Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

θα ήθελα τις συμβουλές σας!!!

θα ήθελα τις συμβουλές σας!!!

Δημοσίευσηαπό JIMro » 23 Μάιος 2008, 08:37

Καλημέρα.
Έχω το Honda cr-v το οποίο αγόρασα το 2006. Είναι το προηγούμενο μοντέλο αλλά η τελευταία έκδοση με την βελτιωμένη τετρακίνιση. Ακόμα τώρα έχω αρχίσει να κάνω κάποιες off-road διαδρομές. Μέχρι στιγμής έχω διανύσει μια παραλία και κάτι αναβάσεις σε βουνά. Και επειδή είμαι ακόμα καινούργιος και άπειρος θα ήθελα τις συμβουλές σας. (να διευκρινίσω ότι είναι αυτόματη η τετρακίνιση)
Όταν μπαίνω σε παραλία ή σε λάσπες να απενεργοποιώ το VSA?
Νομίζω ότι έχει συνεκτικό συμπλέκτη σωστά? Πρέπει να προσέχω κάτι λόγο αυτού?
Άβαταρ μέλους
JIMro
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Μάιος 2008, 08:36

θα ήθελα τις συμβουλές σας!!!

Δημοσίευσηαπό xtrail » 23 Μάιος 2008, 12:30

Καλως ήρθες! Να προσέχεις τις αμμουδιές γιατί είναι το πιο υπουλο μέρος για να κολλήσεις και μετά να κάψεις και τον δίσκο σου. Και πάντα με κάποιο αυτοκίνητο ακομα στην παρεα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

θα ήθελα τις συμβουλές σας!!!

Δημοσίευσηαπό max » 23 Μάιος 2008, 13:08

VSA και γενικά ότι ηλεκτρονικό OFF σε άμμο, λάσπη, χιόνι.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό JIMro » 23 Μάιος 2008, 14:03

ευχαριστώ πολυ!
Άβαταρ μέλους
JIMro
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Μάιος 2008, 08:36

Δημοσίευσηαπό paliadim » 23 Μάιος 2008, 14:05

Τα esp vsa κλπ εχουν την ιδιοτητα οτι οταν καταλαβαινουν οτι καποιος τροχος περιστρεφεται πιο γρηγορα απο τους άλλους (σπινιαρει) ή οταν λογω λασπης, χιονιου πεταει λιγο "κολο" επεμβαινουν φρεναροντας το συγκεκριμενο τροχο και ριχνουν και τις στροφες της μηχανης αυτοματα.
Σκεψου οτι εκτος δρομου και κυριως σε λασπες και χιονι πολυ ευκολα καποιος τροχος σπινιαρει ή πετα και "κολο". Αυτος ο ιδιος τροχος στα επομενα μετρα θα εχει πιο καλη προσφυση και δεν θα σπιναρει. Σκεψου τι γινεται λοιπον σε λασπη κλπ οταν θελεις στροφες στη μηχανη και ροπη στους τροχους να επεμβουν τα ηλεκτρονικα και να σου κοψουν τις στροφες αρα και την ταχυτητα.
Σε πολλα αυτοκινητα εξ αλλου το esp απενεργοποιειται αυτοματα οταν εμπλεκονται αργα. (Θεωρουν οτι εισια σε δυσκολες συνθηκες)
Άβαταρ μέλους
paliadim
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 22 Οκτ 2005, 18:45
Τοποθεσία: Patra


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες