Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

καταγραφή Προβλημάτων/ Αντιμετώπιση / Βελτιώση

Δημοσίευσηαπό iguana » 08 Οκτ 2007, 09:25

iguana έγραψε:Μπορεί κάποιος να περιγράψει ακριβώς το πρόβλημα με τα αμορτισέρ?Τι ήχος ακούγεται δηλαδή,πότε γίνεται αυτό με τι ένταση κτλ. Επειδή το προηγούμενο μου αυτοκίνητο ήταν χαμηλωμένο έχω συνηθίσει να κοπανάνε τα αμορτισέρ και ίσως δεν μπορώ να αντιληφθώ αυτό που λέτε. Τι GV μου είναι αγορασμένο Ιαν του 2007 , είναι πιθανό να έχει αυτό το πρόβλημα?

Καμιά διευκρίνηση τελικα? :?
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ice » 23 Οκτ 2007, 17:04

Καταρχην σας χαιρετω ολους, ειμαι καινουργιο μελος στο forum και υποψηφιο μελος για το Suzuki GV 1.9 diesel, το 5θυρο, με μηχανικο η αυτοματο κιβωτιο, μεταχειρισμενο, του 2006 απο γερμανια.
Εχω διαβασει οτι ο gmak εχει παρει και αυτος diesel απο dealer της πατρας στην τιμη των 28000.
Θα ηθελα να μου πειτε, οσο αυτο ειναι δυνατο, για το συγκεκριμενο αμαξι ειναι καλη αγορα στα 28000 και κατω, εχει προβληματα σαν πετρελαιο, γιατι διαβαζω σε εσας για τις βενζινες οτι μικροπροβληματα υπαρχουν, με αναρτησεις, τριγμους, λαδια......
Αν ξερετε κατι παρακαλω να μου πειτε γιατι ειμαι ετοιμος να παραγγειλω.
Gmak εισαι ευχαριστημενος;
Άβαταρ μέλους
ice
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 16:10

Δημοσίευσηαπό gmak » 30 Οκτ 2007, 09:55

καλημερα και καλως ορισες...για το αν η τιμη των 28000 ειναι καλη ή οχι ειναι υποκειμενικο....προσωπικα και συμφωνα με τις τιμες της Ελλαδος θεωρω οτι ειναι καλη τιμη, σε σχεση και με τον εξοπλισμο που το πηρα...απο κει και περα...μεχρι τωρα και εχοντας κανει κοντα στα 20000 απο τα οποια εχω και αρκετα σε εκτος δρομου διαδρομες, ειμαι πολυ ικανοποιημενος..αν και τα εχω αναφερει πολλες φορες σε αλλλα ποστ εν ταχει θα σου πω τα εξης

μικρη καταναλωση
τελη κυκλοφοριας χαμηλα
δυναμη-μεγαλη ροπη
μεχρι τωρα καλη αξιοπιστια(εχω ενα προβλημα με τριγμους στις ταχυτητες που απλα δεν μπορουν να το βρουν)τ αυτοκινητο συνολικα εχει κανει 40000κμ
καλη οδικη συμπεριφορα εντος και εκτος
καλες δυνατοτητες 4χ4

στα μειον

παλι υποκειμνικα
ο θορυβος του diesel στις χαμηλες,και σε σχεση με το βενζινοκινητο ειναι λιγο πιο θορυβωδες μεσα στην καμπινα οσο αφορα συντονισμους,τριγμους...

ολα αυτα ομως ειναι πταισματα μπροστα στα θετικα..

αν το δεις σφαιρικα ειναι ενα αυτιοκινητο που μπορει να σε ικανοποιησει στα παντα

οσο για τα διαφορα προβληματα που ακους, κανε μια βολτα απο το forum του αξιοπιστου rav4 να δεις τα βλαβες που ουτε καν θα πιστευεις οτι αναφερονται σε γιαπωνεζικο αμαξι...
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό iguana » 05 Νοέμ 2007, 12:28

Πλησιάζει το σερβις για τα 15000 στο νέο gv και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που πρεξει να προσέξω ,κάτι που να τους πώ να δουν οποσδήπωτε κτλ. Πχ αυτό το θέμα με τα αμορτισερ τι ακριβώς είναι ? Τι θόρυβος είναι συγκεκριμένα και πότε ακούγεται? Κάτι διάβασα και για αλλαγή μιας λύχνίας σε πίσω φωτα που πρέπει να γίνει. Παρακαλώ ενημερώστε με γιατί δεν θέλω να μου ξεφύγει κάτι και να ξανατρέχω.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό PKKGV2006 » 30 Νοέμ 2007, 12:17

καλημέρα,
Φίλε Fanis 11
πες μου αν θέλεις εαν το χτύπημα εμπρός μετά την αλλαγή στην ζανφόρ , σταμάτησε η όχι.
Έμαθα πως για να σταματήσει πρέπει να αλλαχθούν κάτι ελαστικά παρεμβύσματα που είναι ελλατωματικά απο την μάνα τους.
Και όλα αυτά γιατί και αμορτισέρ άλλαξα και το χτύπημα παραμένει.

Περιμενω το post σου γιτί απο βδομάδα θα πάω στο Service για την διόρθωση.

Φιλικά PKKGV2006
Άλλά αγορασμένο το 2005
Άβαταρ μέλους
PKKGV2006
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 06 Μάιος 2006, 12:02

Δημοσίευσηαπό typod » 30 Νοέμ 2007, 17:06

Αντε Φάνη πες μας γιατί και μένα στέγνωσε η σιλικόνη και ξανακουδουνάει
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό kostaspaz » 21 Δεκ 2007, 16:09

Καλησπέρα σε όλλους του φίλους του forum, ειμαι νέος στο site αλλα και νεος κατοχος ενός GV DIESEL ΜΟΝΤΕΛΟ 2004.
Αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με το αυτοκινητο το εξής: Πριν απο 20 ημέρες σταμάτησα να βάλω πετραίλεο σε ένα βενζινάδικο σβήνω τη μηχανη βάζω κανονικά και πάω να το ανάψω και δεν πέρνει μπροστά. Απο τότε είναι στην αντιπροσωπεία και μου λένε ότι είναι ηλεκτρολογικό πρόβλημα, οτι είναι καμένοι οι εγκαίφαλοι και πολλά άλλα.
Το έλεγξε ενας δικός μου και μου λέει ότι ηλεκτρολογικά είναι εντάξει υπάρχει περίπτωση να είναι απο τα καύσημα, εχει τύχει σε κανένα σας κατι παρόμιο η εχει ακόυσει κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι καλές γιορτές σε όλλους σας.
Άβαταρ μέλους
kostaspaz
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 21 Δεκ 2007, 15:57

Δημοσίευσηαπό dermatax » 28 Δεκ 2007, 15:15

ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ. ΚΑΛΗ ΚΙΝΗΣΗ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ GV 2.0JLXΕW 5D. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 16.500ΚΛΜ ΟΛΑ ΟΚ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΔΙΞΕΙΣ ΒΛΑΒΗΣ ΣΤΟ ESP ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ. ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΒΛΑΒΗΣ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΜΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ ΤΟΥ ESP? ΨΑΧΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΤΟΥ GPS ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΤΩΧΟ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ? ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΤΑ ΧΙΟΝΙΑ.
Άβαταρ μέλους
dermatax
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Δεκ 2007, 14:59
Τοποθεσία: ΝΑΥΠΛΙΟ

Δημοσίευσηαπό Fanis11 » 02 Ιαν 2008, 11:09

Χιλια συγνωμη παιδια τωρα μετα απο 2 μηνες ειδα οτι ειχατε αποριες σχετικα μετα ζαμφορ..... (απαραδεκτος) μετα την αλλαγη των ζαμφορ ολα καλα!!
Άβαταρ μέλους
Fanis11
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 11:49
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό PKKGV2006 » 02 Ιαν 2008, 14:32

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ,
Επίσης και σε μένα μετά την αλλαγή των ζανφόρ , όλα τέλεια.
Ευχαριστώ έστω και με το νέο έτος.
PKKGV 2006
Αλλά αγορασμένο το 2005
Άβαταρ μέλους
PKKGV2006
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 06 Μάιος 2006, 12:02

Δημοσίευσηαπό Husky.G.V. » 20 Ιαν 2008, 01:38

Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας!!Το GV μου είναι μοντέλο Μάιος 06 στο εξάμηνο και τα δυο μπροστινά φανάρια κάνανε ρωγμές.Δεν με ενωχλούσαν και το αμέλησα. μετα απο 54500χλμ κανόνησα με την αντιπρωσοπεία να μου τα αλάξει στην εγγύηση
Άβαταρ μέλους
Husky.G.V.
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008, 00:40
Τοποθεσία: Κορυδαλλός.Αττικής

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » 28 Ιαν 2008, 10:38

Oι ζαντες μου οι μπροστινες εχουν ξεφλουδισει, σαν την Εγγλεζα κατω απο τον ηλιο του Αυγουστου
Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν να τις αφησω λιγο ακομη, μπας και το κανουν και οι πισω και τις αλλαξουν ολες μαζι
Εχει αναφερθει θυμαμαι καπου πιο πανω και εγινε και σε μενα
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 18:47
Τοποθεσία: iraklio attikis

Δημοσίευσηαπό daemonhook » 02 Φεβ 2008, 21:08

Καλησπερα παιδια.
Εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα με το καλυμα της ρεζερβας;Στις ανωμαλιες του δρομου,κανει θορυβο(κοπαναει).
Στο πρωτο σερβις στην αντιπροσωπεια,μου ειπαν οτι αυτο το κανουν ολα και δεν υπαρχει λυση :evil:
Καποιος ομως εβαλε αφρωδες υλικο,αναμεσα στο λαστιχο και το καλυμα και σταματησε ο θορυβος(και αυτο ο τεχνικος στην αντιπροσωπεια μου το ειπε.... :shock: )
Ξερει κανεις κατι επι του θεματος;
Ευχαριστω........
Άβαταρ μέλους
daemonhook
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 21:11

Δημοσίευσηαπό tsokris » 21 Φεβ 2008, 09:47

daemonhook έγραψε:Καλησπερα παιδια.
Εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα με το καλυμα της ρεζερβας;Στις ανωμαλιες του δρομου,κανει θορυβο(κοπαναει).
Στο πρωτο σερβις στην αντιπροσωπεια,μου ειπαν οτι αυτο το κανουν ολα και δεν υπαρχει λυση :evil:
Καποιος ομως εβαλε αφρωδες υλικο,αναμεσα στο λαστιχο και το καλυμα και σταματησε ο θορυβος(και αυτο ο τεχνικος στην αντιπροσωπεια μου το ειπε.... :shock: )
Ξερει κανεις κατι επι του θεματος;
Ευχαριστω........
Φιλε και εμενα μου κοπαναει(το GV ειναι καινουργιο 1200 χλμ)αλλα εχθες ανακαλειψα κατι αλλο ,μολις ανοιξα την ταπα του ρεζερβουαρ ειχε μεγαλη υποπιεση δηλαδη αναροφισε αερα για να ερθη στα ισια εαν εχεις κατι επι του θεματος .
Άβαταρ μέλους
tsokris
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 09:39
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Δημοσίευσηαπό daemonhook » 21 Φεβ 2008, 23:24

Φιλε tsokris γι'αυτο που λες-αν δεν κανω λαθος-γραφει στο manual οτι ειναι φυσιολογικο.Ριξε μια ματια,να το κοιταξω και εγω και τα ξαναλεμε...
Άβαταρ μέλους
daemonhook
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 21:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες