Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περασμένο Σ/Κ στη Ν.Εύβοια!

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Περασμένο Σ/Κ στη Ν.Εύβοια!

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 29 Αύγ 2012, 13:10

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Τι;;; Θέλετε κ λόγια;; 8)
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Re: Περασμένο Σ/Κ στη Ν.Εύβοια!

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Αύγ 2012, 15:44

Το φχαριστίεσαι το γουρουνάκι - Μπράβο!

Α....Ναι... Θέλουμε και λόγια :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Περασμένο Σ/Κ στη Ν.Εύβοια!

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 29 Αύγ 2012, 17:09

Μπακούρης ων, Π βράδυ περάσαμε με το φίλο στο σπίτι μου, γιά άριστο πρωϊνό συντονισμό.

Πέρασμα Εύβοια [Μαρμάρι] με των 08:30 πμ από Ραφήνα. Απ'εκεί είναι η 1η φωτό, όπου προσέχουμε φόρτωμα/στερέωση σχάρας ψησίματος...νταμάρι λέμε! Αγορά παγάκια γιά το ψυγείο + νερά/ψωμί. Από Κάρυστο δολώματα (έχει κόλλημα ο φίλος!).

Φεύγουμε γιά να ανακαλύψουμε τη παραλία που δείχνω στη 3η φωτό, που έδειχνε (κ όντως) να έχει κακή η ανύπαρκτη πρόσβαση. Ήθελα κατασκήνωση με 'ζωντανό' ποτάμι βλέπετε. Η 2η φωτό είναι 300-400μ πρίν τη 3η φωτό κ είχε τη λασπούρα της αρκούδας...αν έφευγες 20π πιό εκεί..έχανες! Και μετά σου λέει Αύγουστος..όλα στεγνά. Υπήρχαν γύρω ρέματα με νερό να τρέχει/λεκάνες κ βατράχια, όπου έπεσε ένα σύντομο δρόσισμα [καρκάλα, χέρια, πόδια].

Έχοντας ξεκ@υλώσει το 'εξερευνητικό' μας δαιμόνιο ψάχνουμε τη πρόσβαση της παραλίας που βλέπετε στις άλλες φωτό, η οποία μόλις που φαίνεται απ'το δρόμο ψηλά μιά/δυό στιγμές. Είχε σχετικά σύντομο χωμ/μο με μπόλικη κλίση κοντά στις ανεμο/ριες, κ μας έφερε στα 300μ απ'τη παραλία. Δοκιμάσαμε μήπως κατεβάζαμε το γουρούνι (που είχε τα περισσότερα πράγματα) από κακή ράμπα που υπήρχε, αλλά κρίθηκε επίφοβο κ τα παρατήσαμε. :badairday:

Λίγο πριν τη παραλία υπάρχει πηγάδι κ λέγεται ότι το νερό είναι καλό. Μόλις φτάσαμε βρήκαμε μιά μικρή παρέα 4 ατόμων, που είχε πιάσει τις σπηλιές - τα καλύτερα σημεία δηλ γιά σκιά. Ο ένας εξ αυτών μας χαιρέτησε κατεβαίνοντας στη παραλία με το σχόλιο "είναι πολύ ωραία εδώ, αύριο φεύγουμε οπότε όλο το μέρος θα είναι δικό σας". Βεβαίως έπαθε πλάκα όταν του είπα "αύριο φεύγουμε κ μείς", αφού αυτός πέρασε όλη τη βδομάδα εκεί!

Πιάσαμε αμέσως 'δουλιά', ο φίλος με το καλάμι [έριξε ένα 7-ωρο συνεχές, μπελίβ ιτ ορ νότ!], εγώ με το ψαροτούφεκο.
Ο φίλος μάζεψε ~ 12 πετρόψαρα κ'γώ ένα πολύ μικρό ροφό.

