Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Έμποροι & Ανταλλακτικά!!!

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 24 Μάιος 2005, 15:15

Alexandre thes na mas peis me dikasou logia ti exeis plirosi gia to Raptor stin Ellada ?? H mipos oxi?
An esu eisai euxaristimenos, ok. Ego pados den eimai, kai as me poun griniara gomena. To mono sigouro apo autin tin koubenta einai pos ego tha bgo o kakos kai kapioi alloi "LADI". Sto telos isos kai na simorfothoun kapoioi! Ego milao pada prosopika me paradigmata me skopo to pathima mou na ginei mathima kai gia allous. Nomizo oti oi empiries merikon edomesa "poloude" polu gtina etsi oste kapoioi na min tin patisoune. Den epiasa ton Tat2 sto stoma mou katholou nomizo, kai mporei kai o idios na sou pei an exoume milisei pote gia antlaktika. Dieukrinisa oti den brazoun oloi sto idio kazani.
"Se KAMIA periptosi den theloume na "kleisoume" kanenan, alla mias kai edo einai forum kai oi perisoteri eimaste se "arxiko" stadio kalo einai gia emas tous idiotes na leme poioi einai "oi kaloi, oi kakoi kai oi asximoi"! Den exo tipota prosopiko mazi sou Tat2 alla distixos i eikona pou dinoun kapoia magazia xalane tin eikona olon!"
Xana rotao Alexandre eisai euxaristimenos apo to after market parts pou exeis parei apo tin Ellada??????
Giati den milas!!! Ego milao me paradigmata kai onoma, OXI aerologies kai ......... :horseshit: !
An prepei na stamatiso na milao, na pao gia upno!
P.S. einai ligo asteio na blepoume enimerotikes aggelies ......."mono".
Gia auta den milas!? Mipos o kirios Skarface thelei na mas pei gia tin empiria tou!?

Michael S.
Τελευταία επεξεργασία από 4-stroke=tampones και 24 Μάιος 2005, 17:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Μιχάλη ζεις, εσύ μας οδηγείς!

Δημοσίευσηαπό PigInSpace » 24 Μάιος 2005, 15:21

Αλέξανδρε διαφωνώ με την άποψη της γκρίνιας, ή του δικαιώματος του Μιχάλη να τα χώνει. Πιστεύω πως ΠΡΕΠΕΙ να τα χώνει, γιατί και ΔΙΑΘΕΤΕΙ την απαραίτητη εμπειρία, και γιατί ΘΕΛΕΙ να μοιραστεί την γνώση του. Κι επειδή η γνώση είναι δύναμη, όλοι παίρνουν λίγη από τη δύναμη που μοιράζεται αφιλοκερδώς στο forum. Λόγω δουλειάς, δεν μπορώ να τα χώσω δημόσια με τον τρόπο του Μιχάλη, και για αυτό τον ζηλεύω. Και σίγουρα δεν πιστεύω πως πρόκειται περί γκρίνιας. Άντε. ;-)
Άβαταρ μέλους
PigInSpace
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 24 Μάιος 2005, 16:04

δεν λεω να μην γκρινιαζει ο μιχαλης ή ολοι μας ! αν εννοηθηκε το αντιθετο απο αυτο γραψτε λαθος !

μιχαλη δεν ηθελα να εννοηθεί οτι ευνοω καποιους ή οτι εσυ την πεφτεις στον tat2 !! σε καμια περιπτωση ετσι. δεν μιλησες καν για αυτον. μονος του ειπε την αποψη του και για αυτο τον ευχαριστησα. δεν ειδα καποιον αλλο να παιρνει θεση !! (δεν ειναι αυτο τωρα θεμα για συνεχεια, το κλεισαμε νομιζω)

βεβαια δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τις τιμες που εχω ακουσει και εχω πληρωσει οταν πληρωνα 270 γιουρια την αλουμινενια προστατευτικη ποδια για το πισω ψαλιδι μου και αφου μου εκαναν και εκπτωση !! αλλα δεν μπορουσα να κανω και διαφορετικα, βλεπεις δεν υπηρχαν ολα αυτα οπως τωρα και δεν γνωριζα και καταστασεις.
αυτα δεν λεμε τωρα ??
οτι υπαρχουν ακριβα μαγαζια ?
τι θελεις παραπανω ?
να βγω και να πω και εγω με την σειρα μου ο ταδε ειναι που πιανει .... ?
θυμασαι την εγκαταλειψη στο raid Αττικης ? τον λογο ?
ειναι πολλα τα επιπεδα και πολλες οι χρησεις που πρεπει να αναλυσουμε και εχω 4.000 ιστοριες να σας πω ! μιλαω συνοπτικα δεν σημαινει οτι μιλαω χωρις νοημα ομως.

που παρανοηθηκα ? μην νομιζετε οτι ειμαι κατα αυτου αλλα μην περιμενετε να βγει ο οποιοςδηποτε και να πει ''ναι ρε παιδια, εχετε δικιο, θα κατεβασω τις τιμες μου''
ας ελπισουμε μονο οτι θα μυρισουν αυτα εδω που γραφονται (κατι μου λεει πως ναι) και στα επομενα τηλεφωνα που θα γινουν απο ολους να υπαρχει και μια αλλαγη.

και........
piginspace μην βγαζεις τον κωλο σου απ'οξω, και συ γνωριζεις !! και εγω γνωριζω !! και ο μιχαλης !! και η εισαγωγή του τευχους σου .... ταδε (δεν θυμαμαι) κατι ελεγε αναλογο και δεν σου κρυβω πως το ευχαριστηθηκα οταν το ειδα.

θελω να σας πω και κατι ακομα για να μην νομιζεις οτι σιωπω ή οτι εχω καποιον λογο και δεν μιλαω.
κανε μια υποθεση οτι για το 2006 θελεις να ακολουθησεις ενα ολοκληρο κυπελλο. terradura ? motard ? trail rides ?

βαλε κατω και πες οτι με τα σημερινα δεδομενα θα κανεις ... μμμμμμ .... 6 αγωνες ?? παραδειγμα ετσι !

βαλε τις προπονησεις σου, βαλε τα αναλωσιμα σου, βαλε τα ανταλλακτικα σου και βαλε τις ωρες λειτουργιας ανα προπονηση και πολλαπλασιάσετο επι 18 φορες !!!!! μια γλυκα σου λεω !!!
6 αγωνες και
12 προπονησεις ( που ουτε για πλακα δεν κανεις μονο τοσες, τουλαχιστον 3 πριν τον αγωνα αλλα λεμε τωρα)

που θα πας να καλυψεις ολα αυτα ?? σε ποιο μαγαζι ??
ποιος φερνει ολα αυτα ?
ποσο χρεωνει για ολα αυτα?

και το κερασακι στην τουρτα ειναι αυτο και ειναι ολο δικο σας.

ποσο διαρκει ο αγωνας αυτος ? σε χρονο λεω ?

12λεπτα ?
1 ωρα ?
3 ωρες ?
'η και 5 και 6 και 8 και 12 ωρες μερικες φορες ???

το manual σου τι λεει για σερβις ?? ποσες ωρες ??

αυτο σε απαντηση για οσους νομιζουν πως τα μεγεθοι και οι τιμες αφορουν μοναχα μια ποδια 270€ ή ενα πιστονι μονο ή οτιδηποτε αλλο.
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 24 Μάιος 2005, 19:24

Paidia na eimaste oloi kala na ta dinoume, oxi na mas ta pernoune!
Kai opos eixe pei kai o anthopolis mou se ena filo tis pareas "Filarako na thimase oti sti zoi h Kapsoura, h Mastoura, h Xasoura kai h Kaula plironontai AKRIBA!"
Ta quad katatasontai stin katigoria tis Kaulas nomizo. Alla mas rotane mexri POSO akriba theloume na plirosoume h mipos pane na doune mexri poso adexoume?
Alexandre pisteuo to minima na piga se oloi tin Elleda Boria, Notia kai Athina.
Siga min filotimithoun kai poune oti "sugnomi paidakia apo aurio rixnoumai tis times". O monos tropos, einai na h apomonosi, na stamatisoume na agorazoume apo auta ta magazia kai otan arxisoun na blepoun pelates me to makaroni, isos katalaboun.
Ta exoda gia enan agona einai polla kai kalitera tha itan na min ta anaferoume: etoimasia, sintirisi, exoplismos, metafora, analosima, diamoni-diatrofi.... paei makria h balitsa.
Skid plate ton megalon etairio kanoun apo 80 eos 100 $ sto US. Ta 260 Euro einai mia polu logiki timi kai malon tha elega eukairia!!! Pes mas omos apo pou to pires gia na xeroume na tou diksoume kokkini karta kai ton dromo gia ta APODITIRIA! Oraioi "protoporoi" einai! Den pisteuo na exoun problima an den paei pelatis na agorasi apo to magazi tous gia kana xrono??? Etsi kai allios ta lefta pou tha ebgazan apo 4-5 pelates ta pernoun apo enan pelatako me ti mia! Sosta h Lathos!? Tha mas peis Alexandre h mipos den thelis na xalasis kardies?
Sugoura den brazoun oloi oi emporoi sto idio kazani! Alla mipos eipame polla gia tous thamnous kai xanoume to dasos? H Yamaha poulaei to YFZ450 13.000+ Euro, eno h Honda dinei to TRX450 10600?
Re mipos kano lathos? kai to Polaris Predator "Troy Lee" turbo Gti 500 exei 14.000 MONO?
Mpaaaa, apokliete, tipografiko lathos mallon tha itane(?) Nomiza oti oi antiprosopies itan oi poio akribes!
Allos enas nomos pou katariptete stin Ellada!
Hmouna simera stin Polaris-Polaris kai xazeua Scrabler, Phoenix kai TrailBoss (5 tetraroda tis Polaris bgazoun pinakida). To Sportsman 500 an kai ATV me magepse.


Michael S.
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό skarface » 24 Μάιος 2005, 22:06

i dikia mou prosopiki empeiria eine otan eixa zitisei ena bol join apo ton kirio moto mike stin rodo gia to blasteraki pou eixa kai eixe spasei kai mou eixe xrewsei to bol join 50 euro enw stin yamaha exei 28 kai to PAXIMADI 5 euro
Άβαταρ μέλους
skarface
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 22:18

Ανταλλακτικά!!!

Δημοσίευσηαπό manoss » 09 Σεπ 2005, 10:12

Επειδή χτές πλήρωσα 15 ευρώ (χαριστικά, κανονικά έκανε 20) για ένα ανταλλακτικάκι της γουρούνας μου που πρέπει να κοστίζει στην Ταϊβάν ελάχιστα λεπτά του ευρώ, άντε και κανα-δυό ευρώ τα μεταφορικά του πρώτη θέση με Singapore Airlines, θέλω να βάλω εδώ το θέμα του κατά πόσο υπάρχει ελεύθερη αγορά ανταλλακτικών γι'αυτά τα μηχανάκια.
Πρίν αρχίσω λοιπόν να ονοματίζω συγκεκριμένους εισαγωγείς και μάρκες, ερωτώ:
Με το δεδομένο ότι πολλά από τα ανταλλακτικά των γουρουνιών που φτιάχνονται στην Ταϊβάν (είτε λέγονται Aeon, Dinli, Masai, Aprilia κλπ) πρέπει να είναι κοινά, υπάρχει ελεύθερη εισαγωγή τέτοιων ανταλλακτικών, και ποιά μαγαζιά τα έχουν; Γενικότερα, ποιά μαγαζιά έχουν καλό stock ανταλλακτικών για Ταϊβανογενή γουρούνια;
Τέλος, πριν κάποιος σχολιάσει ότι η Kymco είναι καλή στα ανταλλακτικά, να προλάβω να πώ ότι είναι όμως πανάκριβη στην τιμή αγοράς....
Άβαταρ μέλους
manoss
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 15:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 09 Σεπ 2005, 12:18

Γειά σου!
Θα ήθελα να σου απαντήσω στο ερώτημα, αλλά δεν μας λές τι αγόρασες με 15 Ευρώ!? Να γνωρίζεις όμως οτι κανείς δεν δουλεύει απο hobby ! :roll: :wink:
Oσω για το comment για τα Kymco, είναι και καλά και λογικά στις τιμές τους. Αν πιστέυεις ακόμα πως τα Kymco είναι ακριβά, ρώτα και καμιά τιμή σε Yamaha και τα ξαναλέμε!
Δεν εχώ Κymco και δεν έχω και κανένα συμφέρων όταν το λέω αυτό, μιάς και είμαι ιδιώτης. Τα Κymcο είναι το best value for money κατα τι γνώμη μου.

Michael S. :angel12: + :angel12:
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό kfx » 12 Σεπ 2005, 16:34

ανοιξατε πονεμενο θεμα που εχει ξανασυζητηθει νομιζω και στο παρελθον. Η γνωμη μου ειναι οτι δεν μπορεις να φερεις απ εξω το αγοραζεις ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ απο εδω οσο φτηνο και να ειναι οσο μεγαλο και να ειναι απο αυτοκολλητο μεχρι εξατμιση και γουρουνα ολοκληρη ακομα, ξερω πωε ειναι αντιοικονομικο και οτι εμεις που αγαπαμε το σπορ θα επρεπε να το προωθουμε αλλα και τα μαγαζια θα πρεπει να σεβονται τους πελατες και να μην εχουν διαφορες μεχρι και 100% τι να κανουμε ετσι ειναι η αγορα :(
........Suzuki, Kawasaki, Polaris, Honda, Kymco, Ymc
Άβαταρ μέλους
kfx
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 12 Μάιος 2005, 18:30
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 13 Σεπ 2005, 01:05

kfx το καλό είναι πως το internet είναι εδώ και μπορούμε να δούμε τι γίνετε και 10 μέτρα ποιό πέρα απο τι μύτη μας. Απο την άλλη όμως, το "κακό" είναι πως κάποιοι μαγαζάτορες θα πεινάσουν σε λίγο. Τι κρίμας.
Mάτια έχουν και μιλιά δεν έχουν. _
Εάν όμως θέλει κάποιος να κάνουμε ένα γκάλοπ για το place NOT to be-shop, είμαι μέσα!
Αλλά ΟΧΙ αερολογίες, ΜΟΝΟ με αποδείξης και σόβαρα λόγια.


Μichael S. :angel12: + :angel12: + :angel12:
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό alexandros » 13 Σεπ 2005, 07:02

Για ευνόητους λόγους το νέο θέμα ενσωματώθηκε με το παλιό και μπήκε ‘’μπροστά’’ για να υπάρχουν πιο πολλά συγκεντρωμένα στοιχεία.

Παρακαλώ όπως συνεχίσετε εδώ πλέον την συζήτηση αυτή.


Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό manoss » 13 Σεπ 2005, 11:33

Αλέξανδρε, Ευχαριστούμε για την μεταφορά του θέματος εδώ. Ελπίζω με το που το έκανες sticky να έχουμε πιο πολλή συμμετοχή.
Η δική μου ερώτηση είχε πιο πολύ να κάνει με ανταλλακτικά (δηλαδή αυτά που θα χρειαστείς οπωσδήποτε σε περίπτωση βλάβης) και όχι με αξεσουάρ- βελτιωτικά για τα οποία καταλαβαίνω ότι η κατάσταση θα είναι ακόμα χειρότερη.
Έχω καμμιά εικοσπενταριά χρόνια εμπειρία από αυτοκίνητο, τίποτα από μοτοσυκλέτα και λίγους μήνες με ATV, και ο έμπορος με τον οποίο συνεργάζομαι γελάει πολύ κάθε φορά που του ζητάω κάτι που είναι καθαρά αυτοκινητικής νοοτροπίας. Ο άνθρωπος, ο οποίος είναι μια χαρά και δεν έχει βέβαια καμμιά ευθύνη για την αισχροκέρδεια των εισαγωγέων, παραδέχεται ότι η αγορά μοτό είναι τουλάχιστον 10-15 χρόνια πίσω σε σχέση με αυτή του αυτοκινήτου.
Για τα αυτοκίνητα λοιπόν ξέρουμε ότι μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικά από γνήσια που φέρουν το όνομα του εργοστασίου (και κοστίζουν 150-300% παραπάνω), μέχρι γνήσια χωρίς όνομα, ιμιτασιόν, κινέζικα, μεταχειρισμένα, και γω δεν ξέρω τι άλλο... Για μοτό και ATV τι γίνεται??? Σϊγουρα πολλά ανταλλακτικά είναι κοινά σε διάφορες μάρκες κοινής προέλευσης, οπότε δεν υπάρχει κανένας να φέρει μιά καραβιά πράμα από κάποιον χονδρέμπορο της Ευρώπης??? Υπάρχει κάποιος και δεν τον ξέρουμε?? Υπάρχει ιντερνετική πρόσβαση σε κανένα αντίστοιχο έμπορο στην ΕΥρώπη???
Ελάτε γουρουνάκηδες, νέα παιδιά είστε, ψάξτε....!
Άβαταρ μέλους
manoss
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 15:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 13 Σεπ 2005, 13:46

Φίλε manoss νομίζω πως το θέμα αυτό θα πρέπει να μείνει πλέον στην ''βιτρίνα'' μας για να έχουμε σαν καλοί συνφορουμίστες κάποιο σημείο αναφοράς και επικοινωνίας για το μείζον αυτό θέμα.

Όπως σε όλα τα νέα είδη μιας αγοράς έτσι και στα atv's γενικότερα υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες που κάνουν όλους εμάς να τρέχουμε από εδώ και από εκεί και να πληρώνουμε ότι βρούμε όσο το βρούμε.

Ένα βασικό ερώτημα είναι για τις αντιπροσωπείες και την θέση την οποία παίρνουν για την υποστήριξη των προϊόντων τους. Έχουν ανταλλακτικά ? Φέρνουν αν δεν έχουν, πόσο στοιχίζουν και πότε έρχονται ?

Όλα αυτά είναι θέματα που μας απασχολούν καθημερινώς αφού ψάχνουμε από μία βίδα μέχρι ένα ολόκληρο κινητήρα. Υπάρχουν εταιρείες που έχουν οργάνωση καθώς και άλλες που δεν έχουν. Μακάρι να υπήρχαν καταστήματα όπως στην Αμερική που μπαίνεις μέσα και τα βλέπεις όλα στημένα στα ράφια ανά μοντέλο και ανά κατασκευαστή.

Πιστεύω πως με τον καιρό η αγορά των γουρουνιών θα μπει και αυτή με την σειρά της στην θέση της και θα μπορούμε και όλοι εμείς να εξυπηρετούμαστε καλύτερα και ασφαλέστερα.
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Θα τρελαθούμε τελείως!!!

Δημοσίευσηαπό markd » 13 Οκτ 2005, 22:41

Μετά από μία επίσκεψη στην ΤΕΟΜΟΤΟ διαπίστωσα:

Ιμάντας για masai L150 95 ΕΥΡΩ :?: :shock: :?: :shock: :?:

Αν είναι δυνατόν :!: :!: :!:
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Θα τρελαθούμε τελείως!!!

Δημοσίευσηαπό SuperBeetle » 14 Οκτ 2005, 06:17

ΣΟΒΑΡΑ? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!
Growing old is mandatory
Growing up is optional
Άβαταρ μέλους
SuperBeetle
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2005, 17:28
Τοποθεσία: Α. Πετραλωνα

Θα τρελαθούμε τελείως!!!

Δημοσίευσηαπό markd » 14 Οκτ 2005, 07:33

Για το typhoon έχει 25 ευρώ!!!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες