Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Kill Switch-gps tracker-κινητο

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Kill Switch-gps tracker-κινητο

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 06 Δεκ 2018, 17:47

Καλησπέρα στην ομαδα,
θα αναφέρω και μια ιδέα απλη (οχι τπτ επιστημονικο)και παράλληλα θέλω να ρωτήσω και κάτι ,επειδή σαν κάτοχος αγροτικού αυτοκινήτου στην Κρήτη με τρώει το σαράκι μην κατέβω καμιά μέρα και δεν το βρω.
Ετσι πήρα ενα παλιο android κινητο, εβαλα μια σιμ που ειναι για δεδομενα μονο(δωρο απο οικογενειακό πακετο και καθε μηνά ανανεώνεται δωρεάν) ,αγόρασα ενα φορτιστή αυτοκίνητου όπως αυτόν
https://www.ebay.com/itm/97-5-DC-DC-Buc ... :rk:2:pf:0
(δεν είναι ο συνηθισμένος με το βύσμα και κανει και 2,5ευρω )για να ειναι πάντα στην φόρτιση και τα έκρυψα κάτω απο το ταμπλό του αυτοκίνητου,απο πριν εκανα login με τον λογαριασμο μου στην google ,κατεβασα την εφαρμογη google find my phone και ολα οκ. γκουγλαροντας στο πισι "google find my phone" ή μπαινοντας στην εφαρμογή google find my phone στο κινητό που χρησιμοποιώ καθημερινά μπορώ να εντοπίσω το αμαξι ανα πασα στιγμη,
αυτο εχει γινει εως τωρα.
Σε δευτερη φαση εχω παραγγείλει αυτο:
https://www.ebay.com/itm/Sonoff-Smart-R ... 2749.l2649
ουσιαστικά ειναι μια πλακέτα με ρελε που περνούν εντολή να ανοίξουν ή να κλείσουν απο εφαρμογή στο κινητό που χρησιμοποιω καθημερινα , wifi θα περνει η πλακέτα απο το κριμένο κινητό στο αμάξι(θα εχει μονιμα ανοιχτά το hotspot) ο λογος που το βαζω ειναι να μπορω να ακινητοποιησω το αμάξι σε περίπτωση κλοπής ,σε αλλο ρελε μπορει να βαλω κάποια σειρήνα που θα ενεργοποιώ εγω αν χρειαστεί ή οτι αλλο μπορει να φανταστει κανεις.
Η ερωτηση ειναι η εξης: σε ποια ασφαλεια θα μπορουσε να μπει σε σειρα η κλειστη επαφη του ρελε ,ωστε οταν ανοιξει μετα απο εντολη μου να βγαζει εκτος το αυτοκινητο?το αυτοκινητο ειναι ford ranger 2.2 diesel.
Tο ρεζερβουαρ εχει μεσα αντλια?θα μπορουσα να βγαζω αυτην εκτος?
Οποιαδήποτε γνώμη καλοδεχουμενη.
Αυτα ,ευχαριστώ πολυ και ελπίζω να ημουν κατανοητός.Αν δεν ήμουν εδω ειμαι να δώσω επεξηγήσεις πολυ ευχαρίστως.
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Kill Switch-gps tracker-κινητο

Δημοσίευσηαπό superspy » 12 Δεκ 2018, 12:21

Πολύ καλή η ιδέα σου και ευχαριστούμε που την κοινοποίησες!

H άλλη λύση θα ήταν κάτι τέτοιο https://www.ebay.co.uk/itm/ORIGINAL-TK3 ... rk:13:pf:0

Να έχεις υπόψη σου ότι κυκλοφορούν gsm/gps jammers και οι "εξελιγμένοι" κλέφτες τα χρησιμοποιούν για να καλύψουν τα ίχνη τους.


Σχετικά με την ασφάλεια δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν γνωρίζω το κύκλωμα του συγκεκριμένου αυτοκινήτου, αλλά το ποιο απλό θα είναι (εφόσον έχει αντλία χαμηλής) να κόβεις το ρελέ της αντλίας.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες

cron