Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Από κισσο (Πήλιο) σε Αγιοκαμπο απο χώμα φυσικά....

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Από κισσο (Πήλιο) σε Αγιοκαμπο απο χώμα φυσικά....

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 27 Ιούλ 2010, 21:42

Απο παλιά μου εχει 'καρφωθεί' η ιδεα να ξεκινήσουμε απο Πήλιο και να δοκιμάσουμε να βγουμε Αγιοκαμπο. (ή το ανάποδο....
Σε οποιον σχετικο χαρτη εβρισκα κοιτούσα αν βγαίνει......και φυσικά στο toponavigator.... βγαίνει...
δεν εχω ακουσει καποιον να το εχει κανει...
Εαν ειναι δυνατόν θα ηθελα σχετικες πληροφορίες και φυσικα την εμπειρία κάποιου που το εχει κανει..

Το οχημα ειναι SantaFe kai γενικα το παμε χώμα... (για Αύγουστο λέω να το δοκιμάσω....)

ευχαριστώ
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 03 Σεπ 2010, 12:24

μιχαλη.....
μιχααααλη.....

μπα το πεταξε στα γκρεμια το santa fe....
μπορει και να το γυρναει πισω κομματι κομματι....

τελικα τι ακριβως εγινε θα μας πεις?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 07 Σεπ 2010, 13:05

Μπαμπη δεν το δοκιμασα...
δεν βρηκα και καποιον να το εχει κανει για να το ξεκινησω, και μονος δεν ειναι να χαθεις...
το σαντα δεν γινεται κοματια ευκολα ..αλλα και αν γινει εμεις να ειμαστε καλα.

Τωρα ειδα το motorally του ΜΟΘ....ισως εχει πλακα...αν γινει με σηματα enduro θα εχει και θα δω εχω να παω σε γαμο..αλλα μαλον θα τον δω απο το dvd

στο πηλιο δεν εχω παιξει σε χωμα και εαν υπαρξει κεφι ευχαριστως θα ξεκινουσα.........
καλο χειμωνα..... ελπιζω να μην χαθουμε...
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό greg4X4 » 08 Σεπ 2010, 16:27

mike1962 έγραψε:Μπαμπη δεν το δοκιμασα...
δεν βρηκα και καποιον να το εχει κανει για να το ξεκινησω, και μονος δεν ειναι να χαθεις...
το σαντα δεν γινεται κοματια ευκολα ..αλλα και αν γινει εμεις να ειμαστε καλα.

Τωρα ειδα το motorally του ΜΟΘ....ισως εχει πλακα...αν γινει με σηματα enduro θα εχει και θα δω εχω να παω σε γαμο..αλλα μαλον θα τον δω απο το dvd

στο πηλιο δεν εχω παιξει σε χωμα και εαν υπαρξει κεφι ευχαριστως θα ξεκινουσα.........
καλο χειμωνα..... ελπιζω να μην χαθουμε...


Υπάρχει όμορφη και ενδιαφέρουσα χωμάτινη διαδρομή από : Ζαγορά-Πουρί-Ομβριό (Παλιά Μιτζέλα)-Κοκκινόγεια-Πρ. Ηλίας-Μονή Φλαμουρίου-Παλιά Κερασιά-Κερασιά και μετά βγαίνεις στη λίμνη Κάρλα.
Γενικά χρειάζεται GPS ή χάρτης σε κλίμακα 1:50.000, γιατί υπάρχουν πολλές διασταυρώσεις με αδιέξοδα και ελάχιστη σήμανση με τοπωνύμια.
Αν έχει βρέξει καλά, γεμίζει με λάσπη από κοκκινόχωμα, οπότε τα mud ελαστικά είναι must.
Από εκεί είτε προχωράς για το Μαυροβούνι σε χωμάτινο τεραίν και μετά κατηφορίζεις για Αγιόκαμπο ή στρίβεις δεξιά για Βένετο και συνεχίζεις παραλιακά προς τα βόρεια.
LC120 3d, 4.0L auto.
Άβαταρ μέλους
greg4X4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 06 Φεβ 2010, 13:18
Τοποθεσία: Β.Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 10 Σεπ 2010, 00:01

greg4x4 se ευχαριστώ για την πληροφορία
παρασκευή μεσημέρι ξεκινάμε για αγιοκαμπο... με χάρτη και gps να δουμε τη διαδρομή. Ενας άλλος φίλος σήμερα μας περιέγραψε την ίδια διαδρομή από αγιοκαμπο για πηλιο (την έκανε πέρσι όλη) μας ειπε οτι ειναι ευκολη για το σαντα φε με ΑΤ λάστιχα....αλλα το meteo λέει βροχές και συ μας προβλημάτισες ... θα δούμε στο... πεδίο
....
.... να μην ξεχάσετε να 'δείτε' το μοτοραλλυ του ΜΟΘ...

όσοι 4χ4 θέλουν να συμμετέχουν να το postαρουν.....
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό greg4X4 » 10 Σεπ 2010, 13:44

mike1962 έγραψε:greg4x4 se ευχαριστώ για την πληροφορία
παρασκευή μεσημέρι ξεκινάμε για αγιοκαμπο... με χάρτη και gps να δουμε τη διαδρομή. Ενας άλλος φίλος σήμερα μας περιέγραψε την ίδια διαδρομή από αγιοκαμπο για πηλιο (την έκανε πέρσι όλη) μας ειπε οτι ειναι ευκολη για το σαντα φε με ΑΤ λάστιχα....αλλα το meteo λέει βροχές και συ μας προβλημάτισες ... θα δούμε στο... πεδίο
....
.... να μην ξεχάσετε να 'δείτε' το μοτοραλλυ του ΜΟΘ...

όσοι 4χ4 θέλουν να συμμετέχουν να το postαρουν.....


mike1962, το κομμάτι που ίσως σας προβληματίσει ( αν έχει βρέξει καλά)είναι μετά τη διασταύρωση για την μονή Φλαμουρίου ( έχει ανοιχτεί δρόμος και για εκεί αν προλαβαίνετε ) μέχρι τα Κοκκινόγεια (λόγω κοκκινοχώματος), όπου χρησιμοποιείται και από τοπικούς υλοτόμους με τα φορτηγά τους, με την πιθανότητα λακούβων ορατή. Το καλό είναι ότι μετά που αρχίζουν οι κατηφόρες είναι πετρόδρομοι, οπότε δεν παίζουν ιδιαίτερα οι λάσπες. Επίσης, μετά την παραλία της παλιάς Μιτζέλας, συνεχίζει το ίδιο πέτρινο μοτίβο. Πριν το Πουρί, αν έχετε χρόνο έχει διασταύρωση δεξιά προς το βουνό, όπου περνάτε από την Αγ. Μαρίνα, πάνω από τη Ζαγορά και μέσα από το δάσος, καταλήγετε στην κεντρική άσφαλτο, λίγες στροφές πριν το χιονοδρομικό, στα Χάνια.
Επειδή έχω κάνει τη διαδρομή 4-5 φορές (διαφορετικές εποχές) και με 4Χ4 και moto ON-OFF, έχει αρκετή διαφορά αν τα βρεις τα εδάφη στεγνά ή όχι.
Καλά να περάσετε.
LC120 3d, 4.0L auto.
Άβαταρ μέλους
greg4X4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 06 Φεβ 2010, 13:18
Τοποθεσία: Β.Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 13 Σεπ 2010, 15:05

greg4x4 καλη βδομάδα,
τελικα η απειλη του καιρου μαζι με την ατυχια, να καει το τροφοδοτικο του λαπτοπ που εχει το toponavigator, μας οδήγησαν στους Φιλιπαιους (σμολικα - σαμαρινα) τα σαββατο εβρεχε ασταματιτα, ετσι ημασταν κυριως σε ασφαλτο με λιγες σιγουρες χωματινες διαδρομες.
Μονο τη κυριακη δικιμασαμε (κακως) τη διαδρομη σαμαρινα - ζουζουλη, ευτυχως δεν χαθηκαμε και βγηκαμε χωρις κολημα στη ζουζουζη. ειχε πολυ λασπη για ΑΤ λαστιχο
Το πηλιο παει λιγο πισω, εαν οργανωσεις εξορμηση 2μερη, 3μερη ειμαι μεσα
μιχαλης
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό greg4X4 » 14 Σεπ 2010, 14:21

mike1962 έγραψε:greg4x4 καλη βδομάδα,
τελικα η απειλη του καιρου μαζι με την ατυχια, να καει το τροφοδοτικο του λαπτοπ που εχει το toponavigator, μας οδήγησαν στους Φιλιπαιους (σμολικα - σαμαρινα) τα σαββατο εβρεχε ασταματιτα, ετσι ημασταν κυριως σε ασφαλτο με λιγες σιγουρες χωματινες διαδρομες.
Μονο τη κυριακη δικιμασαμε (κακως) τη διαδρομη σαμαρινα - ζουζουλη, ευτυχως δεν χαθηκαμε και βγηκαμε χωρις κολημα στη ζουζουζη. ειχε πολυ λασπη για ΑΤ λαστιχο
Το πηλιο παει λιγο πισω, εαν οργανωσεις εξορμηση 2μερη, 3μερη ειμαι μεσα
μιχαλης


Γεια χαρά !
Αν βρω κάποιο ανοικτό Σ/Κ στο εξής, θα άξιζε να οργανώσουμε μία "φθινοπωρινή" επίσκεψη στο Πήλιο.
Οι διαδρομές από Σαμαρίνα σε Ζούζουλη, είναι πολύ "πράσινες", ειδικά αν ακολουθήσεις το "επάνω" δρομολόγιο, επί της κορυφογραμμής, στα 1800m + (αν θυμάμαι καλά).
LC120 3d, 4.0L auto.
Άβαταρ μέλους
greg4X4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 06 Φεβ 2010, 13:18
Τοποθεσία: Β.Ελλάδα

Re: Από κισσο (Πήλιο) σε Αγιοκαμπο απο χώμα φυσικά....

Δημοσίευσηαπό Antonioz » 07 Οκτ 2010, 12:56

mike1962 έγραψε:Απο παλιά μου εχει 'καρφωθεί' η ιδεα να ξεκινήσουμε απο Πήλιο και να δοκιμάσουμε να βγουμε Αγιοκαμπο. (ή το ανάποδο....
Σε οποιον σχετικο χαρτη εβρισκα κοιτούσα αν βγαίνει......και φυσικά στο toponavigator.... βγαίνει...
δεν εχω ακουσει καποιον να το εχει κανει...
Εαν ειναι δυνατόν θα ηθελα σχετικες πληροφορίες και φυσικα την εμπειρία κάποιου που το εχει κανει..

Το οχημα ειναι SantaFe kai γενικα το παμε χώμα... (για Αύγουστο λέω να το δοκιμάσω....)

ευχαριστώ


Μιχάλη είμαι και γω μέσα για την συγκεκριμένη διαδρομη!! ..με ενα μεγάλο ερωτηματικό βέβαια λόγο του μωρού, αν κ πιστευώ με σωστο προγραμματισμο θα συχρονιστουμε!! οποτε αποφασίστει ενημερωσε με(με mail καλυτερα) γιατι δεν πολυσερφάρω τελευταια!!
ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΙΝΤΕ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ!! :riding:
Άβαταρ μέλους
Antonioz
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 31 Ιαν 2008, 10:04
Τοποθεσία: Κεντρο, Θεσσαλονικη


Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες