Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΕΥΚΙ: Αποτελέσματα κουλουβάχατα...

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

ΠΕΥΚΙ: Αποτελέσματα κουλουβάχατα...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 22 Μάιος 2009, 12:59

Κυρίες και Κύριοι,
Οταν ένας αγώνας είναι διήμερος και μετράει για κάποιο πρωτάθλημα αυτό σημαίνει οτι λεει και η προκήρυξη του αγώνα, οτι είναι διήμερος και δεν μπορεί η κάθε μέρα να μετρά ξεχωριστά....οι ποινές της πρώτης μέρας δεν ξεγράφονται...διαφορετικά θα ήταν δύο ημερήσιοι αγώνες.
Και καλά οι οργανωτές του συγκεκριμένου αγώνα έκαναν την "ΠΑΤΑΤΑ".
Γιατί θα πρέπει να αναδημοσιεύονται οι "ΠΑΤΑΤΕΣ":Για να τους δώσουμε σιωπηρό κύρος που δεν τούς αρμόζει ή...
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

ΠΕΥΚΙ: Αποτελέματα κουλουβάχατα...

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Μάιος 2009, 13:14

Πάνο, αν εννοείς το σχετικό άρθρο στην κεντρική σελίδα, τα αποτελέσματα αναφέρονται όπως τα δίνει ο οργανωτής μια και σίγουρα δεν μπορεί να γίνει επέμβαση από εμάς. Δεν τίθεται θέμα "κύρους"

Ενημερωτικά, σχετικά με το πως θα μετρήσει τελικά ο αγώνας στο πρωτάθλημα, σύμφωνα με τηλ. επικοινωνία που είχα με τον πρόεδρο της επιτροπής 4Χ4, μέσα στην επόμενη βδομάδα θα βγει σχετική απόφαση. (όπως και αναφέρουμε)

Μην ξεχνάμε τον αγώνα που έρχεται την επόμενη βδομάδα. :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΠΕΥΚΙ: Αποτελέσματα κουλουβάχατα...

Δημοσίευσηαπό drMel » 22 Μάιος 2009, 15:30

Στην ενημέρωση που έγινε στους οδηγούς την Τσικνοπέμπτη στις εγκαταστάσεις του 4x4 Magazine έγινε σαφές σε όλους ο τρόπος βαθμολόγησης του συγκεκριμένου αγώνα.
Παρόντες και μέλη της επιτροπής 4χ4, που σε συνέχεια της ενημέρωσης που έγινε, κατέληξαν όλοι στο συμπέρασμα ότι αυτό είναι, αυτή η ιδιατερότητα του και γίνεται αποδεκτό ώς έχει.
Στην συγκέντρωση ήσουν καλεσμένος, δεν ήρθες, μπορούσες κάλλιστα εκεί να εκφράσεις τις ενστάσεις σου.

Τα αποτελέσματα δώθηκαν της κάθε μέρας ξεχωριστά, τα υπόλοιπα είναι δουλειά της επιτροπής.
drMel
 

Re: ΠΕΥΚΙ: Αποτελέσματα κουλουβάχατα...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 27 Μάιος 2009, 12:43

Ενημέρωσή μου πάντοτε είναι οι επίσημες ανακοινώσεις και προκυρήξεις των θεσμοθετούντων αρχών.
Αδυναμία μου να παραστώ στην προαναφερθείσα συνάντηση, που θα το επιθυμούσα πολύ, δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα να επισημάνω την συγκεκριμένη αυθαιρεσία κατα την γνώμη μου.
Ολοι κάνουμε ΠΑΤΑΤΕΣ που και που, αρκεί να τις αναγνωρίζουμε.
Η αγάπη μου και ο σεβασμός μου προς όλους οσους ξεθεώνονται για να φέρουν σε πέρας ένα αγώνα δεν αλλάζει με τίποτα. Οι παρατηρήσεις μου γίνονται ακριβώς λόγω αυτής της αγάπης.
ΟΡΕ ΜΙΡ
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό doc » 28 Μάιος 2009, 12:22

Πάνο,

Η συγκεκριμένη "αυθαιρεσία" είναι κατά την ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ "πατάτα", και όχι για την γνώμη πολλών άλλων.
Αν η δική μου γνώμη είναι διαφορετική από την απόφασή σου, προσωπικά δεν βγαίνω να το διαλαλλώ με βαρύγδουπους - προσβλητικούς θεματικούς τίτλους.

Τα Trail Ride και ο συγκεκριμένος αγώνας είχε και έχει τον δικό του κανονισμό, με τις μονοήμερες διευκολύνσεις για όσους δεν αντέχουν τα πολυήμερα έξοδα.
Ο τρόπος βαθμολόγησης που ακολουθείται σε πολλούς διεθνείς αγώνες (σίγουρα όχι Rally Raid αλλά GPMX GPSM κ.α.) είχε εξηγηθεί και συζητηθεί με παρόντα μέλη της επιτροπής 4Χ4 -όπως σου είπε κι ο Μελέτης- για αυτό ακριβώς το λόγο: Για να κατανοηθεί και να αναλυθούν τυχόν διαφωνίες από τους συμμετέχοντες.

Να είσαι σίγουρος ότι ομόφωνα συμφωνήθηκε και προτιμήθηκε, και μάλιστα χαρακτηρίστηκε "έξυπνο", ώστε να μην χαντακώνει ένα κακό αποτέλεσμα την επόμενη αγωνιστική ημέρα.

Η υποκειμενικότητα λοιπόν της κρίσης ΟΡΘΗ! Για σένα "πατάτα", για άλλους "έξυπνο". Σίγουρα δεν ανακαλύπτουμε την Αμερική, αλλά εφαρμόζουμε δοκιμασμένες λύσεις. Δεν το παίζω ούτε γκουρού, ούτε παντογνώστης! Απλά εφαρμόζω ότι έχει αποφασιστεί, και το κάνω χρόνια και τακτικά, και μάλιστα -κατά γενική ομολογία- ΚΑΛΑ!

Η απολυτότητα όμως των χαρακτηρισμών σου... επέτρεψέ μου... ΛΑΘΟΣ. Ούτε και μένα μπορεί να μου αρέσει η βαθμολογία του Enduro που αυθαίρετα υπήρχε για πολλά χρόνια, με προπορίες Χ5, Χ10, αργοπορείες :6, καθυστερήσεις "εκτός χρόνου"... κτλ, αλλά δεν βγαίνω να διαλαλώ: ΠΑΤΑΤΕΣ! Αυτοί είναι οι όροι του παιχνιδιού - του κάθε παιχνιδιού, αυτούς αποδέχομαι και τους σέβομαι, και οφείλω να τους εφαρμόσω.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό SUVord » 28 Μάιος 2009, 16:34

Αγαπητέ "γιατρέ",
Αντιλαμβανόμενος οτι η χρήση της λέξης "πατάτα" ήταν λάθος επιλογή ζαρζαβατικού την παίρνω πίσω και ζητώ συγνώμη για την επιλογή μου.
Σε παρακαλώ όμως, έστω και κατόπιν εορτής και αγώνα να μου διευκρινήσεις αν:
1/Ηταν ο αγώνας στο Πευκί ΔΙΗΜΕΡΟΣ;
2/Ηταν ο αγώνας στο Πευκί ΔΥΟ ΜΟΝΟΗΜΕΡΟΙ;
3/Δεν ήταν ούτε το 1 ούτε το 2;
4/Αν η απάντηση στο 3 είναι αρνητική και στα δύο ερωτήματα τότε και τα αποτελέσματα είναι εκτός των κανονισμών της ΕΘΕΑ οπως αυτα ορίζονται λεπτομερώς στους κανονισμούς της όχι μόνο για το Πρωτάθλημα 4χ4 αλλα για όλα τα Πρωταθλήματα.΄
Μή με στενοχωρείς με τις αποδείξεις αν μπορείς ή όχι να κάνεις καλά αυτό που κάνεις.
Απο τους πρώτους θα βγώ να υποστηρίξω την ποιότητα των οργανώσεών σου.
Με αγάπη
Πάνος
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 28 Μάιος 2009, 17:03

...και για να μή νομίζουμε οτι εμείς με τα 4χ4 ήμαστε οι νεώτεροι και πιο "άσχετοι" με τα πρωταθλήματα, έπαθλα, κύπελλα κλπ. έρχεται και η ιστοσελίδα για τους αγώνες αυτοκινήτων των 4Τ, rally.gr, να μας ενημερώσει στο πρόγραμμα του WRC, οτι η Σαρδηνία είναι Γαλία!!!
Ελα παλληκάρι μου...άξιος ο μισθός σου, οσο για τους πόσους τενεκέδες λάδι κόστισε το απολλυτήριό σου...
Απο τον Ναπολέοντα θα τόβρεις το τυχερός σου.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό friar » 28 Μάιος 2009, 21:19

το "απολλυτήριο" θέλει ένα δέλτα όπως το "τραπέζι"
:?
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 29 Μάιος 2009, 22:26

Δημητρη πρωτος εγω ανοιξα το θεμα στο <αλλο> forum.Σα διοργανοτης σχεδιαζεις τον αγωνα σου οπως θες.ΟΜΩΣ ΩΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ.Δεν εγινε καμοια αναφορα σε προκυριξη πρωταθληματος ουτε σε ειδικο κανονισμο ουτε σε ανακοινοση μεσα απο forum.Αυτο ηταν το μεγαλητερο σου λαθος.Εγινε η συναντιση της τσικνοπεμτης , βγαλε ανακοινωση τις αποφασης σας ωστε να μπορεσουμε να παρεμβουμε εμεις οι αποντες.Ειναι κριμα τοσο καλοστημενο αγωνα να τον στιγματιζουν τετοιες λεπτομερειες.
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14

Δημοσίευσηαπό drMel » 30 Μάιος 2009, 00:15

megalexandros έγραψε:Ειναι κριμα τοσο καλοστημενο αγωνα να τον στιγματιζουν τετοιες λεπτομερειες.


Γενικώς βαρύγδουπους όρους χρησιμοποιείτε

Διάβασε καλύτερα τον κανονισμό.......
Τα υπόλοιπα τα κάλυψε πλήρως ο Γιατρός
drMel
 

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 01 Ιουν 2009, 17:33

Συγνωμη αλλα στον ειδικο κανονισμο η αναφορα ειναι αοριστη.Δε δυνονται καθολου λεπτομερειες για περιπτωσεις ισοβαθμιας και τελικης καταταξης.
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14

Δημοσίευσηαπό drMel » 01 Ιουν 2009, 19:00

megalexandros έγραψε:Συγνωμη αλλα στον ειδικο κανονισμο η αναφορα ειναι αοριστη.Δε δυνονται καθολου λεπτομερειες για περιπτωσεις ισοβαθμιας και τελικης καταταξης.


Επιμένω, διάβασε καλύτερα τον κανονισμό.......


Μετάδοση Trail Ride Πευκί

Trail ride στο Πευκί Ευβοίας

Πέμπτη 4 Ιουνίου στις 20:00 στο Novasports 1

Πέμπτη 4 Ιουνίου στις 23:00 στο Novasports 4

Παρασκευή 5 Ιουνίου στις 18:30 στο Novasports 4
drMel
 

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 03 Ιουν 2009, 17:23

Μελετη ισως ειμαι....αμελετιτος.Κανε μου μια παραπομπη.Ο DOC αναφερη < σιγουρα οχι rally-raid >τοτε γιατι το εκανες?< αλλα gpmx και gpsm>οι συγγεκριμενοι αγωνες γινονται σε 2 σκελη με διαφορετικη καταταξη ανεξαρτιτη το ενα σκελος με το αλλο.Μη τα μπερδευουμε!Μια ερωτιση, τη τσικνοπεμτη ειχανε παρευρεθει ατομα απο τους 2 τροχους η μονο απο το 4x4?
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14

Δημοσίευσηαπό drMel » 03 Ιουν 2009, 18:17

megalexandros έγραψε:ισως ειμαι....αμελετιτος.


Απρόσεκτος είσαι,
η συνέχεια εδώ
http://www.trailride.gr/forum/viewthrea ... post_14773

Μην γράφουμε μονίμως "αλλου"

Πάντως αν απο τέτοιο αγώνα αυτό που σε πείραξε ήταν ο τρόπος βαθμολόγησης (νομίζω ότι δεν άλλαξε τίποτα στην περίπτωση σου), είναι κρίμα γιατί θα μπορούσες να τον είχες χαρεί όπως όλοι οι άλλοι.
Οχι στην συνάντηση δεν υπήραν μοτο αλλα μόνο 4χ4 γιατί το θέμα συζήτησης ήταν η βαθμολόγηση του Πρωταθλήματος και όχι του Κυπέλλου.
Τα λοιπά στο "σπίτι" μας για να μπορούν να πούν και την αποψή τους και όσοι δεν μπαίνουν σε άλλα fora.
drMel
 

Βαθμολογία Πευκί

Δημοσίευσηαπό fokion » 19 Οκτ 2009, 20:51

Μεταφορά από άλλο θέμα

superspy έγραψε:...
και η επίσημη πλεόν βαθμολογία για το πρωτάθλημα 4Χ4 εδώ: http://ethea.elpa.gr/common/includes/media.php?id=2288


Να σημειωθεί ότι πραγματοποιήθηκε η αλλαγή της βαθμολογίας στον αγώνα του "Πευκί" έτσι ώστε να μετρά σαν ένας και όχι δύο ξεχωριστοί αγώνες συμφώνα με απόφαση της επιτροπής.



Μα..... παντα ετσι ηταν... για το πρωταθλημα τουλαχιστον

ΑΡΘΡΟ 1: ΟΡΙΣΜΟΣ
Το Off-Road Team, μετά από έγκριση της ΕΘΕΑ, διοργανώνουν το διήμερο Trail Ride στο Πευκί 2009, τo
οποίο θα διεξαχθεί στις 1-2/5/2009, στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου Αρτεμισίου και Δήμου Ιστιαίας στην
Βόρειο Εύβοια και προσμετρά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 4Χ4 με ενιαία βαθμολόγηση μετά την οριστικά
κατάταξη
των δύο ημερών, και στο Πανελλήνιο Κύπελλο Trail Ride – Raid 2009 με ξεχωριστή βαθμολόγηση
για κάθε αγωνιστική ημέρα.

http://www.trailride.gr/images/news/TR/09/4/sr.pdf
για του λογου το αληθες..
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες