Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

navara D40 200 ps VS mitsu L 200

f

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 08 Ιούλ 2010, 19:28

δΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ κολλημα με τα αμερικανικα αυτοκινητα ,ισα ισα μερικα τα θεωρω και γελοια απο τεχνολογια και επιδοσεις εμπρος στα γιαπωνεζικα ...αλλα ενταξει μη λεμε οτι ενα OPEL ASTRA ειναι καλυτερο σε επιδοσεις απο ενα ΗUMMER H1 γιατι πρεπει να τα παραιτησουμε τοτε και να παμε για υπνο νηστικοι ....
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό tornados » 08 Ιούλ 2010, 21:08

ε αυτο λεω και εγω jugulator αλλα ο shadow δεν το πιανει το θεμα,ετσι αυτο το hammer που εβαλε στο βιντεο τρεχει σε οριζοντιο εδαφος,shadow αφου πας σε χιονοδρομικα θα ετυχες πισω απο γκρειντερ στης 8 το πρωι που τραβαει το χιονι και συμπιεζει μια πετσα που γινεται σαν παγος σκληρος.λοιπον εκει πες τους να τραβηξουν βιντεο το hammer και να κατεβαινει η το χ5
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

Δημοσίευσηαπό JOHNVOR » 09 Ιούλ 2010, 09:26

tornados έγραψε:ε αυτο λεω και εγω jugulator αλλα ο shadow δεν το πιανει το θεμα,ετσι αυτο το hammer που εβαλε στο βιντεο τρεχει σε οριζοντιο εδαφος,shadow αφου πας σε χιονοδρομικα θα ετυχες πισω απο γκρειντερ στης 8 το πρωι που τραβαει το χιονι και συμπιεζει μια πετσα που γινεται σαν παγος σκληρος.λοιπον εκει πες τους να τραβηξουν βιντεο το hammer και να κατεβαινει η το χ5

Ρε φιλαρακι δεν παιζεσαι με τιποτα.
Με τα ιδια λαστιχα και s3 καλυτερο ειναι απο το astra και ας μην κλειδωνει το κεντρικο διαφορικο.
Εμεις ειμαστε κολλημενοι οι εδω ο φιλος μας.
Για αυτο το λογο εχεις ΑΒS.Πατα φρενο, δεν μπλοκαρουν οι τροχοι αλλα στριβουν και ετσι μπορεις να αποφυγεις το εμποδιο.Καντο σε ενα defender και θα δεις αν θα βγεις απο το δρομο.Συμφωνω οτι το βαρος ειναι κακος συμμαχος αλλα ελεος.....Οι συνδιασμοι κανουν σε ελαχιστες συνθηκες να κανουν ενα SUV χειροτερο απο astra.
Και ρε φιλαρακια φερνετε την καταστροφη.Αν φερει τετ α κε ο μπροστινος και αν γυρησει τουμπα και αν κοπει ο δρομος και αν χεστει το μωρο και κλαιει,ελεος!!!!
Εξαλλου για αυτο φτιαχτηκαν τα ρημαδια.Για αυτο εχουν βγει και τα πανια στους τροχους,οι αλυσιδες, τα χιονολαστιχα.Χρησιμοποιηστε τα.
Συμφωνω οτι υπαρχουν κατι βλακες που επειδη πηραν ενα χ5 νομιζουν οτι δεν κολλανε πουθενα.Το παγωμενο το χιονι εχει ξεβρακωσει πολλους τετοιους μαγκες.
Το astra πχ τι θα κανει αν δεν περασει το εκχιονιστικο και ο δρομος εχει 10 ποντους χιονι.Θα κατσει με την κοιλια επανω?
Με τα ιδια λαστιχα ενα SUV δεν θα περασει λες;
Οτι συστημα τετρακινησης και να εχεις,αν οι τροχοι σου δεν περνανε την ροπη της μηχανης στον δρομο, μεινεις ακινητοποιημενος.
Μην λεμε οτι βλακεια θελουμε.Ρε παιδια το παρουσιαζετε λες και καθε μερα γκρεμοτσακιζονται SUV μπροστα σας.
Αν ισχυει αυτο καθιστε σπιτι σας.Πρεπει να σας λενε Μητσοτακιδες.Ειστε κινδυνος για τους αλλους.
Άβαταρ μέλους
JOHNVOR
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 18 Ιουν 2009, 09:43
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 09 Ιούλ 2010, 11:01

πλεον τα συνχρονα SUV εχουν ABS για την αποφυγη ατυχηματος αλλα βαζουν και EBD που βοηθα οταν φρεναρης να μην βγαινεις απο τον δρομο και για να αποφευγης διαφορα αντικειμενα στον δρομο σου χωρις να χανεις τον ελενχο και οσα SUV ΔΕΝ!! κληδωνουν το κεντρικο τους διαφορικο για να μην μενουν με ενα τροχο στον αερα αλλα για να εχουν και καλητερο κρατημα τους βαζουν ESP αλλα και traction control system ολα αυτα ξερεις ποσο βοηθουν στο χιονι?μα παρα πολυ μια x5 με esp θα ανεβει μια χαρα με το καταληλο λαστιχο
εγω εχω παει πολλες φορες σε χιονια και το δικο μου εχει ABS-EBD δεν εχει esp αλλα κληδωνει η τετρακινηση του 50-50 με at λαστιχο δεν κολισα ποτε σε χιονια
ενα 2WD ΔΕΝ παει πιο μακρια απο ενα 4WD!!
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Δημοσίευσηαπό JOHNVOR » 09 Ιούλ 2010, 11:57

mitsusport έγραψε:πλεον τα συνχρονα SUV εχουν ABS για την αποφυγη ατυχηματος αλλα βαζουν και EBD που βοηθα οταν φρεναρης να μην βγαινεις απο τον δρομο και για να αποφευγης διαφορα αντικειμενα στον δρομο σου χωρις να χανεις τον ελενχο και οσα SUV ΔΕΝ!! κληδωνουν το κεντρικο τους διαφορικο για να μην μενουν με ενα τροχο στον αερα αλλα για να εχουν και καλητερο κρατημα τους βαζουν ESP αλλα και traction control system ολα αυτα ξερεις ποσο βοηθουν στο χιονι?μα παρα πολυ μια x5 με esp θα ανεβει μια χαρα με το καταληλο λαστιχο
εγω εχω παει πολλες φορες σε χιονια και το δικο μου εχει ABS-EBD δεν εχει esp αλλα κληδωνει η τετρακινηση του 50-50 με at λαστιχο δεν κολισα ποτε σε χιονια
ενα 2WD ΔΕΝ παει πιο μακρια απο ενα 4WD!!

Πες τα ρε χρυσοστομε για τι ο φιλος μου εσκασε τον πατσα.Πολλα suv πχ rav,tribute κτλ κλειδωνουν το κεντρικο διαφορικο με κουμπακι.Aλλα και τα αλλα που δεν κλειδωνουν μονιμα εχουν συστηματα που μειραζουν την ροπη αναλογα με το ποσοστο σπινιαρισματος εμπρος-πισω και με το esp φρεναρουν τον τροχο που σπινιαρει και δινουν κινηση σε αυτον με την περισσοτερη προσφυση.Ολα αυτα ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ και μαλιστα πολυ καλα.Τωρα αν ενας εχει λιωμενα λαστιχα και δεν ανεβαινει,τοτε!!!!
Μου εχει τυχει defender με λιωμενα καλοκαιρινα λαστιχα να κολησει σε γρασιδακι βρεγμενο,μερος που βγηκα πριν με ενα mazda 323f με κατι potenza.Tι να πουμε οτι το μαζντα γ@μ@ει το defender?δεν μπορω να ακουω μ@λ@κιες.
Άβαταρ μέλους
JOHNVOR
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 18 Ιουν 2009, 09:43
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 09 Ιούλ 2010, 12:46

το κυριοτερο ρολο τον παιζουν τα λαστιχα σε τετρακινητα εαν ειναι λιωμενα μονο βολτες μεσα στην πολη μπορεις να κανεις και τιποτα αλλο, αλλα με ενα AT πας οπου θελησεις!!
ABS-EBD ESP-TCS+καλα λαστιχα=πας παντου!!
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 09 Ιούλ 2010, 13:25

mitsusport έγραψε: ενα 2WD ΔΕΝ παει πιο μακρια απο ενα 4WD!!


Έτσι. Αν.......πάει είναι καθαρά θέμα οδηγών και τίποτα άλλο.
Τώρα πολλές φορές τα μουράτα και χλιδάτα τετερακίνητα έχουν ελαστικά καθαρά δρόμου ή (και) πολύ φαρδιά με χαμηλό μάλιστα προφίλ . Ε ... δεν είναι και ότι καλύτερο για εκτός δρόμου , ούτε βέβαια χιονισμένου δρόμου. Βασικά είναι ...ότι χειρότερο.Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να ακυρωθούν στην πράξη όσα εφόδια έχει το όχημα (ηλεκτρονικά κ.α.) , από τα ακατάλληλα λάστιχα και μόνο .
Έχω την εντύπωση ότι όλοι συμφωνούμε σ΄ αυτό , απλά ο καθένας θέλει να το πει ....με τον δικό του τρόπο ! :P
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό tornados » 09 Ιούλ 2010, 13:53

τι κανεις?πας με esp στο χιονι?παρακαλω κανα φιλο που εχει παει μεχρι 1η δημοτικου να εξηγησει τι κανει το esp στο χιονι,τωρα αν εχει πανω απο 20 ποντους χιονι το αστρα δεν παει γιατι βρισκει η ποδια και γινεται γκρειντερ εκχιονιστικο,αλλα τουλαχιστον το χ5 εχει μεινει πισω μου απο τους 2 ποντους χιονι,και τα συστηματα που λετε και μοιραζουν την κινηση οποτε θελουνε στα χ5 καιγονται επι τοπου και στα αλλα κατι ραβ κλπ κουβαλαν νερο σε τρυπια μπανιερα,δεν εχετε παρα να στηθητε σε παρκινγκ χιονοφρομικου(οχι ανηφορα η κατηφορα)και να τα δειτε μονοι σας,μαλιστα μπορειτε και να συμβουλευσετε καποιους απο αυτους να βαλουνε το esp(παντως εγω που ξερω κατι παρκαδωρους σε χιονοδρομικο τους εχουν πει να λεν στον κοσμο να απενεργοποιει το esp),φυσικα οταν παω για σκι παντα με την παρεα μου αφιερωνουμε 1 ωρα που πινουμε καφε στο παρκινγκ και κανουμε χαζι με πολυ γιελιο τα τζιπ με esp+ebd+abs
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 09 Ιούλ 2010, 14:02

κοιτα τι κανει το esp
http://www.youtube.com/watch?v=Zy8jocfu0bg
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Δημοσίευσηαπό tornados » 09 Ιούλ 2010, 14:04

οσο για το αν ειναι καθημερινο φαινομενο suv στα παρτερια,ε γιαυτο τα λεω αυτα γιατι ειναι καθημερινο φαινομενο,ιδιως οταν εχει χιονισει και ανεβαινουνε το πρωι η κατεβαινουν απογευμα με μειον εγω μετραω τουλαχιστον 5 δεξια αριστερα,και παλι ειναι απλο,ρωτηστε εναν που δουλευει σε δημο να σας πει τι τραβανε το χειμωνα οι οδηγοι εκχιονιστικων με τα suv,η καποιον που δουλευει στην express servise γιατι συνηθως τα παρατανε κιολας και τα φορτωνουν μετα,η την πυροσβεστικη ποσους κουβαλαει παγωμενους απο τα suv,σας εδωσα 3 πηγες πληροφοριων,οσο για το esp ακομη και ενα βιβλιο οδηγιων χρησεως σε αμαξι με esp να ανοιξεις το λεει με μαυρα μεγαλα γραμματα,απενεργοποιηση του esp οταν εχει χιονι
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 09 Ιούλ 2010, 15:01

Φιλε μου το αυτοκινητο μου δεν εχει esp μονο abs-ebd και σε χιονια με at λαστιχο ποτε δεν ειχα προβλημα και δεν ειχα οδηγηση ποτε αυτοκινητο με esp και δεν ξερω εαν παει καλητερα η χειροτερα απο οτι βλεπω και διαβαζω το esp βοηθαει σε χιονι παγο
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Δημοσίευσηαπό JOHNVOR » 09 Ιούλ 2010, 17:18

tornados έγραψε:οσο για το αν ειναι καθημερινο φαινομενο suv στα παρτερια,ε γιαυτο τα λεω αυτα γιατι ειναι καθημερινο φαινομενο,ιδιως οταν εχει χιονισει και ανεβαινουνε το πρωι η κατεβαινουν απογευμα με μειον εγω μετραω τουλαχιστον 5 δεξια αριστερα,και παλι ειναι απλο,ρωτηστε εναν που δουλευει σε δημο να σας πει τι τραβανε το χειμωνα οι οδηγοι εκχιονιστικων με τα suv,η καποιον που δουλευει στην express servise γιατι συνηθως τα παρατανε κιολας και τα φορτωνουν μετα,η την πυροσβεστικη ποσους κουβαλαει παγωμενους απο τα suv,σας εδωσα 3 πηγες πληροφοριων,οσο για το esp ακομη και ενα βιβλιο οδηγιων χρησεως σε αμαξι με esp να ανοιξεις το λεει με μαυρα μεγαλα γραμματα,απενεργοποιηση του esp οταν εχει χιονι

Kαλε μου ανθρωπε δεν σου γεμιζει το κεφαλι με τιποτα.
Ρωτα τους φιλους σου στο δημο ποσα ΙΧ μαζευουν καθε φορα στις ακρες του δρομου.
Εχεις καποιο 4χ4 εσυ;
Άβαταρ μέλους
JOHNVOR
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 18 Ιουν 2009, 09:43
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 09 Ιούλ 2010, 17:28

κοιτα εδω τη κανουν τα πραγματικα 4x4
http://www.youtube.com/watch?v=gKNo_JJdn_A
δεν μονιζω να τα κανει αυτα ενα 2κινητο και το λεω και το ξαναλεω ενα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ 4χ4 ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΟΔΗΓΟ ΣΕ ΠΑΕΙ ΟΠΟΥ ΘΕΣ!!
και τα 2κινητα ΔΕΝ ανεβαινουν εκει που ανεβαινουν τα αλλα με κοντες σχεσεις!!!
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Re: F

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 09 Ιούλ 2010, 17:36

tornados έγραψε:http://www.youtube.com/watch?v=xCifyh9Npf4&feature=related


Τώρα το είδα. Φίλε μου μου φαίνεται καθαρά ότι ο κινητήρας του ακούγεται να κροταλίζει επειδή χτυπάει μία (μάλλον) βαλβίδα .
Επίσης....διότι έχουν βγάλει το καπάκι των βαλβίδων .
Αυτά από την εμπειρία μου με "χτυπημένες" βαλβίδες , από το παρελθόν , σε βενζινοκίνητα όμως.
Τώρα αν έχει και "ξεπλυμένο" κύλινδρο δεν είναι δυνατόν να το καταλάβω....
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Re: F

Δημοσίευσηαπό tornados » 09 Ιούλ 2010, 18:22

jugulator,εαν ξερεις αγγλικα ο λογος για τον οποιο κροταλιζει η μηχανη του τουοτα αναφερεται στο βιντεο απο αυτον που το ανεβασε,διαβασε πιο κατω,αν δεν ξερεις αγγλικα πες μου να σου εξηγησω εγω,και δεν ειναι ο μονος, αυτος ανεβασε βιντεο,υπαρχουν εκατονταδες αναφορες σε ξενα φορουμ,mitsusport τι αυτοκινητο εχεις πρωτα απο ολα?εγω εχω ενα αστρα ντιζελ,οτι αναφερω για τα 4χ4 εχω πει για πιες καιρικες συνθηκες τα λεω,αλλο αν εσεις τα κανετε "σουμα"ολα,εγω λεω για το χιονι,ε λοιπον ξαναλεω 4χ4 με ηλεκτρονικη κατανομη πεδησης δεν παν σε χιονι καλυτερα απο ενα προσθιοκινητο απλο αμαξι,και...σε κατηφορα με χιονι καλυτερα να εισαι μεσα σε κουρσακι....σπανια να φυγει κουρσα σε συνθηκες χιονιου γιατι οι ανθρωποι προσεχουν,και αυτοι που δεν ξερουν τι ειναι χιονι δε βγαινουν η φορουν αλυσιδες,αυτοι με τα ακριβα τζιπ βγαινουν(για να δειξουν στους αλλους φτωχους οτι και αυτοι καταφεραν να κλεψουν απο το κρατος)γιαυτο και ειναι "πελατες" σε αυτους που ανεφερα
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης