Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μήπως... λέω μήπως

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Μήπως... λέω μήπως

Δημοσίευσηαπό HUSQY » 16 Νοέμ 2007, 20:04

Μια που όλοι καταλήγουμε ότι πρωτάθλημα, κύπελλο, έπαθλο, (ή όπως αλλιώς θέλετε) RALLY RAID δεν μπορεί να σταθεί για πολλούς λόγους, μήπως ένας αγώνας διάρκειας τεσσάρων με πέντε ημερών, μια φορά την χρονιά θα μπορούσε να τραβήξει περισσότερες συμμετοχές.

Μόνο και μόνο που δεν θα εντάσσεται στην λογική της επικάλυψης πρωταθλημάτων άρα, διαμαχών μεταξύ ομοσπονδιών, λεσχών, οργανωτών, κλπ, αλλά θα αποτελεί ένα ανεξάρτητο ετήσιο γεγονός, ίσως να μπορούσε να σταθεί.
Ίσως να προσέλκυε και συμμετέχοντες από το εξωτερικό.
Ίσως να ήταν πιο ελκυστικό προς τους διαφημιστές και τους διαφημιζόμενους ως προϊόν.
Ένα ‘ΛΑΜΠΕΡΟ’ γεγονός που θα ξεχωρίζει από τα κάθε είδους Trail ride, Rally raid (των 200χλμ και μίας ημέρας), Αντοχής, Enduro, κλπ..

Μα πρώτα από όλα δεν θα πλασάρεται με την λογική, ‘όλοι οι καλοί χωράνε‘, ‘έχετε 4Χ4 ή μηχανή Enduro ελάτε να παίξουμε’, όπως έδειξε η ιστορία δεν οδήγησε πουθενά, γιατί προσπάθησε να ικανοποιήσει τους πάντες, πράγμα αδύνατον.

Είμαι σίγουρος πως υπάρχει κόσμος μακριά από τον μικρόκοσμο των μαγαζιών, λεσχών, foroum, κλπ., που μια φορά τον χρόνο θα ήθελε να υπερβάλει εαυτό, και να προσπαθήσει να τερματίσει σε έναν αγώνα που θα τον συζητάει ένα χρόνο μέχρι τον επόμενο. Άνθρωποι που δεν μπορούν να ακούν γκρίνια από τον κάθε πα……..ρα για οτιδήποτε δεν κάθεται στα γούστα του.
Άνθρωποι που όταν αποφασίσουν να συμμετάσχουν κάπου έχουν αποδεχθεί τους κανόνες του παιχνιδιού και απλά ευχαριστιόνται το παιχνίδι.
Άνθρωποι κατασταλαγμένοι και όχι καυλ….νοι που θα πληρώσουν πολύ παραπάνω και θα απαιτήσουν από τον οργανωτή να τους παρέχει αυτά που πρέπει (ασφάλεια, εφαρμογή κανονισμών κλπ) χωρίς καμία έκπτωση.

Αυτά είναι μερικές σκέψεις συμπυκνωμένες από έναν άνθρωπο που ποτέ δεν έχει διοργανώσει αγώνα, άρα δεν απαιτώ απαντήσεις από κανέναν οργανωτή, γιατί αυτά που γράφω μπορεί να είναι τελείως ουτοπικά για κάποιων που έχει δει τα πράγματα εκ των έσω.
Απλά ελεύθερο foroum είναι, στεναχωρήθηκα που η σεμνή τελετή των Rally Raid έλαβε τέλος, και έγραψα τον πόνο μου.
Άβαταρ μέλους
HUSQY
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 24 Μάιος 2004, 18:12

Δημοσίευσηαπό karka » 16 Νοέμ 2007, 20:38

καλη η σκεψη ΑΛΛΑ...

οι αγωνιζωμενοι οπως αναφερεις θα ηθελαν πιθανος κατι τετοιο.

ΟΜΩΣ, για να κανεις κατι τοσο λαμπερο σε ολα του πρεπει ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ στον χωρο αυτο να κατσουν στο ιδιο τραπεζι και να βοηθησουν μαζι με τις παρεες τους στο στησιμο του αγωνα.

νομιζεις οτι θα το κανουν?
και ποιος θα ειναι "το πρωτο ονομα στην μαρκιζα"?
ποιος θα ειναι ο ΥΠΕΡ?

Ε?

φυσικα για να κυριολεκτουμε οι περισοτεροι δεν καλυπτουν σε θεματα ασφαλειας εναν μονοημερο με 200+ χλμ.

αν ξεκινησουν εναν 5ημερο...

δεν θελω ουτε να το σκευτομαι... μπρρρρ!!!
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 16 Νοέμ 2007, 23:02

Ο Ανδρεας θιγει μια πολυ ευαισθητη πλευρα του θεματος, και δυστυχως σημαντικη, οσο γελοια και αν ακουγεται, παιζει ρολο, λιγο να ξερεις απο μεσα τα λεσχικα το καταλαβαινεις.

Στο θεμα μας:Πολυ θα ηθελα να δω κατι τετοιο, και να το τρεξω, βασικα θα τα παραταγα ολα για να τρεξω 4 μερες στην Ελλαδα αλλά δεν νομιζω οτι υπάρχουν και παρα πολλοι αυτη τη στιγμη που εχουν (να διαθεσουν)
α) τον χρονο
β) το χρήμα
γ) την απαραίτητη φυσική κατάσταση

Επισης υπολογισε οτι γυρω οι εγκαταλειψεις θα ειναι πολλες, χρειαζονται περιπου 40 αυτοκινητα το ελαχιστο στην αφετηρια για να τερματισουν 4-5 , για τις μηχανες δεν το συζηταω, μιλαμε για επιπεδα Six Days, και δεν υπαρχουν πολλοι που μπορουν να κρατησουν την πνευματικη διαυγεια 4 μερες συνεχεια σε αριστο επιπεδο για να οδηγησουν γρηγορα, οποτε τιθεται θεμα ασφαλειας.

Οσο για τα οργανωτικα, αν καταφερει καποιος να συγκεντρωσει τοσες συμμετοχες, ωστε να αξιζει τον κοπο, θα εχει και κοσμο στις διαδρομες, μερικα σημεια ισως χρειαστει να κλεισουν, ειδικα δε αν ο αγωνας τελειωνει Κυριακη θα εχουν μαζευτει στα βουνα όοολοι οι τετρακινητοι/γρηγοροι/wanabbe Vatanen με τα παιδακια/σκυλακια/γκομενακια τους αυξανοντας ακομη πιο πολυ τον κινδυνο ατυχηματος, αφου μιλαμε για πληρωματα και αναβατες που θα εχουν 3 μερες αγωνα πισω τους. ποιος θα αναλαβει ευθυνη σε ανοιχτες διαδρομες, εδω μας (τους κριτες) γραφαν στα @@ τους (οι θεατες) και μπαιναν μεσα στις ειδικες του Ακροπολις. Ειναι πιο γρηγοροι απο τον Κυρκο στις καλες του, οι μισοι απο δαυτους, οποτε στην ανοιχτη διαδρομη φανταζεσαι τι θα γινει.

Ασχετα με αυτα εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι πολυ καλη ιδεα και ενα ονειρο το οπιο δεν αποκλειεταια καποια μερα να γινει πραγματικοτητα. Αλλα θελει δουλεια πολλή.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

ΛΕΣ ;

Δημοσίευσηαπό geco » 16 Νοέμ 2007, 23:54

Δεν ξέρω άν θα τερμάτιζα σε έναν τέτοιο αγώνα !

Σίγουρα όμως θα ξεκίναγα !!!

Το μηχανάκι το έχω έτοιμο, το σώμα μου το βασανίζω στα γυμναστήρια, το μυαλό μου το έχω ρυθμίσει στις μεγάλες αποστάσεις, χρόνο και χρήμα θα βρώ με κάθε τρόπο, θα βάλω το camelbak, την lycra και ταλκ στον ... πισινό μου και έφυγα !!!

Πότε είπες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

ΛΕΣ ;

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 17 Νοέμ 2007, 08:49

Φίλε Husqy,
είναι ίσως η καλύτερη πρόταση που έχω ακούσει,
άν και δεν είμαι φαν των Rally σε τέτοιο αγώνα θα έκανα πολλές θυσίες γιά να λάβω μέρος,μέχρι και το τσιγάρο θα έκοβα.
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό jdelis » 17 Νοέμ 2007, 13:16

Πάντως η ιστορία έχει δείξει πως όσο οι αγώνες αυξάνονται σε μέγεθος-κόστος-δυσκολία, οι συμμετοχές μειώνονται αναλογικά.

Εμένα θα μου άρεσε, δεν ξέρω όμως αν θα μπορούσα πλέον, λόγω υποχρεώσεων. Τουλάχιστον στην παρούσα φάση, πιο εύκολο μου είναι να την κάνω για ένα μονοήμερο Κυριακή πρωί, παρά να λείπω 2-3 μέρες.

Από την άλλη θα ομολογήσω πως οι αγώνες που πραγματικά σου μένουν είναι οι πιο μεγάλοι και μακρινοί. Την πρώτη (και μοναδική μέχρι στιγμής) Ροδόπη την θυμάμαι σαν χθες.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 18 Νοέμ 2007, 00:34

Την ιδέα αυτή τη βρίσκω σοβαρή και σίγουρα της αξίζει αρκετή σκέψη για τρείς λόγους.
1/Για να ξεφύγουμε απο την κατάθλιψη και το φάγωμα των σωθικών μας μετα και τις τελευταίες εξελίξεις.
2/Γιατι όμοιος ή παραπλήσιος αγώνας δεν διεξάγεται στην Ελλάδα.
3/Γιατί ο παράγοντας "αντοχή" έχει εκκλείψει παντελώς εδώ και πολλά χρόνια απο τους αγώνες άσχετα με το πως αυτοί ονομάζονται.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 18 Νοέμ 2007, 00:42

Λοιπόν, ακόμα δεν πέρασαν 24 ώρες που έπεσε η ιδέα και ήδη υπάρχουν 5, (πέντε). συμμετοχές και μία απώλεια απο τήν ομάδα των καπνιστών. Αν ο αγώνας γίνει δεκαήμερος με βλέπω να εισχωρώ κι εγώ σ' αυτή την ομάδα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό axelkal » 18 Νοέμ 2007, 12:24

HUSQY έγραψε:Μια που όλοι καταλήγουμε ότι πρωτάθλημα, κύπελλο, έπαθλο, (ή όπως αλλιώς θέλετε) RALLY RAID δεν μπορεί να σταθεί για πολλούς λόγους, μήπως ένας αγώνας διάρκειας τεσσάρων με πέντε ημερών, μια φορά την χρονιά θα μπορούσε να τραβήξει περισσότερες συμμετοχές...........

Δημήτρη η ιδέα σου μου φαίνεται εξαιρετική & σίγουρα σε περίπτωση
που υλοποιηθεί κάτι τέτοιο , θα υπάρξουν άνθρωποι (μαζί & ΄γω), που
θα κάνουν τα πάντα για να συμετάσχουν .

Και βέβαια αν <<πουληθεί>> σωστά , & σημαντικοί πόροι θα βρεθούν & συμετοχές θα έχει απο το εξωτερικό .

Μιάς όμως & το έθιξε ο karka , για να στηθεί σωστά κάτι τέτοιο , πρέπει
να εμπλακούν πολλοί άνθρωποι , με γνώση , μεράκι , όραμα , συναίνεση ,
ανιδιοτέλεια & ομαδικό πνεύμα .
Και καλά , η γνώση το μεράκι & το όραμα
υπάρχουν & μάλιστα σε μεγάλες δόσεις . Τα υπόλοιπα όμως , μάλλον
άγνωστες λέξεις αποτελούν στους ανθρώπους του χώρου .
Μ΄άλλα λόγια , αν το ΕΓΩ δε μπεί στην άκρη , ΕΜΕΙΣ ασπρη μέρα δε
βλέπουμε ...
"IN MUD WE TRUST"

"TEAM 100+"
Άβαταρ μέλους
axelkal
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 08:04
Τοποθεσία: kantza-pallini

Δημοσίευσηαπό karka » 18 Νοέμ 2007, 16:39

SOSTOS!!!

παρε παραδειγμα το εντουρο και το σιξ ντεϊς του χρονου στας σερας.
ενας οργανωτης δεν φτανει απο μονος του για κατι τοσο μεγαλο.

επισεις τους υπολοιπους δε τους βρησκο διαθετιμενους για μια τετοια σεμπρια (συνετερισμο).

οποτε αν αυτο δεν λυθει τι να το κανεις κα αν υπαρχουν χοριγοι και θεατες και και και.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52


Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες