Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

YMC sphinx 250

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

YMC sphinx 250

Δημοσίευσηαπό STE » 08 Οκτ 2009, 18:23

Είναι γεγονός.
μετά απο πολλές σκέψεις το παρήγειλα και αύριο θα το έχω στα χέρια μου.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλο το forum για τις πληροφορίες και τα θετικά σχόλια που με οδήγησαν στην αγορα ATV.
Θα ανεβάζω τα νέα της γουρούνας και ελπίζω να μην είναι προβλήματα!
η πρώτη είδηση είναι ότι η YMC μετακομίζει στη Καβάλας και έχει προκληθεί μπάχαλο. ετσι εξηγήθηκε η καθυστέρηση 14 ημερών στην άφιξη της γουρούνας στην ωραία Ζάκυνθο.
STE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 15:33
Τοποθεσία: Ζακυνθος

YMC sphinx 250

Δημοσίευσηαπό nionios88 » 10 Οκτ 2009, 20:39

kalotaxidh.... pistevw pws den tha metaniwseis thn agora ATV.... ama exei kai parea na pate sto vouno..... tote... den tha vlepeis thn wra!!!!
Άβαταρ μέλους
nionios88
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Σεπ 2009, 18:45
Τοποθεσία: Lefkonas - Serres

foto

Δημοσίευσηαπό STE » 12 Οκτ 2009, 14:29

ολα καλα.
το έχω πλέον στην αυλή μου!!!!!!!
STE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 15:33
Τοποθεσία: Ζακυνθος

foto

Δημοσίευσηαπό STE » 12 Οκτ 2009, 18:17

το κόστος 2500 ευρώ. το εργοστάσιο κατασκευής Shineray στη Κίνα. μου φάνηκε μεγάλο εροστάσιο, και πουλάει σε όλη την Ευρώπη. Βρήκα και δύο site με ανταλλακτικά. Ενα στο Αμβούργο και ένα στο Λονδίνο.
Οπότε ότι και να χρειαστώ, ακόμα και αν ο Yanoulas Motor Company μου κάνει νερά, θα το βρώ απο εξωτερικό, με αποστολή. ρωτησα με mail, και μου είπαν οτι σε μία βδομάδα θα είναι Ελλάδα, ότι θέλω, αρκεί να έχω τον κωδικό του εξαρτήματος.
Τώρα έχω το στώσιμο. τα πρώτα 500km θα είναι με 30....!
YMC 250
STE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 15:33
Τοποθεσία: Ζακυνθος

foto

Δημοσίευσηαπό Landertakis » 13 Οκτ 2009, 08:46

Για δώσε καν link για αυτά τα sites ρε φιλαράκι γιατί είμαστε και εμείος ενδιαφερόμενοι για ανταλλακτικα....Α καλοτάξιδο το εργαλείο σου και με πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!!!
Μπορεί να αργήσεις να καταλάβεις το γουρούνι σου,όταν το μάθεις όμως δεν ξεκολλάς...........
Άβαταρ μέλους
Landertakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009, 13:39

foto

Δημοσίευσηαπό Lukas » 16 Οκτ 2009, 09:14

STE

καλοριζικο το γουρουνι
1ον τα πισω λαστιχα βαλτα αναποδα(την βαλβιδα απο μεσα) για να φαρδυνει λιγο ακομη πισω
2ον αερα στα λαστιχα 5psi
3ον μην σφιγκεις πολυ την ταπα βενζινης(υπηρξαν περιπτωσεις που ραγισε ο λαιμος
4ον αν μπορεις βγαλε το ευρο 3 (σταματαν οι μεγαλοι κραδασμοι)
5ον οταν βαζεις μπρος χωρις γκαζι μονο με τσοκ αν δεν περνει


Landertakis

εσυ δεν εισαι κινεζος εισαι taiwan το δικο σου ειναι της accessmotors
Άβαταρ μέλους
Lukas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 09 Φεβ 2009, 16:53
Τοποθεσία: Salonika

foto

Δημοσίευσηαπό STE » 24 Οκτ 2009, 11:06

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
1)Τα λάστιχα είναι ήδη ανάποδα με τη βαλβίδα μέσα!
2)Τα ασφάλτινά μου λάστιχα λένε πάνω ότι θέλουν 14psi, αλλα θα το κατεβάσω για να πηγαίνει και χώμα πιό άνετα.
3)Για το ευρο3 δώσε οδηγίες πως βγαίνει.
πάντως δεν έχω κραδασμούς και δουλευει καλά.

τα site για πληροφορίες και ανταλλακτικά είναι:
1) www.shineray-atv.com
2) www.shinerayforum.com
για ότι πληροφορίες θέλετε για την εταιρία.
3)www.allesauschina.com
4)www.china-parts.co.uk
για τα ανταλλακτικά που ελπίζω να μη χρειαστώ!!!
YMC 250
STE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 15:33
Τοποθεσία: Ζακυνθος

foto

Δημοσίευσηαπό STE » 07 Δεκ 2009, 22:27

έχω κάνει ήδη 550 χιλιόμετρα με τη γουρουνίτσα.
το στρώσιμο πήγε καλά και ήρεμα.
οι αναρτήσεις δουλεύουν και έχει ανέλπιστα καλή συμπεριφορά και σε άσφαλτο και σε χώμα. ακόμα δεν εχω ζορίσει κινητήρα. δείχνει να έχει δύναμη, αλλα όσο το ζορίζω έχει κραδασμούς.
στο πρώτο σέρβις ήθελε μονο λάδια και μπουζί. στα 500 χιλιόμετρα.
σήμερα ήρθε η σχάρα της γουρούνας. με καθυστέρηση 2 μηνών. και έφτασε στραβή και χτυπημένη. φυσικά δεν τη δέχτηκα!
YMC 250
STE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 15:33
Τοποθεσία: Ζακυνθος

Δημοσίευσηαπό sol-0357 » 09 Δεκ 2009, 22:00

να ρωτησω κατι παιδια....σε ολες τις γουρουνες μπορουμε να βαλουμε τα λαστιχα αναποδα με την βαλβιδα μεσα
Άβαταρ μέλους
sol-0357
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 23:31

Δημοσίευσηαπό STE » 15 Δεκ 2009, 17:58

φωτό απο βόλτες΄...
είμαι στα 680 χιλιόμετρα προς το παρόν χωρίς κανένα πρόβλημα.
το σάββατο που έβρεχε όλη μέρα, ήμουν στις λάσπες και στη γλιστερή άσφαλτο και έκανα πάρτυ!!![/img]
YMC 250
STE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 15:33
Τοποθεσία: Ζακυνθος

Δημοσίευσηαπό STE » 07 Μαρ 2010, 10:52

Καλημέρα.
πλέον με το μικρό μου γουρούνι έχω κάνει 1300 χιλιόμετρα.
όλα δουλεύουν ρολόι.
βέβαια οι κραδασμοί παραμένουν. έψαξα στην Αθήνα να μακρύνω το γρανάζι, ώστε να πηγαίνει πιό άνετα με 60, όμως δεν βρήκα. Το καλό είναι οτι έχει δύναμη και βλέπω εύκολα τα 80 στο GPS. το κοντέρ δείνει 90!
το έχω μάθει λίγο και μπορώ να ελέγχω τη πλαγιολίσθηση. ΤΕΛΕΙΑ!
YMC 250
STE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 15:33
Τοποθεσία: Ζακυνθος

Δημοσίευσηαπό STE » 03 Ιουν 2010, 13:49

Είμαι στα 1700 χιλιόμετρα. Πριν 15 μέρες άλλαξα το πίσω γρανάζι με το αντίστοιχο ενός άστρεα (παπί). Επιτέλους μάκρινε η σχέση μετάδοσης και τέλος κραδασμοί. Έστρωσε το μηχανάκι. Το εντυπωσιακό είναι ότι η πρώτη παραμένει άνετη και σε δύσκολες περιπτώσεις στο χώμα, ενώ πλέον πιάνει τελική 80 πραγματικά, χωρίς να ακούγεται από ένα χιλιόμετρο μακριά! Επιπλέον μειώθηκε η κατανάλωση. Χοντρικά είναι στα 5 λίτρα τα 100 και δεν το λυπάμαι το γκάζι!
Μειονεκτήματα. Έκλεισε η εταιρεία και υποθέτω αντίο εγγύηση. Ενώ ήδη άρχισε να σκουριάζει η εξάτμιση. Γενικά το βάψιμο δεν το πρόσεξαν στη Κίνα.
YMC 250
STE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 15:33
Τοποθεσία: Ζακυνθος

