Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Το βουνό μας ....

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Το βουνό μας ....

Δημοσίευσηαπό pino » 23 Σεπ 2003, 20:20

Κυριακή μεσημέρι, παρέα εντουράδων αναπάυετε κάτω από παχιά σκιά πλισείον βρύσης με δροσερό νερό...
Εμφανίζετε ΒΜW 316 του 80 με οδηγό αυτοαποκαλούμενο "κυνηγό" ο οποίος ανοίγει το παράθυρο και απευθήνετε στον Martin (γερμανό φιλοξενούμενο της παρέας) καθώς ήταν πιο κοντά του και ακολουθεί το εξής κωμικοτραγικό σκηνικό:


("κυνηγός") - Είσαι ανόητος που κάνεις βόλτα με την μηχανή σου την Κυριακή γιατί εμείς (οι κυνηγοί) έχουμε μονόβολα και μπορούμε να σκοτώσουμε στα 500 μέτρα καθώς κυνηγάμε αγριογούρουνα. Άλλη φορά να βγαίνεις τις καθημερινές για να κάνεις βόλτα (.....)
(Martin) - ..............!
("κυνηγός") - Τι με κοιτάς ρε; δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω;
(Martin) - ..............!
Απαντάει φίλος που παρακολουθεί την φάση
(φίλος) - Μάστορα, είναι Γερμανός δεν καταλαβαίνει....
("κυνηγός") - Γερμανός έ; όταν τον ξαπλώσω κάτω δεν θα φταίω εγώ αλλά αυτός που βγήκε βόλτα στο βουνό Κυριακάτικα...

Κλείνει το παράθυρο και φεύγει αφήνοντας εμάς σίξυλους να μην πιστεύουμε στ΄ αυτιά μας

....άντε να μην.......
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό IKE » 24 Σεπ 2003, 09:58

μετά απο αυτό σου'ρχεται ή δεν σού'ρχεται να κάνεις κάθε σαββατοκύριακο human hunting στο δάσος και να δένεις μετά τους "κυνηγούς" στο καπό ? :shock:
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό bisba » 24 Σεπ 2003, 10:27

το συγκεκριμενο θεμα το εχουμε συζητησει . και το αποτελεσμα ειναι να λεει ο καθε ενας το τι πιστευει . θα παρακαλουσα καλυτερους χαρακτηρισμους γιατι απο ενα συνολο να βλεπουμε μονο τους κακους . και εγς κατακρινω την συμπεριφορα τους συγκεκριμενου και πολλων ακομα αλλα δεν μπορει να παιρνει η μπαλα ολους . αυτα . πολυ απο εδω θα ξερουνε τις αποψης μου για το κυνηγι . ποτε δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα .
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Σεπ 2003, 10:34

Δε μπορούμε να χαρακτηρίσουμε τα αχαρακτήριστα....
Τσ, τσ, τσ....
Εμεις φταίμε που δεν κάνουμε κάτι γιαυτό.....
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό kp » 24 Σεπ 2003, 13:00

η ουσία είναι οτι όλοι εχουν την αντίληψη οτι φταίνε οι άλλοι...αλλα όταν θα μείνουν στα βουνα μόνοι να βαράνε ο ένας τον αλλο τα λέμε (καταγραφή γεγονότος χωρίς να θήγω κανέναν)
αλλα επι της ουσίας είχα και γω παρόμοια περιστατικό μπας και ευαισθητοποιηθουν λιγο :
1.Βολτα με ποδήλατα σε λόφους πίσω απτο σπίτι μου.κάποια στιγμή και ενο ανεβαίνουμε τον λοφο μα τα ποδηλατα στην πλάτη,πέφτουν στο κεφάλι μας φυσίγγια...βάζουμε φωνές....απάντηση:τι κάνετε είστε τρελοί...να φήγετε ΤΩΡΑ>>>ξεχασα να σας πω πως η περιοχή ειναι γεμάτη πινακίδες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το κυνήγι...
2.Είμαι στα βράχια πάνω απτη λιμνοθάλασσα της ΣΤΡΟΦΥΛΙΑς στην Καλόγρια Αχαίας.
(η οποία εντελως τυχαία προστατεύεται απο τη συνθήκα Ραμσά Ως ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ κληρονομια και βιώτοπος....)
η λίμνη γεμάτη πουλια....απίστευτο θέαμα.ξαφνηκα η λίμνη γεμιζει βάρκούλες(11) περικυκλόνουν τα πουλια και γίνεται σφαγή.ο δασοφύλακας απλα κοίταζε...........
σε όσους φίλους κυνηγούς το εχω πει μου απάντησαν:Αυτοι ειναι ντόπιοι δεν τουσ πειράζει κανείς.... :twisted:
Π
Προσπάθησα να είμαι σύντομος και τα έγραψα γιατι πιστεύω οτι ολοι εμείς που αγαπάμε τη φύση πρέπει να πάψουμε να βλέπουμε αμέτοχοι το βιασμότης(ΑΚΟΜΑ ΝΙΩΘΩ τυψεις που δεν έκανα κάτι παραπάνο εκεινη την ηέρα στη λίμνη)
Τελος καλως ήρθα στην παρέα σας.. :wink: :lol:
kp
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 24 Σεπ 2003, 12:41

Δημοσίευσηαπό samgr » 25 Σεπ 2003, 09:32

Είναι πολύ θλιβερό το γεγονός, αλλά ότι και να πούμε δεν αλλάζει.

Το δηστύχημα είναι ότι στον τόπο μας πρέπει να γίνει κάτι φοβερά δυσάρεστο για να ξεκινήσει η κρατική μηχανή τους ελέγχους και να κοινητοποιηθούν ορισμένες υπηρεσίες. Και αυτό ακόμα όμως κρατάει όσο ένα δελτίο ειδήσεων ...

Είναι λυπηρό !!!
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

Τι θα κάνουμε ???

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 25 Σεπ 2003, 09:45

superspy έγραψε:Δε μπορούμε να χαρακτηρίσουμε τα αχαρακτήριστα....
Τσ, τσ, τσ....
Εμεις φταίμε που δεν κάνουμε κάτι γιαυτό.....


ΩΡΑΙΑ !!! Ολοι μας τα έχουμε ζήσει αυτά τα φαινόμενα, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτό ??? :evil:

Περιμένω τις προτάσεις σας.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 25 Σεπ 2003, 10:04

Να κάνουμε κάτι Ξεχνάτε σε πια χώρα ζούμε.
Σε χωριό της Λακωνίας από το οποίο κατάγομαι κάθε Σεπτέμβρη έρχονται δεκάδες κυνηγοί από το Κορωπί. Σκεφτείτε ότι σε 40 τετραγωνικά χώρου μπορεί να βρίσκονται και δέκα από αυτούς. Πάει λοιπόν ένα ωραίο πρωί μια ηλικιωμένη γυναίκα να ταΐσει κάτι κότες που είχε και την πέρασαν για αγριογούρουνο!!!!!!
Της την άναψαν κανονικά δύο τουφεκιές στα πόδια και μία στην κοιλία. Ευτυχώς έζησε. Όταν πήγε ο αγαναχτισμένος υιός και έκανε τόπι στο ξύλο αυτούς που την χτύπησαν , του έκαναν μήνυση και μπήκε αυτόφωρο. Σας πληροφορώ ότι αυτοί οι αλήτες που την χτύπησαν είναι ακόμα ελεύθεροι , με ένα δικαστήριο προγραμματισμένο για το 2009 , ενώ στο γιο μπήκε πρόστιμο 400 χιλιάδες δραχμές γιατί τους χτύπησε.
Η ιστορία αυτή διαδραματίζεται από το 2001 .

Συμπέρασμα δεν φταίνε οι κυνηγοί αν το κράτος δεν κάνει κάτι για να τους τιμωρήσει σε περίπτωση μαλακι..ς. Και μιλάμε για ανθρώπινη ζωή.

Έτσι από τότε έχω μάθει όταν βγαίνω στην φύση να απολαύσω καθαρό αέρα, φοράω πάντα φανταχτερά ρούχα. Τουλάχιστον μέχρι να φορέσουν και τα αγριογούρουνα κάτι ανάλογο και μοιάζουμε πάλι
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό bisba » 25 Σεπ 2003, 10:10

αν και ειμαι κυνηγος υποστιριζω οσα λετε , και θα βοηθησω οσο μπορω . στην παρακατω σελιδα θα βρειτε τα τηλεφωνα απο τις κυνηγετικες ομοσπονδιες ελλαδος http://www.ksellas.gr/members.asp αν βλεπετε κατι παρανομω τηλεφωνειτε .
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Ινδιάνικες προτάσεις αντιμετώπισης κυνηγών!

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Σεπ 2003, 10:47

Αντιμετώπιση κυνηγών Α.
Είστε στο βουνό και μόλις έχετε ξεμπερδέψει από μια διαδρομή στην οποία χρειαστήκατε 2 εργάτες (Ηλεκτρικούς ε! όχι αλβανούς), 4 ωρίτσες, 6 άτομα, 3 φτυάρια και πολύ δουλεία για να καταφέρετε να ανεβείτε την τελευταία ανηφόρα.
Μόλις έχετε καθαριστεί και συζητάτε πώς τα καταφέρατε, οπότε σκάνε μύτη 2 – 3 αυτοκίνητα, με κυνηγούς κλπ και σας ρωτάνε αν βγαίνει ο δρόμος……
Φυσικά με ευκολία τους απαντάτε ότι βγαίνει, να κατεβούν την κατηφόρα και μετά θα είναι όλα εύκολα….

Αντιμετώπιση κυνηγών Β.
Είσαστε στο βουνό και δοκιμάζετε τα νέα σας ARB. Οπότε φτάνετε σε μια μεγάλη λασπωμένη νερολακούβα και βλέπετε κυνηγούς με νορμαλία αυτοκίνητο να σκέφτονται αν θα περάσουν.
Μπλοκάρετε και τους λέτε ότι είναι πολύ εύκολη η λακκούβα, σταματάτε μάλιστα και στη μέση (με σοβαρό κίνδυνο να κολλήσετε και εσείς) για να τους δείξετε ότι «σκληρό είναι από κάτω, έλα και το πολύ – πολύ να σε τραβήξω»
Με το που μπαίνουν μέσα και κολλάνε, την κάνετε χαλαρά….
Παραλλαγή:
Κοντεύει βράδυ, τα κινητά δεν πιάνουν και ρίχνει καρέκλες.

Αντιμετώπιση κυνηγών Γ.
Έχετε πάει μονοπατάδα με τη μοτοσικλέτα και πέφτετε σε ομάδα κυνηγών. Κατά τύχη σήμερα βγήκατε με το παλιό «εργαλείο» του θείου σας. Ένα δίχρονο, θυριδωμένο, κακό CR500 του 89…. Οπότε αποφασίζετε να το «ξεμπουκώσετε» μαρσάροντας στο όριο για 3-4 λεπτά….
Εκτός απ’ το ότι δεν θα μείνει τίποτα σε ακτίνα 5 χιλιομέτρων από τι φασαρία, για τις επόμενες μέρες, δεν θα πλησιάσει και τίποτα από την βρώμα του λαδιού.

Αντιμετώπιση κυνηγών Δ.
Είναι βράδυ, φθινόπωρο, είσαστε με το endurακι σας κάπου στα Τζουμέρκα και απέχετε καμιά 10 χιλιόμετρα κακοτράχαλου δρόμου από το πιο κοντινό χωρίο.
Πάνω που πάτε «τάπα γκάζι» συναντάτε κολλημένο αυτοκίνητο απελπισμένων κυνηγών σε μέρος του θανατά. Φυσικά προσφέρεστε να ειδοποιήσετε κάποιον στο κοντινότερο χωρίο για να έρθει να τους ξεκολλήσει.!!!! Την κάνετε χαλαρά και πάτε για κοψίδια.
Παραλλαγή:
Συναντάτε το αυτοκίνητο, χωρίς τους κυνηγούς όμως, ελέγχετε προσεκτικά, βάζετε και καμιά φωνή και μόλις βεβαιωθείτε ότι δεν σας βλέπει κανείς το ρημάζετε στις πέτρες, σκάτε λάστιχα κλπ όπως ακριβώς κάνουν αυτοί στις πινακίδες.

Περιμένω δικές σας ινδιάνικες προτάσεις και μην μου πει κανείς για ποιότητα, ζούγκλα κλπ


------------------------------------------
Ο «ινδιάνικος» τρόπος αντιμετώπισης κύριοι είναι υπερθετικός και όχι η μεθοδολογία που πρέπει να ακολουθούμε στην πραγματικότητα –για όσους δεν κατάλαβαν!

Έλεος!
Γράφτηκε με τέτοιο τρόπο ώστε να κάνει την "άλλη" πλευρά (τους κυνηγούς δηλαδή) να νιώσει όπως νιώθουν οι μη κυνηγοί για τους κυνηγούς.

Πιθανότατα τους «κακούς» κυνηγούς. Αυτούς που δεν κυνηγούν από την ανάγκη τους για να επιζήσουν όπως ανέφερε ο BMX αλλά για χόμπυ.

Όμως τελικά είναι θέμα παιδείας που μάλλον έχουμε έλλειψη.
------------------
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 22 Φεβ 2007, 10:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό bisba » 25 Σεπ 2003, 11:18

προς superspy . αυτα που εγραψες απλος δειχνουν το ποσο στενομυαλος και απολυτος εισαι . ειναι δικαιομα σου να λες οτι θες . και δικαιομασου να βοηθησεις τον οποιδηποτε . (Συναντάτε το αυτοκίνητο, χωρίς τους κυνηγούς όμως, ελέγχετε προσεκτικά, βάζετε και καμιά φωνή και μόλις βεβαιωθείτε ότι δεν σας βλέπει κανείς το ρημάζετε στις πέτρες, σκάτε λάστιχα κλπ όπως ακριβώς κάνουν αυτοί στις πινακίδες. ) σε αυτο εδω σε βρισκω απολυτα λαθος . και πιστεψεμε υπαρχουν αρκετοι οι οποιοι κρατοντας το οπλο νομιζουν οτι ελεγχουν τα παντα . μου εχει τυχει περιπτωση να με απειλησουν γιατι μου ειπανε πως να βγω στο δρομο και μετα δεν τους ειπα εγω . δεν διαψευδω αυτα τα περιστατικα και εγω μαζι σας τα κατακρινω . εχω εαν θελετε τα τηλεφωνα απο τους θυροφυλακες . ειναι σε word πες μου πως μπορω να τα στυλω .
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Δημοσίευσηαπό kosant73 » 25 Σεπ 2003, 19:23

Συμφωνο απολυτα με τον bisba.Το ιδιο θεμα το ειχαμε ξανασυζητησει και δεν βγαλαμε ακρη.
Ειναι λαθος ολοι στο ιδιο καζανι,αν και η μειοψηφια βγαζει το κακο ονομα στους νομιμους και σωστος κυνηγους.
Για καταγελιες και παραπονα μπορειτε και στο site www.e-artemis.gr
Oσο για τις ινδιανικες προτασεις τις δεχομαι μονο ως αστειο.
kosant73
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Δεκ 2002, 16:20

Δημοσίευσηαπό pino » 25 Σεπ 2003, 20:37

bisba έγραψε:αν και ειμαι κυνηγος υποστιριζω οσα λετε , και θα βοηθησω οσο μπορω . στην παρακατω σελιδα θα βρειτε τα τηλεφωνα απο τις κυνηγετικες ομοσπονδιες ελλαδος http://www.ksellas.gr/members.asp αν βλεπετε κατι παρανομω τηλεφωνειτε .



....και σας γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια , μαλάκες "οικολόγοι".

no hard feelings φίλε bisba....
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

****** Είναι το βουνό ? ΜΑΣ... ? ******

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 26 Σεπ 2003, 09:32

Κάποιος κυνηγός έγραψε:... Ειναι λαθος ολοι στο ιδιο καζανι,αν και η μειοψηφια βγαζει το κακο ονομα στους νομιμους και σωστος κυνηγους. ...


Συγνώμη για την απορία μου: :shock:

είναι μειοψηφία οι "κακοί" κυνηγοί ???
:?:

(Υ.Γ.: Δεν είναι προσωπική αιχμή για κανέναν)
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες

cron