Ανάμεσα χαλάρωση, τοπική εξερεύνηση του μέρους, όπου βρήκα το 'δικό' μου μέρος γιά ύπνο - μιά φωκο-σπηλιά! Κάμ δε νάϊτ κ πάμε οι...παπάρες με λεντάκια να βρούμε συμπλήρωμα σε ξύλα γιατί δέεν...Το θέαμα ήταν τελείως σουρρεαλιστικό με εμένα να κουβαλάω στις πλάτες δίχαλο αγριελιάς, φωτιζόμενο απόκοσμα απ'το λέντ! :banging:

Ανάβει η βραδυνή φωτιά κ μπαίνει η κατσαρόλα της φωτό (η φωτό είναι από...επανάληψη τη Κ μεσημέρι) γιά ψαρόσουπα [το δικό μου κόλλημα!]. Εννοείται βρασμένα με θάλασσα κ πολύ λίγο νερό. Μπριζολικό [κι'αυτό βουτηγμένο σε θάλασσα, έγινε απίστευτο!] γιά το φίλο κ πατάτες στη χόβολη. Η ώρα κυλάει όμορφα, το φεγγάρι έχει εμφανιστεί κ φωτίζει αρκετά - ώρα γιά ένα freestyle μπάνιο άνευ. Όταν ετοιμάστηκαν τα πραμματάκια, αρχίζουν τα τσίπουρα να ρέουν. :-"

Κάποια στιγμή νά'σου κ το [κοινωνικό] παλικάρι που μας καλοσώρισε. "Τι έγινε; μόνο εσύ είσαι ο κοινωνικός της παρέας;"
"Οι άλλοι κοιμούνται". Έλαααααα;;;;; Μα ούτε εγώ δε κοιμάμαι ¨πριν τις 11!

Φέρνει κι'άλλο τσίπουρο κοντά, μοιράζεται μαζί μας τα φαγητά κ μπούρου-μπούρου μέχρι τις 1,5 το πρωϊ, με το φίλο μου να μας έχει καληνυχτήσει απ'τις 12,5.

Ύπνο στη κίτρινη σκηνή που φαίνεται ο φίλος, στη σπηλιά εγώ.

Ξυπνάω σχετικά αργά τη Κ κ βλέπω ήδη το φίλο επί το έργον [καλάμι].

Η άλλη παρέα ήδη μαζεύει απ'τις 10.

Η ψαριά σήμερα είναι φτωχή κ έτσι η σούπα ενισχύεται με κοχύλια/πεταλίδες + κρεμμύδι/πατάτα. Επίσης έβγαλα τις μεγαλύτερες πεταλίδες που έχω δεί ποτέ - ένα 1ης τάξης μεζέ στη σχάρα με το κέλυφος κ λεμόνι κ ΤΣΙΠΟΥΡΟ!!!!!!!
Ναί, ξέρετε...ο φίλος μπριζολίτσα.

Μετά σιέστα (ο φίλος την έπεσε όπως βλέπετε), εγώ χαζομάζευα τα ψιλά.

5 μμ αναχώρηση γιά Μαρμάρι (γιά το πλοίο των 7μμ), με προγραμματισμένη στάση στο ποτάμι, στην άκρη του Πλατανιστού.

Ο φίλος έκανε μερικά τσιγάρα ενώ εγώ βούτηξα στα κρύα νερά του ρέματος, που με 'ξεπάστωσαν'. Μασουλήσαμε κ ένα πεπόνι κ χαχα-χούχες, μέχρι που μου λέει "μ@λ@κ@, 6 η ώρα...πάμε", εγώ στη καρακοσμάρα μου "καλά ρε σύ...χαλαρά".

Το Πλατανιστός/Μαρμάρι έγινε Ακροπολική διαδρομή, με το γουρούνι να 'πετάει' ψυγείο στις στροφές! mopedsmile:

Άφιξη, κυριολεκτικά, στο 'παρα 5'. :crazy:

Η συνέχεια παίχτηκε με πυκνή κίνηση στη Λ.Μαραθώνος κ σπίτια μας 9-9,5 μμ.

Ολικά χλμ ~ 150
Καθαρή παραμονή στη παραλία ~ 28 ώρες
Το ταπεινό ψυγείο φελιζόλ (κατάσταση: έτοιμο γιά πέταμα) κράτησε τα λίγα υπόλοιπα πράγματα εμφανώς δροσερά γιά 1,5 ημέρα, με 5-6 ώρες συνολική έκθεση στον ήλιο. Νότ μπάαντ!

Το 'διά ταύτα'; Περάσαμε ΓΑΜΑΤΑ, γιατί όταν βρεθείς στο Παράδεισο, κ λίγο να κάτσεις, πάλι πολύ είναι \:D/
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 9 επισκέπτες