Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγώνες 2013;

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Απρ 2013, 15:23

aapo έγραψε:Σωστή απόφαση. Διότι οι εισπράξεις από τις ημερήσιες δεν έφταναν πάντα στην ΕΛΠΑ .

Τώρα υποχρεωτική κατάθεση στην τράπεζα ώστε να διασφαλίζονται άμεσα τα έσοδα.


Σωστά, υπήρξαν οργανωτές του χώρου που δεν δίναν τα πράσινα καρτελάκια και μέρος από τα χρήματα που εισέπρατταν πήγαν στο "τσεπάκι".

Σε περιπτώσεις μάλιστα, κάποιος "υποχρέωσε" αγωνιζόμενους να κάνουν δήλωση ατυχήματος από την προσωπική τους ασφάλεια για θέμα που προκλήθηκε κατα τη διάρκεια του αγώνα.
Όταν ο αγωνιζόμενος έμαθε ότι έπρεπε να τον καλύψει ο οργανωτής περιγράφοντας το συμβάν στην έκθεση αλυτάρχη και δεν το έκανε, αντί να το καταγγείλει επισήμως, απλά σταμάτησε να τρέχει στον συγκεκριμένο οργανωτή.
Το κακό όμως έτσι δε διορθώνεται και δυστυχώς μέχρι και το τέλος του 2012 πολλοί ήταν οι "αγωνιζόμενοι" που αδιαφορούσαν για το τι γίνεται από πίσω.

Όμως δεν είναι μόνο για τα χρήματα, την "απάτη" και τα λιγουράκια.

Προσωπικά ακόμα και όταν υπήρχαν ημερήσιες πάντα έβγαζα αγωνιστική για όλη τη χρονιά.
Όμως αυτό που παράβλεπαν οι ημερήσιες και το είχαμε "τραβήξει" από τα μαλλιά ήταν τόσο οι αγώνες που χρησιμοποιούνταν αυτές όσο και η κατάσταση της υγείας των "αγωνιζομένων".

Γιατί καλά ήταν η ημερήσια για μια παιδειά τύπου δεξιοτεχνίας ή σε ένα trial. (και δυστυχώς τώρα αυτούς παίρνει η μπάλα).

Έλα όμως που ο κάθε περαστικός μπορούσε να συμμετέχει πλέον σε έναν αγώνα μονοήμερο ή και περισσότερο με μια ημερήσια άδεια. Χωρίς γιατρούς να κυκλοφορεί στο δρόμο, ενώ γνωρίζω - από γραμματειακές πληροφορίες- και περίπτωση που έτρεξε τύπος χωρίς να έχει το δίπλωμα του γιατί το είχε «χάσει» στην ... τροχαία.
Με λίγα λόγια η ασυδοσία από τα λιγουράκια είναι αυτή που χάλασε το χώρο ακόμα και για τους οργανωτές που έκαναν τίμια οργάνωση.




aapo έγραψε:Επιπλέον θα πρέπει όλοι να είναι κάπου γραμμένοι σαν αθλητές. Κατά την γνώμη μου αυτό είναι το πρόβλημα.


Ναι θα πρέπει να είναι γραμμένοι σε "αθλητικό σωματείο" και όχι σε οποιοδήποτε αλλά σε κάποιο από αυτά που συμμετέχουν στην ΟΜΑΕ.
Αυτό έχει τα καλά του έχει και κάποια μειων.

Ένα από τα καλά είναι ότι πλέον κανένα σωματείο δεν μπορεί να σου αρνηθεί την εγγραφή σου και ταυτόχρονα δίνει τη δυνατότητα στους εγγεγραμένους να αποφασίζουν για τη διοίκηση του σωματείου και κατ΄επέκταση της ΟΜΑΕ.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Απρ 2013, 15:39

fokion έγραψε:Λαθος αποφαση......


aapo έγραψε:...
Μήπως ξέρεις πόσες Λέσχες έστειλαν άλλη λίστα συμμετεχόντων από την πραγματική για να αυξήσουν τα έσοδα τους μη αποδίδοντας τις εισπράξεις των licence. .


Θέλω να πιστευω ότι αν γνώριζε θα είχε απομακρυνθεί από κάποιες καταστάσεις που στηρίζει... [-X
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό fokion » 05 Απρ 2013, 16:17

aapo έγραψε:Λάθος απόφαση. Ας πούμε ότι έτσι είναι. Σαφέστατα τα πράγματα γίνονται πιο περίπλοκα για τους αγωνιζόμενους. Και θα γίνουν και δυσκολότερα. Αρχή είναι όμως και κάθε αρχή και δύσκολη. Τίποτα από ότι ξέραμε δεν θα ισχύσει.
Έτσι όμως πρέπει να γίνουν.


Κατουσιαν το ιδιο λεμε. Απλά εγω το παω λιγο πιο κατω πιστευωντας οτι τετοιου μεγεθους εγχειρηματα/αλλαγες δεν γινονται απο την μια μερα στην αλλη...
Και πολυς ( αναλλογικά ) κοσμος φοβαμαι οτι θα "τσινισει" απεχοντας.



aapo έγραψε:Μήπως ξέρεις πόσες Λέσχες έστειλαν άλλη λίστα συμμετεχόντων από την πραγματική για να αυξήσουν τα έσοδα τους μη αποδίδοντας τις εισπράξεις των licence.
Στο κάτω κάτω γιατί ο οργανωτής να εισπράττει χρήματα που δεν είναι υποχρέωσή του?? Και δεν είναι δικά του. Σήμερα με το internet είναι θέμα δευτερολέπτων η μεταφορά του ποσού της Licence.


Κραταω αυτο αν και θα "απαντησω" και στον Σπυρο.

Με μια προταση θα μπορουσα να πω "ηθελες τα - επαθες τα"

Γιατι αν πραγματικά ηθελαν λυση και παλι ειναι απλά τα πραγματα.
Οπως για να δηλωσεις σημετοχη πας το καταθετηριο στον οργανωτη, ετσι με τον ιδιο τροπο θα μπορουσες να κανεις καταθεση στην ΟΜΑΕ το ποσό που αναλλογει στην ημερησια. και με αυτο ανα χειρας ο οργανωτης να σου δινει "καρτελακι"
Παντα βεβαια με την διασταυρωση συμετοχων κ.λ.π. κ.λ.π.

Και στο κατω κατω της γραφης αν υποψιαζεσαι καποιον κανεις μια "καταδρομικη" και ελεγχεις βλεπεις.....

Μηπως τελικά αυτο το "θολο τοπιο" βoλουε και τις δυο "οχθες"????
Μηπως τελικά αυτα τα χρηματα που δεν αποδιδονταν "δια της νομιμου οδου" "αποδιδονταν" αλλα στην "τσεπιδιος παντελονιδιος επε" καποιου αρχοντισκου?

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και το ανωτερω ειναι υποθετικό σεναριο μη στιριζόμενο σε κανενα στοιχιο...
το μονο "στοιχιο" ειναι οτι ΚΑΝΕΙΣ τοσα χρονια δεν εκανε "κατι".... Να φανταστω οτι "δεν ηξεραν"?????? ή εστω "δεν ηθελαν να ξερουν"???

It takes two to tango....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Απρ 2013, 16:22

fokion έγραψε:....
Μηπως τελικά αυτα τα χρηματα που δεν αποδιδονταν "δια της νομιμου οδου" "αποδιδονταν" αλλα στην "τσεπιδιος παντελονιδιος επε" καποιου αρχοντισκου?

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και το ανωτερω ειναι υποθετικό σεναριο μη στιριζόμενο σε κανενα στοιχιο...
το μονο "στοιχιο" ειναι οτι ΚΑΝΕΙΣ τοσα χρονια δεν εκανε "κατι".... Να φανταστω οτι "δεν ηξεραν"?????? ή εστω "δεν ηθελαν να ξερουν"???

It takes two to tango....



Δε μπορώ να πώ. Πάντως αυτό που γνωρίζω να συνδέει δύο λιγουράκια είναι ένας φύλακας άγγελος...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Απρ 2013, 16:25

fokion έγραψε:...
Και πολυς ( αναλλογικά ) κοσμος φοβαμαι οτι θα "τσινισει" απεχοντας.



Δεν είδα ΚΑΝΕΝΑ αγωνιζόμενο (και εμού μέσα) από το 1990 που ασχολούμαι να του έχει περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να τρέξει χωρίς να έχει περάσει να πάρει ετήσια αγωνιστική άδεια. Ακόμα και αν θα τρέξει για κάποιο λόγο σε ένα και μόνο αγώνα.


Παρόλαυτα - δυστυχώς - γνωρίζω τύπο οργανωτή - λιγουράκο - που στον αγώνα μου του 2009, είχε διπλαρώσει αγωνιζόμενους μοτο που θέλαν να τρέξουν αλλά δεν είχαν άδεια ΑΜΟΤΟΕ αλλά ΟΜΕ (που αυτός υποστήριζε τότε) και καλά σα μεσάζων οτι θα μεσολαβούσε για να συμμετέχουν χωρίς χαρτιά γιατρών.

ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΟΤΕ γιαυτό ακριβώς το λόγο, καθότι στην πραγματικότητα - παρόλα τα φούμαρα που τους πουλούσε ο τύπος - θα ήταν ανασφάλιστοι. Μερικοί μου μούτρωσαν και μόνο κανα-δυο πήγαν και πέρασαν γιατρούς κλπ. Ο τύπος πάντως λίγο καιρό αργότερα τα βρόντηξε στην ΟΜΕ και πήγε στην ΑΜΟΤΟΕ.

Θύματα υπάρχουν πολλά, αλλά το να το γνωρίζεις και να κάνεις τα στραβά μάτια είναι το χειρότερο.

Αηδία...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό fokion » 05 Απρ 2013, 16:27

ουτε εγω προφανως.

αλλα δε παυει να μου κανει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ εντυπωση η "ακινησια" επι του θεματος...

δε μπορει οι της ΕΛΠΑ/ΕΠΑ/ΟΜΑΕ να μην ηξεραν τιποτα....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό fokion » 05 Απρ 2013, 16:30

superspy έγραψε:
fokion έγραψε:...
Και πολυς ( αναλλογικά ) κοσμος φοβαμαι οτι θα "τσινισει" απεχοντας.



Δεν είδα ΚΑΝΕΝΑ αγωνιζόμενο (και εμού μέσα) από το 1990 που ασχολούμαι να του έχει περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να τρέξει χωρίς να έχει περάσει να πάρει ετήσια αγωνιστική άδεια.


κι ομως..... ειδικά στα αυτοκινητα.....
για 3 κυριως λογους

Δεν ξερουν αν θα κανουν απο 3 αγωνες και πανω για να τους "συμφαιρει" αρα σου λεει ΑΝ παμε βγαζουμε επιτοπου
Δεν εχουν ΚΑΝ ιδεα οτι για να συμετεχουν πρεπει να εχουν "αδεια" - Εδω συνδιαζεται με το οτι ΚΑΝΕΙΣ δε διαβαζει τους κανονισμους ( Τεχνικους - Ειδικους - Γενικους) αλλα πορευεται με οτι "του ειπαν" "ακουσε" "φανταζοταν.
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Απρ 2013, 16:34

fokion έγραψε:
superspy έγραψε:
fokion έγραψε:...
Και πολυς ( αναλλογικά ) κοσμος φοβαμαι οτι θα "τσινισει" απεχοντας.



Δεν είδα ΚΑΝΕΝΑ αγωνιζόμενο (και εμού μέσα) από το 1990 που ασχολούμαι να του έχει περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να τρέξει χωρίς να έχει περάσει να πάρει ετήσια αγωνιστική άδεια.


κι ομως..... ...


Δεν το έπιασες. Έκανα edit.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό fokion » 05 Απρ 2013, 16:55

superspy έγραψε:
Δεν το έπιασες. Έκανα edit.


Ουπς - ναι τωρα το ειδα...

Παντως αυτο που λεω ισχυει "σημερα" και για τα αυτοκινητα που εχω αποψη, γιατι για τις μηχανες δεν εχω ασχοληθει παρα μονο τελειως επιδερμικά....

In principle ( που λενε \:D/ ) ουτε εγω διαφωνω.
Ειδικά για τους αυτοκινηταδες με τον αισθητα μεγαλυτερο μεσο ορο ηλικίας και μεσο ορο.... "ογκου" σε σχεση με τα "μοτοσακα".

Διαφωνω με τον τροπο και τον χρονο, σε ενα περιβαλλον τελειως "απαιδευτων" οδηγων ( αυτοκινητου και παλι) και σε μια περιοδο που αν θελουμε να γινονται αγωνες "δεν περισευει ουτε μια συμετοχη".
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 16 Απρ 2013, 09:50

H OMAE ανακοίνωσε πλαίσιο διεξαγωγής αγώνων για το 2013: http://www.omae-epa.gr/sites/www.omae-e ... 202013.pdf
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες