Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

μια μικρη βοηθεια για κατι φιλους απο την κυπρο

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

μια μικρη βοηθεια για κατι φιλους απο την κυπρο

Δημοσίευσηαπό nignis » 03 Αύγ 2008, 10:10

φιλοι μου γεια σας!

Οπως οι περισσοτεροι θα γνωριζετε, βρισκομαι εδω και ενα μηνα στην κυπρο για τη στρατιωτικη μου θητεια. Γενικά, παρακολουθω τα νεα σας οποτε βρισκομαι εξω και ενημερωνομαι για το τι συμβαινει.

Το Σαββατο γνωρισα μια ωραια παρεα Κυπριων που ενδιαφερονται για μια χωματινη εκδρομη περιηγησης στα βουνα της βορειου Ελλάδας. θα χρησιμοποιησουν τις δικες τους μηχανες που θα φερουν απο κυπρο, θα τις παραλαβουν απο Αθηνα και θα ανηφορισουν προς βορα!

Μιλαμε για 3 μηχανες on-off(BMW RS 1200 και μια KTM adventure για οσους γνωριζουν), με βαλιτσες, λαστιχα mud και ολο το συναφη εξοπλισμό.μιλαμε για μηχανες μεγαλου βαρους (250+ κιλα) και με δυσκολια κινησης σε στενα μονοπατια (αρα τις αντιμετωπιζεις ως μικρα αυτοκινητα 4χ4).


εδω θελω τη βοηθεια σας: γνωριζει καποιος καμια διαδρομη, βατή, χωματινη, που να ξεκιναει απο την περιοχη του Λιτοχωρου και να ανεβαινει στον Ολυμπο??

Το topo navigator δεν εμφανιζει δρομους μετά τη μονη Διονυσίου στο Λιτοχωρο, παρα μονο το μονοπατι Ε4. δυστυχως δεν εχω και χαρτες μαζι μου για να δω τι παιζει...

καποια αλλα διαδρομη για Ολυμπο,κυκλικη ή που να βγαζει βορειοτερα, προς Θεσσαλονικη?

Τα παιδια ειναι αρκετα ενημερωμενα και ψαγμενα, εχουν το topo navigator, θα εχουν και gps μαζι τους, χαρτες της road και εμπειρια σε παρομοια ταξιδια στην Ελλαδα (Βαλια Καλντα, Αγραφα, Πινδος) αλλα και στο εξωτερικο.

Στη συνεχεια, κατσαμε μαζί και βγαλαμε 1-2 διαδρομες για Λαϊλία (στα μερη που μας πηγε ο eldar φετος), μια 1-2 διαδομες για Ελατια-Φρακτό, αλλη μια για τα ορεινα της Κομοτηνής και μια τελευταια, 90% ασφαλτινη, από την Κομοτηνη μεχρι τα Δικαια του Εβρου (μέσω Σαπων, Νεας Σαντας κτλ). Η συνεχεια εχει Βουλγαρία, οπου δεν μπορεσα να τους βοηθησω.

οι φιλοι θα βρισκονται στην Ελλαδα γυρω στα μεσα Σεπτεμβριου

καθε συμβουλή - προταση - ειδηση δεκτη!

ΥΓ: Το άλλο ΣΚ, ισως καταφερω να παω και το πρωτο μου off-road στην Κυπρο με κατι pajero και κατι μηχανες!

τα λεμε και περιμενω νεα
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

μια μικρη βοηθεια για κατι φιλους απο την κυπρο

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 04 Αύγ 2008, 15:59

Kalispera kai kalh synexeia prwt'ap'ola. Den tis kserw tis diadromes tou Olympou alla sigoura exei. Tha sou proteina na agorasete ton xarti "Olympos" tis ROAD EDITIONS. Einai apokleistika gia ton Olympo opote mallon tha vroun ayto pou psaxnoun oi filoi sou.

Kai kalos politis!
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki

μια μικρη βοηθεια για κατι φιλους απο την κυπρο

Δημοσίευσηαπό eldar » 04 Αύγ 2008, 18:38

Το Σεπτεμβριο(1-6) ειναι το ISDE2008 πανω στο Λαϊλιά.

Μπορω να σου βγαλω μεγαλη διαδρομη για Σερρες αμα θες.
Άβαταρ μέλους
eldar
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 14:51
Τοποθεσία: Σέρρες

μια μικρη βοηθεια για κατι φιλους απο την κυπρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 05 Αύγ 2008, 09:42

Πρόσβαση στον Όλυμπο με μηχανοκίνητο όχι. Μετά τα Πριόνια αρχίζει το μονοπάτι (Ε4) το οποίο μόνο με ποδαράκια (ευτυχώς)
Υπάρχει μόνο μια γνωστή διαδρομή ως τα Καλύβια Χριστάκη, κοντά στα 2650μ, η οποία ξεκινάει από το χωριό Καλύβια. Ειναι η μόνη που ανεβαίνει τόσο ψηλά και πάει αυτοκίνητο και μάλιστα αρκετά ευκολα, όπως μου έχουν πει.
Επιπλέον μπορούν να ανέβουν στα Κρεβάτια από τη βόρεια πλευρά(πρόσβαση από το χωριό Βροντού), έχει και καταφύγιο είναι στα 1000μ με πολύ ωραία θέα (ακόμα και Χολομόντα), ειδικά αν ο καιρός ειναι καλός.
Μια ακόμα πρόταση είναι να κάνουν τη διαδρομή από Φωτεινά, Σκοτεινά, Φτέρη, Καταφύγι και φτάνουν ως το χιονοδρομικό του Ελατοχωρίου, με ενδιάμεση στάση την κορυφή των Πιερίων το Φλάμπουρο με εκπληκτική επίσης θέα (προς Κοζάνη, λίμνη Αλιάκμονα)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

μια μικρη βοηθεια για κατι φιλους απο την κυπρο

Δημοσίευσηαπό nignis » 09 Αύγ 2008, 19:03

ευχαριστω παιδες!!

θα τα μεταβιβασω αναλογα!

χαιρετω
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...


Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες

cron