Re: YMC sphinx 250

Δημοσίευσηαπό STE » 15 Μαρ 2013, 11:24

Πέρασαν 3 χρόνια!
απο τότε που άλλαξα το γρανάζι και το μάκρινα, δεν ξέρω τα πραγματικά χιλιόμετρα.
το ταχύμετρο λέει 40, αλλα στη πράξη πάω με 60. μεγάλη αλλαγή...
η γουρουνίτσα δουλεύει κανονικά, όπως καινούργια.
με τα τριξίματά της, το τρέμουλό της, τους κραδασμούς της, και την υπέροχη αίσθηση πλαγιολίσθησης!!!
πραγματικά είμαι περίεργος πόσοι και ποιοί έχουμε μείνει με Shineray (YMC) γουρούνες στην Ελλάδα!!!
όταν έψαχνα να αγοράσω, είμασταν ήδη λίγοι, και τώρα με τη κρίση.......
YMC 250
STE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 15:33
Τοποθεσία: Ζακυνθος

Re: YMC sphinx 250

Δημοσίευσηαπό ManosS40 » 15 Μαρ 2013, 18:21

Πόσα χλμ έχεις κάνει περίπου αυτά τα 3 χρόνια; (έστω και κατά προσέγγιση, αφού έχεις τόσες αποκλίσεις) Ελαστικά έχεις αλλάξει; Ποια ήταν η πιο σημαντική βλάβη μέχρι τώρα; (αν υπάρχει) Θα το πρότεινες σε κάποιον που θα ρωτούσε τη γνώμη σου; Δώσε 3 θετικά κ 3 αρνητικά! :)
Άβαταρ μέλους
ManosS40
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 22:47
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο, Αθήνα

Re: YMC sphinx 250

Δημοσίευσηαπό STE » 19 Μαρ 2013, 11:10

10.000 χλμ εχω κάνει περίπου. λάστιχα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω, γιατι έχω ακούσει τρελές τιμές, και δεν έχω σκοπό να ξηλωθώ!!! βλάβες μικρές και πολλές... 1) μπουζόπιπα, δεν έκανε καλή επαφή. 2) μπαταρία, την άλλαξα. 3) τεντωτήρας αλυσίδας, τον κατάργησα τελείως και έβαλα μια γλύστρα. 4) βίδες που έχουν λασκάρει ή ξεβιδωθεί απο τους κραδασμούς 5) στο φανάρι μπορστά έσπασε ο ρυθμιστής ύψους στο φώς. 6) υπερθέρμανση το καλοκαίρι. όταν έχει πολύ ζέστη ή μετά απο μεγάλη ανηφόρα, την αφήνω 1 λεπτό στο βεντιλατέρ να κρυώσει και μετά συνεχίζω. (έχει ένδειξη θερμοκρασίας.)
θετικά.
1) οδική συμπεριφορά. μπαίνει, στρίβει, γλιστράει, φρενάρει....
2) έχει ταχύτητες και συμπλέκτη. επιλέγω εγώ αν θέλω να παω χαλαρά (οικονομία), ή να σηκώσω τη γειτονιά!!!! (να κάνω ανάποδα με πλήρη έλεγχο)
3) αναρτήσεις. δουλεύουν καλά και ρυμίζονται σε προφόρτηση. αν αλλάξεις λάστιχα την κάνεις χωμάτινη χαλαρά... . (αλλα μεγιστο βάρος φόρτιου 140 κιλά, βγάλε 65 που είμαι εγώ, με το ζόρι δεύτερο άτομο!!!)
αρνητικά.
1) τρίζει, κραδασμοί παντού, δονείται ολόκληρη. νομίζεις θα σου μείνει στα χέρια!!!
2) λιγη δύναμη ακόμα. έχει ροπή και ξεκολλάει ευκολα, αλλα δεν ανεβάζει στροφές. (βασικά ανεβάζει, αλλα δεν το ρισκάρεις!!!!)
3) σκουριές στην εξάτμηση. ούτε 3μήνες δεν την είχα και η εξάτμηση σκούριασε. γενικά το βάψιμο είναι κακό.
θα το πρότεινα, για παιχνίδι ελεύθερου χρόνου. εγώ παω στη δουλειά καθημερινά, αλλα είναι κοντά. 12 χιλόμετρα πάνε έλα κάθε μέρα, όταν δεν βρέχει. αλλα το ΣΚ στις λάσπες και στη βρεγμένη άσφαλτο την ευχαριστιέμαι!!!
YMC 250
STE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 15:33
Τοποθεσία: Ζακυνθος

Επόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες