Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΔΙΣΚΟΣ Mitsubishi

ΔΙΣΚΟΣ Mitsubishi

Δημοσίευσηαπό giorgosvas » 28 Απρ 2008, 08:15

καλημερα και χρονια πολλα .
πριν λιγεσ μερεσ ημουν παρον σε ενα περιεργο περιστατικο το οποιο θα σασ περιγραψω .
κατα τισ εννια περιπου το βραδυ με πηρε τηλ ενα παλικαρι που μου ειπε οτι ειχε κολλησει στην αμμο κτλ κτλ κτλ ( σκεφτηκα και εγω ο κλασικοσ αθηναιοσ που κολησε με το τζιπακι στην αμμο.)
πιγαμε με ενα φιλο μου με τσαπα μιασ και εγω δε εχω δισκοπλακα στο φρενο.
και εδω αρχιζει το περιεργο.
μιλαμε για ενα μitsubishi τελευτεο μοντελο βουλιαγμενο στην αμμο και ακουνητο ( και ενα παλικαρι εξαλλο .)
το παλικαρι μπικε στην αμμο και μολισ πιγε να κολισει κουμποσε διαφορικα
ομωσ
μολισ πατουσε γκαζι μπλοκαρε το αντι σπιντ κια το αμαξι δε πιγενε πουθενα . ά ηταν αυτοματο .
καπωσ ετσι λοιπον εφαγε ολο το δισκο( μυρισε ο τοποσ ) και τελικα εμεινε ακουνητο , το βγαλαμε με την τσαπα και το πιρε η οδικη την επομενη ημερα .
το παιδι ειπε οτι δε υπηρχε τροποσ να απεμπλοκαρει το αντι σπιντ για να γραψουν τα λαστιχα και να πεταχτει επανω .
ροτω τουσ εμπειροτερουσ . γινετε αυτο?
τηλεφονο παντωσ που πιρε στην αντιπροσωπεια η απαντηση ηταν οτι ναι αυτο γινετε γιατι δε ξεκουμπωνει το αντι σπιντ.
Άβαταρ μέλους
giorgosvas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Απρ 2008, 16:43

ΔΙΣΚΟΣ Mitsubishi

Δημοσίευσηαπό max » 28 Απρ 2008, 10:18

Εαν αναφέρεσαι σε Outlander ναι πατώντας το ASC OFF για 4 με 5 δεύτερα τα ηλεκτρονικά βγαίνουν εκτός (ESP + Traction Control) και τότε σπίναρε όσο θες.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

ΔΙΣΚΟΣ Mitsubishi

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 29 Απρ 2008, 17:00

Οι λογική κάποιων ανθρώπων δεν είναι λογική! Έχω ακούσει απο πολλούς και εδω μεσα μια φιλοσοφία του τύπου "εγω δε θέλω τιποτα ιδιαίτερο απο το SUV μου απλα να πηγαίνει καλα στην ασφαλτο αντε και σε καμια παραλια.." πέστε στα παλικάρια οτι η αμουδια ειναι το πιο δύσκολο εμπόδιο. Μπορει το βούλιαγμα εκει να είναι ανέμακτο απο θέμα διαφορικών και κοιλιας αλλα η άγνοια του τι αγοράσαμε μας οδηγεί σε σοβαρες βλάβες.
Απο κει και πέρα τα SUVλακια δεν κανουν για αμμο. Οταν δεν εχεις μηχανική τετρακίνηση και ζητας απο δισκακια να δουλεύουν υπερορίες τα καις.Χρειάζεσαι δύναμη(αργα) και κλειδωμένα διαφορικα.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Re: ΔΙΣΚΟΣ Mitsubishi

Δημοσίευσηαπό max » 29 Απρ 2008, 17:53

NIKOLAS_L200 έγραψε:Οι λογική κάποιων ανθρώπων δεν είναι λογική! Έχω ακούσει απο πολλούς και εδω μεσα μια φιλοσοφία του τύπου "εγω δε θέλω τιποτα ιδιαίτερο απο το SUV μου απλα να πηγαίνει καλα στην ασφαλτο αντε και σε καμια παραλια.." πέστε στα παλικάρια οτι η αμουδια ειναι το πιο δύσκολο εμπόδιο. Μπορει το βούλιαγμα εκει να είναι ανέμακτο απο θέμα διαφορικών και κοιλιας αλλα η άγνοια του τι αγοράσαμε μας οδηγεί σε σοβαρες βλάβες.
Απο κει και πέρα τα SUVλακια δεν κανουν για αμμο. Οταν δεν εχεις μηχανική τετρακίνηση και ζητας απο δισκακια να δουλεύουν υπερορίες τα καις.Χρειάζεσαι δύναμη(αργα) και κλειδωμένα διαφορικα.


+1 αυτά λέω και εγώ σε άλλο τοπικ.

Δεν μπορώ να καταλάβω ερωτήσεις του ποιο SUV πάει καλύτερα στο χώμα, όλα το ίδιο πάνε άντε η διαφορά να είναι 100 μέτρα πριν κωλήσουν και τα 2.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες