Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ποιο 4x4 να αγοράσω ? (+περι diesel)

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό IKE » 10 Απρ 2005, 14:27

GLC αυτό που λέω πιο πάνω είναι πως είναι λάθος να επιλέξει κάποιος ενα αυτοκίνητο μόνο και μόνο επειδή είναι ντίζελ ή κοιτάζοντας μόνο την μέγιστη τιμή της ροπής γιατι απο μόνη της η τιμή αυτή δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ και σίγουρα δεν λέει αν ενα αυτοκίνητο "τραβάει" πιο δυνατά απο ένα άλλο.

Αν θέλει να δεί πόσο δυνατός είναι ο κινητήρας στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο το πιο αντιπροσωπευτικό είναι οι καμπύλες ώσης αλλα δεν είναι πολύ συνηθισμένο στα τεστ αυτοκινήτου, οι τιμή της μέγιστης ροπής το πιθανότερο είναι απο μόνη της να παραπλανήσει τον αγοραστή.

Εγω θα πρότεινα στον φίλο mpimperakis να αποφασίσει ποιες είναι οι προτεραιότητές του και τα χρήματα που θα διαθέσει. Υστερα να κοιτάξει ποια απο τα διαθέσιμα μοντέλα της αγοράς τις καλύπτουν καλύτερα αφήνοντας απ'έξω ισοπεδωτικές απόψεις όπως "ΟΛΑ τα ντίζελ είναι καλύτερα για εκτός δρόμου".Να πάει να τα δεί απο κοντά και αν είναι εύκολο να τα οδηγήσει κιόλας ωστε να δεί ποιο του ταιριάζει καλύτερα.

Υπάρχουν μοντέλα που ο ντίζελ είναι σχεδόν παντού καλύτερος ( πχ CRV) και άλλα που είναι παντού χειρότερος (Jimny) ενω στα περισσότερα υπερέχει σε κάποιους τομείς ενω υστερεί σε άλλους (πχ Pajero).

blackchris θα σου πρότεινα να καθιερώσεις το να μη διαβάζεις τα ποστ μου μιας και επειδή θα παραμείνω αγχώδης (μη χάσω το αλάθητο) κλπ θα εξακολουθούν να είναι κατεβατά με "θεωρίες" και αντεγκλήσεις όπως λες.
Σκέφτηκα όμως να φτιάξω 2-3 νέα accounts ωστε να ποστάρω πιο ανάλαφρα και χαλαρά θέματα, πως σου φαίνεται η ιδέα? ;)
Τελευταία επεξεργασία από IKE και 10 Απρ 2005, 14:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό blackchris » 10 Απρ 2005, 14:27

michailbm έγραψε:Στο Stradego??????
Με τον τερουλα και ολους τους αλλους εσας τους κουζουλους????????
Το καημενο το παλικαρι.......


Τωρα τον τέρουλα τι τον ανάφερες να μας χαλάσεις το όνομα της ομάδας ?
Αυτόν όταν πάμε εκδρομή τον κλειδώνουμε στην ντουλάπα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :jail:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό blackchris » 10 Απρ 2005, 14:40

IKE έγραψε:blackchris θα σου πρότεινα να καθιερώσεις το να μη διαβάζεις τα ποστ μου μιας και επειδή θα παραμείνω αγχώδης (μη χάσω το αλάθητο) κλπ θα εξακολουθούν να είναι κατεβατά με "θεωρίες" και αντεγκλήσεις όπως λες.
Σκέφτηκα όμως να φτιάξω 2-3 νέα accounts ωστε να ποστάρω πιο ανάλαφρα και χαλαρά θέματα, πως σου φαίνεται η ιδέα? ;)


Μπα θα τα διαβάσω πολλές φορές προσφέρουν ψυχαγωγία, και δεν θέλω να την στερήσω απο τον εαυτό μου. πέρασα πολύ καλά με την κοκορομαχία που είχες με τον mprizolas για το σασί τύπου σκάλας, όπου ο καθένας έγραφε τα δικά του χωρίς να διαβάζει του άλλου, μιλάμε για μάχη μέχρι τελικής πτώσης! :lol: :lol: :lol: :lol:
Γιατί να φτιάξεις νέα accounts ? Σε ένα forum πρέπει μόνιμα να είναι καποιος σοβαρός η να κάνει χιούμορ, μέση οδός δεν υπάρχει ??
Αλήθεια όμως μου κάνει εντύπωση πως όπου υπάρχει συζήτηση θεωρητική είσαι πρώτος μέσα. Αν ανοίξω ιατρικό θέμα θα απαντήσεις η στην Ιατρική δεν ειδικεύεσαι ?
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό IKE » 10 Απρ 2005, 15:15

blackchris έγραψε:Μπα θα τα διαβάσω πολλές φορές προσφέρουν ψυχαγωγία, και δεν θέλω να την στερήσω απο τον εαυτό μου. πέρασα πολύ καλά με την κοκορομαχία που είχες με τον mprizolas για το σασί τύπου σκάλας, όπου ο καθένας έγραφε τα δικά του χωρίς να διαβάζει του άλλου, μιλάμε για μάχη μέχρι τελικής πτώσης! :lol: :lol: :lol: :lol:
Γιατί να φτιάξεις νέα accounts ? Σε ένα forum πρέπει μόνιμα να είναι καποιος σοβαρός η να κάνει χιούμορ, μέση οδός δεν υπάρχει ??
Αλήθεια όμως μου κάνει εντύπωση πως όπου υπάρχει συζήτηση θεωρητική είσαι πρώτος μέσα. Αν ανοίξω ιατρικό θέμα θα απαντήσεις η στην Ιατρική δεν ειδικεύεσαι ?


touché
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό blackchris » 10 Απρ 2005, 15:28

IKE έγραψε:
blackchris έγραψε:Μπα θα τα διαβάσω πολλές φορές προσφέρουν ψυχαγωγία, και δεν θέλω να την στερήσω απο τον εαυτό μου. πέρασα πολύ καλά με την κοκορομαχία που είχες με τον mprizolas για το σασί τύπου σκάλας, όπου ο καθένας έγραφε τα δικά του χωρίς να διαβάζει του άλλου, μιλάμε για μάχη μέχρι τελικής πτώσης! :lol: :lol: :lol: :lol:
Γιατί να φτιάξεις νέα accounts ? Σε ένα forum πρέπει μόνιμα να είναι καποιος σοβαρός η να κάνει χιούμορ, μέση οδός δεν υπάρχει ??
Αλήθεια όμως μου κάνει εντύπωση πως όπου υπάρχει συζήτηση θεωρητική είσαι πρώτος μέσα. Αν ανοίξω ιατρικό θέμα θα απαντήσεις η στην Ιατρική δεν ειδικεύεσαι ?


touché


Αν υπονοείς ότι είμαι ο Mprizolas απλός την πάτησες, αν και όχι άδικα γιατί χρησιμοποιούμε μέχρι και το ίδιο pc αφού είναι συνάδελφος μου με G. Vitara 5 πορτο, έχω έχω Vitara κοντό 2 Lit.
Ομολογώ ότι τον επηρέάσα καθοριστικά στην αγορά του ΑΠΟΛΥΤΟΥ οχήματος :twisted:
Αν θες να του πω να σου στείλει και βιογραφικό.
Επίσης συνάδελφος μου είναι και ο antvnisgrandvitara με G Vitara 1.6 κοντό (αυτός την πάτησε μόνος του :twisted: )
Ωχ ΙΚΕ πάει το αλάθητο :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό IKE » 10 Απρ 2005, 15:56

Δεν με ενδιαφέρει πόσοι ποστάρετε απο το ίδιο pc κλπ και σίγουρα δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σου για τα ποστ μου ή ακόμα περισσότερο για εμένα, αν εσύ τη βρίσκεις να με "ταπώνεις" όπως λες άνοιξε ενα νέο τόπικ με τίτλο πχ "blackchris vs IKE" και βγάλε την πίκρα και το μαράζι σου εκεί, κάντο και ανακοίνωση αν γουστάρεις, εδώ είσαι εκτός θέματος ;)
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό GLC » 10 Απρ 2005, 16:13

michailbm έγραψε:Φίλε GLC μην μασάς δεν ήταν υποτιμητικός ο χαρακτηρισμός του blackchris το αντίθετο θα έλεγα .... !!!
Καλώς ήρθες και υπομονή με εμάς που έμπλεξες!


Αγαπητέ Μιχάλη ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Μπορεί να τα πούμε στον Ελικώνα αν τελικά έρθεις και δεν ευδοκιμήσουν και κάποια άλλα σχέδια που έχω.




IKE έγραψε:GLC αυτό που λέω πιο πάνω είναι πως είναι λάθος να επιλέξει κάποιος ενα αυτοκίνητο μόνο και μόνο επειδή είναι ντίζελ ή κοιτάζοντας μόνο την μέγιστη τιμή της ροπής γιατι απο μόνη της η τιμή αυτή δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ και σίγουρα δεν λέει αν ενα αυτοκίνητο "τραβάει" πιο δυνατά απο ένα άλλο.

Αν θέλει να δεί πόσο δυνατός είναι ο κινητήρας στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο το πιο αντιπροσωπευτικό είναι οι καμπύλες ώσης αλλα δεν είναι πολύ συνηθισμένο στα τεστ αυτοκινήτου, οι τιμή της μέγιστης ροπής το πιθανότερο είναι απο μόνη της να παραπλανήσει τον αγοραστή.
.............


Εποικοδομητικός διάλογος χωρίς διαφωνία δεν γίνεται!!! Αυτό που θέλω να συμπληρώσω ολοκληρώνοντας την άποψη μου είναι ότι από προσωπική εμπειρία σε διάφορες δυναμομετρήσεις, η μέτρηση της ροπής και της ισχύος ήταν πάντα της τάξεως των ονομαστικών τιμών του κατασκευαστή +- 3-4% με τις περισσότερες φορές να φτάνει το +4%.


blackchris έγραψε:
Ο Γιάννης GLC ειναί γνωστός, και υπο ένταξη μέλος στο stratego :D
Οπότε ξέρει καλά που έμπλεξε :twisted: :twisted:


Γιαυτό κανονίσατε εκδρομή το ΣΚ που δεν μπορώ ε (χάθηκε ο κόσμος να ήταν το επόμενο)......? :crybaby:


blackchris έγραψε: Νομίζεις !!!! :twisted: :twisted: Εϊσαι νέος και θα τρέξεις,......... θα τρέξεις άγρια !! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Βγαίνουν τα κουσούρια του στρατού τώρα........ :thankyou:
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 10 Απρ 2005, 16:18

IKE έγραψε:Δεν με ενδιαφέρει πόσοι ποστάρετε απο το ίδιο pc κλπ και σίγουρα δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σου για τα ποστ μου ή ακόμα περισσότερο για εμένα, αν εσύ τη βρίσκεις να με "ταπώνεις" όπως λες άνοιξε ενα νέο τόπικ με τίτλο πχ "blackchris vs IKE" και βγάλε την πίκρα και το μαράζι σου εκεί, κάντο και ανακοίνωση αν γουστάρεις, εδώ είσαι εκτός θέματος ;)


Δεν με ενδιαφέρει να σε "ταπώνω", δεν με ενδιαφέρει αν σε ενδιαφέρει η γνώμη μου για εσένα, η τα πόστ σου, δεν έχω πίκρα ούτε μαράζι (απλώς σήμερα μου λείπουν οι Nivaκιδες :twisted: ) δεν μου αρέσουν οι ανακοινώσεις , και δεν με ενδιαφέρει αν είμαι εκτός θέματος :wink:
Σειρά σου :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό michailbm » 10 Απρ 2005, 19:04

blackchris έγραψε:
michailbm έγραψε:Στο Stradego??????
Με τον τερουλα και ολους τους αλλους εσας τους κουζουλους????????
Το καημενο το παλικαρι.......


Τωρα τον τέρουλα τι τον ανάφερες να μας χαλάσεις το όνομα της ομάδας ?
Αυτόν όταν πάμε εκδρομή τον κλειδώνουμε στην ντουλάπα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :jail:


Οχι ρε συ το εχω συμπαθησει το παιδι και δεν παει καρδια να το βλεπω κλειδωμενο!!!!!! :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 10 Απρ 2005, 20:53

Τί έγινε παλιόπαιδα;
Με ψάχνατε; Τώρα χαλαρώνω...... Δεν μετέχω σε διαμάχες.
Την ώρα που τα γράφατε, ήμουν στο Δέλτα Αλιάκμονα για βόλτα και Bird watching. Βλέπετε στην παρέα πρέπει υπάρχουν και κάποιοι που δέν κυνηγάνε τα πουλιά....... :cry: :cry: :cry: απλά τα θαυμάζουν.
Έχω βρεί πάντως εκεί κάποιες περιοχές με λάσπη, πολλή λάσπη λέμε, και μόνιμη.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό michailbm » 10 Απρ 2005, 21:46

Βλέπετε στην παρέα πρέπει υπάρχουν και κάποιοι που δέν κυνηγάνε τα πουλιά....... απλά τα θαυμάζουν.

Μη μας την λες έτσι ρε Τάσο!
Το ότι κυνηγάμε δεν σημαίνει ότι δεν θαυμάζουμε ή ότι δεν σεβόμαστε τη φύση σε όλες τις μορφές της!
Πάντως έχασες φάση σήμερα εγώ την αντιλήφθηκα λίγο πριν ετοιμαστούν οι μπριτζόλες που έψηνα στα κάρβουνα !
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό teroulas » 11 Απρ 2005, 08:22

blackchris έγραψε:Αν υπονοείς ότι είμαι ο Mprizolas απλός την πάτησες, αν και όχι άδικα γιατί χρησιμοποιούμε μέχρι και το ίδιο pc αφού είναι συνάδελφος μου με G. Vitara 5 πορτο, έχω έχω Vitara κοντό 2 Lit.
Ομολογώ ότι τον επηρέάσα καθοριστικά στην αγορά του ΑΠΟΛΥΤΟΥ οχήματος :twisted:
Αν θες να του πω να σου στείλει και βιογραφικό.
Επίσης συνάδελφος μου είναι και ο antvnisgrandvitara με G Vitara 1.6 κοντό (αυτός την πάτησε μόνος του :twisted: )
Ωχ ΙΚΕ πάει το αλάθητο :twisted: :twisted:


Αν μεσολαβήσεις να με προσλάβουν εκεί που δουλεύεις θα πάρω κι εγώ vitara :D
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό meco » 11 Απρ 2005, 09:18

mpiperakis έγραψε:Βασικά δεν το θέλω για αποκλιστική χρήση off-road. Αυτό που θέλω είναι να έχει χώρους, να μπορώ να βγάλω ενα μεγάλο ταξίδι άνετα (πηγαίνω ΚΡΗΤΗ αρκετά συχνά ΧΑΝΙΑ ΟΛΕ) και βέβαια μιας και μένω σε περιοχή που όλο το χειμώνα έχει χιόνια και πάγο να κινούμαι χωρίς πρόβλημα τόσο μέσα στην πόλη όσο και στα χιονοδρομικά.

Σύμφωνα με τη χρήση που περιγράφεις το forester είναι μονόδρομος.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό IKE » 11 Απρ 2005, 10:13

meco το CRV έχει μεγαλύτερους χώρους απο το forester, είναι πιο γρήγορο (όχι απο το turbo) και είναι εξίσου αποτελεσματικό σε χιόνια πάγο. Τα SUV της κατηγορίας αυτής (forester, xtrail, Rav κλπ) είναι παρόμοιων δυνατοτήτων και αλλού υπερέχει το ένα αλλού το άλλο.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό teroulas » 11 Απρ 2005, 12:20

michailbm έγραψε:Στο Stratego??????
Με τον τερουλα και ολους τους αλλους εσας τους κουζουλους????????
Το καημενο το παλικαρι.......


blackchris έγραψε:Τωρα τον τέρουλα τι τον ανάφερες να μας χαλάσεις το όνομα της ομάδας ?
Αυτόν όταν πάμε εκδρομή τον κλειδώνουμε στην ντουλάπα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :jail:


Ανοίξτε ρε την πόρτα, έχει εκδρομή το ΣΚ :blob:
Πρέπει να πάω να ψωνίσω: Βατραχοπέδιλα, αναπνευστήρα, πάνες, χαρτί υγείας, να πλύνω το terios με σαμπουάν, κρεμούλες, να γυαλίσω το φτυάρι :lol:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες