Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Raid Πάτρας: Εντυπώσεις μετά τον αγώνα και το κύπελλο!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό bebekos » 08 Δεκ 2005, 13:52

Ο αγώνας ήταν ΤΕΛΕΙΟΣ !!
Τί να πρωτοθυμηθεί κανείς ; Τη διαδρομή.την ομίχλη,τη βροχή ;
Το τρομερό off-road κομμάτι με την περιγραφή "μετά την δεύτερη συστάδα με ξεραμένες φτέρες" (μπράβο ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ !!) ;
Ή την άψογη συμπεριφορά και οργάνωση των "Παιδιών απο την Πάτρα" ;
Προσωπικά τον "ψηφίζω" απόλυτα τον καλύτερο αγώνα της χρονιάς !! Αν δεν είχα πέσει νωρίς - νωρίς (το συνηθισμένο μου λασπόλουτρο) και δεν είχα χτυπήσει λίγο τον αντίχειρά μου θα το ευχαριστιόμουν ακόμα περισσότερο.
Την πνευμονία βέβαια δεν την γλύτωσα (ακούς Berg ;;) αλλά χαλάλι ΟΛΑ !!
Και συμφωνώντας με τον φίλο και συνοδοιπόρο (άρχισαν οι μαλαγανιές) Husky, την επόμενη φορά με λίγα χιλιόμετρα ακόμα !!
Καλές γιορτές σε όλους και ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ !! :alright: :clubbed:
:elephant:
ΠΑΜΕ για..ΠΛΕΞΙΜΟ !! Είναι πιο φτηνό !!
Άβαταρ μέλους
bebekos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 16:13
Τοποθεσία: Νίκαια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Berg » 08 Δεκ 2005, 15:22

bebekos έγραψε:Την πνευμονία βέβαια δεν την γλύτωσα (ακούς Berg ;;) αλλά χαλάλι ΟΛΑ !!
Και συμφωνώντας με τον φίλο και συνοδοιπόρο (άρχισαν οι μαλαγανιές) Husky, την επόμενη φορά με λίγα χιλιόμετρα ακόμα !!


Θα σου στείλω ένα κοριτσάκι να σου κάνει εντριβές για να γιάνεις.

Ετοιμάσου γιατί σύμφωνα με τις επιθυμίες του Husky και τις δικές μου του χρόνου τα χιλιόμετρα θα γίνουν πολλά.

300 χιλιόμετρα κάθε μέρα με χορηγό το 0-300 :lol: :lol: :lol: γειά σου γιατρέ :lol: :lol:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό bebekos » 08 Δεκ 2005, 15:49

Berg έγραψε:
bebekos έγραψε:Την πνευμονία βέβαια δεν την γλύτωσα (ακούς Berg ;;) αλλά χαλάλι ΟΛΑ !!
Και συμφωνώντας με τον φίλο και συνοδοιπόρο (άρχισαν οι μαλαγανιές) Husky, την επόμενη φορά με λίγα χιλιόμετρα ακόμα !!


Θα σου στείλω ένα κοριτσάκι να σου κάνει εντριβές για να γιάνεις.

Ετοιμάσου γιατί σύμφωνα με τις επιθυμίες του Husky και τις δικές μου του χρόνου τα χιλιόμετρα θα γίνουν πολλά.

300 χιλιόμετρα κάθε μέρα με χορηγό το 0-300 :lol: :lol: :lol: γειά σου γιατρέ :lol: :lol:


Το κοριτσάκι το περιμένω φέτος !!
Τα χιλιόμετρα απο τον άλλο μήνα !! Αααα.. και για να μην ξεχνιόμαστε,όποιος το έχει μικρό (το ντεπόζιτο) νοικιάζω απο το δικό μου !! :twisted:
ΠΑΜΕ για..ΠΛΕΞΙΜΟ !! Είναι πιο φτηνό !!
Άβαταρ μέλους
bebekos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 16:13
Τοποθεσία: Νίκαια, Αθήνα

Re: TO KARKA ME SYNTROFEVI APO PALIA

Δημοσίευσηαπό tagre » 08 Δεκ 2005, 15:52

karka έγραψε:Από υπολογιστές καλυμμένοι είμαστε, από χέρια να γράφουν χολώνουμε.
Έχω πάρει ένα ζευγάρι από αυτά που πούλαγε ο EVERTS, τα δοκίμασα χτες το βράδυ και δεν είδα να κάνουν για δακτυλογράφηση. Αυτά είναι μόνο για να πηγαίνεις ταπα.
Όσον αφορά το Τσάγκλα αν εννοείς το Νίκο από τον Πύργο δεν του μιλάω πια , γιατί άφησε το Honda και πήρε ξανά ΚΤΜ (το δις εξ αμαρτήν ουκ ανδρός σοφού).
:P :P GIA TO PARAPANO KIMENO MIN NOMIZIS OTI DIORTHOTHIKAN TA PRAGMATA APLA TO EGRAPSE H ALEXIA :!: :!: :evil:


Να υπαγορευεις στην Αλεξια λοιπον...
ΟΤσαγκλας ξερεις γιατι αγορασε παλι ΚΤΜ. Την προηγουμενη λεγανε στον Πυργο : ΚΚοιτα ΤΤον ΜΜ.......α.
Τωρα λενε: ο ΚΚαραφλας ο ΤΤσαγκλας ο ΜΜα.....ς.
Γεια σου ΚΑΡΚΑ μεγαλε
Tagre
Άβαταρ μέλους
tagre
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 05 Απρ 2005, 18:24
Τοποθεσία: iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Pajo » 08 Δεκ 2005, 16:54

Να'μαι κι εγω κι ας αργησα, γιατι εκτος του οτι τουμπαρα το αυτοκινητο εχω μεινει κι απο ΗΥ :D

Πολλα πολλα μπραβο στην οργανωση και σε ολους τους συντελεστες απο την Πατρα που ηταν παντου οπου χρειζοταν. Αν και ο Doc διαφωνει, εγω σαν αγωνιζομενος νιωθω καλυτερα οταν βλέπω τον κόσμο της οργανωσης στη διαδρομή.
Roadbook αψογο, με μονη έλλειψη τα τηλεφωνα της οργανωσης (δυστυχως οταν μου χρειαστηκαν, δεν υπηρχαν).
Θα συμφωνησω οτι ηταν ο καλυτερος τροπος να κλεισει το "κυπελλο" και ισως ο ωραιοτερος αγωνας της χρονιας (απο το 1/3 που προλαβα να δω :-( ).

Παρα πολλα μπραβο στον KillBill για την οδηγηση του και για τη νικη του με το σπαθι του. Πρωτη φορα τον ειδα να πηγαινει ετσι. Συνηθως τον εφτανα και δε με αφηνε να περασω :lol: :lol: :lol: Αυτη τη φορα αν δεν εκανα στην ακρη θα με περναγε απο πανω (ή κι απο κάτω) :lol:

Χαρακιδα, αξιος! Χαλαλι σου γιατι εισαι με Pajero! :lol:

Γιωργο (Κουτα), να βρεθουμε, οχι για να κλαψουμε παρεα αλλα για να βρουμε ποιος %$@#%@$ μας εκανε voodoo :lol: :lol: :lol: :lol:

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον τους και για τον "επαναπατρισμο" μου χωρις αυτοκίνητο.

Επι τη ευκαιρια:
Η αποψη μου παραμενει οτι οι υψηλες ΜΩΤ ειναι επικινδυνες για εμας και τους γυρω μας, ομως η "απελευθερωση" των συστηματων ασφαλειας ειναι σημαντικη προοδος στο νεο κανονισμο.
Απο κει και περα το τι ρισκα θα παρει ο καθε οργανωτης ή αγωνιζομενος ειναι κατι που πρεπει να αποφασισει μονος του.

Doc, αναρωτιεσαι ποιος θα παει στην κατηγορια raid του χρονου? Απλο: οποιος εχει πανω απο 5 βαθμούς φετος 8)
Ετσι στη raid θα ειναι οι εμπειροι και οσοι ηταν ικανοι να μπουν σε 10δα, ενω στην "απλη" θα μπορει να τρεξει οποιος πρωτοερχεται (εκτος και θελει να ερθει raid). Δεν ειναι δικαιο?
Άβαταρ μέλους
Pajo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2004, 20:05

Δημοσίευσηαπό tedos » 08 Δεκ 2005, 19:09

Doc, αναρωτιεσαι ποιος θα παει στην κατηγορια raid του χρονου? Απλο: οποιος εχει πανω απο 5 βαθμούς φετος


Νομιζω το....παρακανες! :lol: :lol: 5 βαθμους ολοι καπου τους τσιμπησαμε...ας πουμε οι 10 πρωτοι απο καθε κατηγορια..... η κατι τετοιο τελοςπαντων με στοχο η NORMAL να αποτελειται κυριως απο νεοεισερχομενους.
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό Berg » 08 Δεκ 2005, 20:23

Pajo έγραψε:Να'μαι κι εγω κι ας αργησα, γιατι εκτος του οτι τουμπαρα το αυτοκινητο εχω μεινει κι απο ΗΥ :D


Αμάν! Τίποτα καλό για πες μας :lol: :lol:

Περαστικά σε σένα και το Pajero. :P :P :P
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό doc » 08 Δεκ 2005, 20:32

Berg έγραψε:Περαστικά σε σένα και το Pajero. :P :P :P


Bergo, πολύ κολλητό με τους τετρακίνητους σε βλέπω... Άσε που έχεις τρέξει και συνοδηγός! ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ??????

Για ετοιμάσου να περάσεις από το πειθαρχικό των 2Τ. :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Μπράβο και συγχαρητήρια

Δημοσίευσηαπό doc » 08 Δεκ 2005, 20:46

SUVord έγραψε:Σέ όλους τους εμπλεκόμενους ένα θερμό ευχαριστώ.
Συγχαρητήρια στους τροπαιούχους.
Ο αγώνας της Πάτρας με κέρδισε.Δέν έχει καμμία σημασία οτι δεν κατάφερα να τερματίσω.
Το σημαντικό είναι οτι ανακάλυψα φίλους και συνοδοιπόρους.
Παρακαλώ θεωρείστε με απο δώ και πέρα μέρος της παρέας σας και υπόσχομαι σύντομα να προμηθευτώ λασπολάστιχα.
Εύχομαι να δώ μερικούς απο εσάς τη Κυριακή που θα πάμε για "τσαπέλες", όπου μπορει και να τερματίσω με την διαφοροποίηση της διαδρομής για SUV.


Φίλε SUVord,

Καλωσήρθες!
:P Εμείς σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια, τη συμμετοχή σου και πάνω από όλα την προσπάθειά σου - έστω κι αν δεν τα κατάφερες. :( Δεν πειράζει. Χαίρομαι που δεν απογοητεύτηκες. Όλα τελικά ήταν θέμα ελαστικών όπως είδες... :wink:

Θα τα πούμε την Κυριακή! :razz:

Υ.Γ. Συγγνώμη, οι "τσαπέλες" τι είναι? :?: ? :?: ? :?: ? :?:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό karka » 09 Δεκ 2005, 00:45

ο τσαγκλας το κτμ το πηρε απο Αιγιο για να εχει αλλες πινακιδες και να μην το ξερει η παρεα του. :!:

για τα συκαλακια ενδιαφερεστε βλεπω. :o :o
λουκουμακι απο πατρα ομως ποσοι πηρατε στο γυρισμο ? :shock: :shock:

για το θεμα τον κατηγοριων για του χρονου αν παρετε στα σοβαρα το γεγονος να σφιξουν οι διαδρομες νομιζω για ολους οσους ακολουθουν αναγκαιο θα ειναι τουλαχιστον ενα περιορισμενης πισω. αυτο απο μονο του ειναι ενα καλο σημειο διαχορισμου απο αυτους που δεν εχουν καθολου.

απο οτι ειδα στη πατρα οι οδηγοι χωριζουν σε αλλες κατηγοριες απο αυτες που τους χωριζει ο τεχνικος ελενχος.
α) αυτοι που ακολουθουν το κυπελο, ξερουν το ποιμα... R.B, τεχν.ελενχ, μεση ωριαια, ασφαλεια, ζωνες,καθισματα, roll bar, και ειναι συγκροτημενοι
σχετικα γρηγροι, αναλογα με τις δυνατοτητες τους και μπορει να εχουν σε καποιο αγωνα τη στιγμη τους, αλλα πολυ πιθανο το αυτοκινητο να εχει τον εξοπλισμο του για την ασφαλεια τους.
β) τους παρεα-παρεα τοπικους και μη, που περνουν μερος για τη συμετοχη - εμπειρια και μαλον δεν εχουν αυτοκινητο στημενο για αγωνα t.r αλλα δεν πανε και τεζα και περιπου μετα τη μεση την κανουν στη κοντινοτερη ταβερνα.
γ) τους τοπικους και οχι μονο ΒΑΤΑΝΕΝ τους ραλιαριδες που τρεχουν 1-2 αναβασεις sprint το χρονο και ξερουν αυτοι... οπου μιας και γινετε αγωνας χωρις το αυτοκινητο να θελει ομογκλασιν δηλωνουν συμετοχη. το R.B ειναι λεξη αγνωστη νομιζουν οτι ολος ο αγωνας ειναι μια ειδικη με κλεισμενους δρομους πανε τεζα παντου, χανονται συνεχεια και μετα πανε ακομα πιο τεζα για να καλυψουν, τα δε αυτοκινητα τους αν δεν ειναι δανικα θα ειναι νοικιαρικα οποτε τι ζωνες,καθισματα, roll bar, ψαχνεις τωρα.

οποτε μαλον δεν χρειαζεστε τεχνικο εφορο αλλα?
:!: ψυχιατρο
:!:

γιαυτο λοιπον στραμπουλας τη διαδρομη οσο μπορεις,βαζεις οτι περναει και οτι φανταζεσαι οτι δεν περναει το βαζεις επισεις, κανεις το r.b. τελειο για να μη χανονται (στο δρομο), βαζεις πολυ off road χωρις καθολου σηματοδοτιση για να χαθουν αλλα εκει που χαθηκαν στο off να μην μπορουν να τρεξουν και να απογοητευθουν γρηγορα.
ιδανικο χρονο το χρονο του πρωτου, με ανακοινοσιμο σε μια χρονομετριση περιπου στη μεση το χρονο του πρωτου οποτε οσοι παιζουν κοντα το παλευουν, οι υπολοιποι χαλαρααα...

οποτε οσοι αντεχουν το πανε και συνηθος ξερουν να το πανε εχοντας εμπιρεια και το αυτοκινητο μαλον θα ειναι στημενο.
οι υπολοιποι χαλαρααα...
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

εχει και συμπληρομα...

Δημοσίευσηαπό karka » 09 Δεκ 2005, 01:01

κανεις συμφωνια με την avis-sixt κτλπ να νοικιαζει οτι πιο χρεπι αυτοκινητο εχει με τη προυποθεση να μη δουλευει το μπροστινο διαφορικο
οποτε σχετικα νωρις ...την κανουν χαλαρααα...
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 2005

Δημοσίευσηαπό geco » 16 Δεκ 2005, 23:42

Λοιπόν,

φέτος του'δωσα και κατάλαβε !
Πήρα μέρος σε 9 αγώνες ! 6 Τρέϊλ ράϊντ του Κυπέλλου και 3 εκτός.
Τερμάτισα στους 6-εγκατέλειψα στους άλλους 3. (σε 2 από βλάβη-σε 1 από εξάντληση ).

Στόχος ήταν μιά θέση μέσα στην 10άδα στην τελική κατάταξη.

Δεν πέτυχα τον στόχο αφού τερμάτισα 12ος.

Δικαιολογίες θα μπορούσα να βρώ πολλές αλλά ο χειρότερος αντίπαλος που αντιμετώπισα ήταν ο κακός μου εαυτός! Λάθη, χασίματα, άγχος, έλλειψη ψυχραιμίας, βιαστική εκτίμηση ήταν τα βασικά αίτια που δεν με άφησαν να κάνω κάτι καλύτερο.

Ένα ακόμα πρόβλημα ήταν ο ανταγωνισμός! Τα παλιόπαιδα έχουν πλέον κοντέρ ακριβείας και ηλεκτρικά road book και, το χειρότερο, έμαθαν να τα χρησιμοποιούν!

Συνολικά είμαι ευχαριστημένος γιατί πέρασα καλά, είδα καινούργια μέρη, συνάντησα τους φίλους μου και έζησα το "σασπένς" και την ατμόσφαιρα του αγώνα !

Τώρα, η μορφή των αγώνων έγινε πολύ προς το εντούρο στο τέλος! Καθόλου άσχημα γιά όσους έχουν ελαφριά μηχανάκια!
Επειδή όμως η τάση ήταν να μεγαλώσουν οι διαδρομές σε χιλιόμετρα, και να πάνε πιό πολύ προς Ράλλυ Ρέϊντ (Μεγαλύτερη αυτονομία, μεγάλες ειδικές, μικρότερο επίπεδο τεχνικής δυσκολίας) μπερδευτήκαμε !

Του χρόνου, κύριοι οργανωταί, παρακαλώ πείτε μας έγκαιρα τι σκεφτόσαστε να κάνετε γιά να προετοιμαστούμε κατάλληλα!

Και μιά μίνι κριτική

(σε κυπελλάκι)
Εύβοια : Βατός, καλός αγώνας, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις
Θήβα : Περίπου στα ίδια, λίγο βαρετός ο Μόρνος !
Πήλιο : Συμπαθητικός (αλλά μέσα στο κατακαλόκαιρο!)
Ψαχνά : Ωραία ήταν, αλλά ατύχησα
Λαμία : Διήμερος, χορταστικός, ωραίος !
Πάτρα : Η ομορφότερη διαδρομή ! Το μονοπάτι στο τέλος ήταν υπερβολή!
(Μου στοίχησε 11 θέσεις στην κατάταξη, φθορές &,εξάντληση!)


(σε ... χωνάκι )

Αττικό : Καλό, σφιχτό στην αρχή, εύκολο στην συνέχεια αλλά... ατύχησα.

Σκληροπυρηνικό : Αυτό κι'αν ήταν "Χωνάκι" ! Η σαδιστική και διεστραμένη φύση των οργανωτών απόλαυσε εκατόμβη εγκαταλείψεων!

Ταϋγετος 05 : Όμορφη διαδρομή, δυσκολώτερη από πέρισυ, "τρομακτικές" ανηφόρες, άπειροι οργανωτές, "περίεργα" αποτελέσματα!




Σημ. : Και γιά όσους δεν κατάλαβαν το "χωνάκι" περιγράφει το πως μας ...τον έκαναν !!!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 2005

Δημοσίευσηαπό doc » 17 Δεκ 2005, 00:52

geco έγραψε:Πάτρα : Η ομορφότερη διαδρομή ! Το μονοπάτι στο τέλος ήταν υπερβολή!


Καλώς τονα, κι ας άργησες!
Μα για αυτό υπήρχε η καβάτζα! Αν και πιστεύω ότι η αρκούδα ήταν του χεριού σου...
Τώρα που σε βρήκα "ζεστό" το πουλάς το XR???? Έχει μείνει κανά άλλο?
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 2005

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Δεκ 2005, 10:14

Παρακαλώ μείνετε στο ... θέμα....
Μερικά post, μεταφέρθηκαν στα:
XR με ... μίζα: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-3199.html

και

Santa Fe και Trail Ride: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-3200.html
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό soihiro » 21 Δεκ 2005, 18:59

καλησπέρα σε όλους εκεί έξω κι από μας.

Συνοπτικά θα μπορούσα να πω ότι οι 2 τελευταίοι αγώνες της Λαμίας και της Πάτρας ήταν από τους πιο όμορφους για μας, ίσως γιατί είχαμε μπει πια στο πνεύμα για τα καλά, αν και στον τελευταίο είχαμε αρκετά προβλήματα λόγω αδιαθεσίας της συνοδηγού.

Παρολαυτά, περάσαμε πολύ καλά και οφείλουμε να στείλουμε τα συγχαρητήριά μας σε όσους δούλεψαν για την οργάνωση και την επιτυχία των αγώνων.

Η εμπειρία από τους αγώνες μας έμαθε πολλά.
soihiro
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005, 10:15
Τοποθεσία: Πήλιο

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες

cron