Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διπλώματα & Πινακίδες για ATV's

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Re: Αυτός είναι ο Λέκκας !

Δημοσίευσηαπό kfx » 06 Οκτ 2005, 15:38

αυτο που λετε οτι αφου βγαζει πινακιδα στην γερμανια βγαζει και εδω δεν νομιζω οτι ισχυει 100% βεβαια για το 350 ειναι διαφορετικα τα πραγματα γιατι βγαζει ετσι κι αλλοιως πινακιδα στην ελλαδα, αν ομως ψαχνεις για raptor 700 με 1000 ευρω οπως λεει και ο φιλος βγαζεις πινακιδα στην Γερμανια αλλα για μηχανημα εργατικο κατι το οποιο ισχυει μονο για την συγκεκριμενη χωρα. Τωρα αμα δωσεις τα 1000 και το φερεις Ελλαδα και ζητησεις πινακιδα δεν ξερω αμα θα στη δωσουν. Υπαρχει καποιος εκτελωνηστεις που να γνωριζει ακριβως το θεμα. σκεφτομαι να παω γερμανια με ενα φιλο για δυο raptor, αν βγαλουμε ακρη και ενδιαφερεται καποιος ευχαριστως χωρανε αλλες 2-3 θα παμε με transporter. Φιλε Dimpap αν μαθεις καποιο νεο ενημερωσε μας αμα θελεις. Η αποψη που σου ελεγα στο pm ετυχε να ειναι ιδια με του αλεξανδρου χωρις να εχω διαβασει το post του.
........Suzuki, Kawasaki, Polaris, Honda, Kymco, Ymc
Άβαταρ μέλους
kfx
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 12 Μάιος 2005, 18:30
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Αυτός είναι ο Λέκκας !

Δημοσίευσηαπό alexandros » 06 Οκτ 2005, 16:01

παιδια, δεν είμαι και πάλι σίγουρος αλλά αυτό που έχω κατάλαβει είναι πως για να πάρει ενα όχημα πινακίδες πρέπει να έχει πρώτα πρώτα έγκριση τύπου (ή κάπως έτσι λέγεται) εάν την έχει τότε πρέπει να βγάζει και πινακίδες.

εδώ όμως κολλάει αυτό που λέει ο kfx, δηλαδή στην Γερμανια το 700 βγάζει πινακιδες, δεν σημαίνει ομως οτι θα βγαλεις και εδω γιατι η αντιπροσωπια δεν εχει βγαλει εγκριση τυπου για αυτο το μοντελο. αν θες σου λενε, βγαλε εσυ εγκριση τυπου. (αυτο που κανει και ο Χατζηκωσταντακης στην Ροδο που ειναι και πολυ αξιολογος - απο εκει πηρα το ραπτορ μου με πινακιδες)

τωρα η εγκριση τυπου πρεπει λογικα να ειναι ενα βιβλιο κατι σαν manual το οποιο δινει στοιχεια στο κρατος για το συγκεκριμενο οχημα και το κρατος βλεπει αν το οχημα αυτο πληρει τις προδιαγραφες της ΕΟΚ
εδω κολλαει και το αν βγαζει πινακιδες στην ΕΟΚ τοτε θα πρεπει να βγαζει και εδω.

μηπως ο geco μπορει να βοηθησει παραπανω με αυτα τα θεματα μιας και ειναι παλιος στον χωρο ??
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: Αυτός είναι ο Λέκκας !

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 06 Οκτ 2005, 18:04

Χωρίς πιστοποιητικό συμόρφωσης απλά ξεχάστε το.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αυτός είναι ο Λέκκας !

Δημοσίευσηαπό kfx » 06 Οκτ 2005, 18:49

νομιζω πως και οι δυο λετε το ιδιο πραγμα και ουσιαστικα συμφωνειται μαζι μου. Βεβαια αν υπαρχει η λυση που λεει ο αλεξανδρος κατι γινεται γιατι με τα 1000 ευρω στη γερμανια σου βαζουν και κορνες φλας καθρεπτες και οτι αλλο αντιγουρουνικο χρειαζεται για να βγαλει εγκριση τυπου, αρα με αυτη τη λογικη δινω τα χιλια και μετα βγαζω κανονικα πινακιδες εστω και στη ροδο, αλεξανδρε αυτος υπαρχει ακομα γιατι καποιος μου ειπε οτι εβγαζε ενα μαγαζι στην ροδο και το εκοψε τον τσιμπησανε, μαλλον αυτος θα ειναι χωρις να τον ξερω, δεν νομιζω ολοι οι μαγκες που βγαζουν πινακιδες να ειναι απο τη ροδο :D
Λοιπον ας το λυσουμε ενα ενα γιατι μετα ερχεται και το τελωνειο, φορολογειται σαν τετρατροχο?, σαν μηχανη?, επειδη δεν βγαζει πινακιδες γινεται να μην περασει τελωνειο?, με το ΦΠΑ τι γινεται? τι χαρτια χρειαζονται για να το ψαξουμε? ειπαμε παντως αν βοηθησετε να τα λυσουμε παω εγω πανω σε γνωστο και φερνω 2-3
........Suzuki, Kawasaki, Polaris, Honda, Kymco, Ymc
Άβαταρ μέλους
kfx
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 12 Μάιος 2005, 18:30
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Αυτός είναι ο Λέκκας !

Δημοσίευσηαπό alexandros » 06 Οκτ 2005, 19:10

ο Μοτομαικ αν και έχω καιρό να μιλήσω μαζί του είναι σταθερός αλλά δεν ξέρω τώρα τι φέρνει και τι κάνει. Άλλωστε είναι εδώ και 1 χρόνο επίσημος dealer στα Δωδεκάνησα.

kfx, το να σου βάλει κάποιος τα φλασάκια κλπ είναι το λιγότερο, αυτό που ψάχνουμε είναι η έγκριση τύπου ή το πιστοποιητικό συμμόρφωσης που λέει και ο quadmaniac (διόρθωσε με αν λέγεται ετσι μάνο) εάν υπάρχει στην Ελλάδα. Νομίζω πως μπορείς να το πάρεις από κάποια ευρωπαϊκή χωρά, να το μεταφράσεις και να το καταθέσεις εδώ για να βγάλεις πινακίδες αλλά και πάλι δεν γνωρίζω απόλυτα.

Μάνο με τα αυτοκίνητα πως γίνεται ?
geco με τις μηχανές πως γίνεται ?

για φορολογίες δεν γνωρίζω

τελωνείο περνάνε όλα τα πράγματα που μπαίνουν στην Ελλάδα. τα πάντα όπως τρόφιμα, είδη πρώτης ανάγκης κλπ κλπ

το φπα είναι σε πίνακες. που ανήκουν φορολογικά τα γουρούνια κλπ πάλι δεν το ξερώ. αν είναι πχ κατηγοριοποιημένο σαν αμάξι, μηχανάκι, τριροδο ή ειδικό όχημα.

θέλουμε γνωστό στο υπουργείο συγκοινωνιών, τελωνειακό και εισαγωγέα.

Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει έναν από αυτούς ας κάνει τον κόπο και ας ρωτήσει.
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: Αυτός είναι ο Λέκκας !

Δημοσίευσηαπό DimPap » 07 Οκτ 2005, 11:53

Παιδια σας καλημεριζω κι εγω. Δεν εχω ιδεα τι γινεται και ΑΝ γινεται να βγαλει πινακιδες το μεγαλο Raptor 700. Σιγουρα στην Γερμανια βγαζουν. Τωρα για τα υπολοιπα που αναφερετε παραπανω ΦΠΑ....κατηγοριοποιησεις κλπ δεν ξερω. Μπορω να ρωτησω οταν ανεβω να φερω το δικο μου. Αν ξερουν φυσικα και αυτοι τι ισχυει εδω.
Άβαταρ μέλους
DimPap
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Οκτ 2005, 10:49
Τοποθεσία: Aθηνα

Δημοσίευσηαπό kfx » 07 Οκτ 2005, 13:26

εγω αυτο που ξερω ειναι πως οποιαδηποτε γουρουνα μπορει να βγαλει πινακιδα στην γερμανια, εστω και σαν μηχανημα για καλλιεργεια.Αυτη η πινακιδα ομως δεν μπορει να αντικατασταθει με ελληνικη οταν ερθει στη χωρα, αρα δεν εχει και νοημα να βγει τετοια αδεια. Ατην γερμανια δεν νομιζω νε εχουν ιδεα για το πως λειτουργουν τα πραγματα στην ελλαδα εδω δεν μπορουμε να βγαλουμε εμεις :? :oops: :cry:
Άβαταρ μέλους
kfx
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 12 Μάιος 2005, 18:30
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευσηαπό gren » 11 Οκτ 2005, 12:12

Μετά από "πολλά" πήρα αυτό το έγγραφο..
gren
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 17 Αύγ 2005, 09:12

LINK

Δημοσίευσηαπό gren » 11 Οκτ 2005, 13:36

gren
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 17 Αύγ 2005, 09:12

Δημοσίευσηαπό manoss » 11 Οκτ 2005, 14:13

Μπράβο gren!! Νομίζω ότι τώρα είναι πεντακάθαρο...μέχρι πενηνταράκι γουρουνάκι άδεια μοτοποδηλάτου, για μεγαλύτερο άδεια αυτοκινήτου!!
Εκ μέρους των γουρουνοδηγών χωρίς δίπλωμα μηχανής σε ευχαριστούμε πολύ!!
Άβαταρ μέλους
manoss
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 15:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 11 Οκτ 2005, 23:18


Μπράβο φίλε gren!!!!! Ας το έχουμε μαζί με το δίπλωμα για τυχόν απληροφόρητους...
(Το ξέρω ότι δεν έχω ακόμα γρούνι, αλλά σα να το ακούω να πλησιάζει...)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό alexandros » 12 Οκτ 2005, 09:44

gren το μήνυμα σου μεταφέρθηκε

σας επισυνάπτω την φωτο απο το link του Gren

ευχαριστούμε φιλε !
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό SuperBeetle » 12 Οκτ 2005, 13:51

Τελικά είχαμε δίκιο όταν τα λέγαμε. Β1, δηλαδή Β, δηλαδή ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ!
Growing old is mandatory
Growing up is optional
Άβαταρ μέλους
SuperBeetle
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2005, 17:28
Τοποθεσία: Α. Πετραλωνα

Όσον αφορά τα διπλώματα

Δημοσίευσηαπό filip26 » 12 Φεβ 2006, 07:21

Σε κάποιο site σχολής οδηγών διάβασα τις επεξηγήσεις των κατηγοριών των διπλωμάτων οδήγησης και στο Β1 που συγκαταλέγεται στην κατηγορία Β (ερασιτεχνικό δίπλωμα αυτ/του) έλεγε τα εξης: Ο κάτοχος αυτής της κατηγορίας διπλώματος μπορεί να οδηγεί οποιοδήποτε τρίτροχο ή τετράτροχο με κυβισμό μεγαλύτερο από 50cc ή με τελική ταχύτητα άνω των 50χλμ/ώρα.Απαιτείται η χρήση κράνους εφόσον το εν λόγω όχημα δε φέρει κουβούκλιο. Συμπέρασμα, όλα τα αξιαγάπητα γουρουνάκια εφόσον είναι πάνω από 50cc ή έχουν τελική πάνω από 50χλμ/ώρα, οδηγούνται με κράνος και δίπλωμα αυτ/του.
Άβαταρ μέλους
filip26
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006, 06:58
Τοποθεσία: xios

Δημοσίευσηαπό zar0g » 22 Φεβ 2006, 00:50

http://emfyalomenos.blogspot.com/2005/10/blog-post.html


διαβασα αυτο το εγγραφο
και εχω την εξης απορια

υπαρχουν γουρουνια που οριζονται ως μοτοποδηλατα και γουροθνια που δεν οριζονται οσο μοτοποδηλατα?

αν υπαρχουν αυτο εχει να κανει σχεση με τα κυβικα η τα κιλα τους?

δωστε μου κανα παραδειγμα

ειμαι ασχετος ενδιαφερομαι να παρω ενα γουρουνι αλλα δεν γουσταρω να τρεχω να βγαλω διπλωμα μηχανης

ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
zar0g
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 20:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες