Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πάμε πάλι...

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό jdelis » 12 Νοέμ 2005, 11:57

doc έγραψε:Για τις μοτοσυκλέτες φίλε Caravan αλλά και λοιποί: ΔΕΝ χρειάζεται κόρνα ή φλας ή καθρέπτης.


Χωρίς να γνωρίζω τι ακριβώς αναφέρουν οι κανονισμοί, θεωρω την έλλειψη καθρεπτών τραγική. Λίγο πριν τον τερματισμό στη Θήβα, στη μεγάλη ευθεία, πήγαμε να προσπεράσουμε (με αρκετά χιλιόμετρα) μηχανή που κινιόταν δεξιά. Ξαφνικά 2-3 μέτρα μπροστά μας κάνει αριστερά, πέφτουμε στα φρένα και οριακά δεν περνάμε από πάνω της. Αμφιβάλλω αν κατάλαβε καν τι έγινε, γιατί δεν έβλεπε και κρίνοντας και από τις αντιδράσεις της μάλλον δεν άκουγε κιόλας.

Σε αγώνες που οι συνεχείς προσπεράσεις είναι μέσα στο παιχνίδι, πώς δικαιολογείται η έλλειψη καθρεπτών;
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό doc » 12 Νοέμ 2005, 12:15

jdelis έγραψε:
doc έγραψε:Για τις μοτοσυκλέτες φίλε Caravan αλλά και λοιποί: ΔΕΝ χρειάζεται κόρνα ή φλας ή καθρέπτης.


Χωρίς να γνωρίζω τι ακριβώς αναφέρουν οι κανονισμοί, θεωρω την έλλειψη καθρεπτών τραγική. Λίγο πριν τον τερματισμό στη Θήβα, στη μεγάλη ευθεία, πήγαμε να προσπεράσουμε (με αρκετά χιλιόμετρα) μηχανή που κινιόταν δεξιά. Ξαφνικά 2-3 μέτρα μπροστά μας κάνει αριστερά, πέφτουμε στα φρένα και οριακά δεν περνάμε από πάνω της. Αμφιβάλλω αν κατάλαβε καν τι έγινε, γιατί δεν έβλεπε και κρίνοντας και από τις αντιδράσεις της μάλλον δεν άκουγε κιόλας.

Σε αγώνες που οι συνεχείς προσπεράσεις είναι μέσα στο παιχνίδι, πώς δικαιολογείται η έλλειψη καθρεπτών;


Κι όμως, διεθνώς ΔΕΝ υπάρχουν καθρέπτες, καθώς στην αγωνιστική μοτοσυκλέτα ΔΕΝ μπορούν να εφαρμοστού, ούτε μπορεί ο οδηγός να προσέχει σε αυτούς. ΟΥΤΕ στα Rally! Αυτό που έγινε από φέτος στο Dakar είναι ένα σύστημα "δυνατής ασύρματης κόρνας" που χτυπάει αυτόματα και ειδοποιεί τον αναβάτη ότι πλησιάζει αυτοκίνητο.
Νομίζω ότι ΚΑΝΕΙΣ δίτροχος δεν θέλει να "αυτοκτομήσει", κι άλλωστε για να φτάσει σε σημείο να τον περάσουν οι τετράτροχοι πάει να πει ότι δεν πάει και ιδιαίτερα γρήγορα.
Έτσι, αρκεί ένα συνεχές και δυνατό κορνάρισμα, μέχρι να πάρει το μήνυμα ότι κάποιος είναι πίσω του και θέλει να τον περάσει. ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι κουφός, κι όλοι έχουν πρόβλημα όταν τα αυτοκίνητα ΔΕΝ τους κορνάρουν.
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό Caravan » 12 Νοέμ 2005, 13:18

Όλα καλα Doc, αλλά μην ξεχνάς ότι το κορνάρισμα στην καθημερινή οδήγηση θεωρείται αντικοινωνική συμπεριφορά και έναυσμα για καυγά ή παρεξήγηση.

Επειδή πολλοί οδηγοί θεωρούν ότι εάν κορνάρουν θα παρεξηγηθούν καθώς ο προπορευόμενος θα το εκλάβει ώς " ΚΑΝΕ ΠΕΡΑ ΡΕ, ΜΕ ΚΟΒΕΙΣ ", καλό θα ήταν νωρίτερα στην ενημέρωση που κάνετε, να ενημερώνετε ότι τα αυτοκίνητα που θέλουν να προσπεράσουν μηχανές ΠΡΕΠΕΙ υποχρεωτικά να κορνάρουν, καθώς και οι αναβάτες να το εκλαμβάνουν σαν ειδοποίηση ότι κάποιος είναι πίσω τους, και όχι σαν τον τσαμπουκά που τους εκβιάζει ότι θα τους πατήσει.
Κάντο να φαίνεται ως ένας ακόμη κανόνας του παιχνιδιού και θα δεις ότι το κορνάρισμα θα πάει "σύννεφο".

Επειδή η ασύρματη τεχνολογία του Dakar κοστίζει μάλλον, εμείς μπορούμε να προτείνουμε εναλλακτικά στους οδηγούς να φέρουν αεροτενόρους !!! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό doc » 12 Νοέμ 2005, 19:02

Caravan έγραψε:Όλα καλα Doc, αλλά μην ξεχνάς ότι το κορνάρισμα στην καθημερινή οδήγηση θεωρείται αντικοινωνική συμπεριφορά και έναυσμα για καυγά ή παρεξήγηση.

Επειδή πολλοί οδηγοί θεωρούν ότι εάν κορνάρουν θα παρεξηγηθούν καθώς ο προπορευόμενος θα το εκλάβει ώς " ΚΑΝΕ ΠΕΡΑ ΡΕ, ΜΕ ΚΟΒΕΙΣ ", καλό θα ήταν νωρίτερα στην ενημέρωση που κάνετε, να ενημερώνετε ότι τα αυτοκίνητα που θέλουν να προσπεράσουν μηχανές ΠΡΕΠΕΙ υποχρεωτικά να κορνάρουν, καθώς και οι αναβάτες να το εκλαμβάνουν σαν ειδοποίηση ότι κάποιος είναι πίσω τους, και όχι σαν τον τσαμπουκά που τους εκβιάζει ότι θα τους πατήσει.
Κάντο να φαίνεται ως ένας ακόμη κανόνας του παιχνιδιού και θα δεις ότι το κορνάρισμα θα πάει "σύννεφο".

Επειδή η ασύρματη τεχνολογία του Dakar κοστίζει μάλλον, εμείς μπορούμε να προτείνουμε εναλλακτικά στους οδηγούς να φέρουν αεροτενόρους !!! :lol: :lol: :lol:


Σαφώς! Αυτό έχει ειπωθεί τουλάχιστον στο 90% των ενημερώσεων! Κάποια πράγματα δεν είναι δυνατόν να λέγονται συνέχεια!
ΠΛΗΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ, ΚΟΡΝΑΡΟΥΜΕ! Ούτε αντικοινωνικό είναι, ούτε τσαμπουκάς! Είναι προειδοποίηση!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό markd » 12 Νοέμ 2005, 19:14

Έχουν όλες οι μοτοσυκλέτες κόρνα?
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Σκέψεις και όχι μόνον....

Δημοσίευσηαπό ayrton » 13 Νοέμ 2005, 20:44

Κατ' αρχην γεια και χαρα σε όλους σας.

Παρακολουθω καθημερινά όλες τις συζητήσεις σχετικά με τα trail rides.

Επανέρχομαι μετά απο πολύ καιρό με καποιες απορίες αλλά και σκέψεις.
Πρώτα από όλα απορώ πως αντέχει όλο αυτό το σκηνικό ο Doc οπού είναι αναγκασμένος να δίνει εξηγήσεις και να δικαιολογείτε σε μέχρι και προσβλητικά για αυτον και το ήθος του σχόλια και παρατηρήσεις.
Δηλαδή πόσα άντερα και γερό στομάχι πρέπει να έχει ( που δεν μπορεί να έχει με τόσα βαρέλια μπύρας και όχι μόνο) για να δέχεται από τον καθένα, κατηγόριες για ύποπτες και μεροληπτικές συμπεριφορές, επιλεκτικές αποφάσεις, φωτογραφικούς κανονισμούς και γενικά το μακρύ και το κοντό του καθενός. Και όλα αυτά στο όνομα μιας ιδέας και της πραγμάτωσης ενός ονείρου.

Για ποιόν άραγε??

Για τον γνωστο Ελληνάρα αγωνιζόμενο - μόνο κατ' όνομα τρομάρα του- που τι μια του φταίει ο οργάνωση, την άλλη ο νικητής, συνήθως ο συναθλητής, ο σπόνσορας, ο συνοδηγός, ο ταβερνιάρης, ο μηχανικός, η γυναίκα του που δεν του έκατσε, ο κανονισμός ,η ερμηνεία του, τα ψιλά γράμματα,ο κριτής, ο χρονομέτρης, ο...................και ο κατάλογος έιναι πολύ μακρύς.

Είχα πεί και σε παλαιότερο thread ότι τα trail rides από χαρούμενες παρείστικες βόλτες που από ματαιοδοξία μάλλον τους βαφτίζαμε αγώνες θα καταλήξουν δυστηχώς σε πεδίο αντιπαράθεσης της γνωστής -sorry για την έκφραση - φάρας που θα αναλώνεται σε εξηγήσεις και επεξηγήσεις κανονισμών, σε λοξές ματιές , ρουφιανιές μπορεί και σε καμμιά ψιλή στο τέλος για να δέσει το γλυκό.
Σε όλους αυτούς πού αντί να κοιτάνε να περνάνε πρώτα από όλα καλά και να λένε και κανένα ευχαριστώ σε αυτούς πού τρεχουν και μοχθούν για να κάνουν αυτοί το κέφι τους κοιτάνε να ψάχνονται για βάσεις απο καθίματα και ζώνες, καθρέπτες, κόρνες , ντουντούκες, χρονόμετρα, homologation, προβολείς,εργάτες,after market αξεσουάρ, χούφτες,και το μ...νι της Χάιδως. Και μετά καταλήγουν στην γνωστη Ελπατζίδικη καραμέλα για Fia approved και άλλες τέτοιες γελοιότητες.

Ρε σε ποιούς τα πουλάτε αυτά.Ολοι αυτοί που με το που κολλήσουν νούμερα στις πόρτες τους ή στην μάσκα τους για να γυρίσουν λασπωμένοι το απάγευμα σπίτι τους για παιχτεί το έργο κοιτάχτε με γειτόνισες όπου είναι και το ζητούμενο άλλωστε βαφτίζονται επαγγελματίες και αποκτουν και το ανάλογο τουπέ και βέβαια πάνω από όλα ....άποψη.

Το είπαμε και παλιότερα η νέα μορφή των αγώνων άλλους έδιωξε, άλλους έφερε και κράτησε, και άλλοι επέλεξαν να συνεχίζουν να συμμετέχουν έστω μη συμφωνώντας απόλυτα μην έχοντας τίποτε άλλο στον ορίζοντα. Εγω και η παρέα μου είμαστε απο αυτούς-δυστηχώς για εμάς- μιας και χάνουμε την χαρά της συμμετοχής σε κάτι που ειλικρινά αγαπάμε που συμμετέχουμε επιλεκτικά ( μόνο Αττικό και Σκλυροπυρινικό για φέτος). Κρίμα γιατι τα βουνά είναι γεμάτα από ανθρώπους που συμμετήχαν παλιότερα ή που θα ήθελαν τα πράγματα να είναι κάπως αλλιώς.

Δυστηχώς διαπιστώνω από διάφορα γραφόμενα σε αυτο το φόρουμ ότι η συμπεριφορά ορισμένων παρασύρει και ανθρώπους με αποδεδηγμένο ήθος και πάνω από όλα θετική διάθεση για τα πράγματα στο σημείο να απολογούνται ακόμα και όταν προσπαθουν να κατευνάσουν τα πνεύματα και να οδηγήσουν τα πράγματα προς τη σωστή κατεύθυνση. ( καλορίζικο το καινούργιο βροντερό και χοντρό εργαλείο, Γιώργο)
Νισάφι πιά...

Ερώτηση προς Doc:
Ενα αγώνα πρίν το τέλος με το χέρι στην καρδιά αυτό ήταν το πρώτο βήμα και το υφος που ονειρευόσουν στην αρχή της προσπάθειας σου??


Πρός Σπύρο και Doc:
Η Τυνησία μαζί με τους αγώνες τυπου Paris-Dakar δεν θα έρθουν ποτέ στη Ελλάδα γιατί απλά σε αυτούς συμμετέχουν άνθρωποι με άλλη νοοτροπία και όχι λογική Ταγκανίκας. Ασε που δεν μου φταίνε σε τίποτα οι άνθρωποι εκεί κάτω....Οπώς λέει και ο ποιητής είμαστε η μοναδική Αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους.

Αυτά τα ολίγα και πάντα φιλικά πρός όλους.

P.S. Ελπίζω να έγινα σαφής ότι δεν μιλάω για όλους και μάλλον ούτε για πολλούς.
P.S. ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΤΕ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευσηαπό doc » 13 Νοέμ 2005, 22:04

markd έγραψε:Έχουν όλες οι μοτοσυκλέτες κόρνα?


Αυτό να το εκλάβω ως αστείο και να γελάσω ή σαν ειρωνία και να αρχίσω τα καντήλια αγαπητέ markd???
Έλα πρώτα στα Trail Ride κι έπειτα το συζητάμε -αν θες- και MONO σοβαρά.
Καλή η πλάκα, αλλά πρέπει να ξέρουμε ποτέ και που την κάνουμε, και πάνω από όλα αν έχουμε ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ το δικαίωμα να την κάνουμε...

DOC
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό tedos » 13 Νοέμ 2005, 22:09

tedos έγραψε:Υποθετω οτι ολοι θα ειμαστε πολυ καλυτερα αμα δεν υπαρχουν αγωνες Trail Ride-Raid. Ετσι δεν ειναι? Διοτι αυτο φαινεται οτι θελουμε απο την μανια αυτων που γραφουμε και λεμε!!! Για συνελθετε κυριοι! Ολοι!!!
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


Θα το τραβηξετε πολυ ακομα?? Δεν εχετε τιποτα αλλο να κανετε? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό markd » 13 Νοέμ 2005, 22:25

doc έγραψε:Αυτό να το εκλάβω ως αστείο και να γελάσω ή σαν ειρωνία και να αρχίσω τα καντήλια αγαπητέ markd???
Έλα πρώτα στα Trail Ride κι έπειτα το συζητάμε -αν θες- και MONO σοβαρά.
Καλή η πλάκα, αλλά πρέπει να ξέρουμε ποτέ και που την κάνουμε, και πάνω από όλα αν έχουμε ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ το δικαίωμα να την κάνουμε...

DOC


Δεν νομίζω να σε έχω ειρωνευτεί εσένα προσωπικά ποτε!
Ήρθα στα δύο πρώτα, κατάλαβα ότι τελικά δεν μου αρέσει και δεν ξαναπήρα μέρος.
Και για να μήν παρεξηγούμαι, δεν εννοώ ότι δεν μου αρέσει γενικά η οργάνωση αλλά το ύφος του αγώνα και τα παρασκήνια.
Κάνω τις παρατηρήσεις μου από την δική μου οπτική γωνία και λέω τη γνώμη μου.
Ζητώ συγνώμη αν σε προσέβαλα

Πάντα φιλικά Δημήτρης.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό atlas » 13 Νοέμ 2005, 22:45

markd έγραψε:
doc έγραψε:Αυτό να το εκλάβω ως αστείο και να γελάσω ή σαν ειρωνία και να αρχίσω τα καντήλια αγαπητέ markd???
Έλα πρώτα στα Trail Ride κι έπειτα το συζητάμε -αν θες- και MONO σοβαρά.
Καλή η πλάκα, αλλά πρέπει να ξέρουμε ποτέ και που την κάνουμε, και πάνω από όλα αν έχουμε ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ το δικαίωμα να την κάνουμε...

DOC


Δεν νομίζω να σε έχω ειρωνευτεί εσένα προσωπικά ποτε!
Ήρθα στα δύο πρώτα, κατάλαβα ότι τελικά δεν μου αρέσει και δεν ξαναπήρα μέρος.
Και για να μήν παρεξηγούμαι, δεν εννοώ ότι δεν μου αρέσει γενικά η οργάνωση αλλά το ύφος του αγώνα και τα παρασκήνια.
Κάνω τις παρατηρήσεις μου από την δική μου οπτική γωνία και λέω τη γνώμη μου.
Ζητώ συγνώμη αν σε προσέβαλα

Πάντα φιλικά Δημήτρης.
Άβαταρ μέλους
atlas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 00:43
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, ΑΤΤΙΚΗ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες