Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 20 Απρ 2015, 21:15

Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 20 Απρ 2015, 21:20

Ξεκινάω την συζήτηση και οποίος γουστάρει συνεχίζει .

Τι φταίει κύριοι για την κατάντια μας ;
Πάμε να τα πιάσουμε ενα ενα ...


Σενάριο 1ο
Κρίση
Γενικότερα εμείς οι τετρακίνητοι είμαστε στην πλειοψηφία μας φθηνιάριδες , αγωνιστικά θεωρούνται ακόμη και παρταλια που κάποιος πέταξε στα σκουπίδια ... Ενα άχρηστο αυτοκινητο , δυο μεταχειρισμένοι αξονες , ενα μεγαλύτερο μεταχειρισμένο μοτέρ , τέσσερα μεταχειρισμένα λάστιχα , σωλήνες , προσωπική εργασία στο γκαράζ του σπιτιού μας , μπύρες , χαβαλές και νατο το αγωνιστικό .
Τεχνογνωσία ; Που άλλου στο διαδύκτιο ! Ανάλογα και με την ικανότητα του κάθε ενός στο Google βρίσκεις φθηνές λύσεις στα προβλήματα που θα βρεις μπροστά σου , το κακό ειναι οτι τις θεωρείς πάντα αξιόπιστες αλλα εδώ αρχίζει και πλατιαζει το πράγμα , κάποιοι βρίσκουν λύσεις και ειναι πραγματικά ικανοί , κάποιοι προσπαθούν μέχρι να απογοητευτούν και τελικα να πουλήσουν το κατασκεύασμα τους η να το κάνουν κομματάκια για πούλημα , και τελικα θα καταλήξουν σε ενα άλλο γκαράζ κάποιου άλλου φίλου που θα πίνει μπύρες κατασκευάζοντας με μεράκι το αγωνιστικό του όπλο ...
Μπορεί αυτός ο αγωνιζόμενος να ακολουθήσει την ακριβή ομολογούμενος , σταδιοδρομία του οδηγού αγωνιστικού αυτοκινήτου στην Ελλάδα ;
Λυπάμαι αλλα νομίζω πως δεν υπάρχει μέλλον , τουλάχιστον προς το παρών ! Αφού πλέων πρώτα θα κοιτάξουμε να γεμίσουμε την κατσαρόλα του σπιτιού μας , μετά να ντύσουμε και να μορφώσουμε τα παιδια μας και οτι μείνει , δηλαδη τίποτα , θα παει στο hobby μας ...
Μην παρεξηγούμαστε όμως με τα γραφόμενα μου ! Κυκλοφορούν πολυ καλα αγωνιστικά που φτιάχτηκαν σε ενα γκαράζ και δαπανήθηκαν χοντρά κεφαλαία ... Αλλα αυτό έχει σχέση με το δεύτερο σενάριο παρακάτω .

Σενάριο 2ο
Υποδομή και ανταγωνισμός

Και έστω οτι το 50% των φίλων του 1ου σεναρίου , τα φέρνουν βόλτα και αντέχουν να κάνουν και 5 αγωνακια το χρόνο , σφιχτά σφιχτά αλλα θα το παλέψουν ... Περιθώρια για εξέλιξη του αγωνιστικού δεν υπάρχουν ! Είπαμε έχουμε κρίση και τα φέρνουμε βόλτα δύσκολα , αλλα τον θελουμε και τον φραμπαλα μας .
Και φτάνουμε την ημέρα του αγώνα ... Έχουμε αφήσει πίσω γυναίκοπαιδα και δουλειές , έχουμε φάει και τα ψιλά που μαζεύαμε με κόπο . Στον αγώνα συνηδοποιουμε οτι τα χρόνια πέρασαν ... Αυτό που κάποτε εγω αποκαλούσα όπλο τωρα ειναι κλαστηρι ! Εχω να ανταγωνιστώ τα αυτοκίνητα και τα κατασκευάσματα αυτών των λίγων που έλεγα πιο πριν στο σενάριο 1 , τα πραγματικά καλα κατασκευάσματα , μονο απο τύχη και με καλύτερα χέρια θα τους κερδίσω αν φυσικά αντέξει το ξύλο το παρταλι μου , που ήταν συνηθισμένο σε άλλου τύπου εμπόδια ολα αυτά τα χρονια ... ποιο light , ποιο τεχνικά , ποιο ανώδυνα αν θέλετε για τα παλιόμεταλα που κουβαλάω ....
Γιατι ...μην γελιωμαστε , συμμετέχω σε έναν αγώνα με πρώτη option να τον κερδίσω , άμα ειναι να χάνω συνέχεια κάθομαι και στο σπίτι μου .... Οι συμμετοχές πλέον ειναι λιγοστές , το να βγαίνω συνέχεια τελευταίος δεν θα έλεγα οτι μου ανεβάζει την λίμπιντο ...
Τι κανω ? σε καμία περιπτωση δεν μου φταίει ο ταχονιδης που με νταβανιαζει συνεχεια , είχε μεγαλύτερο buget το να κανω εγω ... Μαζι με αυτόν που όντος έφερε την εξέλιξη , εξελίχτηκαν και τα εμπόδια , εξελίχτηκαν για λόγους θεάματος και συναγωνισμού , πως στο διάολο θα φρενάρει ο οργανωτής αυτόν τον οδοστρωτήρα ;
Τότε αρχίζουν να μου φταίνε ολα , και ο οργανωτής , και η ομοσπονδία και το κράτος ...
Τι να τα κανω ρε τα ομολοκε τα κράνη και το cage ? πάλι τελευταίος θα βγαίνω .... [-X
Για να πάρουμε όμως τα πράγματα απ την αρχή ...
Πως ήταν τα πράγματα πριν απο δέκα χρονια ας πούμε ... Κατ αρχας η ενημέρωση ... Διαδυκτιακα μέσω των καφενειο φόρουμ και μέσω περιοδικών , φόρουμ γενικά , φόρουμ ειδικά , φόρουμ για Σαμουραι , για τζιμνυ , για άσπρα νιβα για μαύρα νιβα ... Παρέες και ομάδες ανθρώπων με κοινό ενδιαφέρων και κοινά αυτοκίνητα , περιοδικά φωτογραφίσεις ,νέα ,αγωνες ,βόλτες και πίσω απο αυτά μαγαζιά , μεγάλα η μικρά που για να μπουν στον χώρο πληρώνουν διαφημισεις , πληρώνουν χορηγίες .
Διαβάζω λοιπών στο περιοδικό ( υπήρχαν κανά δυο εκείνη την εποχή νομίζω )για τον αγώνα trial που έγινε τότε , και βλέπω οτι νικητής ειναι ενα αυτοκινητο που δεν απέχει και πολυ απο το δικό μου ρημάδι ... Εχω κάνει κάνει και τις βολτουλες μου στο βουνό και δεν θεωρώ τον εαυτό μου κουλαδι , ε δεν πάω μέχρι την ταραντούρα την Κυριακή να δω τι στο διάολο ειναι αυτό το trial ? και άφου τελικα πήγα και μου καλαρεσε το νταραβερι μετά απο κανά δυο εβδομάδες , στον επόμενο αγώνα παίρνω μαζι μου και ενα κράνος ... Αυτό που εχω για την βέσπα ! Ξανά στην ταραντούρα , 30 ευρουδάκια συμμετοχή και να με ένας απ τους 50 που θα τρέξουν :) πρόσεξε , ο στόχος μου δεν ειναι να κερδίσω ! Ο στόχος ειναι να το ευχαριστηθώ και αν γίνετε να μην βγω και τελευταίος ! Άλλο 20ος στους 50 κι άλλο 7ος στους 7 !!!
Αντίστοιχο πράγμα και με τους τότε αντοχής , που μπορούσες να πάρεις το γκομενακι σου συνοδηγό και να τρέξεις ακόμα και με τον οδόμετρητή του αυτοκινήτου σου .
Κάποιοι οργανωτές το έπιασαν καλα το νόημα και επιβράβευσαν οποίων δοκίμαζε την τύχη του , όπως και να το κανεις ενα μεταλιακι η ακόμη καλύτερα ενα κυπελλάκι ειναι ωραίο στολίδι για το σκρινιο ! Κύπελλο για την πρώτη συμμετοχή , κύπελλο για το πρώτο Σαμουραι κύπελλο για το πρώτο άσπρο νιβα και κύπελλο για το πρώτο μαύρο νιβα ! Χαχα :) ωραίες εποχές
Άμα έβλεπες και τα μούτρα σου σε κανά περιοδικό δε ! Χαχαχα ορε γλέντια !!! :boobs:


Συνεχίζεται ... :bricks:
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 20 Απρ 2015, 21:32

Σενάριο 3

Οργανωτές και ποιότητα αγώνων

Κι αφού την τότε εποχή ολα ήταν σε φιλικό κλίμα και ο κόσμος έβλεπε θετικά τους αγωνες , ε και να γινοτανε και καμία παπαρια απ τον οργανωτή συγχωρεμένος και παμε παρακάτω .

Τι γίνετε όμως οταν εσυ πλέον εχεις χώσει τα ωραία σου λεφτάδες να στήσεις αγωνιστικό και όχι παρταλι και ο οργανωτής συνεχίζει να κάνει παπαριτσες ;
Ακόμη χειρότερα τι γίνετε οταν αυτές οι παπαριτσες , μπορεί και να ειναι ηθελημένες και τελικα να ευνόητε ο < φίλος > του οργανωτή ;θα μου πεις τωρα...
Γίνονται αυτά τ πράγματα ; Μωρε γίνονται , γίνονται ....

Το πρόβλημα ειναι οτι η ίδια η αρχή του αθλήματος δεν επιτρέπει την δημιουργία αγώνα απο επαγγελματίες ... Πρέπει να εισαι λέσχη !!!
Κλάιν μαιν βέβαια , γιατι άντε και κανω μια λέσχη και << κριβομαι >> πίσω απο αυτή ...

Αλλα δεν ειναι εκεί το θέμα ... Το θέμα ειναι οτι ο κάθε ένας μπορεί να βαπτιστεί οργανωτής και να μεταφέρει την οποία εμπειρία του κάνοντας αγώνα !!!

Βέβαια ... Να λέμε και του στραβού το δίκιο , ο κύκλος ειναι μικρός , λίγοι ειναι αυτοί που θα βάλουν το κεφάλι τους στον τρουβα να κάνουν αγώνα και το οργανωτιλικι έχει και αυτό το ψώνιο του ... Και αντε δεν πειράζει λέσχη τάδε , του χρόνου θα ήμαστε πάλι εκεί να γιατι σας αγαπάμε , δεν περάσει ρε παιδια πάλι , του παραχρόνου πάλι θα ήμαστε εκεί ... Δεν πειράζει ρε παιδια , πάλι του παρα παρά χρόνου θα ξανά ήμαστε εκεί .... Όπου στο τέλος ερχεται αυτό το : ρε παιδια ... Δε πανα γαμηθητε κι εσείς και ο αγωνας σας λεω γω ;;;

Οταν προκητε δε για οργανωτή επαγγελματία παει άλλου το πράγμα , η σχέση αγωνιζόμενου και οργανωτή ειναι σαν να πούμε , υπαλλήλου και αφεντικού ... Ο υπάλληλος βλέπει το ταμείο γεμάτο και λέει στους φίλους του : αυτός ο πουστης ο αφεντικος , κονομαει τον κόλο του και εμενα μου δίνει 3 και 60 ...

Συνεχίζεται ....
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 20 Απρ 2015, 21:57



το δικο μου υποκοριστικό - το καλο - δεν υπαρχει... :alright: :alright:

μονο αυτο

http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%86%CE ... E%BD%CE%BF

αλλα βεβαιως ΚΑΙ αυτο...

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BC%CE ... F%8C%CF%82
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Απρ 2015, 22:05

Καλά.... αν είναι να ψάχνετε εννοιολογία της αργκό στη wiki, δέσατε!

http://www.slang.gr/definition/5469-telemes
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 20 Απρ 2015, 22:06

Μεταφερω κι αυτο μια και που εχει αμεση σχεση με το θεμα μας και ειναι μια "σουμα" του τι πιστευω...
Για πιο λεπτομερειες, στο.... "αλλο".....

fokion έγραψε:
Ας παμε ενα ενα λοιπον.

Κανονισμοι WT που εχω κατσει και μελετησει λιγο παραπανω...

Ακριβως αυτο που λες... ΔΕΝ εχουν νοοτροπια ΔΕΝ εχουν "στοχο" δεν εχουν φιλοσοφια αν θες που να κοιταει που ειμαστε τι εχουμε και το κυριοτερο ΠΟΥ θελουμε να παμε....

Και η κυρια διαφωνια μου ειναι η entry. Γενικώς η entry. Και η "κατω των 36" και η "ανω των 36". Ας κανουμε οτι δε βλεπουμε οτι φωτογραφιζει τα TJ και νεωτερα πες μου εσυ που ξερεις ποιο διαολο "entry" καλα αυτοκινητο μπορει να φοραει 36αρια..... ή πχ Jimny 33αρια...
Και την long arm του θα εχει και τα king θα εχει και τα ARB του θα εχει και τους DANA 60++++++ και τα slip yoke eliminator και και.....
Χωρανε ρε "γνωστες" 36+ χωρις high line "καπα"????? και πειραγμενα φτερα????
Αν "αυτο" ειναι εντρυ εγω ειμαι κινεζος ιεραποστολος.....
και μετα διαβαζεις το αμιμητο "με τη μικρότερη πιθανή εξωτερική ζημιά."....... μη το γρατζουνισει ειναι το θεμα????
τι να πεις απο κει και περα....
Για που τα φταξανε ρε παιδια "αυτα"??? για το Κολωνακι ???????
που καθε coilover κανει 1.200+++ ??? χωρια τα αλλα???
Αναρωτιεμαι ποιος τους εγραψε.... Και τι δουλεια κανει....

Θεωρω περριτο να σχολιασω τα διαφωρα χαζα περι ζωνων καθισματων κ.λ.π. δεν εχει και νοημα.....

Να μου ελεγες περι εντρυ ΟΔΗΓΩΝ να σου ελεγα ναι.... στεκει εχει μια λογικη και φιλοσοφια πριν ξαμολυθω σ' αυτα που εσυ και 10 αλλοι τα εχετε για πρωινο να εχω "τριφτει" με το πραγμα γιατι αλλο 5 μαγκιες στη Καλιφορνια κι αλλο να κρεμεσαι σα τσαμπι σταφυλι απο τον εργατη σε .... 89 μοιρες κλιση...

Και απλους τεχνικους κανονισμους ( για την εντρυ παντα ) ωστε να αποφυγω τις μεγαλες ανομοιωτητες....
πχ με 2 απλους κανονισμους που ελεγχονται κι ευκολα
α. Εργοστασιακα σημεια στιρηξης της αναρτησης
β. λαστιχα μεσα στο φτερο.

ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ καταλαβαινεις πως μαζευεται το πραγμα.. ( ναι οκ καποια ειναι αυτονοητα τυπου πυροσβεστηρες αλλα φανταζομαι οτι δεν εννοεις αυτα οτι θες να συζητησουμε.)

Κι απο κει και περα η αλλη κατηγορια η "βαρατε βιολιτζηδες" με γενική αρχη "καντε βαλτε ΟΤΙ κατεβασει η γκλαβα σας και το πορτοφολι σας, ΑΡΚΕΙ ενα ΣΩΣΤΟ cage ενα σωστο καθισμα κι ενα σωστο ρεζερβουαρ"

Πραγματικα δε μπορω να καταλαβω την απαγορευση της 4διευθυνσης... Εδω φτασαμε στα full Hudro η 4διευθυνση μας μαρανε??? κατ' ουσιαν απλά full hudro και πισω δεν ειναι??? ( οκ καθ υπερβολήν λιγο....
Το ALTAS 4 δηλ που δινει κινηση οπου θες και με 50 σχεσεις ειναι..... νορμαλ και η 4διευθυνση το εξτρημ....

Αυτα για αρχη.

ΑΦΟΥ λοιπον εβλεπα τι "μαζευεται" θα εβλεπα αν σε επομενη μεθεπομενη χρονια θα ανοιγομουν σε "υποκατηγορίες" των ανωτερω...

Μη ξεχναμε οτι ενα ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ λαθος που εκανε η κατ ουσιαν 2μελης Επιτροπή 4χ4 ηταν οτι "αφησε" τους κανονισμους στο 09, ενω τα αυτοκινητα ειχαν/εχουν προοδευσει στο 15, με συνεποια ο καθε αγωνιζομενος να τραβηξει το "δρομο" του ΧΩΝΟΝΤΑΣ ΧΡΗΜΑ ( αυτα που λεγαμε πιο πανω ) σε κατι που μπορει να ειναι και προς "λαθος κατευθυνση"....

Δες πχ τα χωροδικτυοματα. Σε καποια ετσι οπως εχουν φτιαχτει το νου σου μη παχυνης γιατι ουτε θα μπαινεις ουτε θα βγαινεις.. ( ποσως με απασχολει αν "λυγαει" απο κακη κατασκευη προβλημα σου εσενα που το πληρωσες κι αυτουνου που το εφτιαξε- αν γινει στραβη ομως να μπορει να βγει ο οδηγός με καιει, ειτε απο μονος του ειτε απο σωστηκά - φτου φτου μακρυα )

Αυτα θα 'αλλαζα" κατ' αρχην. Συν βεβαια οτι θα εκανα ενα πλανο 5ετιας ας πουμε...
τι θα εφαρμοστει φετος τι του χρονου κ.λ.π.
ωστε να μη ξεκιναει ουτε μια κατασκευη χωρις δεδομενους ( στα χοντρα ) κανονισμους για 5 χρονια....
Οχι ο καθενας κολλαει βαζει στηνει μονταρει οτι του κατεβει στην γκλαβα του γιατι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ κανονισμοι και μετα σου ερχεται κονιορδος να τρεξει με εκτρωματα...

Θα εβγαζα ΔΤΤ σε ολα ΤΩΡΑ "οπως ειναι" και με ισχυ για 3 πχ χρονια.
καλο κουτσο στραβο να τρεξει οπως οπως να κανει ο χωσας χρημα την καυλα του, κι αν μεν διορθωνεται οκ να το διορθωσουμε αν οχι ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ να σεβαστω το χρημα που εχωσε σε λαθος κατευθυνση ( εξαιτιας την "κοιμομενης" επιτροπής 4χ4 ) ο αγωνιζομενος και να ξεκαυλωσει με αυτα που επενδυσε για καποιο χρονικό διαστημα...
Αλλα να αποτρεψω τον πολλαπλασιασμό του "λαθους", και καποια στιγμή να φυγουν τα "ζαβα" απο τη μεση, αφου ομως εχουν προσφερει ικανη αποσβεση "καυλας"

Αυτα ως γενική αρχη.



Ενα δευτερο εξ ισου σοβαρο που θα εκανα ειναι να "επιμορφωσω" τους αγωνιζομενους / κατασκευαστες...

Θεωρω απαραδεκτο το να μην ξερουν - ή να κανουν πως δεν ξερουν " τους κανονισμους, να κανουν οτι γουσταρουν ( ΚΑΙ λογω ελλειψης συγχρονων κανονισμών το ξαναλεω ) και μετα θα πρεπει να παμε "αναποδα" και να ταιριαξουμε κανονισμους στα τρεχοντα οχηματα.....
Δυστυχως τα παραδειγματα πολλά, και το κακο ειναι οτι εχουν πεσει ΠΟΛΛΑ χρηματα....
Να μαθουν οτι ΔΕΝ ΕΙΝΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΡΩΤΑΝΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΧΟΜΠΥ, κι οχι το "χαλασμενο τηλεφωνο" του μου ειπε ο ταδε που του ειπε ο δεινα...

)


Υγ. Σπυρο αν δεν ειναι μεγαλη βαβουρα "ανοιξε λιγο" την επεξεργασια...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Απρ 2015, 22:10

Αν είναι να ξανασυζητήσετε αυτά που συζητήθηκαν εδώ : viewtopic.php?f=30&t=14335
να σας κάνω συγχώνευση
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 20 Απρ 2015, 22:13

Ισως και να εχεις δικιο.... γιατι τελικά και "εκει" κατ' ουσιαν για τους αγωνες συζηταμε.....

Δε ξερω... απο μενα οτι νομιζεις........
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 20 Απρ 2015, 22:17

Όχι όχι , fok δεν θα το παμε έτσι ...
Αν θέλεις να σχολιάσεις θα μου μιλάς για το σενάριο και θα παραθέτεις για να ειναι ξεκάθαρο !
Αν το εχεις ξαναγράψει , ε τότε κανε παράθεση την παράθεση , αν θέλεις να συμπληρώσεις σε ενα σενάριο που εχω τελειώσει , συμπλήρωσε αλλα πρόσεξε τον τίτλο του σεναρίου ! Μην ήμαστε εκτός θέματος !
Αν θέλεις να βάλεις και δικό σου σενάριο δε , το βάζεις !


Sorry μάστορα ... Θα το σιαξουμε !
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 20 Απρ 2015, 22:20

Ok εδω "σεναρια" μονο

Keep..... walking!!!!!!!! εεεεεεεε συγνωμη writing!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 20 Απρ 2015, 22:32

Φαινόμενα τοπικισμού εχουν κάνει την παρουσία τους στους αγωνες μας αλλα ας μην τα ρίχνουμε ολα στον οργανωτή , η σαλάτα και οι χοντρές πατάτες γίνονται συνήθως απο τους κατα τόπους βαφτισμένος κριτές του αγώνα ... Βέβαια αυτός που θα τα ακούσει ειναι ο οργανωτής αλλα είπαμε , έχει βάλει το κεφάλι του στον τρουβα και το γουστάρει κι ολας ...
Γυρίζω πάλι στο οικονομικό μέρος το οποίο και μας καίει .
Και έχουμε το λοιπόν έναν , δυο , τρεις αγωνες που μαζεύουν αυτοκινητάκια και συμμετοχές . Λογικό , αν ο οργανωτής ειναι γάτα να τα τσιμπήσει και απο τις οποίες χορηγίες .
Σ αυτήν την περιπτωση ο οργανωτής καλείτε να κάνει διαχείριση του χρήματος , έτσι ώστε και ο αγωνας του να γινει χωρίς προβλήματα ... Και οι αγωνιζόμενοι να το ευχαριστηθούν ... Και να του μείνει και μια μαγιά για να κάνει ακόμα μεγαλύτερο τον αγώνα του την άλλη χρονια .
Ναι αλλα ρε μάγκα , τωρα εχεις μπει στο μάτι του κυκλώνα ..., κονομας όπως λέει και ο υπάλληλος για το αφεντικό ... Και αφού κονομας θα πληρώσεις ... Και θα πληρώσεις ακόμη και αυτά που οι άλλοι δεν πλήρωσαν !!! Χαχα
Και το θα πληρώσεις , το λένε όλοι ! Οργανωτές και ομοσπονδία !!!

.........
Συνεχίζεται...
Τελευταία επεξεργασία από GENERAL LEE και 20 Απρ 2015, 22:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 20 Απρ 2015, 22:39

Γράφω < πρίμα βιστα > και δεν ειναι πολυ καλο για εμενα ...
Τεσπα ...
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 20 Απρ 2015, 22:52

Το πράγμα τωρα έρχεται τούμπα ! Εκεί που θα βάζαμε στην άκρη την μαγιά ,αντε και κανά ψιλό για τον κόπο μας τωρα θα βγούμε και χρεωμένοι ...
Τότε αρχίζει το ψαλίδι ... Το ψαλίδι όμως έχει ως αποδεκτή τον τελικό χρήστη που ειναι ο αγωνιζόμενος ... Ελπίζω να γίνεται κατανοητό τι θελω να πω .


.......
Συνεχίζεται
Απο αύριο γιατι νύσταξα ! Χαχα
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 21 Απρ 2015, 10:01

Άρα τι είδη οργανωτών έχουμε μέχρι τωρα ;

Ερασιτέχνες
Λέσχες που πίσω τους κρύβονται κάποιοι που τραβάνε το σταυρο γιατι γουστάρουν και τις περισσότερες των περιπτώσεων βρίσκονται χρεωμένοι στο τέλος ( και κραγμενοι ενίοτε )

Επαγγελματίες
Άνθρωποι που ειναι ποιο πολυ γνωστες ... Και του αγώνα και του buget ... Αυτοί γνωρίζουν καλύτερα πως θα διαχειριστούν την κατάσταση και πως θα μεινει και κανά ψιλό για μαγιά και για την φουκαριάρα την μάνα τους .

Αλλα ειναι έτσι ;
Είπαμε , κονομας , κι άμα κονομας θα πληρώσεις ! Χαχαχαχαα

Υπάρχει και ενα άλλο είδος επαγγελματιών , που μπλέκουν τα τετρακίνητα με τα μηχανάκια ...
Εκεί βέβαια τα μηχανάκια ειναι που θα δώσουν το χρήμα και τα αυτοκίνητα υπάρχουν για την αίγλη του αγώνα ...εξού και θα δούμε συμμετοχές απο το εξωτερικό και συμμετοχές πρωτοκλασάτων δικών μας να παίζουν ...
Όπως είπαμε το μάρκετινγκ ειναι το Α και το Ω σε τέτοιου τύπου αγωνες .
Τουρλουμπούκι αλλα έτσι ειναι τα πράγματα .

Όπως και να έχει κανένας δεν θέλει να μπαίνει μεσα απ αυτή την δουλειά , κανένας επισεις δεν μπορεί να πλουτίσει απο αυτό . Κι εκεί αρχίζει το πανηγύρι περί νταβατζιδων και φασαρία και εμπρός λεβέντες μου στα όπλα .

Το όλο σκηνικό βέβαια έχει και πάλι αρνητική επίδραση στον τελικό αποδεκτη , που ειναι φυσικά ο αγωνιζόμενος , ο οποίος γίνετε και υποχείριο του κάθε πονηρού που νίπτει τας χείρας του γιατι η κυβέρνηση γαμιεται ενώ αυτός ειναι Άγιος .

Οι παροχές του αγωνιζόμενου ειναι αυτές που θα περικοπούν και η ποιότητα της διαδρομής φυσικά , αφού είπαμε οτι αυτός ειναι χαβαλές ...

Και μένει ο μαλακας ο αγωνιζόμενος να ψυχανεμιζετε αν θα πρέπει να αγοράσει ναύλων 8Χ5 να το σκεπάσει και να πα να γαμηθει η θα πρέπει να μεταναστεύσει για να γυρίσει λιγο τα λάδια της μηχανής απο το ρημάδι ....

Συνεχιζεται ...
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 21 Απρ 2015, 10:23

Πιστευω οτι εχω αντιστοιχισει τα προσοπα που εντεχνως ( χιουμορ ειναι αυτο ) εννοεις εκτος απο μια κατηγορία.

"Επαγγελματίες
Άνθρωποι που ειναι ποιο πολυ γνωστες ... Και του αγώνα και του buget ... Αυτοί γνωρίζουν καλύτερα πως θα διαχειριστούν την κατάσταση και πως θα μεινει και κανά ψιλό για μαγιά και για την φουκαριάρα την μάνα τους .
Αλλα ειναι έτσι ;
Είπαμε , κονομας , κι άμα κονομας θα πληρώσεις ! Χαχαχαχαα "

Ποιους εννοεις?? ( προφανως οχι με ονοματα.)
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 0 επισκέπτες