Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 02 Σεπ 2008, 12:23

Παιδια καμμια καλη αλοιφη για γρατσουνιες;
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 03 Σεπ 2008, 08:07

Οι γρατζουνιες <γρατζουνιες>, δεν φευγουν ποτε!! Εχω 10 αλοιφες [στο τελος θα κανω συλλογη], τις εχω δοκιμασει ολες. Απλα σου γυαλιζουν τοσο πολυ το χρωμα, που σε ξεγελαει οτι φυγανε. Αμ' δε.....
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SsimosS » 03 Σεπ 2008, 08:23

Κύριοι, κάθε γρατζουνιά πρέπει να μένει για να μας θυμίζει την περιπέτεια που ζήσαμε!http://www.off-road.gr/modules/PNphpBB2/images/posticons/image_6.gif
Εξάλλου οι γρατζουνιές δίνουν μια ακαταμάχητη γοητεία στα 4κούνητά μας...
Άβαταρ μέλους
SsimosS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Σεπ 2008, 10:34
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Xiskos » 03 Σεπ 2008, 18:35

Εγω εχω αλοιφη της 3Μ οι οποιες ειναι πολυ καλες...Τις χρησιμοποιουν νομιζω οι λαμαρινατζιδες για διορθωματα..Βγαινει σε χοντρη ψιλη και πιο ψιλη.Εγω εχω την πιο ψιλη και πραγματικα τις εξαφανιζει τις γρατζουνιες...Θελει ομως και πολυ τριψιμο..
Landroverάκης
Άβαταρ μέλους
Xiskos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 06 Οκτ 2007, 11:55
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 03 Σεπ 2008, 18:53

Ποιά έχεις? Αυτή με το άσπρο καπακι?!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 03 Σεπ 2008, 18:59

Xiskos έγραψε:... και πραγματικα τις εξαφανιζει τις γρατζουνιες...Θελει ομως και πολυ τριψιμο..


Τι χρωμα ειναι το αυτοκινητο σου? Για ελα να τις βγαλεις και στο μαυρο!!

Υ.Γ Τις αλοιφες αυτες τις εχω. Μαυρο κουτι ασπρο καπακι 09639 και 09640.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 03 Σεπ 2008, 19:16

Εγώ έχω 1 γυαλιστική 3M με βερνίκι, γαλάζιο καπάκι. Κάνει για ελαφριές γρατζουνίτσες, τελείως επιφανειακές και για γυάλισμα. Οι πιο βαθιές νομίζω δε βγαίνουν σε κανένα χρωμα.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 03 Σεπ 2008, 21:28

Για να βγουν οι γρατζουνιες (των οποιων στο βαθυτερο σημειο φαινεται ακομα χρωμα!) χρειαζεται α) ειδικη αλοιφη, καμια σχεση με αυτες που υπαρχουν σε Praktiker και λοιπα και β) αλοιφαδορος και παλι καμια σχεση με τα παιχνιδια των 200 Watt και 15 Ευρω! Η αλοιφη υπαρχει σε καταστηματα με χρωματα αυτοκινητων και χρησιμοποιειται κυριως για απομακρυνση αχνας κατα τη βαφη. Κοστιζει γυρω στα 50 ευρω τι λιτρο. Ειναι το μονο που εχει αποτελεσμα.
Το εχω δοκιμασει αρκετες φορες με επιτυχια. Βεβαια για μαχημα 4χ4 ειναι κατα την αποψη μου χασιμο χρονου και καταπονηση του χρωματος
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό nofear » 03 Σεπ 2008, 22:08

Καλησπερα, καμια αλοιφη δεν βγαζει της γρατσουνιες ουτε της 3Μ απλα το
μονο που κανετε ειναι να τρωτε το βερνικη του αμαξιου για να βγαλεις της επιφανειακες γρατουνιες θελει αλλη διαδικασια και αλοιφη για βερνικη αμαξιου η σκαφους που να ειναι αρκετα ψιλη και το γυαλισμα με γουνα και αλοιφαδορο
face your fears live your dreams

Ελληνικος Συλλογος LAND ROVER
www.-
Άβαταρ μέλους
nofear
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 16 Δεκ 2006, 22:52
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό tm » 19 Σεπ 2008, 09:54

Εγω εχω μια αλοιφη που βγαζει τα παντα χωρις κοπο!!! :shock: Περαν της πλακας εχω ενα μαυρο monterey (7θεσειο) που απο τα κλαδια και της λασπες εγινε σαν γεωγραφικος χαρτης!!! :( Ηρθε και ενα ναυτικο στο καπο και η επισκεψη στον βαφεα ηταν πλεον γεγονος!!! :cry: Το καπο βαφτηκε και εγινε καινουργιο με αποτελεσμα ολο το αλλο αμαξι να ειναι ενα μαυρο χαλι και εγω να σκεφτομαι οτι αν δωσω κανα 1500ευρω για να βαφει ολο, με τι καρδια θα το ξανα βαλω στο βουνο!!! :? Ο βαφεας επεβαλε την ταξη... (τρελος εισαι θα δωσεις τοσα λεφτα για να μου το φερεις σε ενα μηνα καρναβαλι!!! Ασε θα το κανω εγω και δεν θα φαινεται καμια διαφορα απο το βαμμενο εκτος τα σημεια που εχει φυγει το χρωμα σε μεγαλο βαθος και πλατος.) :?: Οταν πηγα να το παρω δεν πιστευα στα ματια μου οτι δεν βαφτηκε η δεν επεσε βερνικη :shock: Ενα αλλο αμαξι σαν να μην ειχε δει χωμα ποτε στην 10χρονη ζωη του!!! Και με τα 250ευρω που εδωσα σιγουρα δεν θα το σκεφτω καθολου να παρω τα βουνα!!! Την ανοιξη θα παω μια βολτα στο Παναγιωτη (βαφεας) και ολα μελι γαλα!!! ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΔΡΑΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους
tm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Δεκ 2005, 12:02

Δημοσίευσηαπό johndrama » 23 Οκτ 2008, 20:52

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποιος ειναι ο Παναγιωτης γιατι εχω και γω κατι γρατζουνιες αλλο πραμα
Γιαννης απο Δραμα
Άβαταρ μέλους
johndrama
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008, 02:25
Τοποθεσία: N.Δραμας

Δημοσίευσηαπό nikos-leon » 15 Νοέμ 2008, 09:45

για να φυγουν οι γρατζουνιες ,οι οποιες βεβαια δεν ειναι παρα πολυ βαθιες,τις τριβουμε τοπικα με ντουκοχαρτο 2000 βρεχοντας το συνεχως στο νερο,και μολις στεγνωσει καλα ,τις περναμε με χοντρη αλοιφη της 3Μ ,με αλοιφαδορο φυσικα.Το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο...δεν παιρνω ευθυνη αν κανει καποιος κατι στραβα,αλλα ευκολο ειναι παντως
nikos-leon
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 15:50

Δημοσίευσηαπό Mauragoritis » 19 Ιαν 2009, 02:47

Κύριοι δέν είμαι του 4κίνητου σπόρ αλλά μπήκα στην συζήτηση αυτή για να δώσω μια γνώμη κι εγώ.Μέχρι πρόσφατα είχα μαγαζί που έφτιαχνα μόνο τοπικές γρατζουνιές και έκανα γυαλίσματα και έχω και κάποια χρόνια προυπηρεσία στο αντικείμενο πρίν ανοίξω το μαγαζί.

1)Όταν μιλάμε για γυάλισμα εννοήτε οτι δέν μιλάμε για εργασία που γίνετε με το χέρι.Θέλει αλοιφαδόρο.Η κάθε αλοιφή θέλει και άλλο τύπο σφουγγαριού και αναλόγος με το τί κάνουμε και σε πόσο ταλαιπωρημένη επίφανεια θα δουλέψουμε, θέλει και ανάλογη ρύθμιση ο αλοιφαδόρος όσον αφορά τις στροφές λειτουργείας του.

2)Μόνο η ψιλή αλοιφή δέν κάνει ζημιά στο βερνίκι.Όλες οι άλλες, όσο πιό χοντρή είναι η αλοιφή, τόσο πιό πολύ κατεβάζουμε το βερνίκι.Έτσι φεύγη μία γρατζουνιά.Κατεβάζοντας την επιφάνεια του βερνικιού γύρο από αυτή, στο ίδιο επίπεδο.Αυτό είναι κάτι που για ευνόητους λόγους κανένας επαγγελματίας δέν θα σας πεί ποτέ...

3)Ο τρόπος με το ντουκόχαρτο και την χοντρή αλοιφή είναι πολύ αποτελεσματικός, αλλά καταστροφικός για το βερνίκι σας.Ενδεικτικά θα σας αναφέρω οτί ένα αυτοκίνητο με την εργοστασιακή του βαφή έχει περαστεί όλο το όχημα με περίπου 1 με 1 1/2 κιλό βερνίκι μόνο, τη στιγμή που ένας βαφέας για ένα φτερό πχ, θέλει περίπου 200ml.Προσωπικά στο δικό μου αμάξι κάνω κάθε τόσο ένα γυάλισμα μόνο με ψιλή και άν έχω κάποιο χτύπημα απο πέτρα ή βαθειά γρατζουνιά, την γεμίζω πρώτα με βερνίκι και μετά ντουκόχαρτο-χοντρή-ψιλή.Άν δέν θέλετε να αρχίσει να ξεφλουδίζει τα αμάξι σας σαν καμένο δέρμα το καλοκαίρι, μήν κάνετε του κεφαλιού σας.

4)Οι αλοιφές της 3Μ είναι καλές, αλλά όχι για φινίρισμα.Είναι για φαναρτζοδουλειές.
Καλές αλοιφές για αυτές τις δουλειές είναι οι PRESTA ΚΑΙ οι MAGUAIRS.Επίσης ένας καλός αλοιφαδόρος, εγώ προτείνω τους RUPES, θα σας στοιχίσει γύρο στα 300 ευρώ.

Ελπίζω να σας βοήθησα λιγάκι....
Άβαταρ μέλους
Mauragoritis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2009, 04:16
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες

cron