Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΓΙΑ ΝΕΟ GV!

Δημοσίευσηαπό Dimitris_gti » 07 Φεβ 2008, 13:34

Τα έβαλα αφού κόλησα (κατόπιν εορτής).
Παίζει ρόλο? :?:
Grand Vitara 1.9D 3D
Άβαταρ μέλους
Dimitris_gti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Ιουν 2007, 08:58

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 07 Φεβ 2008, 14:41

Dimitris_gti έγραψε:Τα έβαλα αφού κόλησα (κατόπιν εορτής).
Παίζει ρόλο? :?:


οχι παιζει ρολο εγω πολυ απλα πιστευω οτι αυτο εφταιγε.

Να σου δωσω ενα παραδειγμα ,
οταν το ειχα πρωτοπαρει (ngv 2.0) , πηγα να το 'κρεμασω' σε ενα αναχωμα (βουναλακι).
Ηθελα απλα να ανεβουν οι δυο μπροστινες ροδες για να κρεμασει η αναρτηση (δεν ειχε και πλατωμα πανω για να ανεβεις).
Μπλοκαρω λοιπον το κεντρικο διαφορικο και βουρ..
αμ δε , σπινιαραν οι μπροστινοι τροχοι οι πισω τιποτα.
Βαζω αργα , το ιδιο αποτελεσμα, σκαβανε οι μπροστινοι οι πισω σαν να μην συνεβαινε τιποτα..
Μολις εκανα ενα - δυο μετρα πισω τοτε καταλαβα απο την συμπεριφορα του αυτοκινητου οτι 'κουμπωσαν' και ανεβηκα χωρις πολα ζορια.
Πιστευω οτι δεν ειχαν ενεργοποιηθει τα αργα απλα γυρνωντας το κουμπι.
Ενα φιλος που ηταν απ εξω και παρακολουθουσε μου ειπε οτι μονο την τελευταια φορα δωσαν κινηση οι πισω τροχοι και ανεβηκα.
Δηλαδη μετα το πισω - μπρος που εκανα.

Γι αυτο φωναζουν ολοι οτι τα αργα τα βαζουμε πριν μπουμε και κολησουμε , μετα χαιρεταμε :D
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό stydio » 07 Φεβ 2008, 15:40

grandjohn έγραψε:
Dimitris_gti έγραψε:Τα έβαλα αφού κόλησα (κατόπιν εορτής).
Παίζει ρόλο? :?:



Γι αυτο φωναζουν ολοι οτι τα αργα τα βαζουμε πριν μπουμε και κολησουμε , μετα χαιρεταμε :D

+++1
Πάντοτε είτε αργά είτε απλό 4χ4 ΠΡΙΝ ΚΟΛΗΣΟΥΜΕ, μετά απλώς σκάβουμε για να μπούμε πιο βαθειά
Άβαταρ μέλους
stydio
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 01:29

Δημοσίευσηαπό Dimitris_gti » 07 Φεβ 2008, 16:28

Συμφωνώ, πρώτα κλειδώνεις τη 4κίνηση και μετά μπαίνεις στα δύσκολα.
Βέβαια στη δική μου περίπτωση πρέπει να κούμπωσε το αργό, το κατάλαβα από τον τρόπο που ανέβαζε τις στροφές.
Αλλά όπως είπε και ο φίλος προηγούμενος γιατί να συμβαίνει από τη στιγμή που έχει μόνιμη 4κίνηση? Πάντως το GV μου κινείτε κανονικά (το δοκίμασα και σε λάσπη από τότε και όλα good). Θα το αφήσω προς το παρόν μέχρι να ξαναεμφανιστεί.
Grand Vitara 1.9D 3D
Άβαταρ μέλους
Dimitris_gti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Ιουν 2007, 08:58

Δημοσίευσηαπό k.l. » 07 Φεβ 2008, 17:23

Παιδιά το σύστημα ειναι ηλεκτρονικό και όχι μηχανικό θέλει λίγο χρόνο να κουμπώσει πιθανόν να θέλει και μια μικρομετακίνηση για να ερθουν τα γρανάζια στη σωστή θέση. Όταν αλλάζετε τρόπο μετάδοσης και ειδικά στα αργά πρέπει να περιμένετε να σταματήσει να αναβοσβήνει η ένδειξη στο καντράν και μετά από λίγο να ξεκινάτε, στην αρχή πολύ σιγά και υστερα όπως θέλετε.
Άβαταρ μέλους
k.l.
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 13 Απρ 2007, 11:09
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό k.l. » 07 Φεβ 2008, 17:27

Παιδιά το σύστημα ειναι ηλεκτρονικό και όχι μηχανικό θέλει λίγο χρόνο να κουμπώσει πιθανόν να θέλει και μια μικρομετακίνηση για να ερθουν τα γρανάζια στη σωστή θέση. Όταν αλλάζετε τρόπο μετάδοσης και ειδικά στα αργά πρέπει να περιμένετε να σταματήσει να αναβοσβήνει η ένδειξη στο καντράν και μετά από λίγο να ξεκινάτε, στην αρχή πολύ σιγά και υστερα όπως θέλετε.
Άβαταρ μέλους
k.l.
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 13 Απρ 2007, 11:09
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό Dimitris_gti » 07 Φεβ 2008, 17:32

Συμφονώ, κάπου εκεί πρέπει να έγινε το λάθος. :)
Grand Vitara 1.9D 3D
Άβαταρ μέλους
Dimitris_gti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Ιουν 2007, 08:58

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 07 Φεβ 2008, 18:44

k.l. έγραψε:Παιδιά το σύστημα ειναι ηλεκτρονικό και όχι μηχανικό θέλει λίγο χρόνο να κουμπώσει πιθανόν να θέλει και μια μικρομετακίνηση για να ερθουν τα γρανάζια στη σωστή θέση. Όταν αλλάζετε τρόπο μετάδοσης και ειδικά στα αργά πρέπει να περιμένετε να σταματήσει να αναβοσβήνει η ένδειξη στο καντράν και μετά από λίγο να ξεκινάτε, στην αρχή πολύ σιγά και υστερα όπως θέλετε.


Σωστος ,

ακομα και σταματημενος να εισαι σε ενα σημειο (οπως ανεφερα παραπανω) και να σταματησει η ενδειξη να αναβοσβηνει παλι θελει να μετακινηθεις λιγακι για να εισαι σιγουρος.
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GK » 19 Φεβ 2008, 23:47

Γεια σας παίδες. Λοιπόν έχω να αναφέρω οτι οι αλυσίδες που πήρα απο το praktiker (michelin 175€) μου εσπασαν την πρωτη φορα που τις φορεσα δηλαδη προχτες. ευτυχώς τις αλλαξα με τις guard που αυτη τη φορα τις ειχε και γλυτωσα και 120€!!!!! παντως αυτες μου φαινονται πιο γερες... θα δειξει.....
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό kfanis » 20 Φεβ 2008, 10:41

GK έγραψε:Γεια σας παίδες. Λοιπόν έχω να αναφέρω οτι οι αλυσίδες που πήρα απο το praktiker (michelin 175€) μου εσπασαν την πρωτη φορα που τις φορεσα δηλαδη προχτες. ευτυχώς τις αλλαξα με τις guard που αυτη τη φορα τις ειχε και γλυτωσα και 120€!!!!! παντως αυτες μου φαινονται πιο γερες... θα δειξει.....


::wink:
Kάτι τέτοια είχα περάσει και εγώ και πήγα και τα έσκασα για τις trak!
Ελπίζω αυτές φιλαράκι να σου βγούν πιό γερές!
"Η χειρότερη μέρα τετρακίνησης είναι καλύτερη και απο την πιο καλή μέρα στη δουλειά!"
Άβαταρ μέλους
kfanis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 01:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΔΑΦΝΗ

Δημοσίευσηαπό alex23 » 20 Φεβ 2008, 16:32

GK
πως σου εσπασαν?
εμενα δεν εχουν σπασει ποτε!
που το πηγες σε πετρες?
Άβαταρ μέλους
alex23
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 10:58
Τοποθεσία: μαρουσι

Δημοσίευσηαπό neo_GV » 20 Φεβ 2008, 18:35

Γεια σας, εχει δοκιμάσει κανεις αυτές τις "χιονο-αλυσίδες" από λάστιχο που κυκλοφορούν τελευταία; Αντέχουν στα ζόρια; Πόσο κοστίζουν;
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
neo_GV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 09:37
Τοποθεσία: Hrakleio

Δημοσίευσηαπό GK » 20 Φεβ 2008, 23:59

Λοιπόν, γυρνούσα απο διόνυσο Κυριακη μεσημέρι εν μέσω σφοδρής χιονοθύελας. Λίγα μέτρα πριν το σπίτι μου (Ανω Βριλήσσια) σε μια πολυ απότομη ανηφόρα σε σαγρέ δρόμο, έβαλα κοντά και βούρ να την ανέβω. δυστυχώς όμως μου κόλησε στα μισά και ετσι αναγκάστηκα να επιστρατεύσω τις καινούργιες μου αλυσίδες. αφου τις τοποθέτησα ξεκίνησα μια χαρά. μόλις όμως μπηκα στο γκαράζ του σπιτιούμου διαπίστωσα οτι η αλυσίδα η αριστερή είχε παει πισω απο τον τροχό. (ευτυχως που δεν μου εκανε ζημιά), Ειχε ανοίξει ενας κρικος που συνδέει την κυρια αλυσιδα με τη στεφάνη. Μετα απο προσεχτική παρατήρηση διαπίστωσα οτι και αλλοι κρικοι ηταν ετοιμοι να ανοιξουν!!!!!
οι χρωματιστοι κρικοι έιναι πολύ light!! ενω εύκολα επισκευαζόνταν η αλυσίδα προτίμησα να τις αλλάξω γιατι δεν με έπεισαν οτι μπορούν να ανταποκριθούν. Αυτές παντως που πήρα τώρα αν και κοστίζουν το 1/3 της ιμής των άλλων έιναι πολύ power!!
Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός. Αν και αυτές δεν με καλύψουν τότε πάω για TRAK H BIATHLON ΑΠΟ ΚΑΟΥΤΣΟΥΚ.

Ξεχασα να πω οτι σε αυτή την πολύ απότομη ανηφόρα πέρασε μετά απο μένα ένα αλλο GV με ΑΤ λάστιχα και χωρίς κοντά. το ξέρω γιατί σταμάτησε πιο πάνω και μιλήσαμε.
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό alex23 » 21 Φεβ 2008, 01:10

αρα ηταν της πλακας!
εχω δει και εγω κατι αλυσιδες που φαινοντε σαν ψεφτικες και ας ειναι ακριβες!
εμενα μου εχει ανοιξει λιγο ενας κρικος αλλα λογικο ειναι με τετοια δυναμη ποσο να αντεξει
εχω μαζι παντα εργαλια και πενσα και το κλεινω και ολα οκ!
Άβαταρ μέλους
alex23
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 10:58
Τοποθεσία: μαρουσι

Δημοσίευσηαπό extractor » 13 Ιούλ 2009, 22:44

για να μαθαινουμε...
http://vitaraclub.gr/viewtopic.php?t=4083&start=0
Εικόνα
extractor
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 14 Δεκ 2006, 23:17
Τοποθεσία: mars

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες