Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

mini enduro

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

mini enduro

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 17 Νοέμ 2007, 09:00

Από καιρό το σκεφτόμουν και με αφορμή ότι το είδα να εκφράζεται σαν ιδέα και σε άλλο φόρουμ το παραθέτω.
Το βουνό είναι γεμάτο από καθαρά εντούρο μηχανάκια με οδηγούς που δεν έχουν την τεχνική ή την δυνατότητα να συμμετάσχουν σε αγώνες πανελληνίου ή attika cup.
H ιδέα είναι απλή στην θεωρία,αλλά επειδή δεν έχω διοργανώσει ποτέ αγώνα δεν ξέρω τι γίνεται στην πράξη.
Λοιπόν τι θα λέγαται γιά αγώνες "mini enduro",ενός κύκλου με μία ειδική?
Δεν έχω άποψη αλλά κάπως έτσι πρέπει νάταν τα gatoulis από ότι ακούω και έσφιζαν από συμμετοχές.
Ε τι λέτε?
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

mini enduro

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 17 Νοέμ 2007, 21:18

Σε άλλο φόρουμ έχει ζεσταθεί η συζήτηση και εδώ ακόμα κοιτάτε την πρόταση.χαχαχαχαχα
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό ullyses » 17 Νοέμ 2007, 21:59

δεν είναι άσχημη ιδέα...

νομίζω ότι όντως υπάρχει ένα κενό ανάμεσα στα trail ride και σε αγώνες τύπου attika cup δηλαδή πολλά χλμ που να απαιτεί πλοήγηση και σε λιγότερα χλμ με πιο μονοπάτι...

αλλά υποθέτω ότι πρέπει να έχει ήδη δοκιμαστεί (δεν ξέρω καθώς είμαι νέος στο χώρο και δεν ξέρω και τα gatoulis-τί ήταν αυτά ακριβώς?) και για κάποιον λόγο απορριφθεί ?

πάντως ενδιαφέρον να ακουσθούν απόψεις ώστε να δούμε τί μπορεί όντως να γίνει και αν δεν μπορεί για ποιόν λόγο :wink:
ullyses
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 13:15
Τοποθεσία: στον δρόμο για την.....Ιθάκη

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 17 Νοέμ 2007, 22:30

Oλα μπορούν να γίνουν ή να μην γίνουν.
Γιά όλα υπάρχει λόγος ή δεν υπάρχει λόγος.
Πάντως σίγουρα στην συγκεκριμένη πρόταση υπάρχει λόγος.
Και ποιός είναι ο λόγος,μα φυσικά η χαρά που θα δώσει σ΄όλο τον κόσμο που δεν έχει την δυνατότητα να πάρει μέρος σε attika cup και δεν θέλει να μπει στην διαδιακασία να προετοιμάσει το μηχανάκι του γιά tr.
Mιά βόλτα στο βουνό μπορεί να δείξει πόσοι είναι αυτοί που με χαρά θα κάναν γούστα να τρέξουν σ΄ένα mini enduro.
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό dirtbird » 18 Νοέμ 2007, 08:55

Αρχικά θα πρέπει να σκεφτείς ότι υπάρχουν διαφορετικές οργανωτικές ανάγκες σε έναν αγώνα εντούρο από ένα TR.
Πρώτα απ'όλα η σήμανση, είναι διαφορετικό να 'γράφεις' μία διαδρομή στο χαρτί και διαφορετικό να την σηματοδοτείς (έστω και αν είναι 40-50 χλμ).
Δεύτερον, οργανωτικά, ένας κύκλος 40χλμ. δεν έχει πολύ διαφορά από έναν κύκλο του ΑΤΤΙΚΑ (που είναι 50 με 70 χλμ), οπότε εάν μπεις στον κόπο, ποιός ο λόγος να μην κάνεις 2 κύκλους? Εάν σκέφτεσαι κύκλο των 20 χλμ. τότε μάλλον θα αρχίζει να θυμίζει scramble.

Πάντως η ιδέα δεν είναι κακή, ειδικά για όσους συμμετέχουν στο ΑΤΤΙΚΑ και βρίσκουν μεγάλα τα χρονικά κενά μεταξύ των αγώνων. Εγώ προσωπικά θα ερχόμουν και επειδή νομίζω το ίδιο θα έκαναν πολλοί άλλοι, για αυτό σου τονίζω το 'οργανωτικό'.
Clutchless member
Άβαταρ μέλους
dirtbird
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2006, 14:40

Δημοσίευσηαπό markd » 18 Νοέμ 2007, 10:29

Το θέμα είναι τι προτιμάς !

Trail ride ή enduro ?

Για 'μένα η πλοήγηση είναι ένα παιχνίδι που το γουστάρω τρελά !

Στο κάτω κάτω στα TR δεν κερδίζει πάντα ο γρηγορότερος !!!

Πάντως αν γίνει τέτοιου είδους αγώνας...........θα είμαι εκεί !!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 18 Νοέμ 2007, 14:47

Τι ακριβώς εννοώ με το "mini enduro".
Aγώνας ενός κύκλου 65-75χλμ(να βγαίνει με αυτονομία).Με ίδια αφετηρία τερματισμό.
Μία ειδική το πολύ 2,5χλμ-μεικτή και άλματα και τεχνητά εμπόδια και cross country,πάντα σε ελεγχόμενο βαθμό δυσκολίας.
Και βασικά σε κοντινές αποστάσεις από την Αθήνα,να μπορεί και κάποιος να πηγαίνει χωρίς διανυχτέρευση και ιδανικά και χωρίς τρέιλερ.
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 18 Νοέμ 2007, 15:05

Τώρα οργανωτικά,δεν έχω σηματοδοτήσει ποτέ.
Αλλά πιστεύω η χαρά των συμμετοχών και του αποτελέσματος που θα έχεις θα σε αποζημιώσει γιά τον παραπάνω κόπο σου.

Τέλος πάντων θέλω αγώνα να σε ευχαριστεί και να τον θυμάσαι.Καλή η παρέα αλλά άς έχει και αγωνιστικά σημεία συζήτησης.
Ποιός δεν θυμάται την καβάτζα 3 στο 1ο tr(2007).Συζητήθηκε τόσο πολύ που δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος που να μην την δοκίμασε μετά τον αγώνα.
Ασε που τα rb των 2 πρώτων tr έχουν γίνει άπειρες φορές επανάλλειψη.Φαίνετα από το πόσο έστρωσαν οι διαδρομές.Μέχρι τα βράχινα σκαλοπάτια ίσιωσαν.
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 19 Νοέμ 2007, 02:53

dirtbird έγραψε:...
Δεύτερον, οργανωτικά, ένας κύκλος 40χλμ. δεν έχει πολύ διαφορά από έναν κύκλο του ΑΤΤΙΚΑ (που είναι 50 με 70 χλμ), οπότε εάν μπεις στον κόπο, ποιός ο λόγος να μην κάνεις 2 κύκλους? Εάν σκέφτεσαι κύκλο των 20 χλμ. τότε μάλλον θα αρχίζει να θυμίζει scramble.
...


Οργανωτικα ναι, ειναι το ιδιο. Η ιδια διαδρομη ειναι.
Το θεμα ειναι οι αναβατες. 40χλμ πχ. Τα βγαζω, στα 80 ειμαι στο όριο, στα 120 πρεπει να ειμαι στις πολυυυύυυ καλες μου για να τα βγάλω!΄και αρκετοι άλλοι, ειδικα εμ μαγαλυτερα μηχανακια (650κεκ) το 1χλμ κανει την διαφορα. Πρακτικα οι αγωνες του μπορεις να τρεξεις με μια μηχανη 140-150 kg ειναι περιορισμενοι αν εισαι χομπιστας.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 19 Νοέμ 2007, 09:56

Τα Gatoulis δεν ηταν mini αλλά σαν τα Αττικα και μόνο στην Αττική.
Κάποτε τρεχαμε 5 ώρες μέσα στη καταρακτώδη βροχή.
Ωραίες εποχές !!
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 19 Νοέμ 2007, 13:32

ktmakis έγραψε:Τα Gatoulis δεν ηταν mini αλλά σαν τα Αττικα και μόνο στην Αττική.
Κάποτε τρεχαμε 5 ώρες μέσα στη καταρακτώδη βροχή.
Ωραίες εποχές !!


Στον Μαραθώνα....τότε που οι μισοί δεν τερμάτησαν και από αυτούς οι περισσότεροι βγάζαν τα μηχανάκια μέσα από τα ποτάμια?
Αν λές για αυτόν ήταν ΩΡΑΙΟΣ αγώνας.!! :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 19 Νοέμ 2007, 14:42

Kαι γιαυτόν !! Θυμάσαι??
Εκανε μπάνιο το ΧRάκι μου αλλά τερμάτισα μια χαρά ακαπέλωτος!!
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 19 Νοέμ 2007, 14:53

Αν θυμάμαι λέει....κάπου έχω μια φωτό μου από το endurο.gr με την εξάτμιση να κρέμεται και χωρίς την μια χούφτα και το ΚΤΜ απο άσπρο να είναι καφέ από την λάσπη.
Παρόλα αυτά είχα τερματίσει και σε καλή θέση.
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 19 Νοέμ 2007, 15:00

από http://www.pistaterradura.com/gr/menu2a.html

26 Μαίου 2002 - 2ος Γατούλης Enduro 2002
Από το ΣΥ.ΜΟ.Φ.Ε. οργανώνεται ο 2ος αγώνας της χρονιάς για το Gatoulis Enduro Trophy. Ο αγώνας θα εκκινήσει από τον Τύμβο Μαραθώνα και ο τερματισμός θα γίνει στο Καλέντζι (περιοχή φράγματος). Δύο από τις ειδικές διαδρομές θα διεξαχθούν στην Pista Terradura στις 11.00 και 13.00 την Kυριακή, οι συμμετοχές αναμένεται να ξεπεράσουν τις 130 και το θέαμα θα ικανοποιήσει και τους πιο απαιτητικούς. More info.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό Berg » 19 Νοέμ 2007, 17:36

Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά να ρωτήσω κάτι.

Δηλαδή θέλετε και ένα άλλος είδος αγώνων?

Δεν φτάνουν τα Trail Ride, Rally Raid, Attika Enduro, ΑΜΟΤΟΕ Enduro, EΛΠΑ Enduro, Scramble?

Τα περισσότερα από αυτά έχουν ήδη πρόβλημα με τον αριθμό συμμετοχών για διάφορους λόγους το κάθε ένα.

Πιστεύετε ότι ένα Mini Enduro θα έχει συμμετοχές? Η μήπως ο κάθε ένας θέλει ένα αγώνα στα μέτρα του?
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες

cron