Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS Forum

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

GPS Forum

Δημοσίευσηαπό superspy » 14 Ιαν 2003, 09:50

Τι θέλετε να μάθετε για τα GPS;
Τι σημαίνει UTM;
Πως αυτό το διαβολομηχάνημα ξέρει που βρίσκομαι;
Με παρακολουθούνε και από τη CIA;

Ρωτήστε να σας πούμε!

Superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pino » 14 Ιαν 2003, 10:01

Το GPS GARMIN III+ είναι αυτό που χρησιμοποιούμε στις περιπλανήσεις μας με τις μοτοσυκλέτες. Είναι αξιόπιστο και με πολλές δυνατότητες. Σου παρέχει ασφάλεια στις δύσκολες καιρικές συνθήκες (ομίχλη, νύχτα) και ένα αρχείο με τις διαδρομές για να τις επαναλάβεις μετά από πολλά χρόνια αν χρειαστεί και να τις μοιραστείς με άλλους ανθρώπους (ακούς friar;).

Σε συνδιασμό με το software OziExplorer μπορείς να έχεις μια αναλυτική περιγραφή των διαδρομών σου με ΜΩ ταχύτητες, υψόμετρα, αποστάσεις εκτός από την αναλυτική απεικόνηση της διαδρομής σου στον χάρτη.

Από την στιγμή που το πήραμε πάψαμε να χανόμαστε και να συζητάμε σε κάθε διασταύρωση για το πού θα έπρεπε να πάμε ή να διαφωνούμε αν το Τουλουμπάρι είναι από εδώ ή από εκεί....

Εικόνα

Eρωτήσεις και προτάσεις σχετικά με την Δορυφορική Πλοήγηση...Εδώ στο FORUM του Off Road Portal.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό superspy » 14 Ιαν 2003, 10:18

pino έγραψε:....ένα αρχείο με τις διαδρομές για να τις επαναλάβεις μετά από πολλά χρόνια αν χρειαστεί και να τις μοιραστείς με άλλους ανθρώπους (ακούς friar;)....


Στου κουφού την πόρτα.......
Το GPS για αποθήκευση - μοίρασμα των διαδρομών είναι ο νούμερο 1 λόγος για χρήση στην Ελλάδα....
Στη χώρα μας, τουλάχιστον όσο και να χαθείς, μέσα σε 1 -2 ώρες είσαι στον πολιτισμό....
Αλλά το να μοιραστείς με άλλους μια ωραία διαδρομή και να τους απαλλάξεις από περιττό ψάξιμο είναι σημαντικό...

Αναμείνατε το παράδειγμα στην συνέχεια των Ντούρου - Ντούρου στα βουνά τις Ελλάδος, όπου θα έχετε και το track της διαδρομής.....

Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχω δει, κανέναν 4Χ4 να συζητά για να δώσει τη διαδρομή του GPS, μήπως φοβούνται μην τους πάρουν τα σύκα;

Ευτυχώς οι αναβάτες αυτά τα έχουν ξεπεράσει προ πολλού... και φυσικά δεν έχουν και μεγάλη ανάγκη.
(Άντε να κάνεις πίσω με το 4Χ4 μέσα στο ποτάμι γιατί δεν μπορείς να πάς τελικά απέναντι!)

Superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

GPS Downloads Κατάλογος

Δημοσίευσηαπό smokie » 14 Ιαν 2003, 10:56

Τι θα λέγατε αν δημιουργούσαμε στα Downloads ένα κατάλογο με off-road διαδρομές καταγεγραμμένες από GPS :?:
Πόσοι από εσάς είναι διατεθειμένοι να προσφέρουν :?: :wink:
Άβαταρ μέλους
smokie
Site Admin
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2002, 20:22
Τοποθεσία: Δράμα

Χαρτες Road

Δημοσίευσηαπό kosant73 » 15 Ιαν 2003, 19:59

Ειμαι κατοχος ενος παλιου GPS SILVA μαζι με ξεχωριστο ploter,και το προβλημα μας ειναι οι χαρτες της road.
Ιδιαιτερα ο χαρτης της παρνηθας ειναι ενα δραμα,δυο διασταυβρωσεις βρισκεις μια εχει ο χαρτης.

Υπαρχει πιο ακριβης χαρτης;

Εκατοπενηντα μετρα αποκλιση του GPS ειναι προβλημα;
kosant73
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Δεκ 2002, 16:20

Re: Χαρτες Road

Δημοσίευσηαπό pino » 15 Ιαν 2003, 20:11

kosant73 έγραψε:Ειμαι κατοχος ενος παλιου GPS SILVA μαζι με ξεχωριστο ploter,και το προβλημα μας ειναι οι χαρτες της road.

Ιδιαιτερα ο χαρτης της παρνηθας ειναι ενα δραμα,δυο διασταυβρωσεις βρισκεις μια εχει ο χαρτης.


Οι χάρτες της ROAD δεν είναι συμβατοί με GPS (δεν έχουν την καμπυλότητα του πλανήτη).

Υπαρχει πιο ακριβης χαρτης;

Όλοι oi χάρτες της Γεωγραφικής Υπηρεσίας Στρατού που είναι συμβατοί με GPS. Εξάλλου έιναι και το υπόβαθρο της ROAD.

Εκατοπενηντα μετρα αποκλιση του GPS ειναι προβλημα;

όχι αν δεν κινήσε σε μονοπάτια δασικά
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό friar » 15 Ιαν 2003, 22:08

superspy έγραψε:
pino έγραψε:....ένα αρχείο με τις διαδρομές για να τις επαναλάβεις μετά από πολλά χρόνια αν χρειαστεί και να τις μοιραστείς με άλλους ανθρώπους (ακούς friar;)....


Στου κουφού την πόρτα.......
Το GPS για αποθήκευση - μοίρασμα των διαδρομών είναι ο νούμερο 1 λόγος για χρήση στην Ελλάδα....
Στη χώρα μας, τουλάχιστον όσο και να χαθείς, μέσα σε 1 -2 ώρες είσαι στον πολιτισμό....
Αλλά το να μοιραστείς με άλλους μια ωραία διαδρομή και να τους απαλλάξεις από περιττό ψάξιμο είναι σημαντικό...

Αναμείνατε το παράδειγμα στην συνέχεια των Ντούρου - Ντούρου στα βουνά τις Ελλάδος, όπου θα έχετε και το track της διαδρομής.....

Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχω δει, κανέναν 4Χ4 να συζητά για να δώσει τη διαδρομή του GPS, μήπως φοβούνται μην τους πάρουν τα σύκα;

Ευτυχώς οι αναβάτες αυτά τα έχουν ξεπεράσει προ πολλού... και φυσικά δεν έχουν και μεγάλη ανάγκη.
(Άντε να κάνεις πίσω με το 4Χ4 μέσα στο ποτάμι γιατί δεν μπορείς να πάς τελικά απέναντι!)

Superspy


Τομ παραθέτω ολόκληρο σε σπατάλη χώρου για να μην αλλοιωθει το νόημα του

Αγαπητέ Superspy
Συγχαρητήρια για την εξόρμηση στην Τυνησία και καλώς ήλθατε πίσω στο χωριό μας.

Δοκίμασα private message μα έχει απενεργοποιηθεί και έτσι ίσως σπαταλώ χώρο να εκφράσω μία μου δυσαρέσκεια στον δημόσιο χώρο.

Με παίρνει το παράπονο και αισθάνομαι ότι μου επιτίθεσαι γιά δεύτερη φορά με το "στου κουφού την πόρτα"
κάνεις και ένα διαχωρισμο μεταξή 4χ4 και endurάδων που ίσως αφελής σίγουρα επιζήμιος. (αυτό είναι άλλο θέμα το σηζητάμε άλλη φορά)

Επί του πρακταίου
Στον λίγο χρόνο που ασχολούμαι με το άθλημα ενεπλάκηκα εθελοντικά χωρίς προσωπικό οικονομικό όφελος συνδράμοντας μία όντως εμπορική επιχείρηση γιατί πιστεύω ότι εκπροσωπούν το καλλιτερο στον χώρο.
Σίγουρα θα έχεις αντιληφθει ότι φτιάχνω το Site μίας κάποιας εταιρίας που διοργανώνει εκδρομούλες. Συμμετέχω σε αυτές με μειομένο κόστος σε αντιστάθμισμα της προσφοράς μου. Μαθαίνω διασκεδάζω και σε παράβαση επαγγελματικών μυστικών που ειτε μου έχουν κοινοποιηθει η υποπέσει στην αντίληψη μου, έχω ενημερώσει όσους έκαναν τον κόπο να ακολουθήσουν τα Links μου σε αυτό το portal η να διαβάσουν τα λίγα αρθράκια πού έστειλα η να ασχοληθουν λίγο με το site της εταιρίας η το δικό μου.
Πριν από λίγο έβαλα και ένα μικρο δημοψήφισμα σε αυτό το portal και σκοπεύω να συνεχίσω με quiz σε οδήγηση διαβίωση επιβίωση (από μία μικρή συλλογή από τα πρόχειρα διαγωνίσματα που μπαίνουν όταν είμαστε σε δραστηριότητα).

Στα δύο χρόνια που ασχολούμε με αυτην την εταιρία, διαπιστωμένα μου αντέγραψαν το έμβλημα (που μου είχε βγει η ψυχή να φτιάξω) δύο φορές (o pino έχει στοιχεία) το site έφαγε ενα γερό CTRL C CTRL V
οι διαδρομές χαρτογραφήκαν από επίδοξο νεανία που με την προκαταβολή του 4Χ4 έμαθε τα πάντα και πνίγει τους πελάτες του, (το είδα με τα ματάκια μου)

Παρ' όλα αυτά προσωπικά και φιλικά σκεπτόμενος στέλνω links δίνω τηλέφωνα διευθύνσεις (B&B στο site μου) μοιράζω ηλεκτρονικούς χάρτες και road book generators σε Excel

Μην περιμένεις να σου υποδείξω διαδρομές γιατι ειλικρινα δεν τις σημειώνω και δεν τις θυμάμαι, πηγαινω βόλτες για την απόλαυση και όχι για την αντιγραφή των διαδρομών.

Είχα πάει στο Dramarallye (και πάτωσα αλλά διασκέδασα) και σήμερα που θέλω τις διαδρομές εκείνες που δεν σημείωσα στο GPS που μου παραχώρησε μία κάποια χαρτογραφική εταιρία (εδώ κολλάει το ακους friar από τον pino που μόλις χθές μιλάγαμε για την σημασία του GPS που είμαι αρνητικός αλλά πρέπει να συμορφωθώ και να το χρησιμοποιήσω και εγώ) τις ζητάω και όποιος τις ξέρει και θέλει μου τις δίνει, όπως (δεν αντέχω πρέπει να το πω) είχα δώσει βενζίνη σε μηχανάκι που ξέμενε

και σε αυτό το χώρο βλέπω γκρίζα διαφημιση που δεν με αφορά αλλά ίσως τη εφαρμόσω και εγώ.

Σε παρακαλώ εκείνο στο "του κουφού την πόρτα" με ενόχλησε, τώρα αν και εσένα σε ενοχλεί η παρουσία μου η η αποψή μου σε παρακαλώ αγνόησε με, μα μην με προσβάλεις

Φιλικότατα και με μεγάλη εκτίμηση για την προσφορά σου στο χώρο μας
friar a.k.a Στάθης Μανιάτης
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 16 Ιαν 2003, 07:27

:D Αγαπητέ Friar

Ε... αρχίσαμε...
Α. Και εμένα με ενόχλησε το «οι γνώμες είναι σαν τις κωλοτρυπίδες, όλοι έχουμε από μία» και θα πρόσθετα ότι όλοι πράγματι έχουμε από μια (κωλοτρυπίδα) άλλα μερικοί την έχουν βρώμικη.... :(

Β. Παρόλαυτα, δεν σου επιτέθηκα και το στου κουφού την πόρτα πάει, γενικά σε όλους τους ανθρώπους που δεν μοιράζονται τις εμπειρίες τους (διαδρομές κλπ) με άλλους, λες και έχουν την κότα με τα χρυσά αυγα.... (το ξεκαθαρίζω, αν και θα έπρεπε να το έχω κανεί νωρίτερα, λυπάμαι)

Γ. Ηρέμησε και αν θυμάσαι από τι συζήτηση που είχαμε πέρυσι στον αγώνα, θα προσθέσω ότι πρώτος θα προσπαθούσα να προστατεύσω το βουνό από αλητήριους που προσπαθούν με διάφορα μέσα, ερασιτεχνικά και επαγγελματικά, να το καταστρέψουν. (Σαφάρι στην Βάλια Κάλντα;;;; που είναι οι υπεύθυνοι να τους μαζέψουν;:x )

Δ. Αν ένας άμοιρος εντουράς, χτυπημένος από τα στοιχεία της φύσης, χειμώνα, καταφέρνει να κουβαλάει το GPS μαζί του (όποτε μπορεί και έχει νόημα), θα έλεγα ότι όσοι έχουν αντίστοιχη συσκευή και 4Χ4 θα ήταν γελοίο να μην το έχουν ακριβώς για να μοιραστούν την εμπειρία τους, τουλάχιστόν με άλλους συναδέλφους τετρακίνητους.

Ε. Δυστυχώς, μια και είμαι κάτοχος και 2Χ1 και 4Χ4, η μηχανή μπορεί να πάει, ευκολότερα σε πιο δύσκολα σημεία και πάντα να είσαι πιο κοντά στη φύση από ένα 4Χ4. (με εξαίρεση τη σπάνια περίπτωση της τούμπας οπότε τότε ακόμα και με το 4Χ4 έρχεσαι σε στενή επαφή με την φύση) :D

Απτήν άλλη αν θες μια απλή εκδρομή με 20% περιπέτεια, τη γυναίκα, το σκύλο, το ψυγείο με τις μπύρες, το φορητό, τα καρεκλάκια, την τροχοσκηνή, τα κρεβάτια κλπ και αντέχεις την ταλαιπωρία να τα στήνεις και να τα ξεστήνεις όλα αυτά, τότε το 4Χ4 είναι καλύτερο, τουλάχιστον έχεις μεγάλες πιθανότητες να είσαι ζεστός και στεγνός στο μεγαλύτερο μέρος της εκδρομής....

Με ιδιαίτερη εκτίμηση
Superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

4wd-1wd-mtb-gps

Δημοσίευσηαπό michalis » 16 Ιαν 2003, 16:12

Ειμαι ο Μιχάλης, έχω ενα Feroza, ένα f650gs-dakar, και mountain bike.
Δεν βλέπω το λόγο που συγκρίθηκαν εντουράδες (ή καλύτερα μηχανές) με τετρακίνητα. Πρόκειται για εντελώς διαφορετικά οχήματα, με άλλες δυνατότητες και άλλες απαιτήσεις από τον οδηγό. Σε πολλά βουνά με τη μηχανή θα ήθελα να ήμουν με το αυτοκίνητο ή να έκανα την τάδε κατάβαση με το ποδήλατο, αλλά και σε πολλές αυτοκινητάδες έχω μετανοιώσει που δεν ξεκίνησα με τη μηχανή. (τα προβλήματα του αστού...)

Οταν στα Βασιλικά κτήματα τις προάλλες αλληλοζηλευόμασταν ποδηλάτες-εντουράδες, έμεινα με την καλύτερη αίσθηση. Εγώ γιατι τα είχα φτύσει στον αγωγό κι αυτοί γιατι το ποδήλατο κάνει φυσική κατάσταση. Ειρωνία,ε;

Το φεροζάκι δεν χωράει πολλά, αλλά πήρε ψυγείο-καρέκλες-τραπέζια-σκηνές-τέντες-κτλ.κτλ και με πήγε ένα ξεκούραστο 15ημερο χωμάτινο γύρο Κρήτης (και Γαύδου - να πάτε) όπως δεν θα με πηγαινε καμμία μηχανή. Το ίδιο και στα Αγραφα και στη Ν.Πίνδο και Ροδόπη κτλ κτλ.

Αν ήμουν όμως μόνος και με άλλες μηχανές, σαφώς θα πηγαινα αναβαίνοντας και όχι επιβαίνοντας κι ας πάγωνα μέσα στις λάσπες.

Οσο για το GPS, δεν θα πάρω ποτέ. Πάντα μα πάντα, κάνω "παρακάμψεις" και τυχαίνω απίθανα μέρη και η μεγαλύτερη μου χαρά είναι που τα ανακάλυψα. Οχι πρώτος αλλά χωρίς βοήθεια.
Στη χώρα μας δεν χρειάζεται GPS παρα μόνο για την ανταλλαγή διαδρομών. Προτιμώ όμως συντεταγμένες του τύπου "απέναντι απ' την Νεραϊδόραχη έχει ένα λόφο, θα τον δεις, παίρνεις τον αριστερό δρόμο που δεν φαίνεται η αρχή του, μέχρι μία βρύση κι απο κεί σε 10 λεπτά...."

Ενας θεός ξέρει τι θα ανακαλύψεις έτσι. Αντί για το roadbook κοιτάς έξω, πισογυρνάς, δοκιμάζεις, χάνεσαι, νυχτώνεις, πεινάς, κουράζεσαι, πας στη δουλειά Δευτέρα μεσημέρι...

Ειχαμε ένα Garmin III+ στα Αγραφα. Εντυπωσιακότατο. Ομως 4 οδηγοί συμφωνήσαμε ότι δεν θα μας χρησίμευε πουθενά. Εξαίρεση οι δαιδαλώδεις δασικοί των υλοτόμων της Ροδόπης... Χάος. Κάναμε και μία μαλακία με τις μπαταρίες και σβήσαμε όλη την 5ήμερη διαδρομή-sorry.

Απείρως χρησιμότερος είναι ο ασύρματος (εχω CΒ και δεν μ' αρέσει γιατί πίσω από το βουνό δεν μιλάς παρά μόνο με τον συνοδηγό) όταν υπάρχουν δύο αυτοκίνητα.

Σας προτείνω και μια διαδρομή (3 εποχών όχι με χιόνια) που έκανα με ποδήλατο και τρελλάθηκα. Οι ακριβείς συντεταγμένες της που πρέπει να γνωρίζει κανείς ειναι οι εξής:

Ζαγόρι - Βοβούσα μέσα από τα βουνά.

Καλές διαδρομές σε όλους,
Μιχάλης.
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Δύο όμορφες λέξεις "Ναι, φταίω" η Πως να ζητάτε συ

Δημοσίευσηαπό friar » 16 Ιαν 2003, 16:53

Superspy
Συγνώμη ας ηρεμήσουμε τα πράγματα, δεν έχουμε τίποτα να μοιράσουμε αλλά πολλά να χάσουμε.

Απτήν άλλη αν θες μια απλή εκδρομή με 20% περιπέτεια, τη γυναίκα, το σκύλο, το ψυγείο με τις μπύρες, το φορητό, τα καρεκλάκια, την τροχοσκηνή, τα κρεβάτια κλπ και αντέχεις την ταλαιπωρία να τα στήνεις και να τα ξεστήνεις όλα αυτά, τότε το 4Χ4 είναι καλύτερο, τουλάχιστον έχεις μεγάλες πιθανότητες να είσαι ζεστός και στεγνός στο μεγαλύτερο μέρος της εκδρομής....

Με περιέγραψες άψογα, ευχαριστώ,

η μηχανή μπορεί να πάει, ευκολότερα σε πιο δύσκολα σημεία και πάντα να είσαι πιο κοντά στη φύση από ένα 4Χ4.

Πάντα αληθινό αχ τα γέρικα κόκκαλα και το προσθετικό υλικό, (και δύο στραβά Yamaha)


θα ήταν γελοίο να μην το έχουν ακριβώς για να μοιραστούν την εμπειρία τους

κάτι ψευτοχάρτες, κάτι ψιλοπεριγραφές υπάρχουν στο site του Playmobil


Σαφάρι στην Βάλια Κάλντα;;;;

Παρκάρισμα και περπάτημα για το αρκουδόρεμα, εκτός κάποιων κυρίων κάποιου αγροτοτουρισμού


Δεν υπάρχει λόγος για κόντρα, πήρα στραβά μία φράση ίσως και εσύ το ίδιο δεν σε κοντράρω το παράπονο μου εξέφρασα και τουλάχιστον άσε με να γκρινιάξω λίγο

Κανόνισε να βρεθούμε πάλι
Αύριο πάω Φολόη, θα φέρω φωτογραφίες
friar
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δύο όμορφες λέξεις "Ναι, φταίω" η Πως να ζητάτ

Δημοσίευσηαπό superspy » 16 Ιαν 2003, 17:18

Αγαπητέ friar - No problem.... και καλή εκδρομή στα πάτρια (σου) εδάφη!

Michalis
Ναι το κάθε όχημα έχει τα καλά του και τα κακά του.... Γιαυτό πηρά και 4Χ4, αλλά τελικά το χρησιμοποιώ μόνο για ψιλοβόλτες χωματερές χλιδάτες, (όλα τα παρελκόμενα μέσα που ανέφερα σε προηγούμενο)
Πολύ καλύτερο το συναίσθημα στην ίδια ανηφόρα με το 4Χ4 σε σχέση με τη Μοτο. Τουλάχιστον νιώθεις την κλίση στο στομάχι και την αδρεναλίνη να ανεβαίνει....

Ναι το GPS στην Ελλάδα σε γενικές γραμμές είναι άχρηστο, εκτός από την αποθήκευση διαδρομής ΚΑΙ τις περιπτώσεις του «χαμένος στο δάσος με ομίχλη και βροχή με την Μοτο»

Ναι δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ 4Χ4 και μοτο, το καθένα εξυπηρετεί διαφορετικό σκοπό.

Τέλος να σημειώσω ότι είναι πιο εύκολο να χαθείς με την Μοτο παρά με το 4X4.

Χαιρετισμούς σε όλους
Superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » 18 Ιαν 2003, 21:19

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣΧΕΤΟΙ .......
ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΙΝΕΙ Η Γ.Υ.Σ ;
ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΟΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ GPS ;
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό smokie » 19 Ιαν 2003, 00:16

Ναι φίλε μου,
η ΓΥΣ διαθέτει ψηφιακούς χαρτες για όλη την Ελλάδα σε διάφορες κλίμακες με εκπληκτική ακρίβεια και λεπτομέρεια.
Οι χάρτες διαβαζονται απο σχετικό προγραμμα και στην συνέχεια μπορεις να μεταφέρεις διαδρομές waypoints και routes από και προς το GPS σου.
Παντως ακόμη δεν μπορεις να τους εχεις υποβαθρο στην οθόνη του GPS σου.
Ελπίζω να βοήθησα..
Άβαταρ μέλους
smokie
Site Admin
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2002, 20:22
Τοποθεσία: Δράμα

χαρτες ΓΥΣ

Δημοσίευσηαπό kosant73 » 19 Ιαν 2003, 14:39

Φιλε smokie

που μπορουμε να βρουμε αυτους τους χαρτες;
πουλιουνται;
πιο ειναι αυτο το σχετικο προγραμμα;

ελπιζω να μην σε κουρασω.
kosant73
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Δεκ 2002, 16:20

Re: χαρτες ΓΥΣ

Δημοσίευσηαπό pino » 19 Ιαν 2003, 21:18

Βρήκα αυτό δεν ξέρω αν σου κάνει........"Σήμερα, η Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού (ΓΥΣ) ( http://www.mod.gr/FYLLADIA/Bible/k6_4.htm ) διαθέτει σε Δημόσιες Υπηρεσίες και ιδιώτες, χάρτες, διαγράμματα, αεροφωτογραφίες, συντεταγμένες τριγωνομετρικών, βαρυτομετρικά, γεωμαγνητικά στοιχεία, τα οποία αποτελούν το βασικό υπόβαθρο της μελέτης και της κατασκευής όλων των μεγάλων τεχνικών έργων της χώρας. Επίσης, εκτελεί γεωδαιτικές, τοπογραφικές, κτηματολογικές και αεροφωτογραφικές εργασίες για λογαριασμό υπηρεσιών του ευρύτερου δημόσιου τομέα."
Το τηλέφωνό της δεν το γνωρίζω αλλά μπορείς να ρωτήσεις στον ΟΤΕ.:roll:
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες