Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέα λάστιχα DURO γιά MXU 300

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Re: Νέα λάστιχα DURO γιά MXU 300

Δημοσίευσηαπό ManosS40 » 02 Αύγ 2012, 09:10

H1N1 έγραψε:
ManosS40 έγραψε:
H1N1 έγραψε:Εικόνα


Μάλιστα... χωμεταρά πάλι. Οκ! :mrgreen: 8)


Κι'όμως δεν συμπεριφέρονται ως καθαρόαιμα "χωματερά" (αφού δεν είναι κιόλας), αλλά ως - κατά τη γνώμη μου - 60 χώμα/40 άσφαλτος. Η 'εξυπνάδα' τους είναι ότι τα τακούνια είναι αρκετά κοντά μεταξύ τους/πυκνά, ώστε να συμπεριφέρονται καλά/πολιτισμένα (βλέπε ήσυχα) κ στην άσφαλτο. Αν πάρω απ'αυτά γύρω στα 12.000 χλμ αξιοπρεπούς απόδοσης, δηλώνω ευχαριστημένος! :razz:

Επίσης, φαντάζομαι λόγω σκληρού σκελετού, λειτουργούν καλά είτε με 5 είτε με 25 πίεση! Τώρα που θα το δουλέψω 2-κάβαλλο έβαλα 7,5 μπροστά/10 πίσω γιά ομαλότερη κύλιση.

Τα μαμίσια Kenda ήτανε καλά κ κρατήσανε, αλλά με πολύ θόρυβο στην άσφαλτο, τρόμο στο βρεγμένο κ είναι κ δυσεύρετα/ακριβότερα.

:rockout:


Από τη φωτογραφία για τα μπροστά μπορώ να διακρίνω ότι το σχέδιο στα τακούνια τους επιτρέπει να πατούν με τέτοιο τρόπο ώστε να μη προκαλούν κραδασμούς στην άσφαλτο. Δε ξέρω πως είναι τα πίσω.

Τα Kenda μπορεί να ήταν καλά για χώμα αλλά για τη χρήση που έκανα εγώ (90% άσφαλτο) προφανώς δεν ήταν τα κατάλληλα. Ήταν σαφές ότι χρειαζόμουν άλλο τύπο ελαστικού.

Αυτό που σίγουρα δε μου άρεσε ήταν ότι τα τακούνια τους ήταν υπερβολικά αραιά στα πίσω ελαστικά με αποτέλεσμα το λιγότερο ανθεκτικό μέρος του πέλματος να είναι εκτεθειμένο στις ορέξεις της μοχθηρής φυτεμένης κοφτερής ελληνικής πέτρας και να έχω δύο φορές σκισμένο ελαστικό, μια φορά στον Σχοίνο και μια στη Σίκινο (και δε τα χρησιμοποίησα πολύ σε χώμα). Αυτό είχε συμβεί όταν ακόμα τα ελαστικά ήταν καινούρια με μη φθαρμένα τακούνια. Μετά παραιτήθηκα του χώματος. Ίσως είναι καλά για λάσπη ή χώμα χωρίς πέτρες. Ο λαστιχάς μου τα είχε χαρακτηρίσει "ελαστικά έλξης", όπως αυτά που έχουν τα τρακτέρ.
Άβαταρ μέλους
ManosS40
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 22:47
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο, Αθήνα

Re: Νέα λάστιχα DURO γιά MXU 300

Δημοσίευσηαπό Chesham » 02 Αύγ 2012, 14:30

ManosS40 έγραψε:Μετά παραιτήθηκα του χώματος.


Αγοράσαμε γουρούνια για να παραιτηθούμε του χώματος; :bang:
[-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X
[-X [-X [-X [-X ΠΟΤΕ ! ! ! [-X [-X [-X
[-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X
I'm federal agent Jack Bauer, and today is the longest day of my life.
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Re: Νέα λάστιχα DURO γιά MXU 300

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 02 Αύγ 2012, 16:08

Ζημφονό! :evil: :alright: :evil: :banging:
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Re: Νέα λάστιχα DURO γιά MXU 300

Δημοσίευσηαπό ManosS40 » 02 Αύγ 2012, 19:10

Αν είναι να επισκευάζω ελαστικά στη μέση του πουθενά, τότε να λείπει... :badairday:

Πέρα από τη πλάκα, εντάξει είναι υπερβολικό ότι παραιτήθηκα... απλά αποφεύγω τις άγριες :rockout: καταστάσεις, καθώς έχει γίνει και εργαλείο δουλειάς, οπότε κάθε βλάβη επιδρά και στα εργασιακά μου. :bang:

Πάντως θα πατήσει τώρα πάλι τα άγια χώματα (και τις πέτρες) της πατρίδας Σικίνου και είμαι εξοπλισμένος με κιτ επισκευής για παν ενδεχόμενο... :mrgreen: Μέχρι και ηλεκτρική "τρόμπα" κουβαλάω!

Πέρσι τα Duro δεν είχαν πρόβλημα. Ελπίζω το ίδιο και φέτος. :alright:
Άβαταρ μέλους
ManosS40
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 22:47
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο, Αθήνα

Re: Νέα λάστιχα DURO γιά MXU 300

Δημοσίευσηαπό Chesham » 03 Αύγ 2012, 08:01

Μακαρόνια και ηλεκτρική τρόμπα είναι απαραίτητα.Φτάνει να έχεις εγκαταστήσει και το ανάλογο φίς για 12V παροχή από την μπαταρία. :haha:
I'm federal agent Jack Bauer, and today is the longest day of my life.
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Re: Νέα λάστιχα DURO γιά MXU 300

Δημοσίευσηαπό ManosS40 » 08 Μαρ 2013, 23:21

Είμαι στα 35.000+ χλμ. Επομένως κοντά στα 20.000χλμ και 2 χρόνια από τότε που έβαλα τα ελαστικά που φαίνονται στις φωτογραφίες παραπάνω και ακόμα λειτουργούν όπως τα ήξερα. Επίσης οι φθορές τους είναι λογικές. Θα βγάλουν άνετα το χειμώνα και το καλοκαίρι και βλέπω από φθινόπωρο για το εάν χρειαστούν αλλαγή. :)
Άβαταρ μέλους
ManosS40
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 22:47
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο, Αθήνα

Re: Νέα λάστιχα DURO γιά MXU 300

Δημοσίευσηαπό ManosS40 » 07 Μάιος 2013, 17:33

Σήμερα παρατήρησα στα εμπρός ελαστικά στο πλάι, (όχι στο πέλμα) μικρο-ρωγμές, κάτι σαν το χώμα που έχει ξεραθεί. Δείχνουν επιφανειακές ακόμα, αλλά δε ξέρω πως θα πορευθούν... Τα πίσω είναι οκ. Το πέλμα τους είναι σε καλή κατάσταση ακόμα, αλλά ίσως τελικά το φθινόπωρο (μετά από +2,5 χρόνια και ~20.000χλμ) τα αλλάξω. Τώρα που είδα αυτές τις ρωγμές, δεν είμαι και πολύ ήσυχος.

Ερώτηση: Λέω να περάσω πλέον σε 100% ασφάλτινα, όπως αυτά:

Εικόνα \:D/

Εικόνα \:D/

Το μόνο που με απασχολεί είναι μήπως τα πίσω πιέζουν υπερβολικά τη μετάδοση στις στροφές, λόγο αυξημένης πρόσφυσης...
Άβαταρ μέλους
ManosS40
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 22:47
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο, Αθήνα

Re: Νέα λάστιχα DURO γιά MXU 300

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 10 Μάιος 2013, 14:03

Δε νομίζω ότι πρέπει να σ'απασχολεί κάτι τέτοιο...

Θα κάνεις καλό κ σε σένα κ στο μηχ/κι να του βελτιώσεις τη ποιότητα κύλισης!
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Re: Νέα λάστιχα DURO γιά MXU 300

Δημοσίευσηαπό ManosS40 » 10 Μάιος 2013, 20:42

Το πόσο με "τρώει" να της βάλω τα ασφάλτινα δε περιγράφεται... Η αλήθεια είναι ότι στις στροφές όσο μπορώ σηκώνω τον πίσω εσωτερικό τροχό για να μη ζορίζεται το διαφορικό. Βεβαίως μιλώ για κλειστές στροφές που πάω αργά. Η διαφορά περιστροφής λόγο του μπλοκέ σε κλειστή στροφή, παρά το "μηδενικό" μετατρόχιο είναι αξιοπρόσεκτη. Τέλος πάντων ας το βγάλουν το καλοκαίρι αυτά που έχει τώρα και -εκτός απροόπτου- τα ξαναλέμε για ελαστικά το φθινόπωρο.

Μετά θα τη χαμηλώσω, θα της βάλω -κι άλλα, χρωματιστά- led, neon και τάσια με spinners, subwoofer στη πίσω σχάρα και θα έχω τη πρώτη διασταύρωση γουρούνας με καγκουρό!!!! :-)
Άβαταρ μέλους
ManosS40
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 22:47
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο, Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες