Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γιατι οχι κι' εμεις;;

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Σεπ 2011, 12:02

fokion έγραψε:το κειμενο δεν εννοει οτι αλλου ειναι καλυτερα ( ή χειροτερα)
λεει οτι το μονο που ενδιαφερει την Ελπα ειναι το Ακροπολις και αντε δευτερευοντως το πανελληνιο πρωταθλημα ραλλυ. τιποτα αλλο

Τα αλλα πρωταθλήματα μπορει να πηγαινουν ή αστερατα ή πατο αλλα ( και αυτο λεει ) δεν την ενδιαφερει καν καθοτι για το ταμειο( της ελπα ) εχουν μικρό αντικτυπο...

Για οποιον διαβαζε 4Τ παλια θυμηζω την φραση " τα μπλεϊζερ σακακια".

και αυτη η ελληψη της "προσοχής" της Ελπα αφησε "περιθωρια" σε πολλους, και εντός και εκτός αυτης "σε δευτερο σκαλι" να το πω, να κανουν παιχνιδι παιρνόντας διαφορα ( ή μη παιρνοντας... αναλλογως...) στους "εχοντας την εξουσια υπογραφης" οι οποιοι μη δινοντας βαρος "σε τι υπογραφουν" αφου τους το εφερνε ο Ταδε "που ξερει" "σιγα μη μπερδευομαι εγω τωρα σε ενα χωρο που δεν εχω ασχοληθει, αφορα το ακροπολις? οχι? ε καλα καντε οτι θελετε"...

το οποιο ( η μη ασχολια δηλαδη ) δεν ειναι και απαραιτητως κακο υπο προυποθεσεις....

Να πω εδω προσ αποφυγη παρεξηγησεων οτι ολα τα ανωτερω γραφόμενα πηγαζουν απο εμπειριες που μου εχουν μεταφερθει γενικώς από διαφορους, οποτε ως καθαρα υποκοιμενικές μπορει να ειναι και τελειως λαθος - οποτε δεν θα ελεγα οτι 100% απειχουν την προσωπική μου αποψη.
Εχοντας ακουσει 10 πραματα, βλεπεις προσωπικά αλλα 10, και αν "δενουν"...


Φωκιώνα το "άκουσα" "μου είπαν" "εγώ δε ξέρω" δεν είναι βάση για να καταλήξεις σε συμπεράσματα ;-)
Διαβάσε μια φορά ακόμα το κείμενο του Λειψ ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Σεπ 2011, 12:08

οντως δεν ειπα ουδετερη ειπα αυτο που λες μετα αδιαφορη.

Η παραθεση η συγκεκριμενη ειναι απο αυτα που προσωπικά ΔΕΝ ενστερνιζομαι απο το κειμενο, τουλαχιστον στην "απολυτωτητα" που ο τροπος γραφης αναδεικνειει.

Σαφως υπαρχεουν και οι αναφερωμενοι και εντός και εκτός Ελπα, αλλα δεν δεχομαι οτι ειναι ΜΟΝΟ αυτοι.
Υπαρχουν ευτυχως και οι "ανωμαλοι" που σε πεισμα των καιρων και των τρικλοποδιων συνεχιζουν. Για ποσο?? Ποιος ξερει...


ΥΓ. Θες μπροστινό δεξι λασποτηρα για τις Σερρες αχααχαχα
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Σεπ 2011, 12:10

( χιουμορ )
Οπως ειπε κι ο Πανος πιο πριν
Το οτι συμφωνω με το κειμενο "επι της αρχης" δε σημαινει οτι ψηφιζω και καθε... αρθρο!
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Σεπ 2011, 12:15

Σταύρο είναι άλλο το να αντιμετωπίζεις με επαγγελματισμό μια κατάσταση και στο τέλος να βγάλεις και χρήματα από αυτό (θεμιτό) και άλλο να προβάλεις τη δικαιολογία του "επαγγελματίας" και να κάνεις εκπτώσεις παντού και κυρίως στην ουσία αδιαφορώντας για το αποτέλεσμα με μόνο στόχο το κέρδος. Αντί να έχουμε «απ’ έξω εμφάνιση και από μέσα άνεση», καταλήγουμε στο «απ’ έξω εμφάνιση και από μέσα σαπίλα».

Αυτή η λανθασμένη ιδέα του «επαγγελματισμού» που δικαιολογεί τα πάντα είναι που μας έφαγε και τώρα όσοι βγαίνουν λίγο παραέξω από την Ελλάδα διαπιστώνουν ότι έχουμε χάσει την «καλή μαρτυρία».
Και σε αυτό, η γνώμη μου είναι ότι το φταίξιμο δεν το έχουν ολοκληρωτικά οι κακοί επαγγελματίες που έχουν για στόχο μόνο το χρήμα, αλλά και όλοι εμείς οι κακώς εννοούμενοι «πελάτες» που αδιαφορούμε για τη βρωμιά και την απατεωνιά που υπάρχει από πίσω.

Σε καμία ανεπτυγμένη χώρα δεν θα είχαν θέση αυτοί οι επαγγελματίες. Όχι μόνο θα τους είχε αποβάλει το σύστημα, αλλά θα είχαν και διοικητικές και ποινικές κυρώσεις.

Αντίθετα εδώ (και αυτό ισχύει γενικά για τα περισσότερα πράγματα στην Ελλάδα) αυτοί που πάνε με το γράμμα του νόμου, σπάνε τα μούτρα τους γιατί όχι μόνο δεν υποστηρίζονται διοικητικά αλλά πρέπει να λειτουργήσουν κάτω από καθεστώς αναλγησίας, με αποτέλεσμα κανένας σοβαρός δεν ασχολείται και αυτό Σταύρο δεν είναι πρόοδος. Ο αγώνας διεξάγεται στο βουνό όχι στον τερματισμό.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Σεπ 2011, 12:16

Ουπς - μπηκε ο Σπυρος σφηνα και δεν το προσεξα sorry ειναι φανταζομαι προφανες οτι απανταω στον Σταυρο.


Σπυρο
Το κειμενο το εχω διαβασει αρκετες φορές.
Το οποιο συναδει και με ιστορίες που εχω ακουσεισε ενα... ολονυκτιο ταχυριθμο σεμιναριο περι του χωρου.

Οπως εγραψα λιγο παρακατω
Ακουω 10 πραματα απο διαφορους και ΒΛΕΠΩ και αλλα 10... αν αυτα που βλεπω ταιριαζουν - συμπληρωνουν επιβεβαιωνουν αυτα που εχω ακουσει νομιζω αρκουν στο να σχηματισει ενας ανθρωπος μια αποψη.
Στο κατω κατω δεν ειναι και Δικαστηριο να βγαλει αποφαση, τη γνωμη του σχηματιζει ο καθενας απο οτιδηποτε πεφτει στην αντιληψη του.

Αλλα οταν ακους μια ιστορια πανω κατω ιδια απο 2 διαφορετικους και ασχετους μεταξυ τους ανθρωπους ε διαολε, τουλαχιστον καποια βαση θα εχει...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Σεπ 2011, 12:27

superspy έγραψε:
Σε καμία ανεπτυγμένη χώρα δεν θα είχαν θέση αυτοί οι επαγγελματίες. Όχι μόνο θα τους είχε αποβάλει το σύστημα, αλλά θα είχαν και διοικητικές και ποινικές κυρώσεις.


ΠΟΛΥ σωστο
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό stavrosd » 13 Σεπ 2011, 12:52

Δεν διαφωνώ σε τίποτα απο αυτά που λές!
Έτσι ακριβώς θα πρέπει να είναι τα πράγματα.

Αλλά μιλάμε για σαπίλα, αναλγησία, λαμογιά...γενικά και αόριστα.
Αυτό με πειράζει!

Έχω κουραστεί και δεν νομίζω οτι βοηθάει και σε τίποτα, να ακούω γενικεύσεις!
Σαπιλά λες που απο ποιόν και γιατί?
Διοικητικές και ποινικές(!) κυρώσεις σε ποιόν και γιατί?
που να στοιχειοθετούν το
και να κάνεις εκπτώσεις παντού και κυρίως στην ουσία αδιαφορώντας για το αποτέλεσμα με μόνο στόχο το κέρδος.


Άσε που σαν δήλωση η παραπάνω μου είναι εντελώς οξύμωρη ειδικά όταν μιλάμε για ένα "προϊόν" που αλληλεπιδρά με τον πελάτη συνεχώς και για μεγάλη περίοδο!

Είναι αναφέρετο δικαίωμά του καθενός να εκφράζεται όπως θέλει αλλά και εγώ με τη σειρά μου θα αντιδράσω όταν ξαφνικά βλέπω να έρχεται στην επιφάνεια μια γκρίνια και κατήφεια χωρίς τεκμηρίωση.

Οχι άλλη γκρίνια για την γκρίνια!
:D :D
Άβαταρ μέλους
stavrosd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 13:46

Δημοσίευσηαπό SUVord » 13 Σεπ 2011, 12:52

...και μια θερμή παράκληση.
Η αναφορά σε έντυπα και χαρακτηρισμούς αυτών εναντίον ανθρώπων και καταστάσεων δεν βοηθα σε τίποτα.Αντιθέτως, μας χωρίζει σε υποστηρικτές ή αντιπάλους του κάθε εκδότη και των ιδιοτελών συμφερόντων τους.
1/Γιατί ο Κατσιμαλής έχει εφεση στην επιλογή διαδρομών σπαστήρια;
α)Γιατι "τά πιάνει" απο Φαναρτζήδες, Συνεργεία και Λαστιχάδες
β)Γιατι γράφει τις διαδρομές με hovercraft
γ)Γιατι του αρέσει το ταρακούνημα, γενικώς
δ)Γιατι μονο αυτός ξερει

Οχι Σταύρο, δεν έχουμε τίποτα να ντραπούμε για το "ΧΟΜΠΙ" μας.
...και κανείς στο χώρο των αγώνων 4Χ4 στην Ελλαδα δεν έκανε "λεφτά".Το αντίθετο μάλιστα.
Οι διεθνείς εργατοπατέρες του αθλητισμού και των χόμπι δεν προέρχονταν απο τον χώρο τον οποίο υποστηριζαν οτι θα οργανώσουν.Λιμοκοντόροι γραφειοκράτες ήταν όλοι τους.
Μπήκαν στο παιχνίδι πολύ μετά οταν κατάλαβαν οτι η ίδρυση ομοσπονδιών κτλ, θα τους έβγαζαν απο την μιζέρια τους.
Ας μην μας διαφεύγει οτι και ο εμπνευστής και ιδρυτής των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων δεν ήταν παρα ένας διαβόητος παιδεραστής στη χώρα του.

Καλές οι συναντήσεις ρε Κατσιμαλή για τα TATA σε καφετέρια αλλα και τούτη η συζήτηση νομίζω οτι της αρμόζει κατι ανάλογο.Δεν θα χαλάσει η πιάτσα...σίγουρα!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Σεπ 2011, 12:57

SUVord έγραψε:...
1/Γιατί ο Κατσιμαλής έχει εφεση στην επιλογή διαδρομών σπαστήρια;
...


Μπορώ να πώ;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό stavrosd » 13 Σεπ 2011, 13:02

Ριχτο!
Άβαταρ μέλους
stavrosd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 13:46

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Σεπ 2011, 13:06

Α. Δεν υπάρχει η έννοια «διαδρομές σπαστήρια» στα Rally Raid. Τα Rally Raid είναι οι δυσκολότεροι αγώνες και με ότι αυτό συνεπάγεται.
Β. Μια "τεχνική" διαδρομή σημαίνει αυτόματα μικρότερη ΜΩΤ από όλους (και από τους αγωνιζόμενους αλλά και από τους αντίθετα κινούμενους)
Γ. Αντοχή
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 13 Σεπ 2011, 13:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 13 Σεπ 2011, 13:09

Και για να μην ξεχνιόμαστε...
Οι Ελληνες λαμόγια και ευκαιριάκηδες είναι ερασιτέχνες μπροστά στους αλλοδαπούς επαγγελματίες του είδους.
Παράδειγμα:Γιατι η FIA επέβαλε απο φέτος στο "Ακρόπολις" όλοι οι αγωνιζόμενοι να χρησιμοποιούν μια συγκεκριμένη βενζινη και συγκεκριμένα λάστιχα;
Ο ιδιότης συμμετέχων δηλαδή θα πρέπει να πριμοδοτήσει το καυσιμο και τα λάστιχα των επαγγελματικών ομάδων.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Σεπ 2011, 13:16

To νόμισμα έχει δύο όψεις Πάνο...
Απ' την άλλη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Ναι τα δικά μας λαμογία είναι μικρά και με περιορισμένη μπάζα, αλλά το κακό είναι ότι το παίζουν "για τη φανέλα".

Ακριβώς γιαυτό, αυτοί που πραγματικά παίζουν για τη φανέλα είναι και πιο καθαροί - δε τους νοιάζει το χρήμα και είναι σίγουρο ότι θα συνεχίσουν για πιο πολύ καιρό - αν δε βαρεθούν από τις τρικλοποδιές των "επαγγελματίων" .

Αν τώρα χρωστάς της Μιχαλούς και προσπαθείς να βγάλεις από τη μύγα ξύγκι κάνοντας έναν αγώνα με σοβαρές υποχωρήσεις στο βουνό, σίγουρα δεν πάς για τη φανέλα.
Γιατί καλές είναι οι φιέστες, αλλά αφού πρώτα έχεις εξασφαλίσει το βουνό.
Αλλά αυτό σημαίνει δουλειά, χρόνο και στο τέλος χρήμα που λόγω δε βαριέσαι, κάτι άλλο έχω να κάνω και το χρήμα το θέλω καταλήξαμε εκεί που δεν έπρεπε και μετά πετάμε και το μπαλάκι στους της φανέλας.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 13 Σεπ 2011, 13:54

Το νόμισμα έχει δύο όψεις, Σπύρο, μόνο οταν κάποιο "χερι" επέμβει.
Μόνο για τον σχεδιαστή και κατασκευαστή έχει δύο οψεις.
Για τους χρήστες και οι δύο όψεις είναι απολύτως ίδιες.
Οταν το ποτήρι το βλέπει κάποιος μισοάδειο ή μισογεμάτο δεν αλλάζει τη στάθμη του υγρού μέσα σε αυτό αλλα μόνο εκφράζει την ψυχολογική του διάθεση σε αυτό που βλέπει.
Ο Λειψ εκφράζει μια εξέλιξη καταστάσεων την οποία όλοι οι συμμετέχοντες σε αυτή τη συζήτηση έχουν ασπασθεί τις τελευταίες εξι δεκαετίες.
Εχουμε εμείς καλλιεργήσει τους σπόρους που ανέπτυξαν συμφεροντολόγους στο χώρο;
Θεωρώ πως ασφαλώς και έχουμε.
Το αν κάποιος ή κάποιοι εκμεταλλεύτηκαν αυτή τη συμμετοχή μας στο χώρο δεν μας καθιστά ανεύθυνους μπροστά στη σημερινή πραγματικότητα.

Η Λερναία Υδρα έχει όνομα για κάθε κεφάλι της, όπως FIFA, FIA, FIBA, UEFA, IAAF, UCI, κτλ, κτλ, ....
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Σεπ 2011, 14:01

Έχεις δικιο Πάνο. Όλοι οι εμπλεκόμενοι έχουμε ευθύνες και περισσότερο οι οργανωτές. Από την πλευρά μου σίγουρα κάποια πράγματα ήθελαν μεγαλύτερη πυγμή και γροθιά στο μαχαίρι από την αρχή και άλλα μεγαλύτερη διπλωματία. :(
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες