζί, με δύο ή τρείς καλύτερα μπαταρίες στην σειρά κάνεις και ηλεκτροκόλληση στο βουνό (σοβαρολογώ αλλά μην το δοκιμάσετε αν δεν ξέρετε...)
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό firelord » 12 Δεκ 2006, 12:40

βρηκα πολυ εμπεριστατωμενη την ως ανω λιστα

προσωπικα εχω εργαλειοθηκες για ιμαντες και λοιπα συμπαραμαρτουντα του εργατη, εργαλεια (οχι πολυ εξειδικευμενα), λαμπες Η4, λαδια ξυδια φουλα πανσιον ως και νερο, ΑΤΦ, το κιτ φουσκωματος του ΑΡουΒου, πτυοσκαπανα, αλυσιδες μπρος πισω, φακους, μετρητες πιεσεως και ενα καρο αλλα. Επισης gore tex για οδηγο και συνοδηγο. Σιγουρα θα συμπεριλαβω ροτορα - καπακι διανομεα.
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό disco » 12 Δεκ 2006, 13:04

Αν δεν έχουμε δεύτερη μπαταρία, πάντα σταματάμε σε κατηφόρα που να μπορεί να πάρει μπρός το αμάξι, μην γελάτε καθόλου, το έπαθα μια φορα με το Σουτζουκι, ευτυχώς υπήρχαν κανένα δυο μετρα, ήταν και ελαφρύ,ήταν και η γκόμενα που είχα τότε νταρντάνα, έσμπρωξε.... και κατάφερα και το έβαλα.

Για να σπρώξει κάποια το Λ.Ρ. πρέπει να είναι η γυναικα του Γκοτζιλα.

Ναι παθαίνουν και οι μπαταρίες καρδιακή προσβολή!

Πουλάνε τελευταία και μια συσκευή που την ενώνεις με την μπαταρία και παίρνει μπρός.

Προτιμώ της κατηφόρες.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 12 Δεκ 2006, 13:11

Εγω εχω αρκετο φαγακι και νερακι,ε του κερατα οσπου να τελειωσουν οι προμηθειες ολο και καποιος θα περασει.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό firelord » 12 Δεκ 2006, 13:12

εκτος αν εισαι αυτοματας...

τοτε μον οτο booster σε σωζει ή συναδελφας...
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό disco » 12 Δεκ 2006, 13:20

firelord έγραψε: αν εισαι αυτοματας...

τοτε μον οτο booster σε σωζει ή συναδελφας...


Σωστά.....και πάντα καλώδια μαζί.

Να είναι όμως δοκιμασμένα διότι μερικά είναι τις πλακας, για να μην πω όλα όσα πουλάνε στα συνηθισμένα μαγαζιά, καλύτερα να σου τα φτιάξει ένας ηλεκτρολόγος αν δεν ξέρεις
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 12 Δεκ 2006, 13:23

firelord έγραψε:βρηκα πολυ εμπεριστατωμενη την ως ανω λιστα

προσωπικα εχω εργαλειοθηκες για ιμαντες και λοιπα συμπαραμαρτουντα του εργατη, εργαλεια (οχι πολυ εξειδικευμενα), λαμπες Η4, λαδια ξυδια φουλα πανσιον ως και νερο, ΑΤΦ, το κιτ φουσκωματος του ΑΡουΒου, πτυοσκαπανα, αλυσιδες μπρος πισω, φακους, μετρητες πιεσεως και ενα καρο αλλα. Επισης gore tex για οδηγο και συνοδηγο. Σιγουρα θα συμπεριλαβω ροτορα - καπακι διανομεα.


Ξέχασα να αναφέρω το κιτ επισκευής tubelles και την τρόμπα χειρός, τους φακούς κεφαλής και χειρός (πάντα ανεξάρτητα εκδρομής) σίγουρα ξεχνώ και άλλα...

Οσον αφορά τα ρούχα τώρα - άλλο κεφάλαιο αλλά, απαραίτητα τα αδιάβροχα, πάνω κάτω, πιό απαραίτητα όμως σετ εσώρουχα οδηγού-συνοδηγού, κάλτσες ζεστές και μπλουζάκια. Δεν πιάνουν χώρο και όταν μουσκέψεις μέχρι το κόκκαλο σου δίνουν χρόνο να στεγνώσεις τα άλλα στο καλοριφέρ και να ανασυνταχθείς...

Νερά, μπισκότα και παστέλια επίσης πάντα γεμάτο disco στα βουνά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα γυρίσεις...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Disco !

Δημοσίευσηαπό geco » 12 Δεκ 2006, 13:39

Discovery στα Αγγλικά
σημαίνει "ανακάλυψη",
μα όσοι το αγόρασαν
είδαν την ... "Αποκάλυψη" !

Ψηλά τον πήχυ μού 'βαλαν
μα εγώ δεν ήμουν άλτης,
σαν όνειρο ξεκίνησε
και έγινε εφιάλτης !

Έτσι λοιπόν φορτώνομαι
προμήθειες γιά ένα μήνα
όταν πηγαίνω εκδρομή
μακρυά απ' την Αθήνα !

Γιατί άν μείνω στο βουνό
κι η τύχη μου το θέλει
μπορεί εκεί στην ερημιά
να βρώ και τον ... Βαγγέλη !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Disco !

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 12 Δεκ 2006, 14:46

Λάδι, παραφλού, υγρό φρένων, τιμονιού, μπαταρίας, σύρμα γαλβανιζέ λεπτό και χοντρό, μονωτική ταινία, αλουμινοταινία, tie wrap ,μπουζί, ράουλο , καπάκι, πολλαπλασιαστής(defender γαρ). Σειρές γερμανικών, πολύγωνων , γερμανοπολύγωνων, καρυδάκια, κατσαβίδια, πένσες και τα παρελκόμενα. Κλέφτης βενζίνας με μακρύ σωληνάκι για μετάγγιση. Μπετονάκι 10 λιτ για βενζίνα με προσαρμοσμένο στο καπάκι του μακρύ σωληνάκι βενζίνης.Στην περίπτωση που μείνεις από τρόμπα σε 90 η 110, γεμίζεις το μπετονάκι από το τεπόζιτο με τον κλέφτη, βγάζεις από τα καρμπυρατέρ το σωληνάκι της παροχής και τοποθετείς στη θέση του το σωληνάκι από το μπετόνι το οποίο κρατάει ο συνοδηγός πάνω στην οροφή ανάποδα. Δεν είναι ότι πιο άνετο, αλλά δουλεύει. Γκαζόσυρμα, καλώδια μπαταρίας φτιαχτά μακρυά ενισχυμένα και με ξεσκουριασμένες δαγκάνες. Σπρέυ καρμπυρατέρ και αντισκωριακό-αντιυγρασιακό. Πάντα γρύλλος με πλατύ πόδι η φαρδύ ενισχυμένο τάκο για να μπεί από κάτω. Αν βρεθεί είναι πολύ καλός ο φουσκωτός γρύλλος. Κομπρεσσεράκι για τα λάστιχα . Σκοινί , ιμάντες ρυμούλκησης, αλυσίδες, χταπόδια, ηλεκτρικές ασφάλειες όλα τα αμπέρ, λάμπες Η4. Διάφορα ρελεδάκια για φώτα κλπ. Ένα σακούλι με πολύκλωνα καλώδια διαφόρων διατομών και ένα κουτάκι με διάφορα φισάκια και κλέμες. Ένα σετ μπουζοκαλώδια. Προβολέας χειρός με τροφοδοσία από τον αναπτήρα και φορητός φακός με επιπλέον φρέσκιες μπαταρίες. Λουριά για τιμόνι και δυναμό, έξτρα υαλοκαθαριστήρας, τουλάχιστον του οδηγού και ξύστρα πάγου για το παρμπρίζ. Μερικοί άσπροι κύβοι για προσάναμα, μικρό τσεκούρι και σπαστό χειροπρίονο. Αρκετές νάυλον τσάντες του σούπερ μάρκετ. Φαρμακείο πάντα γεμάτο και ανανεωμένο και με αντιοφικό γενικό ορό και αντικουνουπικό. Εμφιαλωμένο νερό, τσίπουρο, φορτισμένο κινητό και το κυριότερο καλή παρέα. ΥΓ. Κατά καιρούς μου έχουν χρειαστεί όλα αυτά.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Re: Disco !

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 12 Δεκ 2006, 15:04

geco έγραψε:Discovery στα Αγγλικά
σημαίνει "ανακάλυψη",
μα όσοι το αγόρασαν
είδαν την ... "Αποκάλυψη" !

Ψηλά τον πήχυ μού 'βαλαν
μα εγώ δεν ήμουν άλτης,
σαν όνειρο ξεκίνησε
και έγινε εφιάλτης !

Έτσι λοιπόν φορτώνομαι
προμήθειες γιά ένα μήνα
όταν πηγαίνω εκδρομή
μακρυά απ' την Αθήνα !

Γιατί άν μείνω στο βουνό
κι η τύχη μου το θέλει
μπορεί εκεί στην ερημιά
να βρώ και τον ... Βαγγέλη !


Πολύ καλό όπως πάντα φίλε γιώργο,

είπαμε όμως δεν μπορείς να φανταστείς που μπορεί να πάει ένα discovery... για αυτό και δικαιολογείσαι...
Επειδή όμωςς από την άλλη, πολλές φορές και κατ' ιδίαν ρωτάς διάφορα για τετρακίνητα, διάβαζε και αφομοίωνε γιατί ποτέ δεν ξέρεις με τι τετρακίνητο θα βρεθείς όταν και αν έρθει το πλήρωμα του χρόνου...

Εμάς αυτό που μένει βαθιά χαραγμένο στην μνήμη από τις landroveroεκδρομές μας - και πάντα με ευχάριστα συναισθήματα - είναι αυτές οι ιδιαίτερες στιγμές, χαμένοι στην ερημιά, στο βουνό, στο κρύο, η αβεβαιότητα για το που και αν θα φτάσεις...

Από τα δυνατότερα συναισθήματα, τα οποία και χαράζονται ανεξήτηλα.

Καλό ή κακό, δεν ξέρω, το μέλλον θα δείξει. Πάντως ξέρω πολλούς κατόχους μονίμως χαμογελαστούς. Εγώ προσωπικά αντλώ ευχαρίστηση ακόμη και από τις μικρές καθημερινές διαδρομές καθώς η ευχαρίστηση από την οδήγηση του έχει πιά γραφτεί βαθιά μέσα μου. Μόνο με τις μοτοσυκλέτες έχω νιώσει παρόμοια συναισθήματα αλλά το landrover έχει μιάν άλλη ηρεμία και δύναμη και πάθος...

Εξάρτηση από παλαιολιθικό V8 νομίζω λέγεται, πάω να πάρω τα χάπια μου...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης