Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NEW OUTLANDER

Δημοσίευσηαπό navara.zisis » 27 Ιουν 2008, 17:35

θα ηθελα να ρωτησω κατι.διαβασα σε ενα περιοδικο οτι το outlander εχει sub woofer στον ηχητικο εξοπλισμο.ειναι αληθεια?
έαν ναι ειναι στον προαιρετικο εξοπλισμο η' στο βασικο?
Άβαταρ μέλους
navara.zisis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 20 Ιουν 2008, 19:16
Τοποθεσία: κοζανη

Δημοσίευσηαπό mihalis87gr » 27 Ιουν 2008, 23:41

Τουλάχιστον στο diesel στην έκδοση instyle είναι στον βασικό.
Έχει ηχοσύστημα rockford fosgate το οποίο είναι απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ
Άβαταρ μέλους
mihalis87gr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 05 Μάιος 2008, 19:32

Δημοσίευσηαπό DoubleJeperdy » 28 Ιουν 2008, 19:31

Subwoofer έχουν στον στάνταρ εξοπλισμό τους η μεσαία (intense+) και η πλούσια (instyle) έκδοση του Outlander και με τον diesel αλλά και με τον βενζίνης κινητήρα.
Άβαταρ μέλους
DoubleJeperdy
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 03:13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mihalis87gr » 24 Ιούλ 2008, 22:54

Παιδιά τα φώτα σας.Έχω το outlander diesel και έχω τα εξής προβλήματα.

1)Η 3η σειρά καθισμάτων από την πλευρά που είναι το γουφερ δεν είναι στο επίπεδο του πατώματος όταν είναι κλειστή.Είναι 2 δάχτυλα πιο πάνω από την άλλη πλευρά.Φαίνεται σαν να έχει ένα εξώγκωμα στο δάπεδο από την πλευρά που δεν πατάει καλά.

2)Από την πλευρά του συνοδηγού στη γωνία στο παρμπρίζ ακούγεται ένας τριγμός κατά την επιτάχυνση.

3)Η πόρτα του συνοδηγού τρίζει ενοχλητικά σε διάφορα τραγούδια, άμα την ακουμπήσω στο πλαστικό κάτω από το κουμπί του παραθύρου σταματάει.

4)Τα xenon σε μερικούς κραδασμούς τρεμοπαίζουν


Έχει κανείς παρόμοια προβλήματα?Θα το πάω στην αντιπροσωπεία να το δούνε αλλά αν είναι κάτι απλό και μπορώ να το κάνω μόνος μου θα βγώ από μεγάλο κόπο.

Eπίσης παιδιά λογικά δεν έπρεπε να έχω τα εργοστασιακά πατάκια?
Όταν το πήρα είχε κάτι φτηνιάρικα του αντιπροσώπου
Άβαταρ μέλους
mihalis87gr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 05 Μάιος 2008, 19:32

Δημοσίευσηαπό mihalis87gr » 27 Ιούλ 2008, 23:33

Μια απορία, στο manual λέει πως βγάζουμε το νερό από τη νεροπαγίδα του 2,2. Δηλαδή τα δικά μας τα 2λιτρα δεν έχουν νεροπαγίδα?
Άβαταρ μέλους
mihalis87gr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 05 Μάιος 2008, 19:32

Δημοσίευσηαπό max » 28 Ιούλ 2008, 08:38

mihalis87gr έγραψε:Παιδιά τα φώτα σας.Έχω το outlander diesel και έχω τα εξής προβλήματα.

1)Η 3η σειρά καθισμάτων από την πλευρά που είναι το γουφερ δεν είναι στο επίπεδο του πατώματος όταν είναι κλειστή.Είναι 2 δάχτυλα πιο πάνω από την άλλη πλευρά.Φαίνεται σαν να έχει ένα εξώγκωμα στο δάπεδο από την πλευρά που δεν πατάει καλά.

2)Από την πλευρά του συνοδηγού στη γωνία στο παρμπρίζ ακούγεται ένας τριγμός κατά την επιτάχυνση.

3)Η πόρτα του συνοδηγού τρίζει ενοχλητικά σε διάφορα τραγούδια, άμα την ακουμπήσω στο πλαστικό κάτω από το κουμπί του παραθύρου σταματάει.

4)Τα xenon σε μερικούς κραδασμούς τρεμοπαίζουν


Έχει κανείς παρόμοια προβλήματα?Θα το πάω στην αντιπροσωπεία να το δούνε αλλά αν είναι κάτι απλό και μπορώ να το κάνω μόνος μου θα βγώ από μεγάλο κόπο.

Eπίσης παιδιά λογικά δεν έπρεπε να έχω τα εργοστασιακά πατάκια?
Όταν το πήρα είχε κάτι φτηνιάρικα του αντιπροσώπου


1) Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα εγώ.

2) Ούτε αυτό το έχω

3) Και εμένα το ίδιο

4) Αυτό είναι φυσικό γιατί έχουμε αυτορυθμιζόμενα φώτα τρομάρα μας (Πάντα ρυθμίζονται ψηλά!!). Επίσης έχουμε xenon πρώτης γενιάς και όχι bi-xenon.

»Έχει κανείς παρόμοια προβλήματα?Θα το πάω στην αντιπροσωπεία να το δούνε αλλά αν είναι κάτι απλό και μπορώ να το κάνω μόνος μου θα βγώ από μεγάλο κόπο.»

Άμα πάς πες και σε εμάς


Και εγώ φτηνιάρικα το αντιπροσώπου. Ξεφτίλα δίνεις τόσα λεφτά και δεν σου βάζουν τα πατάκια.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό mihalis87gr » 28 Ιούλ 2008, 09:13

To πήγα και είπαν τα εξής.

1)Έβαλαν τη μονάδα των αισθητήρων παρκαρίσματος απλά κάτω από τη μοκέτα και δεν έκλειναν τα καθίσματα.Την μετακίνησαν και τώρα κλείνουν καλά.

2)Δεν ξέρουν

3)Λένε οτι δε μπορεί να γίνει κάτι, θα το πάω σε κανένα σοβαρό μαγαζί με ηχοσυστήματα να το κάνουν.Είχα ρωτήσει πριν πάω στην αντιπροσωπεία και είπαν οτι το πρόβλημα λύνεται αν μπει τσιμούχα και δεν τρίβεται πλαστικό με πλαστικό.Στην κάθε περίπτωση οποιοδήποτε κόστος προκύψει για να διορθωθεί ο τριγμός θα το χρεωθεί η αντιπροσωπεία.Το ξέρω οτι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να το δεχτούν αλλά είμαι διατεθειμένος να το τραβήξω...

4)Τα xenon είναι γτπ, τυφλώνουν όλους τους απέναντι και σε κάθε λακούβα τρεμοπαίζουν.Η αντιπροσωπεία είπε οτι ρυθμίζονται μόνο όταν βάζουμε μπος το αυτοκίνητο και οταν σταματάμε(πχ φανάρια) και όχι κατά τη διάρκεια της διαδρομής.Τουλάχιστον είναι ικανοποιητικά ως προς το φωτισμό.

5)Πατάκια μου είπαν οτι δε βάζουν σε κανένα, 30ε κάνουν τα γνήσια, σιγά το κόστος.Και οι γύφτοι δεν είπαν να μου τα δώσουν δώρο.




Επίσης νεροπαγίδα ΔΕΝ έχει το 2.0Di-d.Κατά τα λεγομενά τους έχει ένα ειδικό φίλτρο καυσίμου της μιτσου που συγκρατεί και το νερό.Θα πάω άμεσα να βάλω μια καλή νεροπαγίδα.


Τώρα στα ευχάριστα νέα :P

-Το φθινόπωρο θα κυκλοφορήσουν νέοι χάρτες για το navi.

-Έχει βγει αναβαθμισμένο πρόγραμα για τον κινητήρα που αυξάνει ιπποδύναμη και ροπή και διορθώνει σημαντικά την υστέρηση που έχει πριν τις 2000(για diesel).Σε λίγο καιρό θα είναι διαθέσιμο για το κοινό.Σϋμφωνα με τα λεγόμενα του συνεργείου πάντα

-Ο συναγερμός της ΜΕΤΑ συνεργάζεται άψογα με το kos,το δοκίμασα σε ένα που τον είχε εγκατεστημένο.Θα τον βάλω σύντομα(κόστος περίπου 300-400ε ανάλογα με το μαγαζί).Μου φάνηκε πολύ ποιοτικός με ραντάρ και ογκομετρικό και δυνατότητα τηλεειδοποίησης(με έξτρα κόστος βέβαια).
Άβαταρ μέλους
mihalis87gr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 05 Μάιος 2008, 19:32

Δημοσίευσηαπό max » 28 Ιούλ 2008, 09:32

mihalis87gr έγραψε:
-Ο συναγερμός της ΜΕΤΑ συνεργάζεται άψογα με το kos,το δοκίμασα σε ένα που τον είχε εγκατεστημένο.Θα τον βάλω σύντομα(κόστος περίπου 300-400ε ανάλογα με το μαγαζί).Μου φάνηκε πολύ ποιοτικός με ραντάρ και ογκομετρικό και δυνατότητα τηλεειδοποίησης(με έξτρα κόστος βέβαια).


Τον meta τον έχω και εγώ με Kos παίζει τέλεια.

Άντε να δούμε τους χάρτες.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό mihalis87gr » 31 Αύγ 2008, 12:47

Μήπως ξέρει κανείς ποιο είναι το email της εξυπηρέτησης πελατών της mitsubishi motors europe?
Ρωτάω στους αντιπροσώπους εδώ και κανείς δεν ξέρει αν το αμάξι έχει νεροπαγίδα, αν χρειάζεται να μπει κτλ

Τελικά με τα dueler HP καλά πάει σε ΠΟΛΛΗ λάσπη.Λάσπη σε σημείο να βρίσκει η ποδιά μπροστά.
Μόνο μερικές φορές έχανε τελείως το τιμόνι, αλλά προσεχτικά δεν κολούσες με τίποτα.Πρώτη φορά το πάω σε τόσο δύσκολο έδαφος και μπορώ να πω οτι η απόκριση του 4wd auto είναι άμεση.Δεν χρειάστηκε καθόλου η χρήση του lock.

Μερικά προβλήματα που εντόπισα μετά από τόση λάσπη...
1)Ο χώρος του κινητήρα γέμισε λάσπες, θα έπρεπε να έχει ένα στοιχειώδες διαχωριστικό να μην μπορεί να μπαίνει τόση πολλή λάσπη.
2)Πρέπει να βάλω λασπωτήρες, γέμισε η πόρτα χτυπηματάκια από τα πετραδάκια.


Θα ανεβάσω και βίντεο σύντομα...


ΥΓ
Από κακής ποιότητας πετρέλαιο είχα πρόβλημα 2 φορές, μόλις έβαζα μπρος έσβηνε αμέσως...εννοείται πως άλλαξα πρατήριο
Άβαταρ μέλους
mihalis87gr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 05 Μάιος 2008, 19:32

Δημοσίευσηαπό max » 02 Σεπ 2008, 15:45

Εγώ κάποτε έστειλα email εδώ και μου απαντήσατε μέσα σε 2 ημέρες εντυπωσιακό.

customerletters@mitsubishi-motors-euro.com
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό mihalis87gr » 18 Σεπ 2008, 21:09

Σας παραθέτω την απάντηση της mitsubishi σχετικά με την ύπαρξη νεροπαγίδας στην έκδοση 2.0Did

Dear Sir / Madam,

Thank you very much for choosing Mitsubishi Motors and for your e-mail.

In the fuel filter itself water will be separated from the diesel fuel as
the viscosity of water is higher than diesel fuel, so water cannot pass the
filter element.
The water will be trapped in the fuel filter and will stay there at the
bottom.
In several diesel powered vehicles it is possible to drain the water from
the fuel filter by a plug, however this is not possible at the 2.0 DiD
(BSY) engine in the Outlander.
The fuel filter has to be replaced every 40.000 kms. When the filter is
replaced, the water will be disappeared as it is a complete unit (not
possible to replace only the filter element itself).
In the illustration below, No. 3 is the fuel filter.

So normally the fuel filter should be able to trap water for 40.000 kms.
However in case you use diesel fuel with a lot of water inside, it can be
recommended to replace the fuel filter more often.
Άβαταρ μέλους
mihalis87gr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 05 Μάιος 2008, 19:32

Δημοσίευσηαπό max » 18 Σεπ 2008, 21:17

Σήμερα μπήκανε νέα πατούμενα στο outlander τελικά έβαλα TOYO Open Country H/T σε διάσταση 235/55/18. Το πέλμα είναι εντυπωσιακό ενώ είναι M+S. Υπομονή μέχρι να πάει λίγο εκτός δρόμου και να χειμωνιάσει για να πατήσει και λίγο χιόνι
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό mihalis87gr » 19 Σεπ 2008, 19:25

max δεν υπάρχει πρόβλημα που η μαμα διάσταση είναι 225/55/18?
Άβαταρ μέλους
mihalis87gr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 05 Μάιος 2008, 19:32

Δημοσίευσηαπό max » 20 Σεπ 2008, 18:37

mihalis87gr έγραψε:max δεν υπάρχει πρόβλημα που η μαμα διάσταση είναι 225/55/18?


Όχι δεν υπάρχει. άλλωστε η διαφορά είναι μόλις 1,5%. ο γενικός κάνονας λέει +- 3% οκ. Επίσης μίλησα και με την mitsubιshi πριν τα βάλω. Γενικά έκατσαν πάρα πολύ καλά, και το 235 έκοψε το σπιναρισμα που είχα.

Άλλωστε επιλογές σε 225/55/18 δεν έχει καμμία εκτός από κάτι ασφάλτινα για ΙΧ.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό mihalis87gr » 21 Σεπ 2008, 02:32

Το σπινιάρισμα είναι όντως μεγάλο πρόβλημα,στην πόλη σε ανηφόρες μόνο με 4χ4 δεν σπινιάρει πολύ.Αν είναι βρεγμένος ο δρόμος...άλλη ιστορία...

Σήμερα είχα το πρώτο σοβαρό πρόβλημα, μετά από γέμισμα σε έμπιστο και καθαρό πρατήριο το αυτοκίνητο έπαιρνε μπροστά και σε 2-3 δευτερόλεπτα έσβηνε.Παιδεύτηκα κάνα μισάωρο και με πήρε η οδική...Από δευτέρα νεότερα
Άβαταρ μέλους
mihalis87gr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 05 Μάιος 2008, 19:32

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες